Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan B KAIVOSTOIMINTA JA LOUHINTA *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain vuosina 2019 - 2023


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
20192020202120222023
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)3,4821.927,3014,1073.227,0097,1807.338,7096,8524.430,8974,0562.230,971
Albania (AL)5034515648
Algeria (DZ)3622971
Argentiina (AR)65
Armenia (AM)4859305011
Australia (AU)1,9721.114,5171,5401.29,7836570.71297920.57676900.416,380
Azerbaidzan (AZ)1017228
Bangladesh (BD)6610.0230.020.0
Belgia (BE)5,1912.8123,0242.463,8263.99452,1631.4253,7432.1212
Bosnia ja Hertsegovina (BA)3939726850
Brasilia (BR)80.04620.02020.091550.081230.0144
Bulgaria (BG)10.0530.11500.1160.0
Chile (CL)10.07181980.21,0003180.362230.01,21170.0474
Djibouti (DJ)5350403065
Dominikaaninen tasavalta (DO)4219502944
Ecuador (EC)260.0107165183205134
Egypti (EG)586497590866641
Espanja (ES)5,1032.81,0975,2114.11,3143,5473.61,3711,5511.04012,1051.2527
Eswatini (SZ)10.0
Etelä-Afrikka (ZA)3080.21492940.21331510.21108990.6381400.1139
Etelä-Korea (KR)1880.1355740.12431060.1188790.1257990.1116
Etiopia (ET)11
Färsaaret (FO)50.0
Georgia (GE)22
Ghana (GH)6897
Guinea (GN)681
Hongkong (HK)2270.0268591583
Indonesia (ID)240.031470.0560.122450.04753
Intia (IN)3,0411.71663,5532.81415250.524212,6948.11116820.4253
Irak (IQ)20.06212
Iran (IR)21
Irlanti (IE)40.010.010.01140.0
Islanti (IS)117989652144
Iso-Britannia (GB)4,4142.48324,4793.51137,1157.28111,4387.348511,2136.2537
Israel (IL)1040.15103690.34083800.45709120.66112300.1718
Italia (IT)1340.19996490.51,4309511.01,5811,7851.11,1994500.2833
Itävalta (AT)3030.223320.0870.0231290.1302370.156
Japani (JP)240.0491490.0499280.0508230.07168530.5680
Jordania (JO)7610.4505880.53253290.35106190.44245670.316
Kamerun (CM)29
Kanada (CA)1,5480.81,1721,9541.51,8561,6021.63871,7271.11275,1292.824,326
Kazakstan (KZ)111131
Kenia (KE)311400691476999
Kiina (CN)1,8411.08,60621,31616.66,6138770.929,65010,1686.5300,5969,0405.0112,338
Kolumbia (CO)71313
Kosovo (XK)6619
Kreikka (GR)42035649247110.0684
Kroatia (HR)265275282334416
Kuwait (KW)4445
Kypros (CY)76
Latvia (LV)10.02,289110.02,23740.02,0732,1321.43,0961220.13,278
Libanon (LB)4239275037
Libya (LY)5
Liettua (LT)3,2311.81,1404370.31,422390.02,2301090.12,3541090.12,668
Luxemburg (LU)350.040.01820.21630.13290.0
Malesia (MY)230.0123150.2304210.0229,953
Mali (ML)20
Malta (MT)751478
Marokko (MA)257163100217333
Mauritius (MU)6
Meksiko (MX)10.017740.01,205840.1955580.02,6141090.11,382
Mosambik (MZ)1264527
Namibia (NA)160.010.0
Nigeria (NG)22459
Norja (NO)9,3955.15,8874,3563.44,9801,7361.85,4254,1782.76,13513,8307.67,042
Norsunluurannikko (CI)1316
Oman (OM)6132694048
Pakistan (PK)139249560386217
Panama (PA)99139
Paraguay (PY)619
Peru (PE)10.0640.017393
Pohjois-Irlanti (XI)2,004
Pohjois-Makedonia (MK)3
Portugali (PT)10.028123232910.0287350.0225
Puola (PL)3,8382.15,8632,1721.75,7353,0233.16,6997,2294.67,1774,3682.46,949
Qatar (QA)4
Ranska (FR)23,34212.718023,27118.120827,06027.581943,12827.522550,97628.0636
Romania (RO)390.030.069851.012920.191080.12
Ruotsi (SE)10,1515.5126,9289,9317.7160,9255,9476.1138,2656,7604.3184,29911,9936.6115,338
Saksa (DE)26,40714.46,46924,53919.15,35419,91820.37,57213,5938.76,91323,65213.09,350
Sambia (ZM)4
Saudi-Arabia (SA)16211615230.020757
Serbia (XS)2010.026163600.2621,1260.69
Seychellit (SC)8
Singapore (SG)30.020.0
Slovakia (SK)70.07250.07350.043150.052140.0108
Slovenia (SI)10.030.0410.0200.030.015
Sri Lanka (LK)570.1
Sudan (SD)7478
Surinam (SR)1212
Sveitsi (CH)6140.3245,7481300.1328,723260.0372,6391350.1375,4234110.2404,718
Syyria (SY)8162012
Taiwan (TW)70.041870.039540.03541,3180.8391580.0464
Tansania (TZ)51910.013179
Tanska (DK)1,9361.12,8871,3011.02,0401,5461.62,4841,2050.82,3321,0560.62,393
Thaimaa (TH)110.03851910.12493492700.2460310.0300
Trinidad ja Tobago (TT)5849337362
Tunisia (TN)19120.0577017126
Turkki (TR)3780.22,37140.02,509290.02,9743830.23,5551200.14,094
Tšekin tasavalta (CZ)1,0870.61,7873030.21,3333680.41,499900.11,9261,4370.82,081
Ukraina (UA)1,7210.92091,2190.92312801480.11301070.1151
Unkari (HU)3,0851.71982,4481.93081,4431.54179970.63486530.4763
Uruguay (UY)319466133145687
Uusi-Seelanti (NZ)30.020.0490.0150.0570.01,225
Valko-Venäjä (BY)2570.126630.0261315143165
Venäjä (RU)4,5782.56,8214,7753.76,4133,0183.15,9397560.5912108
Vietnam (VN)111110.0352180.026
Viro (EE)1,8671.01,6282,8422.22,1361,8941.92,4075200.33,8848630.56,481
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)88636966170.043
Yhdysvallat (US)62,81734.31,3672,8382.21,1693,0983.293421,14913.51,22931,44017.31,965
Zimbabwe (ZW)610.021
kaikki maat yhteensä 183,310100.0474,054100.0 128,627100.0582,617100.0 98,232100.0636,980100.0 157,076100.0948,527100.0 182,024100.0776,612100.0

Lähde: Tulli

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot