Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan B KAIVOSTOIMINTA JA LOUHINTA *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2023/92023/102023/112023/122024/1
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)3032.22,3302851.92,6514713.02,5233022.32,6861,68212.5335
Albania (AL)24
Algeria (DZ)8
Australia (AU)40.01110.710.06,092110.11130.123
Belgia (BE)190.1411,1367.6464122.7325614.323600.445
Bosnia ja Hertsegovina (BA)168
Brasilia (BR)29723296
Bulgaria (BG)
Chile (CL)625712150.06520.471
Djibouti (DJ)161617
Dominikaaninen tasavalta (DO)21
Ecuador (EC)4040
Egypti (EG)2248
Espanja (ES)3122.2263292.260470.3653472.71650.072
Etelä-Afrikka (ZA)150.12720.050.0260.2
Etelä-Korea (KR)1710.03130.030.0
Hongkong (HK)956877317
Indonesia (ID)25199
Intia (IN)1631.23220.079230.13450.310.047
Irlanti (IE)10.0
Islanti (IS)34
Iso-Britannia (GB)1,0567.6281,0396.9411,0106.549420.3441,0287.6106
Israel (IL)38561267380.3101
Italia (IT)370.350260.255250.246270.254290.237
Itävalta (AT)70.02380.1260.080.1970.118
Japani (JP)50170.1111337389
Jordania (JO)960.7720.58720.5470.38
Kanada (CA)770.64,1181020.73,8168965.81,8021,51911.76,7732982.25,467
Kazakstan (KZ)11
Kenia (KE)7504135
Kiina (CN)2191.612,8838765.83,2271501.01,7542622.012,9751421.117,673
Kreikka (GR)7352248859
Kroatia (HR)2828283744
Latvia (LV)110.117570.021520.031650.025320.0290
Libanon (LB)23
Liettua (LT)110.127490.120040.034060.0192100.132
Luxemburg (LU)20.020.030.0120.01
Malesia (MY)126
Marokko (MA)497593344
Meksiko (MX)56129124990.82873
Mosambik (MZ)90
Norja (NO)3,19722.94862,01613.44291,4999.71,3031,68612.94131,72112.8463
Pakistan (PK)6213
Panama (PA)9
Peru (PE)7
Portugali (PT)932340.23219120.135
Puola (PL)780.65691350.963180.1602180.13012611.9336
Ranska (FR)3,39424.31233,76525.1323,48322.53282,39818.462,32117.349
Romania (RO)10.011
Ruotsi (SE)1,0547.67,9241,0467.010,0362,06113.36,7861,54211.85,4631,39010.35,982
Saksa (DE)2,38617.18786504.39032851.88613,72028.65535604.2761
Saudi-Arabia (SA)797
Serbia (XS)520.4510.3510.3510.41030.8
Slovakia (SK)110.0122016
Slovenia (SI)10.03310.213
Sveitsi (CH)2001.429,050190.134,927150.144,76429,559180.141,424
Taiwan (TW)3460.07627719
Tanska (DK)670.5206420.3209440.31901010.8130350.3151
Thaimaa (TH)4221422018
Trinidad ja Tobago (TT)1866
Tunisia (TN)6
Turkki (TR)160.131020.027239510.01482341.7103
Tšekin tasavalta (CZ)10.018010.022490.115830.09680.1170
Ukraina (UA)340.2990.110731210.2
Unkari (HU)745586120.13390.1131
Uruguay (UY)8469
Uusi-Seelanti (NZ)20.020.0
Valko-Venäjä (BY)320
Venäjä (RU)119
Viro (EE)640.55301150.8451170.1216760.62451981.5221
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)87
Yhdysvallat (US)1,1007.91413,11020.71724,85731.41041701.3183,08522.91,266
kaikki maat yhteensä 13,962100.061,959100.0 15,008100.059,689100.0 15,489100.069,710100.0 13,030100.060,631100.0 13,448100.075,935100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot