Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan C 28 Muiden koneiden ja laitteiden valmistus *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain vuosina 2019 - 2023


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
20192020202120222023
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)2771
Alankomaat (NL)51,3022.1246,14761,7732.8273,15654,7552.1345,55782,4052.4396,95773,6612.4516,836
Albania (AL)71153027182
Algeria (DZ)10,273110.024,02915,93512,95512,663
Amerikan Samoa (AS)10.0410.0
Andorra (AD)1811250.07
Angola (AO)17610.012443010.01,9065,075
Anguilla (AI)556317652
Antigua ja Barbuda (AG)200.078310.095620.024,22490.02,117
Argentiina (AR)230.019,8861020.030,714420.027,222950.021,632710.022,120
Armenia (AM)20.034210.058887120.01,256400.04,025
Aruba (AW)25,14010.05,919180.088610690.070
Australia (AU)7,2660.3343,0145,8140.3342,06610,7970.4371,61910,1590.3459,7727,9120.3431,714
Azerbaidzan (AZ)50.077,30320.05,81890.01,474120.0519150.01,806
Bahama (BS)17,15617,50651930.01,56230.0296
Bahrain (BH)310.01,63110.01,865120.088770.01,149672
Bangladesh (BD)40.062,278130.036,08260.010,925100.06,997500.08,888
Barbados (BB)5125,43616490.04120.0238
Belgia (BE)26,0981.1137,72224,6421.1107,76734,0581.3101,85246,0851.3107,44339,1061.395,464
Belize (BZ)4667725
Benin (BJ)10758811404
Bermuda (BM)10.010.01110.03
Bhutan (BT)129
Bolivia (BO)333198215149811
Bonaire, St. Eustatius ja Saba (BQ)254
Bosnia ja Hertsegovina (BA)290.0630380.0622660.05841120.05,1762980.08,623
Botswana (BW)4,4331,1624222,4091,981
Brasilia (BR)7,6670.3129,2753,2180.1344,4448,4890.3206,39511,8590.3426,4056,3970.2340,998
Brittiläiset Neitsytsaaret (VG)2820.0311
Brunei (BN)407198
Bulgaria (BG)7,4240.312,0976,5280.312,0819,4710.417,87412,0260.414,62511,2690.420,200
Burkina Faso (BF)50.011,47470.07,26660.07651,5522,804
Burundi (BI)2
Caymansaaret (KY)10.042641517299
Ceuta (XC)281
Chile (CL)2730.0182,5828030.0199,5862220.0104,4252140.0134,9022880.0172,981
Cookinsaaret (CK)1
Costa Rica (CR)100.0299120.0353140.016640.02,44880.0387
Curaçao (CW)90.073799192,020181
Djibouti (DJ)720165500220.0102680.011,489
Dominica (DM)1081
Dominikaaninen tasavalta (DO)330.01,8711910.01,43530.02,33470.02,87620.012,224
Ecuador (EC)1140.03,09530.01,9791360.03,5263250.01,1992530.03,266
Egypti (EG)310.031,8621310.017,619120.013,658220.023,6534850.026,137
El Salvador (SV)260.0408160.058,779290.04,8571390.0252150.01,502
Eritrea (ER)175156169998563
Espanja (ES)34,1811.4210,36435,7721.6139,66238,2961.5130,37451,9331.5195,01350,6891.7181,149
Eswatini (SZ)50.024760.011
Etelä-Afrikka (ZA)2,1970.1100,8341,0060.0110,5411,4550.1148,2531,3210.0182,7181,5650.1192,860
Etelä-Korea (KR)10,3770.4224,9077,3590.3202,53612,2330.5129,56616,3090.5127,15912,7120.4134,088
Etelä-Sudan (SS)115110.019
Etelämanner (AQ)20.010.0
Etiopia (ET)16440950.074586589
Falklandinsaaret (FK)4
Fidzi (FJ)20.04,5684892815
Filippiinit (PH)2,8280.115,9592,1710.129,3392,4980.124,9003,2810.115,8802,8040.115,997
Färsaaret (FO)1,14137829510.02,042130
Gabon (GA)1620.0261944130.0213134
Gambia (GM)2693
Georgia (GE)490.02,81740.03,1251840.02,3521560.02,055450.01,666
Ghana (GH)5660.016,445180.028,792710.036,485750.066,848110.055,444
Gibraltar (GI)30.0541,04550.04110.016110.0304
Grenada (GD)3464,0399
Grönlanti (GL)710.06,027775225
Guam (GU)4193892385
Guatemala (GT)22832930.04241,420738
Guinea (GN)33210.07710.01710.01,501697
Guyana (GY)4110.020,26820050.0947484
Haiti (HT)966589
Honduras (HN)35210.02,090217405665
Hongkong (HK)5500.09,6046680.07,460920.06,0603280.05,531900.04,854
Indonesia (ID)4,9540.2109,0023,9870.250,9941,8270.1154,7464,2310.1180,2214,0590.1440,773
Intia (IN)25,3111.1127,87419,6410.9152,13241,1171.6140,91368,7122.0166,53958,6271.9112,796
Irak (IQ)32,93070.05,65847010.025,02620.06,407
Iran (IR)190.01,0088360828
Irlanti (IE)5,3320.223,6264,7420.225,4574,4430.232,2994,1020.141,0405,8200.239,237
Islanti (IS)1020.05,750680.07,437730.06,046940.011,750220.013,016
Iso-Britannia (GB)58,2652.4190,24252,0042.4187,47962,9382.4265,01686,4582.5283,33270,9312.3312,217
Israel (IL)9820.024,1117640.022,3635560.014,2521,2430.019,5307780.013,773
Italia (IT)194,2808.1197,930176,9148.1185,476197,8117.6212,108258,6357.5264,691308,46510.1223,641
Itävalta (AT)33,7731.480,56337,0041.7101,47337,6381.491,58447,1581.4115,24540,9541.3121,297
Jamaika (JM)20.0643114221,197124
Japani (JP)22,4970.9133,69326,6271.2114,87931,6551.297,55147,6801.489,51832,4191.1123,561
Jemen (YE)13,0745,57517770
Jordania (JO)250.01,67710.058510.07791650.01,178886
Kambodza (KH)15,71520.04,5289632120.0182
Kamerun (CM)190.02,0331010.012440.01,213160.04,583
Kanada (CA)12,5530.5175,21110,4160.5184,57613,7040.5315,55118,7380.5347,36915,4920.5315,710
Kap Verde (CV)1781
Kazakstan (KZ)1,3460.159,745150.022,45030.044,84310.032,753160.068,646
Kenia (KE)180.011,85314,45521,43710.028,56245,417
Kiina (CN)193,3738.0622,158173,2747.9603,414210,8598.1711,265369,30410.8727,759217,9067.2711,575
Kirgisian tasavalta (KG)182581,2117,826
Kiribati (KI)102
Kolumbia (CO)180.016,529370.07,565560.030,644560.021,14330.09,052
Kongo (CG)2,319130.02,2497,95110.04,1116,787
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)14,84970.06,57620.013,13110.037,19810.067,456
Kosovo (XK)90.01211230.04310.06126
Kreikka (GR)1,2490.111,578360.09,8381,9640.18,7811,7000.010,267170.012,928
Kroatia (HR)3330.07,9844420.05,4731,9910.15,3441,1400.010,4196,6670.213,822
Kuuba (CU)198341
Kuwait (KW)60.03,51330.06,34810.05,9044,14020.02,217
Kypros (CY)1,12110.01,63386930.051830.01,709
Laos (LA)3972,9961131,054130.01,926
Latvia (LV)10,8010.444,79512,4540.633,04512,5150.539,81319,6490.655,20617,7930.678,965
Libanon (LB)9984393277622800.0914
Liberia (LR)155675073754,928
Libya (LY)19261671
Liechtenstein (LI)120.0579210.0630380.0266460.066540.076
Liettua (LT)11,2560.563,3169,1660.446,11212,2410.565,44825,0000.751,82927,3470.947,282
Luxemburg (LU)3,6820.22,4353,0240.11,5442,6690.13,1723,5490.19,3771,5140.014,812
Macao (MO)3510.017420.05663127
Madagaskar (MG)20.01,892551,70940.0739
Malawi (MW)1,6731,98520.01,4101,8411,625
Malediivit (MV)70.0106330344308500
Malesia (MY)3,1040.115,3683,6900.242,4264,4680.211,2087,6800.218,8143,5750.124,422
Mali (ML)390.015,912210.016,436160.04,461400.014,63730.021,604
Malta (MT)2540.014,2913720.03267310.06296460.01,2766670.0587
Marokko (MA)200.08,2191410.014,812440.09,759990.04,41250.05,191
Marshallinsaaret (MH)40.07041
Mauritania (MR)40.06,34140.026,36980.06,57810.01,54550.02,474
Mauritius (MU)8220341102698
Meksiko (MX)2,0810.181,1711,9250.145,5302,2010.181,7613,7900.1261,0165,0700.2151,657
Melilla (XL)3423
Moldova (MD)1,3077352,2034,5182,116
Mongolia (MN)490.05,22220.03,84780.010,60730.012,22440.021,547
Montenegro (ME)10.042972170470.04722
Mosambik (MZ)2334561,4875931,165
Myanmar (MM)5,53040.036,85850.07743910.0397
Namibia (NA)60.06,52710.021,84141,11351,49910.016,706
Nepal (NP)133023817
Nicaragua (NI)163091110.0610.0275
Niger (NE)127
Nigeria (NG)170.08,22710.019,561320.07,228150.020,683260.022,030
Norja (NO)14,2620.6232,14321,8461.0235,07820,5660.8261,55516,4540.5309,51016,3400.5378,232
Norsunluurannikko (CI)250.0725460.03,45170.01,3872,0965,724
Oman (OM)290.02,295120.02,21810.02,90930.02,891160.03,974
Pakistan (PK)30.03,9092870.06,0532310.048,080130.019,25250.01,282
Panama (PA)80.03,860430.04,10520.03,00270.07,16810.06,311
Papua-Uusi-Guinea (PG)40.075624110.01,00252210.03,256
Paraguay (PY)86814993341100.0735
Peru (PE)1680.055,9061300.044,528300.029,7251450.041,4525770.048,279
Pohjois-Irlanti (XI)4,1280.21,8551,4390.04,0283730.02,057
Pohjois-Makedonia (MK)630.01,196180.09371100.0524240.0199330.0974
Portugali (PT)4,4260.241,6544,8730.241,8854,8870.240,9056,8240.247,1638,5110.360,638
Puola (PL)117,7144.9217,712113,0185.2193,076139,7555.3166,802183,6195.4205,378158,0135.2311,659
Päiväntasaajan Guinea (GQ)15,7253,293
Qatar (QA)1310.07,955100.010,842210.07,85460.06,551300.012,157
Ranska (FR)67,0142.8218,70965,4683.0205,63674,8992.9221,95478,7152.3291,37467,3772.2348,447
Ranskan Polynesia (PF)5718374
Romania (RO)26,3161.143,64412,5660.632,46625,1001.034,94732,3050.931,18229,5271.063,472
Ruanda (RW)34014011438642
Ruotsi (SE)270,06811.2579,884259,23111.8581,500346,69113.2609,760395,23211.5694,536359,68811.8726,272
Saint Vincent ja Grenadiinit (VC)211910,256
Saint-Barthélemy (BL)1
Saksa (DE)573,08223.8613,227479,62621.9749,041542,14220.7670,105659,43819.2619,541633,49920.8663,457
Salomonsaaret (SB)13
Sambia (ZM)60.015,27420.08,562510.06,7083,6244,897
Samoa (WS)7
San Marino (SM)30.022860.07130.0289393
Saudi-Arabia (SA)2110.046,651150.092,049340.068,128600.056,739350.085,559
Senegal (SN)130.09,966240.027,25160.018,052100.08,28250.024,208
Serbia (XS)5330.02,9404310.019,1098240.027,5816890.023,4939210.023,835
Seychellit (SC)26291213122
Sierra Leone (SL)81520.03710.01,654260.032030.0148
Singapore (SG)8250.067,8442,1760.151,9514,9790.245,9056,5290.245,2957,0970.262,191
Sint Maarten (SX)971310.01,94182870.014
Slovakia (SK)18,1570.827,79716,4620.866,68718,5790.717,78822,9930.715,83621,5770.724,998
Slovenia (SI)6,9440.39,4145,1900.27,6246,0550.214,2579,4070.311,6177,2150.239,311
Somalia (SO)23223
Sri Lanka (LK)1600.04101380.03051440.08262680.01,313660.01,804
St. Kitts ja Nevis (KN)862934,33040.0421
St. Lucia (LC)15462951,285
St. Pierre ja Miquelon (PM)1
St. Vincent ja Grenadiinit (VC)211910,256
Sudan (SD)10,256229183315393
Surinam (SR)20.011,00180.016815250.01,5151,182
Sveitsi (CH)32,2981.335,08829,9101.438,40628,6031.141,24143,6261.360,10843,4301.450,066
Syyria (SY)30186130.057
Tadzikistan (TJ)45110687028
Taiwan (TW)5,4810.225,4027,2230.335,6688,0930.336,3219,0810.325,8476,5830.230,355
Tansania (TZ)7,4592,04950.05,75820.04,0888,262
Tanska (DK)58,6462.464,73146,8922.169,08645,4351.766,94753,3111.684,40358,7341.999,614
Thaimaa (TH)1,0530.037,7022,6330.129,4813,5690.120,7478,2400.222,7636,8410.219,903
Timor-Leste (TL)1
Togo (TG)100.02561,18720.02,46910.02801360.0850
Tonga (TO)227
Trinidad ja Tobago (TT)6425640.015680.02,513550.0376
Tsad (TD)810.01020.03,72336
Tunisia (TN)24430.0504440.0496280.06201250.0463
Turkki (TR)26,6521.198,96926,6681.292,35336,3381.4120,51742,7741.2145,11833,9481.1295,729
Turkmenia (TM)366
Turks- ja Caicossaaret (TC)1410.07137,219
Tšekin tasavalta (CZ)52,3522.252,86454,6962.551,61068,5802.644,83493,5302.758,70275,3992.580,774
Uganda (UG)78415110.02191,089369
Ukraina (UA)6,6510.324,5298,5100.423,54914,1410.524,5659,3200.310,8225,1550.29,336
Unkari (HU)10,6600.432,78611,3700.526,1699,8490.436,65616,8390.544,63314,1670.539,811
Uruguay (UY)2300.031,9382110.022,690640.0182,660510.063,5361340.049,710
Uusi-Kaledonia (NC)30.03,25110.01,1683,23240.08332,327
Uusi-Seelanti (NZ)5210.015,9632380.08,8576980.022,2216170.021,4379070.022,722
Uzbekistan (UZ)5,87316,46510.06,75850.07,68790.047,558
Valko-Venäjä (BY)9620.021,0129570.012,5487580.024,2641800.010,1214,277
Vanuatu (VU)46
Venezuela (VE)51876126232
Venäjä (RU)8,5220.4714,4677,0560.3484,1856,9000.3698,9486,9680.2389,2772590.049,077
Vietnam (VN)5170.030,3557490.031,0956890.016,0766800.036,3871,3120.049,510
Viro (EE)264,44711.0105,121242,29811.189,996290,63011.1120,499385,79211.3146,428361,30811.9143,258
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)2110.044,2472380.045,3591,0550.027,8372180.042,1553000.056,149
Yhdysvallat (US)98,7394.1767,65983,6883.8654,25397,3683.7736,196133,9783.91,038,37697,6183.21,053,565
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)30.043630.013,8331,10720.0410
Yhdysvaltojen Tyynenmeren erillissaaret (UM)11
Zimbabwe (ZW)6,65040.01,54580.09,1262,04960.01,595
kaikki maat yhteensä 2,405,052100.08,467,988100.0 2,192,148100.08,249,487100.0 2,616,827100.08,786,542100.0 3,426,413100.09,881,960100.0 3,043,811100.010,446,007100.0

Lähde: Tulli

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot