Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan E VESIHUOLTO, VIEMÄRI- JA JÄTEVESIHUOLTO, JÄTEHUOLTO JA MUU YMPÄRISTÖN PUHTAANAPITO *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2026/42026/52026/62026/72026/8
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)1,7275.11,621960.31,9947341.61,554310.11,377520.21,052
Albania (AL)10.0
Argentiina (AR)10.0
Australia (AU)10.0160.010.0230.1
Azerbaidžan (AZ)30.050.0
Bahrain (BH)30.0
Bangladesh (BD)40.010.01100.210.040.0
Belgia (BE)670.22,48430.01,499610.176030.01,22760.0481
Bolivia (BO)10.010.0
Bosnia ja Hertsegovina (BA)10.020.010.0
Brasilia (BR)20.010.0280.110.050.0
Bulgaria (BG)20.04010.030130.08110.02910.032
Chile (CL)10.0210.0
Costa Rica (CR)70.0
Dominikaaninen tasavalta (DO)40.0
Ecuador (EC)10.02
Egypti (EG)10.02760.010.0
El Salvador (SV)
Espanja (ES)1480.474610.21,5541640.42900.485180.167
Etelä-Afrikka (ZA)10.0120.0
Etelä-Korea (KR)30.010.0590.150.050.0231
Filippiinit (PH)10.0100.010.010.0
Färsaaret (FO)10.0
Georgia (GE)10.010.0
Grönlanti (GL)10.0
Guatemala (GT)20.0
Heardsaari ja McDonaldsaaret (HM)100.0
Hongkong (HK)10.02,3032,76740.03,5832,316767
Indonesia (ID)50.030.0310.1400.290.0
Intia (IN)80.0660400.12221160.31,42240.02,51570.01,840
Iran (IR)10.0
Irlanti (IE)10.0450.110.010.01
Islanti (IS)10.010.0
Iso-Britannia (GB)4311.3187920.31102120.53065852.5381330.1127
Israel (IL)30.010.05100.071130.4
Italia (IT)310.1642300.11,6377291.61,208910.4121830.3864
Itävalta (AT)3741.11,858230.11885031.13,0972551.1821180.12,824
Japani (JP)160.021330.01030.2110.0110.09
Jordania (JO)20.03
Kambodža (KH)10.0180.010.010.0
Kanada (CA)160.01520.0160.059920.097100.0
Kazakstan (KZ)550.2240.110.030.0
Kenia (KE)20.0
Kiina (CN)4091.23,4393571.21,4971,4513.23,1524772.12,6414651.63,126
Kolumbia (CO)50.05
Kosovo (XK)10.0
Kreikka (GR)200.11170.11230.12860.410.02
Kroatia (HR)20.010.0
Kypros (CY)10.0
Laos (LA)40.0
Latvia (LV)790.2199990.3168170.01573461.51225161.7469
Libanon (LB)10.0
Liechtenstein (LI)10.0
Liettua (LT)1620.51521110.4142790.2551000.498280.1128
Luxemburg (LU)3,7415,70830.02,3865,4465,551
Madagaskar (MG)10.0
Malesia (MY)30.010.0920.230.030.0
Marokko (MA)10.060.010.010.0
Meksiko (MX)20.0430.140.040.0
Merellä olevat laitokset ulkokaupassa (QW)150.0
Moldova (MD)10.0
Myanmar (MM)130.0
Määrittelemättömät maat ja alueet kolmansien EU:n ulkopuolisessa kaupassa (esim. kansainväliset järjestöt ja merellä olevat laitokset) (QW)150.0
Norja (NO)480.13242590.92,3171350.32704882.11,4431400.526
Norsunluurannikko (CI)10.0
Pakistan (PK)10.018520.0340250.121420.0
Paraguay (PY)
Peru (PE)30.07
Pohjois-Irlanti (XI)30.080.0
Pohjois-Makedonia (MK)10.0
Portugali (PT)3261.01,2544.1560.1934260.11210.41
Puola (PL)2330.71,5132010.72,5912860.62,378430.22,2331390.52,439
Ranska (FR)150.02,454410.13,0321810.43,4507913.41,5524921.71,843
Romania (RO)6662.010.0120.020.0130.01
Ruotsi (SE)1,8255.411,8321,8356.012,0466,10413.515,9452,47610.87,5172,3608.018,758
Saksa (DE)24,31971.913,12520,00865.77,66229,00864.27,2025,35223.27,93719,03264.56,195
Saudi-Arabia (SA)2022353
Serbia (XS)10.0120.010.0
Singapore (SG)10.040.0
Slovakia (SK)40.020.0117170.012580.09250.093
Slovenia (SI)10.0110.0550.1120.030.0
Sri Lanka (LK)10.090.0
Sveitsi (CH)780.240.0690.240.070.0
Taiwan (TW)70.030.0760.2160.1550.2
Tansania (TZ)5
Tanska (DK)930.3120810.3104870.2145150.1125550.2339
Thaimaa (TH)240.12,94010.0540360.11,4223361.51,11590.01,732
Togo (TG)
Trinidad ja Tobago (TT)30.091
Tunisia (TN)80.070.0140.0
Turkki (TR)2390.7190.17,5471370.36,286190.14,91360.011,137
Tšekin tasavalta (CZ)1,1993.5181,5074.913640.1361,0774.739300.147
Uganda (UG)220.1
Ukraina (UA)10.0490.0950.05130.0
Unkari (HU)30.0110.0440.1140.050.01
Uruguay (UY)20.0
Uusi-Seelanti (NZ)10.020.010.0
Uzbekistan (UZ)
Valko-Venäjä (BY)
Venezuela (VE)10.0
Vietnam (VN)470.17120.053810.24850.010180.0
Viro (EE)1,0343.14607872.65513260.71,1779494.11,8531,4004.7927
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)20.03356310.010210.02410.06
Yhdysvallat (US)300.11,3673,34111.02,5983,4147.65,1439,23040.14,0524,09013.95,147
kaikki maat yhteensä 33,846100.052,279100.0 30,459100.057,628100.0 45,173100.063,262100.0 23,027100.050,302100.0 29,510100.066,624100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Vuoden 2026 tammi-elokuun tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot