Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan C 31 Huonekalujen valmistus *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain vuosina 2019 - 2023


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
20192020202120222023
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)2,1721.13,5431,1130.63,2221,4160.75,4952,1241.05,4281,5280.95,781
Algeria (DZ)1091
Andorra (AD)8
Argentiina (AR)123041
Armenia (AM)92146
Australia (AU)80.02,65120.02,6873,3304,0053470.22,753
Azerbaidzan (AZ)51027
Bahama (BS)4500.21,709150.0130
Bahrain (BH)10193064
Belgia (BE)3,1511.75,9903,3782.08,3573,1681.612,1083,3301.613,0614,0842.313,604
Bosnia ja Hertsegovina (BA)7830.033
Brasilia (BR)302113010.0343
Bulgaria (BG)7860.4696130.4416180.32096180.32065770.3410
Chile (CL)154801175340.070
Costa Rica (CR)581
Dominikaaninen tasavalta (DO)23190.026
Egypti (EG)364
El Salvador (SV)254
Espanja (ES)1,1150.61,2526860.41,8411,1060.61,4431,0960.53,6009510.53,539
Etelä-Afrikka (ZA)9564115446
Etelä-Korea (KR)480.0160600.0332800.0550390.0808480.0492
Etiopia (ET)27
Filippiinit (PH)10.025520.018580.018210.0439
Färsaaret (FO)10
Georgia (GE)62188250.043
Grönlanti (GL)2
Guatemala (GT)939
Hongkong (HK)80.0907140.0304120.074350.0787290.0313
Indonesia (ID)360.0210.0590.09530.014110.033
Intia (IN)1380.11,5502780.29594170.21,1631580.11,7371320.12,982
Irlanti (IE)560.02,105240.0770620.01,4352820.13,586710.02,621
Islanti (IS)2324216532606
Iso-Britannia (GB)4,5962.49,9873,5012.08,1663,0681.67,1533,2341.512,2413,0941.712,043
Israel (IL)1002710.082212277
Italia (IT)5,6002.96875,1513.05857,1073.67497,3623.51,0766,1263.41,695
Itävalta (AT)7,4683.98287,0134.14498,2294.23518,7634.18866,4603.61,302
Japani (JP)180.01,182340.02,2082750.15,4442700.13,442690.0880
Jordania (JO)16551937
Kambodza (KH)9
Kamerun (CM)350.0290.0
Kanada (CA)6210.32,7623090.22,0635990.32,2847810.42,2216690.41,659
Kazakstan (KZ)8451,0078321,8391,454
Kenia (KE)14423
Kiina (CN)7,7104.13,3326,1733.68077,7413.91,2398,9034.22,4435,5903.1481
Kolumbia (CO)21710.0125
Kreikka (GR)160.011210.098222163190.0322
Kroatia (HR)10.01510.0161720.133450.03410.0186
Kuwait (KW)427297318
Kypros (CY)4355411874
Latvia (LV)3,6341.91,7952,7751.61,6293,0231.51,7018,0673.81,2019,3845.31,438
Libanon (LB)62018
Libya (LY)16
Liechtenstein (LI)783230.063970.028
Liettua (LT)10,3315.41,34310,0375.81,44813,9197.01,74818,1718.62,06615,1018.51,386
Luxemburg (LU)6600.32038930.59027130.47291,2630.64219530.51,561
Macao (MO)2153
Malediivit (MV)7266840
Malesia (MY)370.0109340.09260.019620.0256317
Malta (MT)446277625
Marokko (MA)54231
Mauritius (MU)191
Meksiko (MX)20.013450.027310.0246301323
Moldova (MD)2547115
Mongolia (MN)115244
Montenegro (ME)21
Mosambik (MZ)12
Myanmar (MM)1920.1190.0400.0160.0
Nigeria (NG)16
Norja (NO)2,2491.214,4432,1951.310,0652,3501.213,1592,6141.217,6032,3311.314,741
Oman (OM)291
Pakistan (PK)2860.2963350.2591490.1201810.1821340.1
Panama (PA)24828
Peru (PE)42122
Pohjois-Irlanti (XI)860.0
Pohjois-Makedonia (MK)21740.011530.169840.05
Portugali (PT)1540.1647710.0266680.0505670.08991670.12,177
Puola (PL)9,7515.13,1739,3775.45,38012,2976.23,05113,4126.31,77312,6647.13,204
Qatar (QA)41236497
Ranska (FR)7100.49,3143620.26,5171090.17,1524650.211,0443300.29,442
Romania (RO)5540.37185210.36727300.44367310.36006660.4671
Ruotsi (SE)33,18117.432,17731,21518.129,39435,17317.836,17734,06016.149,44428,11115.834,409
Saksa (DE)20,02510.513,90316,0349.313,45517,5638.912,06419,3399.215,90316,7669.415,816
San Marino (SM)10
Saudi-Arabia (SA)1391554581,084815
Senegal (SN)21
Serbia (XS)42281790.1224590.0252
Sierra Leone (SL)30.0790.0140.0
Singapore (SG)1130.12,6921,3164,5657,4847,541
Slovakia (SK)6650.36883870.22446820.32241,5560.73516950.4519
Slovenia (SI)1270.118960.171510.061330.0101260.0296
Sri Lanka (LK)70.0
Sveitsi (CH)620.07,851610.08,2251280.17,3773140.112,1543020.213,943
Taiwan (TW)6530.31444700.31211,2420.61656500.33416980.4301
Tanska (DK)10,3105.43,54310,3126.03,99610,6055.49,76410,2404.817,6338,1784.614,277
Thaimaa (TH)20.03930.03500.013540.03134
Togo (TG)10.0
Tunisia (TN)29
Turkki (TR)2,1461.1231,7241.0791,4220.7551,5380.7611,2950.791
Tšekin tasavalta (CZ)5500.39994680.38187800.41,0896980.31,7458240.52,358
Ukraina (UA)470.0121020.1695130.31282010.1840.04
Unkari (HU)30.020010.020520.033320.0464220.0900
Uruguay (UY)14226133
Uusi-Seelanti (NZ)360.043310.046830.090058520.0550
Uzbekistan (UZ)814387
Valko-Venäjä (BY)7
Venäjä (RU)3140.25,0274040.23,1544520.24,3763810.277959
Vietnam (VN)430.0271860.112020.143980.01051870.11
Viro (EE)58,99831.06,40955,98732.45,18960,57530.75,66359,09628.06,58248,82627.45,114
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)5034617969262,104
Yhdysvallat (US)3980.233,6733790.219,5732230.125,2085230.227,4181600.128,053
kaikki maat yhteensä 190,175100.0185,519100.0 172,829100.0149,570100.0 197,437100.0185,370100.0 211,271100.0240,988100.0 177,977100.0218,745100.0

Lähde: Tulli

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot