Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan G 46 Tukkukauppa (pl. moottoriajoneuvojen ja moottoripyörien kauppa) *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain vuosina 2019 - 2023


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
20192020202120222023
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)7630.0686230.0517230.0662800.0246720.020
Alankomaat (NL)1,048,8285.11,076,3291,062,3245.21,006,6231,300,4015.4826,5051,381,4714.8914,4721,410,8195.9885,875
Albania (AL)1,0450.03727150.02571,2240.02508180.05918860.0215
Algeria (DZ)3110.0313420.015960.0124240.02,12927,7900.1351
Amerikan Samoa (AS)140.030.020.070.0
Andorra (AD)8820.041,4190.0566450.01332760.0173880.014
Angola (AO)1,290408074110.0195
Anguilla (AI)1
Antigua ja Barbuda (AG)40.07255
Argentiina (AR)8,0770.08449,3390.02,8779,8680.01,46510,1440.07196,1470.0208
Armenia (AM)100.0523210.0277120.0634140.01,213690.01,972
Aruba (AW)33
Australia (AU)27,6790.112,27179,7450.45,476167,9910.75,347218,6270.87,877121,7390.512,948
Azerbaidzan (AZ)8800.01,5925310.04563900.09646470.0961,7880.0640
Bahama (BS)3740.0217920.01561790.01423250.01463060.0269
Bahrain (BH)9320.0485760.01507980.0408450.0154340.09
Bangladesh (BD)56,9040.398845,2370.248048,9410.23866,0360.217052,4700.22,855
Barbados (BB)1940.05000.05440.0157050.085350.0
Belgia (BE)479,6472.3452,097469,4732.3366,947665,8422.8782,126709,4162.5688,262548,6032.3471,830
Belize (BZ)150.05870.0110.0160.0220.0
Benin (BJ)182660.01241250.0
Bermuda (BM)60.01520.0110.030.01010.01
Bhutan (BT)1
Bolivia (BO)2930.02242160.0272270.0341570.0812170.074
Bosnia ja Hertsegovina (BA)4,8880.01386,4920.0777,1640.0218,7840.0549,9690.0164
Botswana (BW)131410.01
Brasilia (BR)67,7240.33,543152,5680.72,255243,0341.04,167439,6751.52,156239,4071.04,284
Brittiläiset Neitsytsaaret (VG)110.022
Brunei (BN)21110
Bulgaria (BG)30,2040.14,74522,4200.16,23027,7870.110,80533,3370.113,21734,3720.114,445
Burkina Faso (BF)660.0721730.023240.0492470.022590.0152
Caymansaaret (KY)5230.022
Ceuta (XC)
Chile (CL)266,2121.31,009140,6380.71,310275,6081.286466,1080.21,99741,9760.21,919
Cookinsaaret (CK)100.060.0
Costa Rica (CR)37,5830.22539,0350.2341,0650.21241,9010.12226,4860.12
Curaçao (CW)122
Djibouti (DJ)10.01887
Dominica (DM)1850.02340.01650.0710.01190.0
Dominikaaninen tasavalta (DO)5,4020.0265,0490.01875,3710.01215,3820.0115,7190.052
Ecuador (EC)13,3150.1323158,5750.8182187,7380.8168182,7500.6176112,9160.517
Egypti (EG)19,1760.16,93219,9020.12,84123,8830.15,32024,4410.116,05024,8290.16,900
El Salvador (SV)1,2480.01401,7550.01387380.03281,2920.03441,7900.0399
Eritrea (ER)492532
Espanja (ES)445,7882.2214,218562,2972.8169,657649,5832.7136,207668,0322.3141,573628,9052.6151,413
Eswatini (SZ)90.0240.070.01330.090.0
Etelä-Afrikka (ZA)72,5850.45,56394,7250.512,65080,1050.31,37755,9260.21,35368,7280.34,504
Etelä-Korea (KR)170,4800.839,281149,1330.724,160143,8010.650,471168,3730.625,744181,5480.835,618
Etelä-Sudan (SS)333
Etiopia (ET)2830.06490.012290.0224390.0104850.09
Falklandinsaaret (FK)310.0
Fidzi (FJ)190.0160.0100.0500.01450.0
Filippiinit (PH)56,0750.31,31554,9040.31,28962,6060.378242,9890.27,07119,0130.1392
Färsaaret (FO)850.02991550.0245590.0340720.041480.0305
Gabon (GA)292320.010
Gambia (GM)10.060392460
Georgia (GE)3860.02,1291,1110.01,7981,6640.03,2897,8750.05,3281,5190.05,179
Ghana (GH)7770.04077810.0437780.01661,0320.02949090.0609
Gibraltar (GI)89302022196
Grenada (GD)10.03230.04
Grönlanti (GL)1810.0174950.025450.048220.0305440.03
Guam (GU)5151
Guatemala (GT)3,1610.0965,2200.0391,7580.0413,6260.01284,5100.0117
Guinea (GN)50.03914911
Guinea-Bissau (GW)2572540.0
Guyana (GY)585375330.08288
Haiti (HT)960.0770.0650.0740.0590.0
Honduras (HN)6600.03420.0133580.05960.0213470.0
Hongkong (HK)13,2700.110,6658,3720.014,09813,1940.118,53615,9510.13,8617,7660.03,359
Indonesia (ID)50,6620.21,69643,7330.21,78652,0130.21,46648,6140.286531,1630.11,509
Intia (IN)106,7780.528,737103,9550.523,322114,9030.539,340143,0060.549,698144,3940.651,373
Irak (IQ)554765100.08729092,401
Iran (IR)1,3890.01681,7740.02611,6220.0641,4540.026950.0
Irlanti (IE)324,6591.640,014309,1361.550,753429,0691.827,569451,5891.613,945375,3461.611,792
Islanti (IS)2,8040.011,4281,7180.07,8252,8760.06,9033,3290.012,6477,1220.03,461
Iso-Britannia (GB)549,0892.7795,613531,4552.6574,881435,7371.8193,225483,5451.7222,327412,9151.7111,696
Israel (IL)27,4260.115,22727,4590.111,44427,8530.18,72640,9290.18,95536,2970.29,537
Italia (IT)798,5823.9152,571783,6953.8212,058938,0603.9372,5441,066,5693.7401,6391,011,5974.3268,779
Itävalta (AT)226,6081.152,065300,2721.556,107311,4121.389,667328,2571.1137,327314,9941.391,227
Jamaika (JM)2840.031130.011740.041850.01640.04
Japani (JP)269,6441.398,478224,2561.176,910244,4701.083,130309,6821.1186,957254,6691.1158,072
Jemen (YE)524287116167148
Jordania (JO)1100.0150840.01631870.04152230.07803780.0289
Joulusaaret (CX)10.010.0
Kambodza (KH)21,0650.121,53215,0520.120,84416,1560.197,63622,5250.160,65118,2220.1107,954
Kamerun (CM)930.01020.0172940.0171340.0361140.061
Kanada (CA)362,0681.848,516356,6311.845,038264,1361.189,487408,7681.4132,318163,5630.7208,003
Kap Verde (CV)1059
Kazakstan (KZ)4,4720.018,9452,7230.06,9215,9050.06,20220,6190.136,4723,6780.035,890
Kenia (KE)10,4650.12610,2090.12169,2980.09012,4660.0908,8610.09
Keski-Afrikan tasavalta (CF)230.0
Kiina (CN)1,817,0258.8452,2201,993,4229.8299,9102,236,1909.4256,8362,811,7759.8260,7022,113,8948.9173,034
Kirgisian tasavalta (KG)1230.0357390.0342640.0412740.07,268760.08,575
Kiribati (KI)10.0
Kolumbia (CO)6,9790.03112,6000.02151,6700.02202,8550.03042,7040.0316
Kongo (CG)140.0340.080.0940.051
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)200.021870.01190.03340.01240.0
Kosovo (XK)270.0373640.01582920.01405030.0263950.040
Kreikka (GR)55,8930.322,44154,6410.322,78478,8730.339,682100,0770.440,35980,0110.369,520
Kroatia (HR)17,4840.16,83618,7340.16,80121,4440.17,22927,1310.17,38031,7010.110,009
Kuuba (CU)1460.012440.035540.0131720.0141090.0244
Kuwait (KW)6030.013820.026716,4200.12,52610.0185
Kypros (CY)11,0470.16619,1070.01,7027,8760.01,03011,4790.07,73211,4490.01,315
Laos (LA)3160.07175720.05183810.07654310.01927910.0404
Latvia (LV)96,1420.5107,323108,0960.589,477116,5820.5111,920157,8390.6149,775218,4790.9143,477
Libanon (LB)2290.02681560.03093600.03952800.03232860.0429
Libya (LY)425
Liechtenstein (LI)3,1010.0793,8820.0495,6580.02288,3270.0988,1690.041
Liettua (LT)166,7870.884,832176,0880.997,264180,2770.8130,264259,8490.9183,138213,3390.9144,038
Luxemburg (LU)19,3390.13,91117,9130.18,12721,3060.18,81524,0070.111,14214,6790.128,468
Macao (MO)1110.049110.057670.08450.064180.078
Madagaskar (MG)4350.0553680.06140.04100.03860.02
Malawi (MW)100.0273130.0145880.0250.0450.0
Malediivit (MV)1480.0142270.0251010.0262320.0366440.0336
Malesia (MY)85,6580.413,21995,1940.59,659133,0290.610,298116,7490.419,96799,7400.46,033
Mali (ML)1870.032860.01880.02490.030.0
Malta (MT)9,1520.02824,3520.01785,5580.04254,9100.02975,3330.0318
Marokko (MA)11,2110.15,96710,7870.111,98716,1980.122126,5680.197628,2060.12,506
Marshallinsaaret (MH)33930.0
Mauritania (MR)120.090.05
Mauritius (MU)12,6930.1319,7810.0599,3490.018,7080.0125,9160.015
Meksiko (MX)50,9670.291272,4490.475494,7510.41,16659,3870.21,40750,3740.21,389
Moldova (MD)1,4280.01,7552,2810.06872,4710.01,0311,5560.01,8251,7580.0931
Mongolia (MN)30.082970.056780.094713,9310.01,61619,0050.1633
Montenegro (ME)3140.01280.01860.0321290.01320.05
Mosambik (MZ)150.0522140.03608,5080.03172580.0171770.037
Myanmar (MM)10,1710.02128,3730.0359,8730.05812,2110.03810,6770.0
Namibia (NA)5900.0326350.0363570.0897070.04625220.056
Nauru (NR)120.010.0520.0
Nepal (NP)1110.03820.027870.02360.0830.0
Nicaragua (NI)1850.0491450.0441450.0134740.076910.081
Niger (NE)12230.01080.01960.02730.0
Nigeria (NG)390.0614260.02571660.0345690.020,9591040.0314
Norja (NO)244,4291.2267,564224,5481.1289,328275,7621.2194,697370,5061.3413,203428,0901.8467,836
Norsunluurannikko (CI)6060.0454490.02414450.0352630.0552480.0327
Oman (OM)3130.02,289690.05331280.08871190.01,453470.01,497
Pakistan (PK)24,2360.113,15819,4780.112,85720,9620.118,44727,0210.129,92219,4850.115,345
Palestiinalaisalue (PS)120.0180.010.040.0
Panama (PA)30,1870.111023,2900.14823,8740.120213,9060.03185,4610.01,321
Papua-Uusi-Guinea (PG)550.03210.0117,0180.177,0100.33965,0220.3
Paraguay (PY)750.0770.0800.01770.04620.0105
Peru (PE)89,7080.4172159,2990.8890122,0070.5183201,9950.7848189,9890.8815
Pitcairn (PN)10.0
Pohjois-Irlanti (XI)4,3070.05,2713,7750.05,0233,6860.03,075
Pohjois-Korea (KP)10.0100.0790.0
Pohjois-Makedonia (MK)9480.02791,6400.02301,5830.0682,1790.03952,1110.01,781
Pohjois-Mariaanit (MP)64
Portugali (PT)198,9581.025,287193,3230.926,127345,1651.425,163382,3101.332,198291,6221.235,781
Puola (PL)664,7313.2257,858628,6473.1233,346726,9153.0320,649866,4323.0374,229830,2333.5338,403
Päiväntasaajan Guinea (GQ)7
Qatar (QA)3,9540.02132,6040.02436,5420.019810,0580.04547,6500.0333
Ranska (FR)688,9293.3446,892621,5473.1432,050696,4162.9519,532748,9862.6594,356761,7473.2585,518
Ranskan Polynesia (PF)21320.066
Romania (RO)49,2300.222,52152,2800.322,93358,7800.237,95767,4970.260,14859,8150.350,711
Ruanda (RW)450.02540.0230607440.01
Ruotsi (SE)2,981,26914.4664,1032,674,14513.1705,2563,223,72313.5877,0154,363,27515.3993,1293,835,56316.11,022,536
Saint Vincent ja Grenadiinit (VC)210.0
Saint-Barthélemy (BL)22
Saksa (DE)2,971,27814.41,506,1662,872,68014.11,183,1293,064,95212.81,327,5573,434,94912.01,282,7533,275,17813.81,243,528
Salomonsaaret (SB)10.0
Sambia (ZM)390.01,062380.03720.0392,2220.0100320.041
Samoa (WS)120.0
San Marino (SM)4820.09975270.05806490.01,5867800.02,2065540.01,859
Sao Tome ja Principe (ST)320.0
Saudi-Arabia (SA)7,3880.010,6517,6310.01,69710,8310.06,21712,5570.04,1534,5570.06,407
Senegal (SN)4810.0423920.01991720.05370.0850.0335
Serbia (XS)17,9550.138919,4390.160624,8600.11,153159,3760.61,42023,5010.14,879
Seychellit (SC)2,3300.082,2260.01,9780.021,7910.01,5060.0
Sierra Leone (SL)750.01260.07180.03970.0380.05
Singapore (SG)65,7270.310,26145,1570.29,64968,3960.36,11248,8620.25,53253,8210.26,666
Sint Maarten (SX)138100.01110.075
Slovakia (SK)76,8390.433,74867,1900.321,19661,0460.345,73466,1970.275,69169,6930.358,371
Slovenia (SI)52,3210.319,26354,5640.315,99665,2420.316,66582,1440.319,67574,7910.322,638
Somalia (SO)231911
Sri Lanka (LK)15,3860.14716,0010.114216,2410.117019,9820.116215,5300.1218
St. Helena (SH)20.0
St. Lucia (LC)70.040.01
St. Pierre ja Miquelon (PM)1
St. Vincent ja Grenadiinit (VC)210.0
Sudan (SD)45210.077
Surinam (SR)180.0120.01670.02580.0430.01
Sveitsi (CH)345,7871.7125,873356,0911.7331,435333,4301.4516,465438,3961.5705,556410,3161.7671,479
Syyria (SY)3620.010.06510.068901
Tadzikistan (TJ)5130.069
Taiwan (TW)157,2590.84,087155,7810.83,655179,5060.84,641221,2610.82,052164,1630.72,474
Tansania (TZ)80.0396200.0124,3140.129768,1390.223841,8480.255
Tanska (DK)723,8293.5115,514732,7093.6119,632719,6843.0144,355773,8372.7122,647742,2543.1122,184
Thaimaa (TH)128,3290.630,828118,7440.628,530146,9270.680,866225,9160.861,919158,6400.7110,128
Togo (TG)20.017711410.0695140.0198
Tokelausaaret (TK)200.090.0410.0
Tonga (TO)171
Trinidad ja Tobago (TT)660.042690.0490.0115,4100.0576,2370.01
Tunisia (TN)3,0500.0333,2290.044,0840.05,6784,5690.04783,5480.0380
Turkki (TR)146,0080.727,088146,2890.760,366201,6700.8119,481265,5350.981,337222,5900.977,813
Turkmenia (TM)528450.0875
Turks- ja Caicossaaret (TC)1
Tšekin tasavalta (CZ)255,8401.254,792238,9801.261,733266,2271.1114,503240,1840.8129,155227,8381.087,569
Uganda (UG)1640.0233410.0973840.0851600.021310.036
Ukraina (UA)16,5280.134,24515,3840.128,11119,9600.19,94824,1790.18,23219,2920.18,501
Unkari (HU)164,1300.812,913153,8010.89,986147,6580.620,263175,6510.619,945205,4470.923,978
Uruguay (UY)8850.01,8898360.01,7611,1720.018,6121,5480.09,5811,5980.04,423
Uusi-Kaledonia (NC)47110.0156384947
Uusi-Seelanti (NZ)13,1780.18,93113,0970.11,58418,1970.11,23916,9870.11,92313,2040.12,168
Uzbekistan (UZ)560.010,968410.09,7491,5360.011,4273,7550.011,4231,8970.05,355
Valko-Venäjä (BY)11,6850.111,11115,8930.18,83112,0820.111,80018,8610.12,1493,6610.0311
Vanuatu (VU)4
Venezuela (VE)540.018240.012350.037960.0231010.0127
Venäjä (RU)1,304,2846.3481,607898,9404.4407,9951,552,7066.5276,8491,181,3054.1134,52583,5030.471,812
Vietnam (VN)113,9610.64,985115,0370.6878188,6570.88,666222,0160.81,279171,7800.71,100
Viro (EE)295,7371.4314,087423,5692.1305,825540,5082.3387,1061,258,6884.4581,395587,4092.5688,819
Wallis- ja Futunasaaret (WF)20.0
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)9500.02,1921,0070.03,2821,3900.06,3186,3830.09,8921,7970.07,578
Yhdysvallat (US)831,9334.066,173899,0854.449,231933,5933.974,8031,273,4474.581,0221,419,8976.0353,154
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)93280.04130.02
Yhdysvaltojen Tyynenmeren erillissaaret (UM)90.020.0
Zimbabwe (ZW)2330.0111870.0392170.0492800.0142520.01
kaikki maat yhteensä 20,673,020100.08,676,433100.0 20,376,387100.07,794,719100.0 23,904,913100.08,798,456100.0 28,561,770100.09,948,572100.0 23,797,141100.09,637,704100.0

Lähde: Tulli

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot