Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmä: TEOLLISUUSTUOTTEET C*) tuonti Suomeen ja Suomen vienti ajanjaksolla 2022 Q4 - 2023 Q4


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
2022 Q42023 Q12023 Q22023 Q32023 Q4
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)190.0223690.0161110.01.683650.085850.0289
Alankomaat (NL)1.002.6915.61.435.906813.5435.11.644.185801.4865.11.619.068774.0105.21.375.884833.1955.51.523.108
Albania (AL)7080.01.0136990.01.1841.2230.06116280.09839970.0868
Algeria (DZ)2450.042.72246.8920.334.2601.4280.047.9902.4140.027.95960.043.106
Amerikan Samoa (AS)10.010.010.0
Andorra (AD)770.07161440.0961050.0651200.011070.0164
Angola (AO)10.06801.70860.04.707940.01.13360.02.403
Anguilla (AI)652
Antigua ja Barbuda (AG)4.1651.70421721490.0135
Argentiina (AR)4.5900.050.2623.1070.016.9241.7070.014.2292.1890.013.9572.1340.013.644
Armenia (AM)630.012.441690.013.8371360.012.2831030.015.9221200.08.811
Aruba (AW)10.070100.0141153949
Australia (AU)24.8310.1195.52833.2680.2213.19026.2810.2187.05629.7520.2195.11833.7150.2178.527
Azerbaidzan (AZ)1510.04.7609250.05.649880.04.2227350.08.4202.2160.04.351
Bahama (BS)230.08081090.09741330.0124650.035.587250.01.096
Bahrain (BH)3.2210.01.2591.3370.01.7551.0170.01.5596480.08721.0770.03.561
Bangladesh (BD)66.1910.47.82660.3750.46.12746.7480.311.68254.1820.412.14941.4190.38.959
Barbados (BB)4030.013910.029930.0192020.01073640.0119
Belgia (BE)398.9962.2713.977390.0352.5598.869428.9782.7564.997464.3403.1607.566451.9973.0611.024
Belize (BZ)20.01.57980.01.018100.08110.07
Benin (BJ)1250.0884628874510.0377416
Bermuda (BM)210.05110.037220.0284129
Bhutan (BT)196293
Bolivia (BO)460.01.884550.02.0191190.02.136630.01.755680.01.779
Bonaire, St. Eustatius ja Saba (BQ)63
Bosnia ja Hertsegovina (BA)3.7960.05.1573.9150.03.4753.7750.03.9524.6930.02.9403.5980.03.510
Botswana (BW)62627093501.927
Brasilia (BR)109.1910.6238.84167.0620.4210.84691.2530.6204.30961.7750.4106.23765.0210.4146.341
Brittiläiset Neitsytsaaret (VG)2.907411
Brunei (BN)24420.06018929278
Bulgaria (BG)28.3400.230.03729.0520.227.01828.7090.231.24725.1030.230.28626.2080.229.542
Burkina Faso (BF)770.0245850.02.310880.0530350.0811350.0577
Burundi (BI)975451401418
Caymansaaret (KY)166837376308
Ceuta (XC)1513
Chile (CL)10.4630.172.9967.4010.058.1298.9780.175.5377.5950.179.0966.7930.060.406
Costa Rica (CR)3.4400.03.0613.2640.05.0943.7200.03.5302.2430.03.1252.3110.04.105
Curaçao (CW)77816730263
Djibouti (DJ)3812310.883680.0623
Dominica (DM)10.083410.010.030.010.0
Dominikaaninen tasavalta (DO)1.5980.02.19915.8030.12.65114.6730.110.0488.2540.13.98719.2960.16.332
Ecuador (EC)1.4140.09.2495810.011.4613.6450.015.5718920.09.1211.6500.06.148
Egypti (EG)12.7260.1120.96011.0360.181.8059.0130.190.5889.2280.193.14511.9230.1112.469
El Salvador (SV)5020.03.1871.0310.02.9533100.01.9001860.02.4844910.01.619
Eritrea (ER)1.00410.025538
Espanja (ES)351.4732.0310.808288.3871.8287.546321.1362.0302.995265.8981.8257.305251.2721.6306.583
Eswatini (SZ)60.0531120.0550.06170.061100.0412
Etelä-Afrikka (ZA)35.5560.2116.56029.9280.2119.77236.4550.2107.59918.1720.193.73216.1190.193.636
Etelä-Korea (KR)214.8231.2199.222226.6451.4231.774208.7081.3241.499176.8181.2161.417168.3161.1175.846
Etelä-Sudan (SS)20.0430.0803
Etelämanner (AQ)65
Etiopia (ET)1460.06.397730.01.712330.0280260.0153180.0209
Falklandinsaaret (FK)4
Fidzi (FJ)30.058160.028460.0410.0298430.01.364
Filippiinit (PH)41.8750.232.39730.6650.223.21044.6510.330.42728.4750.239.32117.2230.121.289
Färsaaret (FO)810.01.045110.070590.08151010.0483516
Gabon (GA)20.023290.045136370.0124379
Gambia (GM)10.0162360.07510.025410.052510.0282
Georgia (GE)1.2600.09.8377520.07.6408220.07.6596310.07.3009010.06.600
Ghana (GH)3350.028.4321140.09.4892910.06.6971340.024.5603050.021.768
Gibraltar (GI)643693115110.0437
Grenada (GD)27174
Grönlanti (GL)8560.01.2231910.01.0611990.02.2281830.04361990.01.765
Guam (GU)214463
Guatemala (GT)3360.012.1132770.012.40511.9570.16.5003150.02.5595310.010.513
Guinea (GN)52281901.827605
Guinea-Bissau (GW)288810.021210.08520.0238
Guyana (GY)60.0301290.0501040.01422050.01.4531810.0160
Haiti (HT)380.01160.0117270.036520.057240.032
Honduras (HN)1390.04131520.02551590.02.7921470.0499990.01.239
Hongkong (HK)29.2290.218.19118.9550.126.02422.5280.126.50013.5780.119.62810.7230.125.126
Indonesia (ID)72.7330.4105.17658.3040.4117.87038.4520.2125.94036.6720.2155.04546.4400.3182.239
Intia (IN)168.0180.9225.280141.0350.9225.072157.3361.0270.729145.8051.0161.891133.8780.9124.833
Irak (IQ)30.02.35230.04.383140.05.01040.04.592160.05.577
Iran (IR)2640.03312450.02371500.02262030.05381060.0589
Irlanti (IE)128.8420.750.882105.2450.761.541116.6980.757.459105.8770.748.471118.8920.855.452
Islanti (IS)9.5370.116.5566.0480.016.7786.4600.017.3015.1530.018.5096.2860.014.144
Iso-Britannia (GB)356.7502.0670.047344.3082.2593.525396.2432.5672.109303.1492.0596.216306.0342.0647.214
Israel (IL)23.5600.160.85719.7110.153.70330.1130.252.55531.8390.243.04821.9200.139.980
Italia (IT)605.4193.4605.664573.8463.6596.090594.6243.8548.385510.0923.4459.489557.8643.7490.945
Itävalta (AT)238.9191.3146.984196.5161.2141.109202.3521.3132.519184.4931.2113.263197.7411.3137.478
Jamaika (JM)4750.01.1852290.02493220.01064040.02604490.0169
Japani (JP)261.5671.5377.362212.7471.3308.707228.9691.5286.498187.1851.3318.112205.0481.3318.644
Jemen (YE)60.01.54469510.0352110.01.36090.01.349
Jordania (JO)55.4050.311.17837.0960.29.42018.3630.18.62915.8300.16.7529.1200.18.353
Joulusaaret (CX)50.010.030.0
Kambodza (KH)14.0340.151213.4290.126710.5860.153814.4410.156710.6430.1903
Kamerun (CM)160.097530.03.54570.06.3381280.02.1274140.01.202
Kanada (CA)71.8120.4307.61056.5670.4260.61181.4440.5300.78852.8320.4220.33261.9750.4172.756
Kap Verde (CV)97163206116266
Kazakstan (KZ)35.4490.294.2481.1690.085.7912.2940.068.7931.0520.068.2713.1120.051.229
Kenia (KE)8900.019.6881.2130.027.1131.6660.021.3786580.016.5693000.018.841
Keski-Afrikan tasavalta (CF)311240
Kiina (CN)2.031.93011.41.056.9251.715.73510.8957.4431.584.05510.1851.2381.689.24911.4790.8011.740.86611.4807.556
Kirgisian tasavalta (KG)830.013.646840.026.00410.034.540270.036.077630.014.768
Kiribati (KI)5802242
Kolumbia (CO)31.3690.219.92838.3140.225.34636.2510.236.29720.5770.126.88914.7080.125.703
Komorit (KM)10.010.02920.010.030.0
Kongo (CG)1.0740.03809850.02.1896190.02.7443270.03.9141.3780.0451
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)80.2450.56.53845.4400.32.77721.3150.116.05118.9120.141.21837.3840.218.115
Kosovo (XK)1960.01.4441510.01.357980.01.2032990.01.5703040.02.514
Kreikka (GR)21.3040.145.55721.8120.158.12620.8910.177.26117.8050.133.06119.4040.143.670
Kroatia (HR)11.0950.118.1119.5640.112.97312.0580.117.1948.6650.115.43215.6700.115.507
Kuuba (CU)840.05150.02371730.09500.017440.0128
Kuwait (KW)130.05.83150.03.16630.03.02990.04.1361080.04.429
Kypros (CY)2.9000.05.5652.6630.05.0385.8650.05.0344.3920.04.7112.6800.04.354
Laos (LA)5540.04556930.07446980.01.1758940.03734970.0238
Latvia (LV)93.7930.5207.18199.3430.6200.54598.7150.6196.72095.6280.6181.86794.9740.6176.033
Lesotho (LS)2921332
Libanon (LB)1130.02.9321290.01.9201320.02.5391020.03.0994590.03.313
Liberia (LR)18735112324.887
Libya (LY)4511.01131510.01.822535
Liechtenstein (LI)2.7580.04.7531.9990.04.7942.5080.04.9231.9870.04.9132.7290.04.842
Liettua (LT)174.7411.0227.287146.8390.9205.505152.4441.0198.126138.1880.9194.325134.8640.9188.517
Luxemburg (LU)21.0920.115.61822.1350.123.48521.0930.118.96321.8610.124.59522.7560.113.535
Macao (MO)390.06601600.085270.0730590.0166180.0424
Madagaskar (MG)2.1920.01971.1540.02301.3700.01658780.04534920.0160
Malawi (MW)470.0725160.01.406250.0648370.0376240.0516
Malediivit (MV)870.01571600.0801750.07352330.0776880.0797
Malesia (MY)95.7640.543.38591.2850.638.199102.4620.748.15975.2020.544.10962.5790.438.343
Mali (ML)730.011.746350.05.482110.08.10730.08.39040.01.498
Malta (MT)2.1550.04.0251.7920.02.2752.9910.02.8481.9970.05.2612.2910.01.280
Marokko (MA)6.8390.039.4695.5990.025.4895.7560.029.1375.0270.055.9284.6930.029.637
Marshallinsaaret (MH)1.03845
Mauritania (MR)23030.0150310.014536610.02.365
Mauritius (MU)2.9230.03991.2520.04571.9090.08761.9710.02971.9170.0460
Meksiko (MX)63.9740.4171.65374.1090.5104.08074.6570.5141.71452.0590.4122.92374.0310.5105.321
Melilla (XL)3
Mikronesia (FM)10.010.0
Moldova (MD)3.2070.02.5861.1420.03.3782710.02.6504150.03.0967920.02.585
Mongolia (MN)200.05.07370.02.63750.07.751410.09.88750.013.997
Montenegro (ME)310.013690.010480.0139220.0124250.0147
Mosambik (MZ)2020.01.9276876890.01.2272680.01.101839
Myanmar (MM)12.2900.16379.3660.15796.8330.03558.3350.11257.1310.0387
Namibia (NA)610.07.3171630.02.113450.013.673160.0845210.0944
Nepal (NP)2000.0251470.02861850.05921050.0392570.0243
Nicaragua (NI)500.046470.041030.076670.0517340.0266
Niger (NE)750.0771450.041690.01010.01720.0451
Nigeria (NG)450.066.3061190.024.3636600.03.950360.08.707730.05.100
Norja (NO)207.5141.2586.497196.1341.2551.556224.7431.4507.451169.2681.1520.004198.6731.3582.959
Norsunluurannikko (CI)1070.04.43890.01.8001680.03.074860.02.036800.04.798
Oman (OM)4.8440.04.4924.2410.04.2747.6700.05.2816.0980.06.3302.2060.05.753
Pakistan (PK)21.5020.111.86118.8990.16.97114.6540.18.74616.1360.17.54414.6540.18.310
Palau (PW)1226
Palestiinalaisalue (PS)910.013579920.0115389351
Panama (PA)130.04.16390.03.64990.05.840110.03.207480.05.397
Papua-Uusi-Guinea (PG)20.075200.044250.0722440.01.040210.03.135
Paraguay (PY)520.02.750710.01.679410.06227.0830.02541530.01.120
Peru (PE)1.0850.023.1349500.023.0651.0790.024.1541.1000.020.0889800.019.537
Pohjois-Irlanti (XI)1.8840.015.1212.0920.013.8983.5190.012.1262.2000.011.5541.8470.011.423
Pohjois-Korea (KP)80.0350.0780.05460.02390.0
Pohjois-Makedonia (MK)8.5680.096510.7170.11.89411.7570.11.44513.0270.11.4969.9680.14.029
Portugali (PT)53.5230.360.67648.5420.369.41346.5900.366.93842.5570.351.78742.1910.360.701
Puola (PL)676.0003.8589.575660.4994.2627.470637.9284.1634.995610.7674.1653.381580.3393.8624.291
Päiväntasaajan Guinea (GQ)63.28529
Qatar (QA)83.7730.59.9391.3060.06.7973.7530.07.59657.1340.48.26670.4180.55.054
Ranska (FR)501.9592.8608.448473.3523.0706.464520.3383.3616.808442.1843.0586.073452.8573.0551.205
Ranskan Polynesia (PF)452323520.087125
Ranskan eteläiset territoriot (TF)10.030.0
Romania (RO)77.0190.449.21667.7700.495.55462.7600.465.98756.7870.461.84767.1110.468.836
Ruanda (RW)10.01.57920310.0714280.018930.0557
Ruotsi (SE)2.039.46111.42.112.7931.902.98412.01.908.0921.719.47110.91.897.2041.829.91712.31.847.6191.849.47512.11.961.067
Saint Vincent ja Grenadiinit (VC)332
Saint-Barthélemy (BL)3831
Saksa (DE)2.696.98315.12.114.5542.618.35616.52.030.2952.660.38416.92.019.0992.379.64416.01.810.4802.466.87416.21.924.070
Salomonsaaret (SB)3
Sambia (ZM)10.03.68220.03.20220.02.29540.02.12410.01.745
Samoa (WS)120.0
San Marino (SM)1850.0314390.0323470.0301740.01.9911920.0342
Saudi-Arabia (SA)5.4390.078.4734.3830.073.7453.8100.096.0153.0250.080.5582.5460.085.591
Senegal (SN)100.03.354100.015.321150.07.843290.04.901130.01.303
Serbia (XS)17.8120.116.01717.4070.118.25214.9150.129.80313.3850.123.18413.8370.121.752
Seychellit (SC)4160.04122400.0688120.0502690.0602010.0117
Sierra Leone (SL)2090.0944400.01.682560.0447650.09180.047
Singapore (SG)78.7620.456.03371.1030.459.130103.1770.754.06841.8790.353.314244.0431.657.262
Sint Maarten (SX)270.019829
Slovakia (SK)78.0440.454.28986.5900.541.20389.3160.644.49477.6030.544.83683.4760.552.662
Slovenia (SI)41.0600.224.82837.1460.227.49139.4670.333.49730.8390.238.59040.0390.322.665
Somalia (SO)1322528137427
Sri Lanka (LK)7.9070.02.2048.1580.19487.0240.01.8825.5650.02.3606.5440.02.234
St. Kitts ja Nevis (KN)10.0210.0
St. Lucia (LC)1.712
St. Vincent ja Grenadiinit (VC)332
Sudan (SD)1.0981.29951042612
Surinam (SR)110.0441130.01.222130.0272160.034640.0576
Sveitsi (CH)205.2681.2385.624172.8351.1358.703175.0741.1343.592154.5951.0341.597175.2891.2357.587
Syyria (SY)10.01.534421180.01.22240.05030.01.024
Tadzikistan (TJ)336642233900391
Taiwan (TW)291.1491.665.901246.6091.645.996264.7511.741.955352.9812.440.605188.9151.250.973
Tansania (TZ)140.036.44920.010.110250.06.59920.023.087180.05.323
Tanska (DK)436.1902.4368.969460.6832.9326.317467.4003.0287.767381.2892.6265.020373.4442.5312.432
Thaimaa (TH)133.3600.745.53597.2410.648.91779.5750.564.42687.4420.658.938152.9831.044.372
Timor-Leste (TL)32047159
Togo (TG)10.035280.01491280.099261340.0319
Tokelausaaret (TK)
Tonga (TO)176291
Trinidad ja Tobago (TT)19.8910.130639.6250.265531.0940.241911.7320.151012.2380.1380
Tsad (TD)7516
Tunisia (TN)3.2020.016.0834.7150.010.5293.4300.018.4424.2000.04.4292.8980.07.080
Turkki (TR)227.2731.3309.038225.6231.4275.544281.3621.8305.265238.6831.6276.477180.3701.2245.726
Turkmenia (TM)290.01.1452041.9191.727725
Turks- ja Caicossaaret (TC)3431.0403.5952.241
Tuvalu (TV)20.023051
Tšekin tasavalta (CZ)241.2251.4132.091255.4651.6144.257301.0431.9136.878244.0581.6127.195282.5491.9134.634
Uganda (UG)520.01.625110.02.022480.01.711100.0755120.01.298
Ukraina (UA)16.6980.145.27212.8340.139.97912.8480.143.15812.0890.139.44813.2130.135.992
Unkari (HU)134.4440.864.523127.0810.866.140106.0750.760.56899.0280.759.946122.4350.859.872
Uruguay (UY)3.2860.018.6333080.023.4063.9950.017.0501.9230.019.1833.0610.014.052
Uusi-Kaledonia (NC)7795051.28770.07931.143
Uusi-Seelanti (NZ)5.6810.025.6119.5750.128.5049.2350.123.0353.1810.017.5823.5480.016.926
Uzbekistan (UZ)8310.018.1191.6820.014.2955980.022.3181.8130.012.2817220.041.464
Valko-Venäjä (BY)4.8940.07.6542.6930.06.0721.4640.06.0562780.06.2643180.04.665
Vanuatu (VU)46
Vatikaanivaltio (VA)11
Venezuela (VE)580.0479330.056030.0249370.0450510.01.245
Venäjä (RU)719.8514.0445.327458.7362.9193.735213.6921.4129.515398.1682.7161.002318.4512.1178.938
Vietnam (VN)163.7410.9100.407154.0571.050.886152.3251.076.058117.5320.852.674114.3440.854.287
Viro (EE)640.9813.6784.615584.9193.7503.944606.8783.9557.836540.5233.6509.021531.2253.5495.758
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)4.5060.064.6224.1730.0150.2323.9460.071.5474.2320.055.7944.0080.059.042
Yhdysvallat (US)903.6495.12.878.261645.9514.11.505.089655.1584.21.530.966651.4414.41.776.352706.1444.63.603.971
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)80.076320.0623760.025420.063
Yhdysvaltojen Tyynenmeren erillissaaret (UM)3360.0100.040.0
Zimbabwe (ZW)710.096560.01.759140.0726100.0197180.0333
kaikki maat yhteensä AA17.818.03810020.658.43810015.883.39210018.037.22310015.706.43810017.863.26610014.829.02510016.825.40510015.229.80810019.078.417100

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (CPA)

Kuukausitason tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot