Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan J INFORMAATIO JA VIESTINTÄ *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain jaksolla 2025 Q2 - 2026 Q2


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2025 Q22025 Q32025 Q42026 Q12026 Q2
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)39,6518.511,30635,2663.914,72956,8085.432,00231,4945.326,03322,1362.435,872
Albania (AL)40.030.0
Algeria (DZ)10.0
Andorra (AD)10.02124
Angola (AO)143
Argentiina (AR)2538300.02380.061
Armenia (AM)420.0130.0
Aruba (AW)5
Australia (AU)300.0543320.0396120.0587860.0382350.0611
Azerbaidžan (AZ)111130.030.0
Bahama (BS)42720.0
Bahrain (BH)110.02
Bangladesh (BD)30.084740.070.02890.02110.0
Barbados (BB)10.010
Belgia (BE)1,0540.21,3683620.02,4975480.11,5077660.17085640.1935
Belize (BZ)
Bolivia (BO)30.020.0
Bosnia ja Hertsegovina (BA)6190.1102490.03
Botswana (BW)1
Brasilia (BR)40.03120.08330.0831460.0234830.055
Brunei (BN)1
Bulgaria (BG)20.03330.0980.01412320.0983310.0166
Caymansaaret (KY)13
Chile (CL)25220.04689160.0122120.074
Costa Rica (CR)30.02110.050.01610.04110.03
Curaçao (CW)5
Djibouti (DJ)1560.0
Dominikaaninen tasavalta (DO)310.0250.0550.0
Ecuador (EC)151740.01540.06
Egypti (EG)10.01310.0162580.0290.034
El Salvador (SV)370.030.0
Espanja (ES)9690.21,1157480.15969060.15623,7820.61,0091,9990.2451
Etelä-Afrikka (ZA)2381461060.03563460.198460.0111
Etelä-Korea (KR)5660.11745420.1941,7300.21091,2220.212818,6032.0410
Etiopia (ET)10.010.0
Fidzi (FJ)616
Filippiinit (PH)4990.1298500.1461,1200.199790.2422,2050.25
Färsaaret (FO)8
Gabon (GA)10.0
Gambia (GM)3
Georgia (GE)840.0120.0290.01
Ghana (GH)2830.01420.04
Gibraltar (GI)3
Grenada (GD)1
Grönlanti (GL)20.03
Guatemala (GT)4210.040.070.045
Heardsaari ja McDonaldsaaret (HM)70.010.0
Honduras (HN)50.030.0
Hongkong (HK)1340.072710.03551490.01011540.01,0043060.0185
Indonesia (ID)1,0720.2419210.14391,2260.1741,9010.3471,9830.2183
Intia (IN)6290.1169800.01,4604480.02547,9611.325111,9251.3523
Irak (IQ)643
Iran (IR)30.020.0
Irlanti (IE)4970.12441,0170.116734,2683.21134,7300.816613,5091.5112
Islanti (IS)8860.214640.07258550.0274860.060
Iso-Britannia (GB)2,9440.61,9869180.14,7372,8230.38,8502,8290.512,5621,9050.220,509
Israel (IL)6700.12321450.0701910.0131,6930.3913660.0252
Italia (IT)8050.28451,0490.13661,8460.28072,8870.55912,1750.2334
Itävalta (AT)5660.13695500.12296650.14116380.11536480.1756
Jamaika (JM)608
Japani (JP)6,9891.56458,5540.94623,3550.37288,3511.454017,9642.0920
Jordania (JO)10.02520.010.0
Kambodža (KH)20.030.0690.0440.0
Kamerun (CM)10.010.0
Kanada (CA)7480.22,2037770.15964140.01,0146220.11,2954860.1762
Kazakstan (KZ)14056533,0050.5297,9720.916
Kenia (KE)11230.0120.03
Kiina (CN)130,63727.93,128105,51611.52,446118,42911.24,57093,31215.82,577176,66419.43,751
Kirgisian tasavalta (KG)20
Kolumbia (CO)296180.01110.02
Kongo (CG)13
Kosovo (XK)13
Kreikka (GR)654020.063570.0532750.053
Kroatia (HR)50.01320.0830.051600.0141130.08
Kuuba (CU)20.0
Kuwait (KW)1563168
Kypros (CY)284514470.02270.020
Laos (LA)40.020.0
Latvia (LV)2860.11632950.01091630.03362,3130.43312,2450.2172
Libanon (LB)80.01210.030.0
Liberia (LR)11
Liechtenstein (LI)11170.050.02
Liettua (LT)1,7260.45849670.13087610.142718,3613.153126,6822.9678
Luxemburg (LU)50.02120.08340.089700.0130.010
Macao (MO)110.010.0
Madagaskar (MG)20.040.0
Malediivit (MV)3252216
Malesia (MY)1,8410.4381,2570.12012,4700.23613,1792.27240,1644.454
Malta (MT)1083100.0460.03
Marokko (MA)2460.122950.05250.013370.071
Mauritania (MR)10.0
Mauritius (MU)210.010.0
Meksiko (MX)9,0831.953393,06043.04247,3564.53325,4364.33736,1634.055
Melilla (XL)1
Merellä olevat laitokset ulkokaupassa (QW)3470.14440.0
Moldova (MD)150.010.09
Mongolia (MN)3
Montenegro (ME)6720.0
Myanmar (MM)270.0200.0
Määrittelemättömät maat ja alueet kolmansien EU:n ulkopuolisessa kaupassa (esim. kansainväliset järjestöt ja merellä olevat laitokset) (QW)3470.14440.0
Namibia (NA)90.010.0
Nepal (NP)11620.020.01
Nicaragua (NI)120.010.0
Nigeria (NG)1232
Norja (NO)3140.12,414330.04,4811700.02,0742580.01,7551,0100.11,310
Norsunluurannikko (CI)310.0
Oman (OM)92250.03954
Pakistan (PK)20.070.0450.01040.0
Palestiinalaisalue (PS)11
Panama (PA)170.023
Paraguay (PY)1030.066
Peru (PE)100.0809810.035180.08270.0145
Pohjois-Irlanti (XI)590.0760.0
Pohjois-Korea (KP)10.0
Pohjois-Makedonia (MK)50.0740.050.0150.0
Portugali (PT)150.01860.03340.0172,5860.4281,2270.137
Puola (PL)4,7431.06294,1470.51,0565,6240.57995,3080.91,42715,6201.7899
Päiväntasaajan Guinea (GQ)12
Qatar (QA)2191810.0150.097220.036240.01
Ranska (FR)1,0440.23,1907600.12,4549350.13,1006,5661.14,6731,9530.24,181
Ranskan Polynesia (PF)6
Romania (RO)490.091200.070690.0592430.02012390.045
Ruanda (RW)50.0
Ruotsi (SE)7,8131.74,3406,9260.83,8355,7500.55,2567,2531.24,3319,1411.05,126
Saksa (DE)14,3073.16,91215,2261.72,61716,8571.66,80620,2433.45,63023,4922.68,201
Salomonsaaret (SB)10.0
Sambia (ZM)236
Saudi-Arabia (SA)10.0389120.010920.05330.0288260.043
Senegal (SN)8120.020.01
Serbia (XS)420.0650.011560.04490.017
Sierra Leone (SL)10.0
Singapore (SG)7570.27966020.12,7238190.14,1874970.17761,0520.1423
Slovakia (SK)20.018220.030330.01062060.0501520.042
Slovenia (SI)30.01720.012270.091090.046650.066
Sri Lanka (LK)105700.0260.0
Sveitsi (CH)6920.11714780.19384110.04164050.11303640.0258
Syyria (SY)
Taiwan (TW)18,0573.95024,4512.773496,36847.017291,54915.5408185,73020.425,435
Tansania (TZ)171
Tanska (DK)9800.21,5648110.19278030.16717,3901.31,4393,7450.41,306
Thaimaa (TH)74,07415.811957,4866.3936,6930.611757,5329.82018,5452.0151
Timor-Leste (TL)3
Trinidad ja Tobago (TT)1140.040.0
Tsad (TD)2
Tunisia (TN)10.04760.111,0630.11,8010.31,2780.1
Turkki (TR)650.02206280.1791,4690.1917630.11008110.177
Tuvalu (TV)130.0
Tšekin tasavalta (CZ)1,4210.3864,3770.516612,3531.225521,0993.626635,8193.9162
Ukraina (UA)190.01,962100.023130.0273370.1132770.065
Unkari (HU)1,2130.3383,4320.4497380.1503,3230.6394,2850.574
Uruguay (UY)16121840.021000.0
Uusi-Seelanti (NZ)500.04450.06138640.012460.026
Uzbekistan (UZ)10.06550.0
Valko-Venäjä (BY)10.050.0
Venezuela (VE)10.0
Venäjä (RU)182186183640.026210.0111
Vietnam (VN)16,4593.510426,8462.925,0212.45538,7236.6659,0116.544
Viro (EE)5,4871.22,0725,0280.53,3394,7430.42,6994,6410.83,3793,8110.43,255
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)290.0565110.0757270.010,8353460.19,8091430.01,380
Yhdysvallat (US)117,44625.16,155209,71722.97,139200,72419.07,61285,34714.515,507152,17216.76,737
kaikki maat yhteensä 467,871100.059,703100.0 914,988100.062,457100.0 1,057,087100.099,847100.0 589,945100.0100,870100.0 910,227100.0128,715100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Vuoden 2026 tammi-kesäkuun tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot