Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan C 27 Sähkölaitteiden valmistus *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain vuosina 2019 - 2023


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
20192020202120222023
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)201310.01
Alankomaat (NL)23,2651.6114,95326,3301.699,05735,2271.7126,313172,6755.1131,44338,6161.4160,300
Albania (AL)220.0225092
Algeria (DZ)5961,7081,5141,9571,851
Amerikan Samoa (AS)50.010.0
Andorra (AD)117195510
Angola (AO)1460.08610.061810.04389970.0748
Anguilla (AI)2
Antigua ja Barbuda (AG)1851407
Argentiina (AR)170.07,324200.04,80840.05,754140.05,30480.06,855
Armenia (AM)260.027570.065860.011950.01372300.0848
Aruba (AW)85170.01820.0268
Australia (AU)3310.029,9122140.033,2212280.040,6281940.040,7134570.058,557
Azerbaidzan (AZ)79130.079047559150.0354
Bahama (BS)7700.15,7511030.02,0461070.01,276450.053220.07,271
Bahrain (BH)30.01,23020.08481,1611,8850.11,156750.01,772
Bangladesh (BD)3,2427971,2182,54960.02,770
Barbados (BB)10.0154380.010.01114
Belgia (BE)9,7230.727,1789,6320.626,54412,9530.626,09314,2110.429,4288,2960.343,416
Belize (BZ)114164
Benin (BJ)5217145
Bermuda (BM)140.02443
Bolivia (BO)10.0273173235278220
Bonaire, St. Eustatius ja Saba (BQ)10.046360
Bosnia ja Hertsegovina (BA)180.0561180.060350.050050.0890220.0612
Botswana (BW)22456845
Brasilia (BR)1,1630.114,4808880.116,3871,3680.115,8482,6840.123,1541,5170.122,921
Brunei (BN)591112064810.0204
Bulgaria (BG)9,2580.66,33210,3090.69,39111,8680.65,38618,0340.510,43313,8610.516,214
Burkina Faso (BF)1,17010.094130.014647135
Caymansaaret (KY)5417
Ceuta (XC)1130
Chile (CL)70.014,765150.019,396620.011,583630.015,536770.018,234
Costa Rica (CR)140.0227260.0456210.0572530.0420110.0714
Curaçao (CW)711594104
Djibouti (DJ)7
Dominikaaninen tasavalta (DO)190.044910.050880.01,632400.0498270.0878
Ecuador (EC)250.01,18830.096210.01,41840.093230.01,046
Egypti (EG)130.014,084500.016,806910.016,895170.029,2131920.041,953
El Salvador (SV)150.090140.0206100.0200440.0331160.0998
Espanja (ES)21,4071.559,71821,6441.454,17625,5821.358,32430,9270.976,57820,5360.7126,783
Eswatini (SZ)2119
Etelä-Afrikka (ZA)1440.020,6592220.021,467620.020,243760.027,0241990.025,240
Etelä-Korea (KR)10,7760.758,24448,1593.063,45285,4114.274,235206,6986.1221,207186,3926.5117,115
Etelä-Sudan (SS)3
Etiopia (ET)1361571996120.050
Fidzi (FJ)1
Filippiinit (PH)2,2980.23,5621,9800.12,3644,9750.22,3635,8720.22,0775,7780.22,368
Färsaaret (FO)198141334298224
Gabon (GA)271361360.0461214
Georgia (GE)30.0105220.08760.090340.02431090.0103
Ghana (GH)555343319324284
Gibraltar (GI)1840.0540.0735
Grenada (GD)317
Grönlanti (GL)20222722
Guam (GU)41
Guatemala (GT)10.0507592424480879
Guinea (GN)188497498738
Guinea-Bissau (GW)1
Guyana (GY)15206218020.0128
Haiti (HT)120.0570.0
Honduras (HN)60579210.0851220.065110.03,369
Hongkong (HK)9830.15,8958870.13,2541,1990.12,6383,0970.14,2634,9940.211,968
Indonesia (ID)9010.18,9698950.111,6298840.07,3351,5880.013,4321,3860.013,806
Intia (IN)15,3951.075,54714,5160.944,72518,2110.950,55035,2031.059,44220,3240.777,307
Irak (IQ)97770.048570610.01,33410.0711
Iran (IR)1231980.0
Irlanti (IE)1,9510.113,1282,1850.110,0942,7030.113,9313,4890.125,8213,5110.136,046
Islanti (IS)8250.12,7616450.03,3521,4880.12,8543,2730.14,1069,7300.38,709
Iso-Britannia (GB)30,3022.1121,54026,8321.770,30224,8911.2100,17746,6821.475,79445,7191.6220,598
Israel (IL)9980.14,3307160.04,4688060.010,3636290.09,7095030.07,675
Italia (IT)57,8643.9141,79059,9283.7134,65883,9834.1140,576109,3183.2169,815103,8363.6205,006
Itävalta (AT)14,1781.032,06217,7661.129,33321,1641.036,51025,0930.736,54918,1420.645,873
Jamaika (JM)149272283988
Japani (JP)9,2280.613,0308,0170.515,13113,9130.720,90614,7020.418,54714,0190.567,465
Jemen (YE)4843638186177
Jordania (JO)220.01,75990.01,44450.01,25690.01,1001,349
Joulusaaret (CX)30.0
Kambodza (KH)94175920.059380.077
Kamerun (CM)10.060101305125
Kanada (CA)1,9450.133,1402,1420.129,6142,3520.132,7983,3210.136,5512,6570.155,978
Kap Verde (CV)2
Kazakstan (KZ)8,5171,987110.02,419130.04,493190.05,023
Kenia (KE)5856744061,050248
Kiina (CN)194,17913.2127,450193,61812.1125,590307,82215.1136,045695,35720.6126,528659,41123.1178,442
Kirgisian tasavalta (KG)4466
Kolumbia (CO)100.03,94440.05,69460.03,444460.05,027430.06,102
Komorit (KM)20
Kongo (CG)126145240.0273
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)57680.042330.0126126285
Kosovo (XK)1426203713
Kreikka (GR)150.04,553110.04,5611190.06,481480.06,541360.06,218
Kroatia (HR)2,4640.28,1652,3270.16,6104,1560.27,2693,6330.19,6194,1070.111,775
Kuuba (CU)1199350.0
Kuwait (KW)160.01,284100.02,281560.01,65670.02,534170.01,619
Kypros (CY)3,62410.031620.02,15910.0489648
Laos (LA)1
Latvia (LV)7820.15,8382,7860.26,0284,4260.26,8785,8870.29,1974,2660.116,935
Lesotho (LS)72
Libanon (LB)60.099957265720.038930.0588
Liberia (LR)12
Libya (LY)60420669206
Liechtenstein (LI)210.03920.030.030
Liettua (LT)14,6141.030,64612,4970.829,84412,6590.633,02713,9280.437,16819,8070.720,872
Luxemburg (LU)8590.1144450.02093340.02271,2040.02721,3060.04,460
Macao (MO)1010.01837160.0220.02
Madagaskar (MG)10.0133313817
Malawi (MW)4
Malediivit (MV)108163284
Malesia (MY)14,2111.011,91813,9800.99,25113,0770.67,41320,5530.69,33117,5960.615,461
Mali (ML)156412759330.0257
Malta (MT)2290.02101380.01253390.0983280.01645780.0520
Marokko (MA)1270.03,6071000.02,7582410.03,3783850.03,9744910.03,901
Marshallinsaaret (MH)4
Mauritania (MR)271410.0760260.0130
Mauritius (MU)20.0181280.0211345269311
Meksiko (MX)2,5090.215,0831,9060.18,8682,5720.110,7513,4230.112,0252,3070.119,717
Moldova (MD)310161818
Mongolia (MN)1,0712,1311,7641,308904
Montenegro (ME)20.03019720.02525
Mosambik (MZ)3,5610.2243,9040.21253820.02101500.0588800.0171
Myanmar (MM)30.0449943120.01,44010.081126
Namibia (NA)3520.01628200.051000.0113
Nepal (NP)318119121
Nicaragua (NI)10.0981744076195
Niger (NE)11531290
Nigeria (NG)20.01,108160.02,0541,6841,8962,107
Norja (NO)19,7021.3131,06321,7281.4115,18130,5421.5122,13947,9841.4135,72951,0431.8197,864
Norsunluurannikko (CI)3454310.025534996
Oman (OM)2740.09,05550.04,570630.04,61210,2050.35,15818,5700.77,696
Pakistan (PK)120.02,86650.01,98240.03,63530.04,2921570.03,660
Palestiinalaisalue (PS)1
Panama (PA)40.01,22220.099710.09291,233160.05,156
Papua-Uusi-Guinea (PG)874420.0230.0
Paraguay (PY)569711144121
Peru (PE)90.05,918450.04,954160.04,170100.06,946150.010,256
Pitcairn (PN)11
Pohjois-Irlanti (XI)1,13810.01,3554,441
Pohjois-Makedonia (MK)7280.07014,1370.94625,7611.35732,7081.02436,4661.3406
Portugali (PT)2,0350.19,2674,3610.36,6223,5490.28,5105,1490.210,1244,3310.220,176
Puola (PL)68,4234.766,84972,5874.555,03073,7133.667,386117,1623.5100,208135,0604.7102,350
Päiväntasaajan Guinea (GQ)2
Qatar (QA)240.07,877300.06,444390.06,365290.010,890690.07,401
Ranska (FR)19,4121.388,84321,9711.4108,46721,3041.069,19424,7370.7101,73226,2990.9152,880
Ranskan Polynesia (PF)773032579152
Romania (RO)17,0341.214,84015,4681.06,28518,2070.96,45132,4851.012,46633,8471.217,900
Ruanda (RW)211152018
Ruotsi (SE)145,0069.9180,556147,0999.2170,995183,2349.0237,543239,0697.1264,009210,6117.4325,443
Saint Vincent ja Grenadiinit (VC)50.032
Saint-Barthélemy (BL)12
Saksa (DE)247,80416.8310,861314,19819.6373,501419,71620.6574,316663,79619.7826,994503,20317.61,000,288
Sambia (ZM)11170.0104327866454
Samoa (WS)2
San Marino (SM)113
Saudi-Arabia (SA)2070.012,105700.013,613520.014,342470.017,790940.032,972
Senegal (SN)30.0685352493725150.0337
Serbia (XS)2190.04,9107650.08,0371,0530.14,8182,5680.15,6731,5740.110,907
Seychellit (SC)97621,612141123
Sierra Leone (SL)650.01230.0810.01520.01
Singapore (SG)2,7220.244,5537710.029,5253,0600.226,0762,2260.124,2056570.031,528
Sint Maarten (SX)20.023313
Slovakia (SK)7,1000.56,1876,9050.49,80911,1910.56,15620,1490.66,14016,6760.66,765
Slovenia (SI)4230.02,3948220.12,0861,0540.14,0241,3680.02,6641,1820.03,976
Sri Lanka (LK)3610.04182310.01543130.0963220.07691710.0205
St. Kitts ja Nevis (KN)10.010.0
St. Lucia (LC)14635417
St. Pierre ja Miquelon (PM)2
St. Vincent ja Grenadiinit (VC)50.032
Sudan (SD)14422318
Surinam (SR)3171,285458559820
Sveitsi (CH)23,4691.651,42715,5531.043,98229,3811.440,68881,1982.445,95139,7931.450,603
Syyria (SY)1
Taiwan (TW)12,3200.816,3188,8710.619,63813,9920.718,87022,6820.737,04117,4940.629,181
Tansania (TZ)45118620.0196377124
Tanska (DK)10,5030.7128,80811,3920.7149,59111,1620.5154,06013,6120.4141,73516,1020.6155,434
Thaimaa (TH)3,5780.218,9353,8170.219,2294,9110.214,4038,2550.212,2026,6240.215,047
Togo (TG)385913762268
Tokelausaaret (TK)44
Trinidad ja Tobago (TT)120.076068810.0316150.0443140.0333
Tsad (TD)1144
Tunisia (TN)1,1800.1740260.0149470.02711040.01,0031300.01,857
Turkki (TR)12,8070.942,94910,6130.739,22626,4431.354,92036,4021.178,15826,6080.9121,697
Turkmenia (TM)62327324
Turks- ja Caicossaaret (TC)766
Tšekin tasavalta (CZ)30,3412.134,73146,0752.934,72136,6111.839,37049,2361.547,51745,0511.661,496
Uganda (UG)1164585420.0111132
Ukraina (UA)6010.04,5011,4800.13,7033,1650.23,9021,6060.08273300.01,532
Unkari (HU)5,1760.414,36210,8060.713,14213,9740.718,52339,8201.220,45631,9471.119,318
Uruguay (UY)1,440270.01,50611,13010.04,457120.02,685
Uusi-Kaledonia (NC)68231521247
Uusi-Seelanti (NZ)1680.01,322420.01,8511010.02,283970.03,612510.05,102
Uzbekistan (UZ)30.022400.076740.0104670.03,744200.015,029
Valko-Venäjä (BY)120.01,28970.0625250.01,18160.0812
Venezuela (VE)6821814
Venäjä (RU)81,9095.6101,75376,6564.887,23387,0604.392,97384,7642.525,6911,5550.11,736
Vietnam (VN)4040.04,9725840.010,1937750.08,4865,1720.28,1434,3770.210,339
Viro (EE)286,96519.5116,625289,91118.1111,515294,35514.4115,766355,26810.5143,737381,94113.4155,441
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)8150.128,8971,0920.123,2201,2680.122,6391,2970.028,3091,1140.033,510
Yhdysvallat (US)21,9441.5233,37515,8221.0196,71926,6241.3223,81126,0520.8372,19228,3751.0404,324
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)31
Zimbabwe (ZW)198444814
kaikki maat yhteensä 1,471,348100.02,857,892100.0 1,599,710100.02,629,056100.0 2,039,114100.03,057,602100.0 3,370,858100.03,837,529100.0 2,854,040100.04,749,855100.0

Lähde: Tulli

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot