Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan C 20 Kemikaalien ja kemiallisten tuotteiden valmistus *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain vuosina 2019 - 2023


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
20192020202120222023
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)234,58312.5148,519103,4726.9154,777170,0968.8192,965311,07212.0236,455152,9827.2211,272
Albania (AL)513121277
Algeria (DZ)40.023240.021660.053460.01,50450,6322.4984
Amerikan Samoa (AS)2790.0
Andorra (AD)1
Angola (AO)324
Antigua ja Barbuda (AG)81
Argentiina (AR)2710.03,63210.04,9714,315420.04,7121220.04,148
Armenia (AM)294963351439
Australia (AU)24,7811.311,4026250.010,2249,9680.59,0369380.011,7031,1550.120,526
Azerbaidzan (AZ)5285326241,718991
Bahrain (BH)67366211344
Bangladesh (BD)1,9551,30610.01,31220.085720.01,101
Belgia (BE)67,6903.656,59554,3073.629,91887,5734.524,039108,4764.237,150208,4329.832,327
Belize (BZ)178
Bolivia (BO)43126832252720.0473
Bosnia ja Hertsegovina (BA)90.0952160.0773990.0775480.0744490.033
Brasilia (BR)41,4012.250,58126,9301.862,06823,5311.2133,69015,3060.6175,48818,6370.996,366
Brunei (BN)811
Bulgaria (BG)630.01,7791530.01,9594170.01,8405120.02,1961880.02,161
Burkina Faso (BF)3540.0253
Burundi (BI)12
Chile (CL)1,4740.13,5506400.01,8152260.06,5492780.013,9354270.05,468
Costa Rica (CR)8232,9281,2965,6225,167
Dominikaaninen tasavalta (DO)153110.03240.0243210.075
Ecuador (EC)280.081510.089830.01,1081,9141,978
Egypti (EG)7,4870.45,8081,1050.17,8778,5560.46,79115,6010.66,8146500.05,218
El Salvador (SV)1,8281,387903612523
Espanja (ES)49,2592.626,09418,2211.225,55921,1721.123,26433,6511.338,77718,1350.935,998
Eswatini (SZ)46168317755491
Etelä-Afrikka (ZA)1,5820.135,6951,2690.133,6353,6390.229,4847,9900.370,78916,4710.845,639
Etelä-Korea (KR)4,9430.320,00211,0560.718,17120,7481.123,42012,4160.534,0788,2710.434,285
Etiopia (ET)11
Fidzi (FJ)380.0
Filippiinit (PH)8,78812,50070.010,555300.014,235390.013,393
Färsaaret (FO)8626172,4662,3851,521
Gabon (GA)15
Georgia (GE)220.052020.053610.071930.01,72920.0146
Ghana (GH)4,0982,38810.04310.01310.020
Grönlanti (GL)10.044
Guatemala (GT)1571683621,1153,993
Guyana (GY)1
Haiti (HT)5111620.028
Honduras (HN)510.0
Hongkong (HK)470.03,601870.02,1151650.02,71550.04,9282530.02,965
Indonesia (ID)44,6102.43,8559050.14,2651,0580.12,96618,7170.73,3107780.03,053
Intia (IN)14,8120.839,88717,3431.243,19520,4041.144,89518,3160.754,99614,5800.768,198
Irak (IQ)272091911741,113
Iran (IR)16198290.0333115150.0224
Irlanti (IE)5160.06,6516130.09,6431,1310.112,3371,0910.010,4671,1300.114,582
Islanti (IS)60.05,4514,78240.05,5638,527210.03,779
Iso-Britannia (GB)91,1194.878,32660,3044.073,60685,8394.4141,69876,8323.094,01766,0813.160,164
Israel (IL)6730.06,8931830.06,3324540.07,43025,0721.07,50438,3461.88,296
Italia (IT)57,2863.042,28838,3722.672,41248,5982.569,38954,1862.155,35661,8162.957,300
Itävalta (AT)23,2391.217,89546,1963.116,94037,9502.017,00284,9043.323,73786,4094.118,819
Japani (JP)28,3591.539,24321,0721.441,13323,1481.246,83424,9051.094,35429,0931.489,966
Jemen (YE)94
Jordania (JO)2,1943160.03,6036650.01,28090,7853.51,48178,4273.71,387
Kambodza (KH)361000.0542520.0591,4160.1451,5350.160
Kamerun (CM)4,8483,0893,4312,3194,531
Kanada (CA)5,8410.318,5323,9800.314,7646,8160.416,89442,7861.727,04961,3642.917,578
Kazakstan (KZ)50.05,9626,2396,36618,30117,343
Kenia (KE)2460.010,2372330.06,873780.08,5512720.08,8721990.012,911
Kiina (CN)47,6482.5132,99564,0894.3124,72659,5553.1151,20392,5583.6116,50257,7952.7118,409
Kirgisian tasavalta (KG)1641391884721,803
Kolumbia (CO)3,0291,67840,42042,49424,863
Kongo (CG)36
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)235,7631.4148,5102.3
Kosovo (XK)211
Kreikka (GR)9190.01,7413,4170.24,6994,8290.26,1215,7090.25,1004,5240.22,843
Kroatia (HR)230.02,9989740.11,8609340.01,3731,3760.18231,4910.1976
Kuwait (KW)3692075271,103477
Kypros (CY)1892,4870.21693,7300.2219560.0455200
Laos (LA)30.0
Latvia (LV)2,4620.125,1751,6460.122,7021,6510.132,4222,3710.148,6452,1470.147,402
Libanon (LB)45420.056030.0327537351
Liberia (LR)9318
Libya (LY)141013743
Liechtenstein (LI)390.019100.037420.0741720.0791420.045
Liettua (LT)4,4130.253,8532,3290.242,2572,5490.185,5368,5110.399,6824,5820.259,983
Luxemburg (LU)4780.05321,4540.11341,0280.194320.0383990.01,786
Macao (MO)1
Madagaskar (MG)10.0
Malawi (MW)2,226
Malediivit (MV)469978315289
Malesia (MY)16,0240.97,6531,4410.19,1061,8520.113,2923,0650.121,0762,5700.110,442
Malta (MT)4740.074750.0453310.0673070.066570.0106
Marokko (MA)10.01,52010.01,8315,4470.31,36810,7680.42,62020.01,476
Mauritania (MR)13677
Mauritius (MU)35442946
Meksiko (MX)6670.013,6286150.018,2075770.020,8334850.020,1637050.015,388
Moldova (MD)196192260395228
Mongolia (MN)253278423140.0685552
Montenegro (ME)42384085108
Mosambik (MZ)3734911,7341,327506
Myanmar (MM)2280.033146134147176
Namibia (NA)1791160.077192
Nepal (NP)25843
Nicaragua (NI)27114
Niger (NE)201
Nigeria (NG)5979806691,3496070.01,945
Norja (NO)101,4475.4111,215104,5307.0120,052128,2736.6173,762124,0514.8224,876114,7465.4182,740
Norsunluurannikko (CI)48061161399190
Oman (OM)982,936652,3530.18801,5100.1498
Pakistan (PK)30.04,294140.03,771130.01,438120.0744940.03,550
Panama (PA)44217720.044720.019110.0551
Paraguay (PY)2161891724040
Peru (PE)3,9652,0974,97720.06,42020.06,070
Pohjois-Irlanti (XI)1950.038080.03,2641,4530.11,960
Pohjois-Makedonia (MK)1121273228
Portugali (PT)6920.021,7914,0300.320,6366,3720.323,4439,1500.434,2834,3830.229,206
Puola (PL)34,6471.8140,60042,0112.8161,29633,0381.7231,18965,4282.5286,12748,2722.3224,654
Qatar (QA)7,3710.48946121536,5820.376,4940.37
Ranska (FR)76,6074.148,97680,1485.438,31095,5494.937,350111,7554.366,325116,9595.551,278
Romania (RO)3,2140.22,3284,0780.35,5895,3360.33,4235,3960.26,3622,9090.12,047
Ruanda (RW)280.0160.06715
Ruotsi (SE)81,2864.3653,05881,5375.4260,761108,5995.6349,105109,4334.2484,508112,0935.3365,218
Saksa (DE)321,75017.1243,572300,97420.1218,723376,68719.5228,802510,65619.8308,286353,63116.6310,953
Sambia (ZM)9022,456215
Saudi-Arabia (SA)6,8440.45,5695,6110.47,2529,8260.59,5398,4370.38,2554,3490.28,219
Senegal (SN)1895
Serbia (XS)680.01,538400.01,665810.01,4991860.01,802310.01,337
Seychellit (SC)931,048340336
Sierra Leone (SL)20.0520.02340.023180.020.021
Singapore (SG)1,4200.120,9411,4020.122,4141,0950.126,1944860.029,9221,7260.128,829
Slovakia (SK)4,0960.28,1175050.09,4364810.011,7598450.014,1429700.09,772
Slovenia (SI)1,6290.12,0282,4800.21,6951,5740.12,0888850.04,6127140.01,607
Sri Lanka (LK)10.030110.0280357110.056010.0110
Sudan (SD)10.011
Sveitsi (CH)15,3060.816,32212,4630.817,96015,3600.821,79020,0240.818,10118,1800.921,545
Syyria (SY)220.0
Tadzikistan (TJ)14
Taiwan (TW)8,0760.417,3608,3790.617,5515,7670.317,88616,7290.619,2343,7240.216,158
Tansania (TZ)17,30815,32719,38260,82330,070
Tanska (DK)30,0551.6121,61827,7511.973,28725,6441.396,23528,2391.1128,75021,0291.079,943
Thaimaa (TH)3850.021,938560.028,966390.043,012420.036,9411410.051,623
Trinidad ja Tobago (TT)440.0551324,6441.0684,5424.016
Tunisia (TN)68330.065710.027910.013410.0264
Turkki (TR)4,2480.221,8154,1880.312,4475,9890.315,6085,1610.224,1305,9530.317,401
Tšekin tasavalta (CZ)11,3070.615,49810,5190.712,1129,7320.520,4898,2830.315,7117,5990.411,644
Uganda (UG)2835188474
Ukraina (UA)1,7460.19,2052,2460.18,6831,8820.111,0011,1240.05,7392,6610.19,083
Unkari (HU)9030.07,8652720.07,5928800.09,2641,1910.08,8211,3510.19,642
Uruguay (UY)4,9630.31386793,6192,0911,398
Uusi-Seelanti (NZ)890.04,384550.05,162240.06,933130.012,9056770.09,055
Uzbekistan (UZ)1823995792,634291
Valko-Venäjä (BY)5,547150.09,261760.08,5062,8873,400
Venezuela (VE)671819
Venäjä (RU)290,23215.4208,108207,42413.8201,667352,78518.3233,907284,30911.092,07058,9262.815,716
Vietnam (VN)4340.011,3054160.013,1811,0290.128,1195770.017,2099070.012,278
Viro (EE)11,6090.672,48419,1841.368,62911,8410.689,20314,6830.6118,47820,0120.9100,493
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)10.01,746140.06,718390.09,19530.05,148160.01,224
Yhdysvallat (US)85,0414.5153,38491,1416.1170,28678,3094.1170,598115,2434.5198,20391,3404.3203,454
Yhdysvaltojen Tyynenmeren erillissaaret (UM)110.0
Zimbabwe (ZW)484810.0
kaikki maat yhteensä 1,879,670100.02,899,245100.0 1,498,043100.02,467,621100.0 1,932,051100.03,135,114100.0 2,583,330100.03,698,797100.0 2,127,257100.03,021,816100.0

Lähde: Tulli

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot