Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan B KAIVOSTOIMINTA JA LOUHINTA *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain vuosina 2021 - 2025


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
20212022202320242025
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)7,1807.338,7096,8524.430,8974,0322.330,98110,3218.740,9487,2005.744,092
Albania (AL)5156489281
Algeria (DZ)2297136
Argentiina (AR)1641
Armenia (AM)305011
Australia (AU)6570.71297920.57676900.416,3803530.36994460.4471
Azerbaidžan (AZ)2281010
Bangladesh (BD)10.0230.020.0
Belgia (BE)3,8263.99452,1631.4253,1251.81642,6252.26655,5064.41,074
Bosnia ja Hertsegovina (BA)72685080173
Brasilia (BR)20.091550.081230.01441890.21742370.2205
Bulgaria (BG)530.11500.1160.010.0520.0
Burkina Faso (BF)48
Chile (CL)3180.362230.01,21170.04741800.25143560.3527
Costa Rica (CR)20.0
Djibouti (DJ)40306589
Dominikaaninen tasavalta (DO)5029442020
Ecuador (EC)18320513443246
Egypti (EG)590866641268469
Espanja (ES)3,5473.61,3711,5511.04011,7131.04946180.55821,6381.31,504
Etelä-Afrikka (ZA)1510.21108990.6381400.1139990.12403530.3104
Etelä-Korea (KR)1060.1188790.1257990.11162790.21624600.4589
Etiopia (ET)75
Färsaaret (FO)50.0
Georgia (GE)2
Ghana (GH)68971336
Guatemala (GT)731
Guinea (GN)681
Hongkong (HK)2685915832,399605
Indonesia (ID)560.122450.047535710.068
Intia (IN)5250.524212,6948.11116820.42535130.42187530.61,745
Irak (IQ)12
Irlanti (IE)10.010.01140.0380.0500.013
Islanti (IS)96521447151
Iso-Britannia (GB)7,1157.28111,4387.348511,2136.45002,5322.19363250.3647
Israel (IL)3800.45709120.66112300.17182810.28891130.1900
Italia (IT)9511.01,5811,7851.11,1994250.28381430.19571430.11,052
Itävalta (AT)70.0231290.1302230.1581250.1381660.117
Japani (JP)280.0508230.07168530.56802540.23,6779260.720,370
Jordania (JO)3290.35106190.44245670.3163360.3421430.15
Kanada (CA)1,6021.63871,7271.11275,1552.924,3261,5131.391,5671,8451.556,589
Kazakstan (KZ)11311375
Kenia (KE)691476999533281
Kiina (CN)8770.929,65010,1686.5300,5969,0405.1112,1623,0042.586,6502,7192.2264,007
Kolumbia (CO)131310.04
Kosovo (XK)19
Kreikka (GR)49247168510.0760620.01,251
Kroatia (HR)28233441610.013760.0
Kuwait (KW)4568
Kypros (CY)76
Latvia (LV)40.02,0732,1321.43,0961200.13,2833060.33,8352550.24,349
Libanon (LB)27503755
Libya (LY)5
Liettua (LT)390.02,2301090.12,3541080.12,6841430.13,6503720.32,980
Luxemburg (LU)1820.21630.13310.01420.015800.1
Malesia (MY)4210.0229,95340.0180.086
Mali (ML)20
Malta (MT)7810.033
Marokko (MA)100217288127170.04,034
Meksiko (MX)840.1955580.02,6141090.11,3821040.11,312290.02,699
Mosambik (MZ)452790
Namibia (NA)160.010.0
Nigeria (NG)5944
Norja (NO)1,7361.85,4254,1782.76,13510,9126.27,0424,5253.84,4177,5426.02,498
Norsunluurannikko (CI)16
Oman (OM)6940483331
Pakistan (PK)56038621718940.0379
Panama (PA)1399
Peru (PE)10.0640.017393140.01,413148
Pohjois-Irlanti (XI)2,004240.0
Portugali (PT)32910.0287340.01831490.13322,8772.3716
Puola (PL)3,0233.16,6997,2294.67,1774,3652.56,90610,5028.89,8277,9986.36,547
Ranska (FR)27,06027.581943,12827.522551,19329.162628,43823.996331,66725.11,506
Romania (RO)9851.012920.191080.1360.01050.02
Ruotsi (SE)5,9476.1138,2656,7604.3184,29910,0845.7115,1197,9346.797,1999,9037.9123,394
Saksa (DE)19,91820.37,57213,5938.76,91323,52813.49,25410,6358.918,09119,14915.211,342
Saudi-Arabia (SA)15230.0207577630.0150
Senegal (SN)9
Serbia (XS)163600.2621,1260.696230.5131,1340.910
Singapore (SG)30.020.040.03,36620.01
Slovakia (SK)50.043150.052140.0108380.012190.076
Slovenia (SI)10.0200.030.018350.02310.051
Sri Lanka (LK)570.176
Sudan (SD)7478
Surinam (SR)19
Sveitsi (CH)260.0372,6391350.1375,4234110.2404,716480.0487,636440.0673,849
Syyria (SY)16201211287
Taiwan (TW)40.03541,3180.8391580.0464260.0382580.0332
Tansania (TZ)10.0131797
Tanska (DK)1,5461.62,4841,2050.82,3321,0740.62,3956120.52,4355910.54,251
Thaimaa (TH)3492700.2460310.030010.033530.0222
Trinidad ja Tobago (TT)3373627695
Tunisia (TN)701712610.04035
Turkki (TR)290.02,9743830.23,5551200.14,0904,0043.44,6221,3061.04,633
Tšekin tasavalta (CZ)3680.41,499900.11,9261,4380.82,0815,6524.82,1052,6432.11,714
Ukraina (UA)2801480.11301070.1151830.1147870.1157
Unkari (HU)1,4431.54179970.63486580.47654,5413.86273,3302.6492
Uruguay (UY)13314568729177
Uusi-Seelanti (NZ)490.0150.0570.01,225690.1190.0
Uzbekistan (UZ)1313
Valko-Venäjä (BY)31514316589
Venäjä (RU)3,0183.15,9397560.59121082253
Vietnam (VN)10.0352180.0263450.08
Viro (EE)1,8941.92,4075200.33,8848280.56,4894200.46,8577510.610,430
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)6966170.04310.014380.0213
Yhdysvallat (US)3,0983.293421,14913.51,22931,39617.81,95316,56513.92,11512,67710.14,262
Zimbabwe (ZW)610.021
kaikki maat yhteensä 98,232100.0636,980100.0 157,076100.0948,527100.0 176,186100.0775,866100.0 118,952100.0886,723100.0 126,074100.01,259,563100.0

Lähde: Tulli

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot