Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmän C TEOLLISUUSTUOTTEET *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
2023/92023/102023/112023/122024/1
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)210.060310.028920.030.010.0
Alankomaat (NL)277.5585.7474.995274.2475.2500.529285.6285.5535.508269.1685.5491.443277.1266.0416.619
Albania (AL)760.03444600.02772690.02342680.03572220.0269
Algeria (DZ)8.17310.08.44820.016.35830.018.2709.634
Amerikan Samoa (AS)
Andorra (AD)530.07211430.01240.03910.07
Angola (AO)40.033460.0395691.93920.0324
Anguilla (AI)65212
Antigua ja Barbuda (AG)12710190.02811
Argentiina (AR)7390.05.2534530.04.2478410.08.0748390.01.6817220.03.510
Armenia (AM)270.01.883230.02.157450.02.830520.03.823100.02.061
Aruba (AW)92782
Australia (AU)12.5080.355.69115.9080.348.08010.9480.274.3466.9000.156.1465.5820.158.450
Azerbaidzan (AZ)7140.01.587540.01.377350.01.3562.1270.01.6171.749
Bahama (BS)70.05.688150.085580.04330.0197400.036.103
Bahrain (BH)510.04462720.01.4047300.01.143780.01.0141600.0428
Bangladesh (BD)16.2540.35.17214.4840.32.32113.3680.32.66913.2210.33.96813.4400.33.710
Barbados (BB)350.062340.01010.034290.085660.0112
Belgia (BE)173.9243.6208.961174.5313.3172.337156.0053.0203.331122.0642.5236.933122.1662.6186.847
Belize (BZ)30.070.0720.0
Benin (BJ)39154825547
Bermuda (BM)9254
Bolivia (BO)140.0362300.0743140.0409230.0628340.0286
Bosnia ja Hertsegovina (BA)1.9690.01.8481.4470.08031.1660.01.8261.2340.08451.5000.0593
Botswana (BW)319121.91557
Brasilia (BR)11.2990.233.33517.8490.346.65927.6800.556.18219.3860.443.52023.0020.543.332
Brittiläiset Neitsytsaaret (VG)1
Brunei (BN)8975313
Bulgaria (BG)8.8800.211.3158.7420.29.6529.8710.211.8617.6780.28.2208.0950.211.606
Burkina Faso (BF)110.04578080.0338260.016080.01.312
Burundi (BI)18
Caymansaaret (KY)1024546178
Chile (CL)2.7950.122.3622.8670.119.4022.2770.018.8551.6480.022.1853.0010.123.796
Cookinsaaret (CK)2
Costa Rica (CR)1.0140.08419740.01.0307210.02.0716270.01.0351.0540.0981
Curaçao (CW)253303
Djibouti (DJ)32680.0146089
Dominica (DM)10.0
Dominikaaninen tasavalta (DO)7.3720.21.0695210.01.20515.1150.37833.6580.14.3435440.01.685
Ecuador (EC)3150.04.2369380.01.7205450.02.3851620.02.0438720.03.341
Egypti (EG)3.2270.139.5852.1170.034.8266.2530.137.9573.5980.139.6894.0930.131.755
El Salvador (SV)240.01.0111610.03631110.03422180.09141360.0421
Eritrea (ER)522
Espanja (ES)82.9071.794.05482.5831.693.93590.4801.7123.23279.3151.689.17878.5021.790.697
Eswatini (SZ)10.070.043010.0120.020.010
Etelä-Afrikka (ZA)4.5360.133.7377.2410.134.5154.2850.125.7234.5900.133.5074.8410.130.519
Etelä-Korea (KR)64.3951.364.28970.1721.356.14147.4860.965.79850.7451.054.26245.2321.059.817
Etelä-Sudan (SS)32
Etelämanner (AQ)578
Etiopia (ET)60.05250.080.020850.0100.03.239
Falklandinsaaret (FK)3960.0
Fidzi (FJ)400.0410.033420.01.35820.0
Filippiinit (PH)7.6910.28.5984.2980.17.0973.5710.17.8119.3770.26.3952.7990.19.418
Färsaaret (FO)1010.024367163286478
Gabon (GA)370.02721113245
Gambia (GM)10.04515410.01141357
Georgia (GE)1160.02.3115720.02.3151570.01.5241810.02.7612240.02.739
Ghana (GH)370.010.643500.09.3591400.09.356480.03.053510.04.615
Gibraltar (GI)118110.02039930
Grenada (GD)
Grönlanti (GL)810.0232850.0228450.0493680.01.0371810.0211
Guam (GU)2362
Guatemala (GT)900.08793060.02.5141070.05.2731180.02.726920.04.779
Guinea (GN)6019399187414
Guinea-Bissau (GW)830.02520.0238710.0
Guyana (GY)1380.092620.0301730.09860.0321860.06
Haiti (HT)100.01150.0250.02850.03100.0
Honduras (HN)380.053360.0336250.0698380.0205220.0294
Hongkong (HK)1.9040.05.7513.5890.18.1603.1160.18.4914.0190.18.4894.0940.19.657
Indonesia (ID)9.3310.251.78718.4150.441.04814.7270.383.38413.3120.358.60413.8910.323.004
Intia (IN)42.6440.939.19040.1690.838.87653.8061.044.02240.2370.842.44453.3071.256.622
Irak (IQ)30.02.56950.03.20380.01.12530.01.249100.0920
Iran (IR)770.0480400.0122250.0158410.0309320.0356
Irlanti (IE)28.5060.614.22240.3850.819.84840.9470.821.96637.6960.813.83433.7910.714.535
Islanti (IS)1.3950.08.0131.8160.06.3741.8340.04.4012.7050.13.3692.7900.15.944
Iso-Britannia (GB)95.6842.0171.60798.8861.9232.231110.0742.1205.21097.1282.0210.67497.3722.1248.880
Israel (IL)7.4200.213.3077.0280.117.2247.5410.19.2657.3600.113.4993.7790.115.954
Italia (IT)174.8323.6173.967207.3013.9171.262185.2373.6172.982164.2713.3148.515151.1163.3157.447
Itävalta (AT)66.4581.444.85469.6291.351.54168.0841.345.86862.2851.341.13551.9921.135.892
Jamaika (JM)1240.0562100.052720.0491680.067560.094
Japani (JP)62.3951.3124.44962.2311.2111.30563.6171.2114.24779.5521.693.05256.0851.285.407
Jemen (YE)51338510.033980.0624148
Jordania (JO)8.2220.22.3221800.03.0138.7830.23.2311570.02.1098.7640.22.512
Joulusaaret (CX)30.0
Kambodza (KH)4.6510.12273.8210.16303.9200.11192.9110.11543.5560.1120
Kamerun (CM)1170.01741620.04961450.03591070.0369490.0460
Kanada (CA)15.0520.359.82421.3060.471.28523.7760.555.46716.4340.345.88115.7510.376.297
Kap Verde (CV)61122312355
Kazakstan (KZ)4640.017.4191.0330.016.8491.6380.015.8554410.018.5501.0610.012.548
Kenia (KE)1900.07.927390.06.4341640.04.322970.08.0868290.04.878
Kiina (CN)503.81510.3275.205586.32211.2254.998594.95811.4284.455661.17813.5269.738445.7739.7281.052
Kirgisian tasavalta (KG)30.010.107300.07.212160.03.197170.04.359230.02.234
Kiribati (KI)2
Kolumbia (CO)2.9660.110.3524.2690.17.3215.1240.17.8755.2160.110.7285.5950.18.626
Komorit (KM)20.020.021
Kongo (CG)660.08154670.01273310.03175800.072890.0124
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)7.8320.223.88014.9040.38.46013.7130.37.0918.7500.22.5659.9270.21.944
Kosovo (XK)1140.0645770.04931320.01.414930.0608940.01.201
Kreikka (GR)6.8580.111.8165.9600.114.0597.0410.115.4466.3720.114.5988.9020.213.717
Kroatia (HR)2.2310.05.7162.8110.16.9527.5350.14.7505.4950.14.0143.2580.13.529
Kuuba (CU)10.0410.030.0128140.0
Kuwait (KW)2.21180.01.225980.02.00620.01.19910.01.678
Kypros (CY)1.7870.02.3077130.01.4549130.01.7481.0620.01.1851.2370.01.405
Laos (LA)3420.0542350.01721750.028890.0381080.0107
Latvia (LV)32.5190.769.22536.2250.763.71235.8090.759.20625.1160.555.04828.9660.655.378
Lesotho (LS)32
Libanon (LB)450.0617550.01.8673190.0811830.0636200.0643
Liberia (LR)324.87810
Libya (LY)5832047539732
Liechtenstein (LI)6760.01.6408910.01.9171.4410.01.9433980.09685090.01.364
Liettua (LT)45.3020.964.91949.1650.973.68446.6010.960.03941.1060.856.50240.1660.957.168
Luxemburg (LU)6.9510.17.5337.8530.16.0058.0710.25.0536.9200.12.6035.4770.13.930
Macao (MO)370.0127120.02910.04540.035020.046
Madagaskar (MG)1670.032240.0761560.0721130.0121590.0313
Malawi (MW)240.030230.027190.05120.0240180.0125
Malediivit (MV)780.0294840.02930.075110.01710.030
Malesia (MY)30.8330.616.38920.6090.412.98626.3310.512.62515.7150.312.73217.4970.417.441
Mali (ML)1.72320.01.28319520.02070.0102
Malta (MT)6440.03.0331.0060.05398720.04464260.03186080.0368
Marokko (MA)1.4900.039.3431.6750.07.5741.3960.010.1361.6210.011.9271.5040.010.001
Marshallinsaaret (MH)441
Mauritania (MR)12510.02.1801483664
Mauritius (MU)6110.01487730.01043130.02348310.01225600.0119
Meksiko (MX)12.7860.337.59919.1250.440.41830.5580.631.17325.0700.534.00619.3880.448.415
Melilla (XL)3
Merellä olevat laitokset ulkokaupassa (QW)100.0
Moldova (MD)1860.07453100.07534020.0915790.01.0023150.0568
Mongolia (MN)350.03.41910.01.71240.05.6056.68020.0384
Montenegro (ME)20.0330.0106110.028110.01380.061
Mosambik (MZ)2080.036242126215620.0220
Myanmar (MM)3.2470.1442.7990.1862.5990.02681.7290.01292.2740.09
Namibia (NA)70.0226110.078890.03110.012490.01.446
Nepal (NP)420.051520.022380.0220680.02350.011
Nicaragua (NI)120.06120.066100.058110.0141100.024
Niger (NE)230.0260.0290320.0161130.0170.0
Nigeria (NG)80.01.803330.01.035140.01.806260.02.25930.01.555
Norja (NO)56.5781.2203.89472.3491.4203.93175.0601.4206.32351.3191.0172.62558.1491.3174.542
Norsunluurannikko (CI)780.080220.02.19260.01.075710.01.53080.0959
Oman (OM)1.6700.02.6868600.01.2038190.03.0885280.01.4611.0100.01.238
Pakistan (PK)4.9360.13.2274.9120.12.3215.4880.14.1774.2760.11.8124.6530.12.166
Palau (PW)520
Palestiinalaisalue (PS)1217617010550.062
Panama (PA)40.01.352180.03.322290.01.42110.0655140.0638
Papua-Uusi-Guinea (PG)60.02920.098270.036120.02.11860.020
Paraguay (PY)7.0630.1101710.0439790.015330.05283120.0282
Peru (PE)2710.07.2023530.06.9833490.06.4933500.06.0633470.05.219
Pohjois-Irlanti (XI)5850.02.8765130.05.3456700.02.9706650.03.1137440.04.591
Pohjois-Korea (KP)5410.0110.01280.0990.0390.0
Pohjois-Makedonia (MK)2.8910.14323.2800.11763.5980.12.2623.0830.11.5922.6680.1696
Portugali (PT)12.1130.216.36114.6220.320.99815.7430.323.53612.2300.216.41116.3200.415.678
Puola (PL)197.9654.0208.102202.8963.9280.319200.6193.9192.268180.4973.7146.902172.4163.7178.233
Päiväntasaajan Guinea (GQ)92
Qatar (QA)38.5970.82.83122.6880.41.92228.7990.61.43218.9320.41.7071.5350.01.601
Ranska (FR)150.6423.1234.683177.3873.4203.147155.8513.0177.979126.4542.6171.348158.5083.4181.642
Ranskan Polynesia (PF)92594696
Ranskan eteläiset territoriot (TF)30.0
Romania (RO)19.9370.429.90224.5350.525.22424.2270.520.59918.6550.423.31719.5140.420.138
Ruanda (RW)3030.0373998564
Ruotsi (SE)665.57413.6746.608659.19712.6709.011629.18712.1632.050576.56211.7621.917595.03112.9560.662
Saint Vincent ja Grenadiinit (VC)16
Saint-Barthélemy (BL)81615
Saksa (DE)835.09117.1605.207847.28716.1628.088868.05816.7749.867749.30215.2546.150770.57216.7628.618
Sambia (ZM)10.01.67622770710.08111.789
Samoa (WS)120.0
San Marino (SM)440.0101190.01570.076160.0265420.08
Saudi-Arabia (SA)4590.032.7921.2240.026.8996580.028.2736650.030.4151.3790.026.352
Senegal (SN)160.052220.041190.057320.0319780.0960
Serbia (XS)4.9590.15.9024.8270.14.8434.9790.110.9604.0280.15.9278.0240.27.063
Seychellit (SC)540.0328660.0121350.098580.013
Sierra Leone (SL)210.0130.03100.0450.039100.024
Singapore (SG)6.3210.116.04017.7950.318.3308.8720.219.116217.3814.420.00311.9620.325.329
Sint Maarten (SX)53
Slovakia (SK)28.5090.616.79133.6740.617.69330.0680.618.54020.2340.416.66418.8370.411.839
Slovenia (SI)9.7900.26.17412.4460.210.00112.7400.27.16515.1490.35.86811.9280.37.347
Somalia (SO)32412510.011
Sri Lanka (LK)1.7040.08272.5230.04341.7650.01.2952.2580.05052.0010.0360
St. Kitts ja Nevis (KN)
St. Lucia (LC)1.239564175
St. Vincent ja Grenadiinit (VC)16
Sudan (SD)12211389
Surinam (SR)60.01432720.053210.017540.039
Sveitsi (CH)57.5811.2110.19857.5931.1122.68960.3011.2120.01757.4241.2114.87566.1371.4121.013
Syyria (SY)30.010.022061710.0187218
Tadzikistan (TJ)347222990119
Taiwan (TW)53.2771.115.36893.1051.811.53046.1680.917.16049.7031.022.30259.2781.316.218
Tansania (TZ)10.72310.01.479170.01.4732.3704.102
Tanska (DK)129.7652.798.988132.5992.5108.011124.3522.4102.099122.9312.5104.012165.8663.6103.228
Thaimaa (TH)30.5230.616.73228.4660.511.06865.3211.321.99959.3001.211.55250.9221.112.928
Timor-Leste (TL)15985
Togo (TG)35619840.06161153
Tonga (TO)1
Trinidad ja Tobago (TT)6.6250.1273160.013612.1850.2229360.015280.062
Tsad (TD)
Tunisia (TN)1.8420.01.7031.0700.02.5001.0440.02.9967760.01.5892.0340.03.894
Turkki (TR)50.8321.093.17973.0921.499.89760.1721.268.76647.0031.077.62667.3301.586.822
Turkmenia (TM)33923110591985
Turks- ja Caicossaaret (TC)502.2402
Tuvalu (TV)348
Tšekin tasavalta (CZ)92.3381.953.337116.7112.251.94895.7821.847.71171.5121.535.95684.3871.847.119
Uganda (UG)20.020630.017020.029150.083620.0184
Ukraina (UA)4.1900.113.4605.4990.115.3123.7010.19.4284.0690.111.2034.1710.110.037
Unkari (HU)34.0180.721.16848.8180.923.34440.9370.821.42433.1650.715.61033.9330.724.701
Uruguay (UY)6360.06.0056930.07.3961630.02.9852.1720.03.6712280.05.241
Uusi-Kaledonia (NC)659046117790
Uusi-Seelanti (NZ)9450.06.0211.9420.05.8017290.06.0927980.05.1931.3370.05.403
Uzbekistan (UZ)3890.04.3912600.029.0313790.05.057820.07.289920.02.315
Valko-Venäjä (BY)1090.01.9201240.02.1361040.01.364890.01.0401730.01.275
Vatikaanivaltio (VA)11
Venezuela (VE)40.0138130.053290.077590.0417150.0285
Venäjä (RU)98.1402.077.749128.1872.421.048104.2292.024.91386.0351.8132.88884.2641.825.276
Vietnam (VN)36.6260.719.64241.7170.823.18144.9030.917.42428.0280.613.77637.9890.817.091
Viro (EE)186.1683.8167.096192.5393.7178.798185.9003.6165.976155.9793.2153.663163.2773.5152.200
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)1.5590.019.8191.8650.020.6831.2060.021.0269230.017.4531.2140.023.635
Yhdysvallat (US)201.0904.1687.688208.9364.0633.150238.6234.62.459.864256.1215.2514.717248.8505.4543.666
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)4822820.0331
Yhdysvaltojen Tyynenmeren erillissaaret (UM)20.0
Zimbabwe (ZW)20.02110.01840.031440.0130.055
kaikki maat yhteensä 4.893.710100.06.008.832100.0 5.251.784100.05.936.484100.0 5.205.044100.07.775.080100.0 4.913.807100.05.395.754100.0 4.613.362100.05.381.379100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (CPA)

Neljännesvuositason tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot