Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan J INFORMAATIO JA VIESTINTÄ *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain jaksolla 2022 Q4 - 2023 Q4


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2022 Q42023 Q12023 Q22023 Q32023 Q4
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)18,7726.316,99511,4945.244,87614,8636.728,09821,8717.814,89219,2354.314,468
Albania (AL)2342100.04
Andorra (AD)61
Angola (AO)861
Argentiina (AR)8910.01312
Armenia (AM)10.025
Australia (AU)240.01,070380.0364150.0870630.099390.0638
Bahrain (BH)30.0820.01651
Bangladesh (BD)10.010.010.019
Belgia (BE)1,4130.51,6661,6740.81,3471,7150.81,4791,4090.52,1851,4650.32,705
Belize (BZ)32
Bhutan (BT)3
Bonaire, St. Eustatius ja Saba (BQ)3
Bosnia ja Hertsegovina (BA)35
Botswana (BW)3287
Brasilia (BR)10.014650.012950.020140.026960.032
Bulgaria (BG)190.0201420.076860.3352990.132320.0371
Chile (CL)10.019023210.08310.014120.041
Costa Rica (CR)120.030.04220.0890.020
Dominikaaninen tasavalta (DO)227320.011
Ecuador (EC)96519
Egypti (EG)10600.024810.09630.011
El Salvador (SV)310.06
Espanja (ES)2,2650.84031,8340.83851,3980.66961,0040.41,3909310.21,366
Eswatini (SZ)10.0
Etelä-Afrikka (ZA)50.09416220.013410.08520.0108
Etelä-Korea (KR)8,6402.95877,5223.44172,6621.22105,0191.8903,4730.8348
Fidzi (FJ)1
Filippiinit (PH)9300.3682210.11002360.1112,9271.01463160.155
Färsaaret (FO)1
Gabon (GA)211
Georgia (GE)1510.031
Ghana (GH)13810
Gibraltar (GI)18510
Guatemala (GT)20.020.0612
Guinea (GN)21
Guyana (GY)228
Honduras (HN)140.020.0
Hongkong (HK)880.01601000.0729420.05571,3730.58811340.01,545
Indonesia (ID)6560.29153700.2121,4560.7182,2060.8431,4930.320
Intia (IN)1030.01235670.31571730.12632,3430.84434,7841.1233
Irak (IQ)29
Irlanti (IE)3,8931.34081,3020.66201,2940.61991,2750.57118,1711.8409
Islanti (IS)60.048191720.0160500.09
Iso-Britannia (GB)1,7410.62,9231,3550.62,5261,2730.62,2709680.32,3442,1420.52,122
Israel (IL)6130.26192610.1653760.24803150.1401980.02,003
Italia (IT)8490.31,0236580.37696560.35278480.35751,3550.3997
Itävalta (AT)6410.21946470.31415970.31703530.11225070.1120
Japani (JP)10,0523.41,2514,0731.89424,1081.96314,5761.66791,4530.31,275
Jordania (JO)21173
Kambodza (KH)
Kamerun (CM)223
Kanada (CA)7260.27717240.38631,1100.57105440.25922260.11,462
Kazakstan (KZ)49025813221
Kenia (KE)3171810
Kiina (CN)115,26738.68,307111,46750.65,539106,29448.25,166106,54238.06,671128,60228.56,200
Kirgisian tasavalta (KG)89
Kolumbia (CO)368241012
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)21
Kosovo (XK)100.028110.06
Kreikka (GR)56595127460.052
Kroatia (HR)351000.02017820.024
Kuwait (KW)170114958
Kypros (CY)42110.021430.013280.021160.028
Laos (LA)250.0
Latvia (LV)6350.29477150.31927380.31325140.22335210.1288
Libanon (LB)1
Liechtenstein (LI)160.057
Liettua (LT)1,5750.58071,5610.78071,9440.96798790.35541,1750.3497
Luxemburg (LU)320.055210.017250.016200.07140.011
Macao (MO)
Malediivit (MV)38
Malesia (MY)1,6720.61061,4720.71471,5900.7811,6820.69581,5020.3759
Mali (ML)10.04
Malta (MT)10.01321511
Marokko (MA)421210.02
Mauritania (MR)11616
Mauritius (MU)3
Meksiko (MX)2,4490.81351,7800.8951,8760.91205,1001.82021,8474.811
Moldova (MD)50.01
Mongolia (MN)3
Montenegro (ME)3
Mosambik (MZ)943
Myanmar (MM)
Nepal (NP)
Nicaragua (NI)20.010.010.0
Nigeria (NG)1410.011850.01360.011
Norja (NO)7960.32,3603470.21,8232840.11,1495210.22,1491,2640.31,273
Norsunluurannikko (CI)12
Oman (OM)20142715140.093
Pakistan (PK)31
Panama (PA)15560.01
Papua-Uusi-Guinea (PG)1130.0
Peru (PE)9931078434
Pohjois-Irlanti (XI)10080
Pohjois-Korea (KP)20.0
Pohjois-Makedonia (MK)80.0370.013240.0440.020.08
Portugali (PT)7110.03510.05120.011190.059
Puola (PL)2,4130.82,6293,6191.62,1914,6602.11,5304,6311.71,9403,8890.93,207
Qatar (QA)652300.047220.02702
Ranska (FR)3,3681.13,9882,0300.92,6962,4221.12,9801,7050.61,5211,7970.42,114
Ranskan Polynesia (PF)4
Ranskan eteläiset territoriot (TF)30.0
Romania (RO)40.05630.071740.0351350.01,569920.01,269
Ruanda (RW)6393
Ruotsi (SE)19,5916.67,5144,3102.05,9694,7772.24,7167,4232.65,43312,8402.95,184
Saksa (DE)14,2344.810,79010,3824.77,61712,4255.66,08215,9845.74,87916,6593.79,521
Sambia (ZM)421034
Saudi-Arabia (SA)2,08321430106450
Senegal (SN)157910
Serbia (XS)2910.03810.015100.028400.018
Singapore (SG)1310.03,7371250.12,2441320.12,4862260.12,7562,3090.51,054
Slovakia (SK)130.01311160.11011000.0119150.0175140.01,012
Slovenia (SI)160.05730.06050.01660.05980.036
Sri Lanka (LK)510.01172810.072
Sveitsi (CH)7200.24238440.44501760.14941,2530.43892690.1357
Taiwan (TW)5,2661.81783,0671.41226,7173.02646,0542.21453,1540.7390
Tanska (DK)1,3430.41,3001,2200.67551,5480.75361,2820.51,3241,2700.31,165
Thaimaa (TH)21,9327.3535,5292.5348,1843.716023,4138.4896,66221.5221
Trinidad ja Tobago (TT)1
Tunisia (TN)1,1350.57230.36940.2
Turkki (TR)200.097690.0286170.07440.07430.0145
Tšekin tasavalta (CZ)3,0061.01201,2320.61881,8390.81531,7520.62181,0430.2481
Ukraina (UA)500.030430.0139450.024290.03400.01,819
Unkari (HU)1,9280.61512,8451.31062,3641.11411,5480.62681,2230.3326
Uruguay (UY)91321466
Uusi-Seelanti (NZ)40.046130.0383410.255170.083120.033
Uzbekistan (UZ)215
Venezuela (VE)10.0
Venäjä (RU)5472192420132
Vietnam (VN)25,5678.61714,5416.6211,0295.0211,3284.0512,4302.860
Viro (EE)2,8571.03,6274,4542.03,0132,6621.22,9773,4681.23,2755,0201.12,909
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)100.042770.040120890.036860.0699
Yhdysvallat (US)22,5397.510,97314,2456.513,08614,9076.88,15536,53713.011,37490,72520.112,868
kaikki maat yhteensä 298,966100.093,788100.0 220,318100.0104,596100.0 220,665100.077,678100.0 280,278100.075,089100.0 450,489100.085,476100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot