Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan J INFORMAATIO JA VIESTINTÄ *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain vuosina 2021 - 2025


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
20212022202320242025
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)157,45213.861,261105,8709.090,46467,4975.8102,30199,2967.053,656163,3295.969,939
Albania (AL)20.04720.025100.0451
Algeria (DZ)
Andorra (AD)10.018210.04
Angola (AO)329774
Argentiina (AR)1660.013720.02550.06620.0172
Armenia (AM)1110.0254
Aruba (AW)15
Australia (AU)1860.01,9043130.02,9481240.02,868620.02,9621070.02,145
Azerbaidžan (AZ)12
Bahama (BS)2151
Bahrain (BH)50.01,21930.06620.02210.03972
Bangladesh (BD)40.0120.01030.01930.0150.03,913
Barbados (BB)43
Belgia (BE)1,0880.14,6223,6240.34,6276,2330.56,8645,4820.45,2733,1430.16,646
Belize (BZ)51
Bermuda (BM)
Bhutan (BT)3
Bolivia (BO)519
Bonaire, St. Eustatius ja Saba (BQ)3
Bosnia ja Hertsegovina (BA)63918
Botswana (BW)3529041
Brasilia (BR)30.065110.0247200.0630270.0694160.0320
Brunei (BN)21
Bulgaria (BG)6450.12,8136800.11,3691,0270.13773160.01,024190.0298
Burundi (BI)11
Caymansaaret (KY)61
Chile (CL)20.026960.053940.049840.084420.0461
Costa Rica (CR)430.026350.04150.0692860.026120.024
Curaçao (CW)5
Dominikaaninen tasavalta (DO)225520.0402710.03
Ecuador (EC)40.05061302632
Egypti (EG)2930.0246330.0116640.01401290.0349580.086
El Salvador (SV)10.01310.0970.02410.03
Espanja (ES)3,9800.32,1295,8690.51,6545,2310.43,6863,1510.24,0463,4940.13,637
Eswatini (SZ)10.010.020.0
Etelä-Afrikka (ZA)3100.03291220.045140.0489220.04351080.0847
Etelä-Korea (KR)28,0982.52,48128,5862.41,77918,6841.61,3668,9610.68783,8480.11,549
Falklandinsaaret (FK)1
Fidzi (FJ)188
Filippiinit (PH)17,3931.51628,9500.81593,7000.33112,7450.25463,3100.1104
Färsaaret (FO)119
Gabon (GA)1145
Gambia (GM)10.0
Georgia (GE)3410.0105850.013
Ghana (GH)4548183621
Gibraltar (GI)104185102303
Grenada (GD)1
Grönlanti (GL)971
Guam (GU)215
Guatemala (GT)20.020.0172910.052
Guinea (GN)1684
Guyana (GY)21110
Honduras (HN)20.0150.020.030.010.0
Hongkong (HK)1,4250.12,6141,3990.11,9851,6660.13,7111,3300.11,1645710.0718
Indonesia (ID)2270.02,2182,5980.29735,5250.5934,4140.318613,0840.51,029
Intia (IN)1,1600.17139990.14027,8660.71,0964,0740.32,5523,8060.12,093
Irak (IQ)7911518
Irlanti (IE)62,0805.44,06547,5634.11,22912,1551.02,0096,4620.51,20636,3591.3780
Islanti (IS)110.017360.0148520.02067090.11879830.0367
Iso-Britannia (GB)6,9990.68,7459,8600.810,4005,7400.58,7865,4780.410,7809,3400.318,151
Israel (IL)3,6470.39502,2740.22,2331,1500.12,5881,2200.11,1441,6140.1411
Italia (IT)3,3630.316,0603,2160.33,5633,3230.32,7973,6250.33,2114,1080.12,717
Itävalta (AT)3,6450.34053,2300.35912,0470.25652,4060.29142,9770.11,309
Jamaika (JM)11
Japani (JP)43,9183.92,91347,7754.13,89814,2171.23,52713,5501.03,14920,5080.73,235
Jordania (JO)510.0562110.0610.037
Kambodža (KH)10.020.050.0
Kamerun (CM)322510.0
Kanada (CA)1,5990.19851,7290.11,9142,6040.23,6261,9380.12,9332,5010.15,420
Kazakstan (KZ)30.014610.063439430.0301315
Kenia (KE)27304530.08513
Kiina (CN)414,73236.440,677385,03232.823,102453,34938.723,577432,68130.722,578450,05616.213,310
Kirgisian tasavalta (KG)1711
Kolumbia (CO)1270.08054620.02210.099
Kongo (CG)18
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)511
Kosovo (XK)6944210.03417
Kreikka (GR)330.0148173220.01871880.021040.0217
Kroatia (HR)40.010710.01431000.06970.069190.056
Kuwait (KW)10.014340.02442097165
Kypros (CY)10897990.084115111
Laos (LA)1300.09250.0
Latvia (LV)1,0680.11,2002,0880.21,5072,5230.28481,2380.11,2209440.01,357
Libanon (LB)10.0190.080.012
Liberia (LR)2
Libya (LY)12
Liechtenstein (LI)10.010170.0357100.0410.012
Liettua (LT)2,1330.24,6465,6430.53,4875,7280.52,5007,9690.62,2845,4190.21,772
Luxemburg (LU)920.0156530.0209870.053200.026530.0103
Macao (MO)121
Madagaskar (MG)112
Malediivit (MV)238551
Malesia (MY)5,7360.51829,3210.83196,2540.51,9455,0900.41,6348,4270.3362
Mali (ML)4520.0240.05
Malta (MT)240.0130.03613326
Marokko (MA)8820.1227580.12010.081,3083780.0112
Mauritania (MR)1148
Mauritius (MU)245
Meksiko (MX)11,5311.02412,8241.119230,6032.624671,9745.1198457,46116.5203
Melilla (XL)1
Mikronesia (FM)3
Moldova (MD)350.01112
Mongolia (MN)3310.0610.03
Montenegro (ME)10.01356
Mosambik (MZ)163
Myanmar (MM)2170.0
Namibia (NA)6430.090.0
Nepal (NP)20.0217
Nicaragua (NI)20.040.030.010.0
Nigeria (NG)40.03950120.04310.02220
Norja (NO)2,3800.28,4344,3260.49,2412,3980.26,3942,7600.26,5207660.011,012
Norsunluurannikko (CI)1,2174223
Oman (OM)6030.074640.095210156
Pakistan (PK)50.02010.06530.03100.0
Palestiinalaisalue (PS)50.0211
Panama (PA)2220.0960.011310.02070.01
Papua-Uusi-Guinea (PG)6130.01
Paraguay (PY)1510
Peru (PE)1311022910.0231110.0215
Pohjois-Irlanti (XI)3661804715
Pohjois-Korea (KP)20.020.0
Pohjois-Makedonia (MK)30.02290.040770.021290.02100.09
Portugali (PT)5310.02,5361810.025550.025930.0160400.089
Puola (PL)5,3710.510,5506,9280.69,66717,5251.57,29017,7461.315,11017,6630.67,745
Päiväntasaajan Guinea (GQ)12
Qatar (QA)391,173320.0348840.02631860.0706
Ranska (FR)7,5330.78,05915,4551.313,7408,4220.79,5584,7340.39,1363,6480.110,973
Ranskan Polynesia (PF)486
Ranskan eteläiset territoriot (TF)30.0
Romania (RO)7830.11,9624860.01,0072980.02,0101870.09131940.0447
Ruanda (RW)103321450.0
Ruotsi (SE)51,1304.527,35562,8175.423,38427,1112.321,10930,6482.219,60526,3940.918,718
Saksa (DE)80,9857.121,28263,4685.427,05154,4744.728,23861,3134.323,32764,5152.321,814
Sambia (ZM)78241978
San Marino (SM)20.0
Saudi-Arabia (SA)180.032150.02,14410.080010.0754150.0600
Senegal (SN)4466252724
Serbia (XS)310.098420.0564530.099260.06890.034
Singapore (SG)4380.05,1401,1220.19,4652,7990.28,5444,5170.35,8002,8650.18,225
Sint Maarten (Alankomaiden osa) (SX)1
Slovakia (SK)5,4200.52,7493,7900.31,0052390.01,239200.0313650.0187
Slovenia (SI)70.070380.099210.0186170.095330.077
Sri Lanka (LK)10.02560.0920.011920.0818
St. Lucia (LC)1
Surinam (SR)1
Sveitsi (CH)3,8000.31,0324,8270.41,3472,5420.21,6911,2080.12,5281,8510.12,456
Taiwan (TW)15,5171.465518,7861.61,42119,2671.692121,9501.62,165554,96620.0493
Tansania (TZ)1852
Tanska (DK)4,6640.410,0364,2310.44,7835,3690.53,3943,7350.37,7483,2070.14,251
Thaimaa (TH)38,8003.4162107,7129.2209133,78911.4424235,79216.7454186,3236.7491
Timor-Leste (TL)3
Trinidad ja Tobago (TT)1145
Tsad (TD)2
Tunisia (TN)90.04530.0482,5510.24,0960.32,0130.11
Turkki (TR)600.0202410.0314930.05792810.04592,2360.1487
Tšekin tasavalta (CZ)16,0131.491219,0791.66925,8860.51,0639,9130.770020,0190.7591
Uganda (UG)1
Ukraina (UA)990.01881760.0521570.01,9691190.04,690840.02,025
Unkari (HU)11,8541.01,1679,8570.88808,0460.765114,0651.03887,7460.3179
Uruguay (UY)391772946
Uusi-Seelanti (NZ)690.01381480.01773820.02092040.0213940.0162
Uzbekistan (UZ)2157
Valko-Venäjä (BY)2
Venezuela (VE)610.0
Venäjä (RU)6,0440.52,6211,9220.22,146396492732
Vietnam (VN)55,2634.95564,7155.556349,3304.26975,8895.416989,9583.2222
Viro (EE)12,0581.110,95414,4631.210,88715,7861.311,83513,6441.09,48820,1240.79,877
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)1880.04,673420.0848240.01,615770.05,804680.012,649
Yhdysvallat (US)45,8964.040,37976,9086.645,459156,41713.445,484221,20815.750,164576,34120.730,961
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)2
Zimbabwe (ZW)201121
kaikki maat yhteensä 1,139,257100.0328,490100.0 1,172,276100.0332,664100.0 1,170,895100.0337,825100.0 1,410,153100.0297,259100.0 2,778,889100.0291,823100.0

Lähde: Tulli

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot