Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan E VESIHUOLTO, VIEMÄRI- JA JÄTEVESIHUOLTO, JÄTEHUOLTO JA MUU YMPÄRISTÖN PUHTAANAPITO *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain vuosina 2019 - 2023


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
20192020202120222023
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)3,8584.74,2355,1246.44,4978,8726.510,6468,9645.515,3976,6645.310,703
Armenia (AM)1
Australia (AU)210.01310.04160.0
Belgia (BE)420.13,2661520.22,9423330.28,1122040.17,3813540.36,009
Bosnia ja Hertsegovina (BA)10.0
Bulgaria (BG)50.010970.027040.042140.025720.0241
Chile (CL)90.0
Egypti (EG)43
Espanja (ES)3220.46974890.61,1011,0450.811,6041,5931.03,0601,2761.0636
Etelä-Afrikka (ZA)7540.9236330.810990.01360.1
Etelä-Korea (KR)5032312470
Etiopia (ET)3
Hongkong (HK)10.02,6732,6681,515332241
Indonesia (ID)200.017
Intia (IN)1,4721.814,1171,6092.011,3956450.514,186150.021,6536530.518,651
Irlanti (IE)1,2471.51,2671.61480.11290.01130.02
Islanti (IS)21
Iso-Britannia (GB)5,8767.28,3044,0685.16,4284,9653.74,1904,7452.95,0503,6872.92,740
Israel (IL)10.043352670.024
Italia (IT)3050.45,1136950.95,4421,6721.23,7698870.55,4631,4951.22,334
Itävalta (AT)1,9532.46414320.58109570.74,8762,0921.37,2441,8121.44,639
Japani (JP)8581,6792,60430.0474230.01,367
Jordania (JO)2
Kanada (CA)1740.210.010.06160.42078260.71,774
Kenia (KE)90.0
Kiina (CN)2310.34,8384520.611,4695080.45,8028790.54,1325600.42,362
Kolumbia (CO)1
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)13
Kreikka (GR)150.02140.014570.022040.087640.0585
Kroatia (HR)10.020.020.010.010.03
Kuwait (KW)7
Kypros (CY)10.010.0
Latvia (LV)4050.51,5574310.52,7771,0270.82,9741,2420.82,7388120.62,392
Liettua (LT)1,9662.42,3641,4191.82,6233350.27,4771,0980.711,6777540.66,519
Luxemburg (LU)7090.92,9683070.43,1375680.44,0075510.39,2262690.212,517
Malesia (MY)3,0463,91560.06,04580.01,28210.02,484
Malta (MT)10.010.0
Meksiko (MX)10.030.0
Nigeria (NG)1311723
Norja (NO)380.012,2744190.59,2012930.211,5521,2660.814,4939970.813,316
Pakistan (PK)7,80890.05,8736,5826,0031,294
Portugali (PT)210.07,457450.19642750.23,5992950.21,5942350.23,719
Puola (PL)1,3301.66,5301,6892.19,2261,4911.113,5854,2562.614,1334,1583.316,109
Ranska (FR)2990.410,4543,6954.67,2356,2824.610,5864,0532.510,0813,1122.59,277
Romania (RO)80.032210.012150.03090.05010.03
Ruotsi (SE)20,68825.350,07924,08330.158,04546,92334.595,17545,28127.6127,88835,81828.5102,174
Saksa (DE)20,38524.963,24716,16720.270,12624,94818.4112,01938,01323.293,87529,33823.361,151
Saudi-Arabia (SA)400.0
Serbia (XS)10.010.01
Sierra Leone (SL)10.0
Singapore (SG)5762
Slovakia (SK)160.0147310.084160.01894760.346310.0594
Slovenia (SI)150.090.080.0490.010.0
Sveitsi (CH)1350.281100.162610.2480.0222240.277
Taiwan (TW)30.052290.022355940.064370.0107
Tanska (DK)4920.67195160.61955700.41222,5341.54098220.7991
Thaimaa (TH)1,5272,4975711,6912390.22,508
Turkki (TR)14,9351320.234,5994090.346,8884980.347,9102400.272,571
Tšekin tasavalta (CZ)3,4594.23963,5484.47163,7162.78265,7883.52,4983,4372.72,589
Uganda (UG)29
Ukraina (UA)4
Unkari (HU)140.01350.0250.04130.058250.021
Uruguay (UY)55
Valko-Venäjä (BY)81
Venäjä (RU)2230.32392190.3671620.07011724
Vietnam (VN)485881510.01,696440.02,2121,972
Viro (EE)8,24210.14,3556,0187.53,47314,52910.76,42718,78811.55,73113,59610.824,278
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)720270.020411461
Yhdysvallat (US)7,1458.714,9416,1857.74,64314,93711.017,98019,63012.015,52114,08711.215,653
kaikki maat yhteensä 81,901100.0251,377100.0 80,114100.0270,386100.0 135,934100.0418,175100.0 164,011100.0442,182100.0 125,698100.0404,801100.0

Lähde: Tulli

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot