Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmä: TEOLLISUUSTUOTTEET C)*) tuonti Suomeen ja Suomen vienti vuosina 2019 - 2023


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
20192020202120222023
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)1200.01.028580.01.041690.0940300.01.6881490.02.991
Alankomaat (NL)2.415.8374.83.834.5002.250.4934.73.701.4972.736.7024.94.172.7033.668.2045.35.842.4863.222.2335.26.162.245
Albania (AL)2.2750.02.1831.1630.02.9132.8740.03.0422.0690.04.1053.5480.03.647
Algeria (DZ)190.0129.301210.0108.3255.3260.0121.2342.4490.0133.37450.7390.1153.315
Amerikan Samoa (AS)310.03020.030.0150.020.0
Andorra (AD)8840.04651.4380.03956450.06122860.01.0983760.0435
Angola (AO)1460.02.08140.08001830.01.56910.03.2851070.09.951
Anguilla (AI)5564320652
Antigua ja Barbuda (AG)550.0171170.08160.02.32520.024.422100.02.270
Argentiina (AR)10.7120.068.37510.2180.074.55911.1420.093.49615.0320.0389.6989.1360.058.754
Armenia (AM)1370.014.7841570.018.0031810.013.8192250.031.3514280.050.853
Aruba (AW)25.26610.05.944250.093230.0192100.0396
Australia (AU)79.7930.2651.84361.6570.1611.407115.5260.2678.24892.0620.1823.345123.0170.2773.890
Azerbaidzan (AZ)8910.098.6445500.019.6245950.012.9319010.016.3103.9640.022.642
Bahama (BS)2.1290.044.7992380.022.6222880.026.9244740.02.5843320.037.780
Bahrain (BH)2.0060.09.3381.5690.07.3214.0050.07.62910.8070.04.9354.0790.07.747
Bangladesh (BD)168.6620.3105.802156.6920.350.681150.7800.336.022241.3920.340.341202.7230.338.918
Barbados (BB)2320.02735390.025.5787130.02291.0000.0997500.0275
Belgia (BE)1.269.4322.51.957.5541.074.4072.31.543.5491.436.5722.62.041.7371.595.3822.32.695.1361.735.3502.82.382.456
Belize (BZ)160.0120260.05910.068760.01.714300.01.033
Benin (BJ)2.51810.075990.01.5921300.02.286510.02.296
Bermuda (BM)1500.0154150.013570.0329250.012630.0470
Bhutan (BT)10.030281822032
Bolivia (BO)2700.07.6172920.03.3552590.05.9682820.07.2543040.07.689
Bonaire, St. Eustatius ja Saba (BQ)10.06164363
Bosnia ja Hertsegovina (BA)7.7690.05.98110.1200.09.27411.0380.04.87112.8720.010.43415.9810.013.878
Botswana (BW)10.03.6811.3865032.9072.556
Brasilia (BR)302.2160.6359.891155.8020.3566.869120.7250.2508.737317.4610.5831.648285.1110.5667.732
Brittiläinen Intian valtameren alue (IO)10.0
Brittiläiset Neitsytsaaret (VG)90.025.34120.01486.9221.3432.949
Brunei (BN)600.034744216710.087530.0619
Bulgaria (BG)74.1380.166.12568.2530.180.98577.1600.197.336106.5740.2101.933109.0730.2118.092
Burkina Faso (BF)330.016.3631940.010.8503060.05.5982480.03.0462440.04.228
Burundi (BI)1.0291.12710.07721.003717
Caymansaaret (KY)10.06.3879430.05843789
Ceuta (XC)2733185
Chile (CL)36.1700.1311.56734.8050.1333.47233.4150.1215.58539.3490.1277.94830.7660.0273.168
Cookinsaaret (CK)100.01560.01
Costa Rica (CR)9.9340.08.00415.2080.08.2618.2260.09.11211.1710.020.64311.5370.015.854
Curaçao (CW)130.01.1041686422.224226
Djibouti (DJ)10.02.28843110.0737220.0140680.011.628
Dominica (DM)70.012170.0160.0240.083450.0
Dominikaaninen tasavalta (DO)46.8270.112.14813.0850.011.37066.3430.117.48920.3800.012.19658.0260.123.017
Ecuador (EC)2.4730.039.2063.3010.036.6823.6040.056.0114.9060.057.3676.7670.042.300
Egypti (EG)28.5260.1387.36319.4790.0341.62230.7350.1391.84857.6140.1465.23941.2000.1378.008
El Salvador (SV)1.3500.07.4661.1200.063.4109750.010.7311.8720.09.4342.0180.08.957
Eritrea (ER)2251962421.03010.0563
Espanja (ES)842.9351.71.117.733872.8111.8868.1211.127.0012.0956.9601.308.3191.91.217.0361.126.6921.81.154.428
Eswatini (SZ)300.0101300.0205670.0367500.01.002330.0538
Etelä-Afrikka (ZA)91.1440.2319.78086.8210.2273.472126.4980.2364.328163.8610.2463.834100.6740.2414.739
Etelä-Korea (KR)721.3881.4818.080468.6761.0709.543685.3701.2752.090758.9601.1966.343780.4871.3810.537
Etelä-Sudan (SS)20.0110.06310.013450.05130.087
Etelämanner (AQ)920.01910.015665
Etiopia (ET)3570.09.1903850.02.5502200.07.9723490.015.0321500.02.353
Falklandinsaaret (FK)33120.0110.010.04
Fidzi (FJ)450.04.881200.0317100.0216500.02551460.01.690
Filippiinit (PH)100.1910.2149.50796.2940.2142.968158.9300.3179.220196.6480.3145.101121.0150.2114.246
Färsaaret (FO)360.015.7371400.01.8912.9410.04.074960.05.6601210.02.520
Gabon (GA)870.017620.07041420.01.2442470.0300660.0684
Gambia (GM)460.01.39410.01.65020.01.49320.0622370.01.136
Georgia (GE)1.1530.014.0341.4700.011.5922.1950.016.1404.4150.023.7403.1060.029.200
Ghana (GH)1.1100.049.0966700.038.0347550.044.4819140.072.7208440.062.514
Gibraltar (GI)80.056.874110.036.57490.052.88710.0707110.0552
Grenada (GD)10.0352620.04.0404329
Grönlanti (GL)6150.04.0183460.09.6612700.02.9501.0960.03.7987720.05.490
Guam (GU)246103468110107
Guatemala (GT)4.9620.015.70326.3630.111.71934.2470.118.48334.3340.039.28313.0800.031.977
Guinea (GN)100.054190.01.65510.01.19610.03.7342.603
Guinea-Bissau (GW)24351504592540.0248
Guyana (GY)4030.05.9042350.022.0293780.02.6874780.01.4306190.01.805
Haiti (HT)1230.03471450.01271190.03091380.02521190.0243
Honduras (HN)5380.02.0904710.03.7585240.02.5506820.02.3565570.04.784
Hongkong (HK)127.2250.3125.62776.0930.2110.58459.8360.1129.72397.7380.191.99565.7850.197.278
Indonesia (ID)171.1340.3227.146146.7410.3152.958171.1880.3231.402211.1450.3284.551179.8680.3581.094
Intia (IN)339.2160.7472.859339.3380.7437.599397.9750.7494.738595.1730.9699.563578.0540.9782.526
Irak (IQ)170.039.022900.013.966200.05.982200.033.467370.019.563
Iran (IR)2.3780.020.4853.2390.05.3902.0060.02.1592.0160.01.4067050.01.590
Irlanti (IE)405.3320.8164.401420.7030.9278.678466.6230.8691.559469.5290.7222.527446.7120.7222.923
Islanti (IS)7.7300.051.71513.1510.046.73617.7970.049.11528.5790.078.61523.9470.066.732
Iso-Britannia (GB)1.519.5263.02.560.2331.353.4062.82.123.6041.316.4182.32.499.0741.519.7962.22.852.2971.349.7342.22.509.064
Israel (IL)49.8480.1165.72349.5860.1177.08857.7200.1190.05293.5090.1223.635103.5830.2189.286
Italia (IT)1.614.8193.22.290.0481.521.1363.21.379.5641.791.5973.22.861.2022.168.2173.12.343.5552.236.4253.62.094.909
Itävalta (AT)606.6301.2399.874622.7361.3431.079692.2711.2477.884832.9421.2568.267781.1021.3524.370
Jamaika (JM)1.4250.01.2841.4210.08841.5200.02.0181.6550.02.1781.4040.0783
Japani (JP)746.7981.51.433.342695.1521.51.153.049770.3111.41.594.678930.0351.31.781.561833.9491.41.231.960
Jemen (YE)16.67111.33870.02.722160.04.615210.03.756
Jordania (JO)1.3750.047.9361.6180.030.4332.4600.031.89693.3550.143.70980.4090.133.154
Joulusaaret (CX)30.030.090.0
Kambodza (KH)46.7960.117.03741.5390.15.79941.0870.12.31255.2990.11.09049.0980.12.275
Kamerun (CM)3930.012.9061540.08.5431380.07.9313590.08.0455520.013.213
Kanada (CA)215.7280.4497.371192.1120.4535.783215.9510.4767.379280.8860.4967.612252.8180.4954.486
Kap Verde (CV)4432634231.441752
Kazakstan (KZ)9.2180.0139.5772.2130.079.3556.0310.0102.305143.5120.2246.4237.6270.0274.084
Kenia (KE)3.5780.041.5483.8680.045.5402.8120.055.1605.4160.070.1653.8370.083.902
Keski-Afrikan tasavalta (CF)29404230.0257810250
Kiina (CN)4.874.2109.63.139.5035.355.49711.32.825.2376.468.98111.53.325.1588.344.23612.13.723.2766.729.90510.93.407.039
Kirgisian tasavalta (KG)1250.03.796600.02.961630.03.1651350.028.8301740.0111.389
Kiribati (KI)364510.023637225
Kolumbia (CO)50.1240.180.62044.1720.152.19532.0690.1119.571142.9540.2132.045109.8500.2114.235
Komorit (KM)30.0330.02230.01330.0570.029
Kongo (CG)1.0180.04.0433.9740.04.1111.4590.010.5013.0450.05.3443.3080.09.299
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)205.3910.416.093176.7120.48.900364.8320.715.005685.0161.042.114123.0500.278.162
Kosovo (XK)5.6880.06615.2050.06794210.02.0336940.04.2048520.06.645
Kreikka (GR)138.0060.3125.00595.2030.2116.767112.6420.2156.181125.8380.2183.98579.9120.1212.118
Kroatia (HR)26.9140.140.60328.0310.132.01938.5270.138.88543.3680.159.16445.9570.161.106
Kuuba (CU)1500.07.802970.03.2802950.02.1254020.01612820.0391
Kuwait (KW)2980.018.55420.3150.018.2691710.015.84416.5650.019.0171250.014.761
Kypros (CY)6.5840.0141.61912.7760.015.09613.0270.019.49213.2890.027.48115.5990.019.137
Laos (LA)1.4710.01.1481.7890.04.0111.8630.01.0542.5920.01.6052.7810.02.530
Latvia (LV)203.9870.4567.546232.8560.5493.731230.9420.4588.952305.6840.4745.720388.6610.6755.165
Lesotho (LS)100.01101124337
Libanon (LB)8460.020.1236090.011.7047300.010.3334910.011.3478220.010.871
Liberia (LR)2278621.6768465.067
Libya (LY)2.6001.3001.4582.18920.03.682
Liechtenstein (LI)3.3840.07.1944.1540.012.4836.7600.014.3879.2940.017.1389.2240.019.472
Liettua (LT)398.6270.8537.778426.6970.9503.356399.4860.7686.701578.8540.8866.879572.3350.9786.473
Luxemburg (LU)71.7690.122.05161.2660.127.55083.7290.135.840110.4270.246.17787.8460.180.578
Macao (MO)2140.06.4682510.08341490.01.7711980.02.0202430.02.171
Madagaskar (MG)12.1270.02.2716.1980.05133.7060.02.1078.4040.05793.8950.01.008
Malawi (MW)7460.05.6515570.03.0744650.01.8733200.02.8411010.02.946
Malediivit (MV)2250.01.0482730.08811270.01.5972380.01.7766560.02.387
Malesia (MY)326.7470.6135.004299.9600.6153.170469.7040.8125.674455.5320.7166.457331.5280.5168.810
Mali (ML)2290.016.1143570.018.4367510.07.8933240.017.350540.023.477
Malta (MT)12.0230.016.6836.1160.09.6819.4100.028.4078.1590.010.8219.0710.011.665
Marokko (MA)17.5680.0148.48016.0510.0130.19927.5490.0116.52431.1630.0140.56721.0750.0140.191
Marshallinsaaret (MH)40.04901.154930.0291.083
Mauritania (MR)280.06.56860.026.536100.06.69010.01.877350.03.026
Mauritius (MU)14.8420.01.25710.6600.01.42310.2090.01.0389.7390.01.5617.0480.02.090
Meksiko (MX)286.4510.6387.211233.6750.5257.844284.8850.5325.562270.6480.4615.245274.8550.4474.038
Melilla (XL)3423
Mikronesia (FM)10.030.0310.0
Moldova (MD)2.1740.09.1733.1530.06.9523.3020.08.8684.9450.012.7002.6200.011.708
Mongolia (MN)1910.09.1331280.010.170320.019.122430.019.115590.034.271
Montenegro (ME)3380.0613490.0951990.02.0681180.0645650.0514
Montserrat (MS)170.010.0
Mosambik (MZ)3.5530.02.3083.9180.02.0227130.07.1114090.05.2679570.03.855
Myanmar (MM)31.2200.18.50432.6720.126.35824.7010.02.39838.5850.12.12031.6650.11.446
Namibia (NA)6030.08.3661880.023.068280.042.1381240.053.3972460.017.574
Nauru (NR)130.030.0330.0530.0
Nepal (NP)7000.02.3495970.09855120.01.9688020.05656930.01.159
Nicaragua (NI)2700.03133750.07252500.09911350.03742500.0863
Niger (NE)20.0686780.04102880.03723780.01.4212870.0493
Nigeria (NG)1420.092.3491160.052.6721900.033.4851820.081.5068880.042.119
Norja (NO)559.5111.11.629.882576.3811.21.476.128701.2931.21.674.310975.8381.42.181.848788.8181.32.161.970
Norsunluurannikko (CI)5290.09.4384430.010.6115280.010.7663160.011.3843430.011.708
Oman (OM)39.1150.125.1091530.020.5492940.016.09812.7500.016.81920.2150.021.638
Pakistan (PK)62.8870.124.45157.7860.127.88157.0820.183.24677.9790.160.94464.3430.131.571
Palau (PW)263930190.07326
Palestiinalaisalue (PS)310.0742720.01.071620.01.0071320.0756920.0933
Panama (PA)9930.010.1481940.09.045550.010.142710.015.790760.018.094
Papua-Uusi-Guinea (PG)590.02.1093230.03967410.01.0682470.01.1231100.04.941
Paraguay (PY)310.012.109590.08.8441060.03.5937.0050.012.3257.3470.03.674
Peru (PE)4.1810.097.1373.8080.074.5333.9170.069.5434.2580.089.8714.1080.086.845
Pitcairn (PN)11
Pohjois-Irlanti (XI)14.8010.043.2599.3400.057.5119.6580.049.000
Pohjois-Korea (KP)10.02160.01160.08970.0
Pohjois-Makedonia (MK)18.3300.05.35730.0100.13.53176.9460.12.39562.9590.14.17245.4680.18.865
Pohjois-Mariaanit (MP)20.066
Portugali (PT)200.8630.4161.583159.0540.3151.762158.3470.3180.627216.0410.3227.908179.8800.3248.839
Puola (PL)1.637.8473.21.668.9661.604.5473.41.527.0371.910.0173.41.891.0192.457.6993.62.375.6982.489.5344.02.540.138
Päiväntasaajan Guinea (GQ)16.40120.02830.0730.063.295
Qatar (QA)12.8100.025.5142.9190.029.51017.9290.024.005157.0880.237.967132.6110.227.714
Ranska (FR)1.959.6373.91.838.1951.724.4313.61.723.0771.617.1092.91.958.7251.815.6162.62.386.4891.888.7313.12.460.550
Ranskan Polynesia (PF)39410.02031.29270.099020.0479
Ranskan eteläiset territoriot (TF)37215210.03460.040.0
Romania (RO)244.2530.5166.965250.2200.5141.477285.4830.5158.060304.9510.4235.485254.4270.4292.225
Ruanda (RW)510.0790770.0687540.051560.02.271330.01.664
Ruotsi (SE)5.514.49310.96.223.4545.084.83910.75.446.5175.901.03010.56.359.7937.670.33511.18.091.9637.301.84711.87.613.982
Saint Vincent ja Grenadiinit (VC)212450.010.26110.035
Saint-Barthélemy (BL)9615341
Saksa (DE)9.484.75818.79.156.3278.489.66417.87.569.9059.806.58517.58.693.79910.671.18215.59.166.38110.125.25816.47.783.944
Salomonsaaret (SB)8510.0756
Sambia (ZM)70.019.572100.013.696550.014.95140.09.96990.09.366
Samoa (WS)430.0487650.041770.07120.0
San Marino (SM)5680.02925620.01297010.0608530.01471.1510.02.394
Sao Tome ja Principe (ST)61320.048
Saudi-Arabia (SA)22.0540.0244.60419.9830.0324.55829.7130.1297.27829.8820.0295.78813.7630.0335.910
Senegal (SN)650.011.882520.029.965780.021.5154260.011.862670.029.368
Serbia (XS)34.1520.134.81538.3940.156.34051.3370.171.51769.0430.174.39159.5440.192.992
Seychellit (SC)2.3340.01.3232.2340.01.2231.9940.01.5451.7920.09061.5220.0296
Sierra Leone (SL)5140.02.4324520.01.6609340.04.6586930.05705780.02.184
Singapore (SG)128.2390.3236.199113.4440.2199.444232.3920.4181.073299.3070.4195.831460.2020.7223.775
Sint Maarten (SX)20.01.03957120.01.99810.02.38470.038
Slovakia (SK)307.0790.6131.294261.2960.5165.262299.3140.5161.048330.0550.5217.873336.9850.5183.195
Slovenia (SI)110.8620.262.769115.0920.254.867140.7770.375.306167.6190.286.506147.4910.2122.244
Somalia (SO)3022801781.080734
Sri Lanka (LK)25.0320.06.11925.4950.15.76826.7280.010.01131.8960.013.39427.2910.07.424
St. Helena (SH)10.010
St. Kitts ja Nevis (KN)20.08629310.04.33040.04410.02
St. Lucia (LC)2233540.0810.03411.712
St. Pierre ja Miquelon (PM)313
St. Vincent ja Grenadiinit (VC)212450.010.26110.035
Sudan (SD)10.016.1856.82410.03.2426.0582.463
Surinam (SR)260.011.387310.01.479900.0751670.02.159450.02.416
Sveitsi (CH)568.3671.1703.099557.7601.2913.528594.8231.11.065.329803.1881.21.326.051677.7951.11.401.479
Syyria (SY)620.09.653790.02.870170.03.07810.04.577250.02.716
Tadzikistan (TJ)2.2651.72630.07841.3682.166
Taiwan (TW)360.9050.7226.012344.7950.7251.843485.6210.9302.231903.4281.3259.4811.053.2571.7179.529
Tansania (TZ)860.027.7513830.019.0361460.030.432970.070.245480.045.119
Tanska (DK)1.306.8122.6964.0521.316.2292.8923.3611.483.9892.61.142.5781.583.2472.31.395.2641.682.8162.71.191.535
Thaimaa (TH)256.7490.5161.107264.1390.6146.435308.9240.6156.315489.4540.7185.343417.2400.7216.654
Timor-Leste (TL)7613726141128
Togo (TG)150.01.13060.02.70690.03.60090.08361410.02.073
Tokelausaaret (TK)220.0120.0580.08.3010.010.0
Tonga (TO)122141872
Trinidad ja Tobago (TT)1250.03.2691340.01.4441340.098230.1830.03.78494.6890.21.964
Tsad (TD)46910.05130.04.4457596
Tunisia (TN)11.2750.043.6719.6850.033.14111.8430.049.17913.1740.054.27815.2430.040.480
Turkki (TR)551.7251.1648.169533.9721.1687.195671.4871.2821.379937.8801.41.014.638926.0381.51.103.012
Turkmenia (TM)10.07.6754.4741.156340.02.4644.575
Turks- ja Caicossaaret (TC)2310.0138647.219
Tuvalu (TV)42452320.027551
Tšekin tasavalta (CZ)885.9661.7330.879838.5161.8298.088930.7811.7386.891995.8571.4507.3791.083.1151.8542.964
Uganda (UG)440.03.054230.03.889100.04.266810.07.587820.05.785
Ukraina (UA)78.8660.2213.88167.8870.1191.037102.4980.2236.25581.6090.1145.44750.9830.1158.577
Unkari (HU)424.7090.8245.190395.1270.8184.927408.3880.7215.998483.2940.7256.917454.6170.7246.526
Uruguay (UY)27.9060.144.26213.4760.042.64918.9130.0283.03217.3700.0105.4049.2860.073.692
Uusi-Kaledonia (NC)5.8370.03.9616.3700.02.2233.6530.03.48822.3190.01.62970.03.728
Uusi-Seelanti (NZ)22.3080.085.30018.9480.064.48225.9750.076.05522.7180.095.28225.5390.086.046
Uzbekistan (UZ)3080.043.344830.041.1521.8480.050.6104.3030.047.6984.8150.090.358
Valko-Venäjä (BY)22.3090.072.57223.8360.167.56322.2160.083.07326.6020.041.8584.7530.023.057
Vanuatu (VU)55746
Vatikaanivaltio (VA)10248391311
Venezuela (VE)610.01.640260.0890400.01.2351000.02.0841250.02.504
Venäjä (RU)3.154.8676.23.609.1272.799.1755.93.018.0973.794.9126.83.707.1213.947.7315.72.057.1541.389.0482.3663.191
Vietnam (VN)315.4660.6103.083368.8990.8105.477527.5170.9232.493644.1100.9427.152538.2580.9233.905
Viro (EE)1.612.9843.21.421.4261.560.1313.31.352.1171.700.0573.01.619.7082.164.1873.12.324.9792.263.5463.72.066.559
Wallis- ja Futunasaaret (WF)20.0
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)9.3600.0192.00517.0380.0186.41814.7840.0170.41722.7620.0306.18016.3590.0336.616
Yhdysvallat (US)2.008.1904.04.794.3121.865.2063.94.863.3532.091.6103.74.640.7823.070.6514.47.791.7792.658.6944.38.416.377
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)1880.0682240.015510.03.007290.01.109100.0416
Yhdysvaltojen Tyynenmeren erillissaaret (UM)60.01120.0240.033210.0
Zimbabwe (ZW)900.08.190320.03.2165.2360.010.4831.3930.03.282480.03.015
kaikki maat yhteensä AA50.793.68810061.757.20710047.569.52410054.191.88410056.107.24510064.377.36610069.062.30810076.713.81210061.648.66310071.804.311100

Lähde: Tulli

Neljännesvuositason tiedot (CPA)

Kuukausitason tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot