Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan B KAIVOSTOIMINTA JA LOUHINTA *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2026/32026/42026/52026/62026/7
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)1,01612.31,6681761.35,3507706.94,5484744.22,4516525.73,336
Albania (AL)1642
Algeria (DZ)269
Australia (AU)370.599600.499100.187460.4112460.464
Bangladesh (BD)50.020.010.020.0
Belgia (BE)2563.1110.141971.8320.0230.03
Bolivia (BO)10.0
Bosnia ja Hertsegovina (BA)
Brasilia (BR)280.322130.1152061.815170.11530.029
Bulgaria (BG)20.0120.01110.01
Chile (CL)4147
Costa Rica (CR)10.0
Dominikaaninen tasavalta (DO)
Ecuador (EC)14321618
Egypti (EG)10.06730.05728
Espanja (ES)230.35940.078240.291440.452200.259
Etelä-Afrikka (ZA)30.012710.030.05460.110.0
Etelä-Korea (KR)150.2110.17530.01210.054130.1
Etiopia (ET)181818
Filippiinit (PH)10.010.0
Georgia (GE)9
Guatemala (GT)2817
Hongkong (HK)106
Indonesia (ID)1,61320.020.0181010.03,270
Intia (IN)120.1351320.21635034.534680.1147160.1
Irlanti (IE)10.010.010.010.0
Islanti (IS)1611103
Iso-Britannia (GB)190.2122111.550760.771301.1110.150
Israel (IL)15950.01651090.1114174
Italia (IT)1011.2124390.3106350.3913853.4110210.2123
Itävalta (AT)2730.05910.05370.321300.312
Japani (JP)10.01,815120.11,840340.31,49540.01,445360.33,716
Jordania (JO)2627
Kambodža (KH)10.010.010.0
Kanada (CA)1762.11,2372331.729450.4373600.5541731.56
Kazakstan (KZ)8813
Kenia (KE)24821935
Kiina (CN)1181.425,5993482.539,2825755.116,6481671.512,5663993.59,744
Kolumbia (CO)10.0
Kreikka (GR)149170.141213064100.150
Kroatia (HR)1111
Latvia (LV)250.3227180.135340120.031120.0465
Libanon (LB)5
Liettua (LT)580.775770.6381640.6301430.4247358
Luxemburg (LU)80.13
Malesia (MY)1760.030.02170.12882.517
Malta (MT)16888
Marokko (MA)10.04,29711,65116,078
Meksiko (MX)82180.151820.07120.023910.0142
Merellä olevat laitokset ulkokaupassa (QW)
Mongolia (MN)4
Myanmar (MM)10.0
Määrittelemättömät maat ja alueet kolmansien EU:n ulkopuolisessa kaupassa (esim. kansainväliset järjestöt ja merellä olevat laitokset) (QW)
Norja (NO)140.21734,65633.51641431.31862,73424.2211330.3174
Pakistan (PK)20.021892510.053
Peru (PE)1
Pohjois-Makedonia (MK)9
Portugali (PT)2483.032722.0912342.12453012.7142412.128
Puola (PL)1,82722.11,0599306.79323,08427.56221,0068.97415544.8348
Ranska (FR)2,32928.2842,59718.7202,59223.1252,73024.2223,03426.522
Romania (RO)110.180.11100.12270.2140.02
Ruotsi (SE)2402.919,3091,78012.815,1784123.714,3842302.023,177970.96,771
Saksa (DE)1,12213.63,5981,61211.63,2944594.11,3988797.81,0171,0118.8677
Saudi-Arabia (SA)612545
Serbia (XS)550.723600.44550.5191040.941641.45
Singapore (SG)10.010.040.010.0
Slovakia (SK)60.1210.217190.22130.1220.05
Slovenia (SI)6770212021
Sri Lanka (LK)10.010.0
Sveitsi (CH)10.076,40990.184,14920.073,42110.071,526250.277,106
Syyria (SY)23
Taiwan (TW)10.03180.129110.13270.14650.015
Tanska (DK)30.0660770.6663290.339930.04863383.0390
Thaimaa (TH)1420.02120.02110.03710.05
Trinidad ja Tobago (TT)1511
Tunisia (TN)615
Turkki (TR)831.06281751.34772482.24061231.1639280.2528
Tšekin tasavalta (CZ)10.04011531.13759318.31628557.61405624.973
Ukraina (UA)58140.1222224
Unkari (HU)10.060.0301030.9185154.6151,28111.219
Uruguay (UY)104100.1454147
Uusi-Seelanti (NZ)85890.1
Vietnam (VN)10.070.150.020.0840.0
Viro (EE)560.7395360.3838460.4911140.185270.11,320
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)2610
Yhdysvallat (US)3484.2391541.1741891.79422232.01082,29620.01,612
kaikki maat yhteensä 8,259100.0136,570100.0 13,888100.0160,202100.0 11,195100.0129,859100.0 11,287100.0134,404100.0 11,461100.0111,059100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Vuoden 2026 tammi-heinäkuun tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot