Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmä: Moottoriajoneuvot, perävaunut ja puoliperävaunut C 29)*) tuonti Suomeen ja Suomen vienti vuosina 2019 - 2023


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
20192020202120222023
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)1422483652191.000
Alankomaat (NL)105.7331.621.07476.4851.328.88869.1271.029.62282.9781.243.290126.8851.855.316
Albania (AL)40.0650.081170.0590.083750.079
Algeria (DZ)701929
Amerikan Samoa (AS)
Andorra (AD)10.04051
Angola (AO)1
Antigua ja Barbuda (AG)10.011
Argentiina (AR)1580.01541440.08433410.01.4934270.01.638850.0543
Armenia (AM)910.01.5283.864
Aruba (AW)2
Australia (AU)1.5880.019.0171.3940.017.0729720.020.0061.3300.021.8511.5760.043.337
Azerbaidzan (AZ)2.600182310.017110.01.210
Bahama (BS)10.040.01810.0510.0
Bahrain (BH)20.08280.04110.01110.0
Bangladesh (BD)279110684.197
Barbados (BB)11121
Belgia (BE)171.2012.614.522140.3262.418.940177.7802.615.743198.9282.927.674222.1573.120.307
Belize (BZ)10.071
Benin (BJ)397191272930
Bolivia (BO)8961.0722.2632.3502.894
Bosnia ja Hertsegovina (BA)70.0381230.018760.05780.011160.0112
Botswana (BW)485
Brasilia (BR)6210.016.3654940.013.2958020.024.6844030.051.1592.1820.048.494
Bulgaria (BG)13.5470.277614.7580.31.12011.5190.21.31514.8710.21.50016.0210.21.875
Burkina Faso (BF)203996228
Burundi (BI)8245664
Caymansaaret (KY)4
Chile (CL)840.06.236720.02.1984.132670.010.638140.010.133
Costa Rica (CR)150.01970.050.0220.0510.0
Curaçao (CW)467
Djibouti (DJ)1.2491813446
Dominica (DM)10.0
Dominikaaninen tasavalta (DO)10.020.020.010.010.09
Ecuador (EC)1010.06420.08380.0420.014397
Egypti (EG)2550.01.069590.0928630.03.207260.03.662190.01.916
El Salvador (SV)112980.0580.09
Espanja (ES)240.0753.620.671246.5844.319.182271.5354.012.972244.0693.521.002275.1043.928.915
Etelä-Afrikka (ZA)32.7000.524946.0300.855335.9560.53.83747.3770.76.60647.8370.74.026
Etelä-Korea (KR)104.7611.672197.6751.7359122.4771.8127130.6991.92.064205.9972.93.274
Etelämanner (AQ)10393
Etiopia (ET)120.03.7841.1916313.022303
Filippiinit (PH)720.0250.03180.0221290.011270.0102
Färsaaret (FO)3270.071316
Gabon (GA)1318820.049
Gambia (GM)966822433251409
Georgia (GE)170.017220.086110.098790.01.584460.03.350
Ghana (GH)20.06395871.7701.52610.02.041
Gibraltar (GI)23
Grönlanti (GL)2036311683166
Guatemala (GT)1.00218
Guinea (GN)436384723
Guinea-Bissau (GW)7
Guyana (GY)2
Haiti (HT)10.010.010.0
Honduras (HN)20.030.0
Hongkong (HK)5580.09.1151060.09761.9590.04129.9680.444627.2220.4266
Indonesia (ID)1.5910.0261.3990.0681.5500.0931.8430.09151.7040.0147
Intia (IN)3.2560.011.4523.3980.14.6824.9050.113.6555.1320.120.0715.6070.114.270
Irak (IQ)3.2721952086193.947
Iran (IR)10579
Irlanti (IE)4.6670.16.2363.0560.14.7001.7840.09.8742.5810.07.6372.3710.07.042
Islanti (IS)900.05.5022180.03.9051800.03.40930.06.9923400.07.958
Iso-Britannia (GB)320.3834.845.174217.2103.834.144234.2673.435.397261.9483.831.741228.0123.239.623
Israel (IL)3330.04.7521.0760.04.2372.6520.09871930.0355550.0384
Italia (IT)144.7852.220.210137.2352.413.036172.8122.58.868189.7482.716.640161.2312.313.816
Itävalta (AT)67.7211.012.33443.8300.814.50655.8870.811.05872.6281.017.48356.4130.819.624
Jamaika (JM)10.0
Japani (JP)185.4182.84.006173.8853.03.850183.3132.74.280245.5993.52.756275.7713.94.080
Jemen (YE)398310326
Jordania (JO)50.086340.01.73510.01.67630.02.241140.03.658
Kambodza (KH)10.040.0100.020.01
Kamerun (CM)10.0658400.01.15130.09307161.079
Kanada (CA)55.9930.841.86332.8700.618.93448.1950.751.64257.6680.8113.45942.3930.674.801
Kazakstan (KZ)10.01.69020.02.825100.02.86940.010.1951900.029.875
Kenia (KE)5620.036230.01053124
Kiina (CN)103.6801.625.41995.5541.737.600144.4262.127.473121.2221.710.772235.8543.38.948
Kirgisian tasavalta (KG)13436701.88621.993
Kiribati (KI)580
Kolumbia (CO)80.0726100.01080.03080.026110.01.639
Kongo (CG)130130.01778632786
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)130.04.43040.01.7302.2255.5475.988
Kosovo (XK)2730.0273260.0471190.03.12910.05.658
Kreikka (GR)180.0143100.01.3521230.0774140.0499330.01.445
Kroatia (HR)3930.01091.3350.0181.8020.01.6971.0200.01.8574280.01.224
Kuuba (CU)2
Kuwait (KW)40.01.6154.47210.02.4311.94220.059
Kypros (CY)100.023300.0657480.02420.010620.0229
Laos (LA)1.17620.012810.01
Latvia (LV)9.4740.171.59712.3780.238.9609.6560.152.8508.6310.169.9118.6600.179.642
Libanon (LB)10.08020.0100.040.09110.0174
Liberia (LR)440521
Libya (LY)71533469
Liechtenstein (LI)10.01661930.02840.02420.040
Liettua (LT)16.6180.270.67911.9580.263.4488.0810.183.90910.9460.2105.52410.7050.297.454
Luxemburg (LU)5.1900.1123.5010.17725.7940.11805.3620.15045.8970.1870
Macao (MO)581010.03810.055110.040
Madagaskar (MG)141
Malawi (MW)10.01
Malediivit (MV)212
Malesia (MY)5840.04.5637150.0672190.0898470.0691.0330.0366
Mali (ML)142370.064890.06167515
Malta (MT)390.04520.04520.065310.05110.08
Marokko (MA)3.1430.0102.1010.03926.4840.179.3470.143.9550.115
Mauritania (MR)223948126135
Mauritius (MU)3233
Meksiko (MX)67.7251.02.87351.1000.91.17676.2401.13.08553.1790.84.61452.0900.75.756
Moldova (MD)120.0100.010520.032.6060.0235010.0172
Mongolia (MN)6053622.7071.1322.941
Montenegro (ME)3980.05130.066
Mosambik (MZ)5912153
Myanmar (MM)
Namibia (NA)2
Nepal (NP)10.0
Nicaragua (NI)40.030.030.040.01040.0
Niger (NE)6013690.03448
Nigeria (NG)2.0521.0801.7551.2621.258
Norja (NO)16.7860.3198.27022.0640.4150.78814.8400.2118.86214.1540.2183.16023.5310.3220.632
Norsunluurannikko (CI)1210.06644186
Oman (OM)11140.02108633269
Pakistan (PK)250.01190.0190.0170.01140.0
Panama (PA)10.02482754
Paraguay (PY)193910.018100429
Peru (PE)2.710200.0318220.04843800.035
Pohjois-Irlanti (XI)7710.0761.1730.0561.3360.0122
Pohjois-Korea (KP)40.02940.0
Pohjois-Makedonia (MK)1500.0321800.046240.035380.011460.084
Portugali (PT)34.1990.54.96319.1030.34.98616.3360.22.12119.9660.39.55010.8170.28.102
Puola (PL)204.1273.129.068178.2073.132.157250.5223.735.500300.8134.343.237245.7743.553.971
Päiväntasaajan Guinea (GQ)34
Qatar (QA)20.026630.02610.091970.023
Ranska (FR)304.9714.648.918239.2504.157.303283.9104.234.909310.8754.546.181305.2004.366.378
Ranskan Polynesia (PF)1540.0120.0
Romania (RO)46.5830.72.49272.4341.31.68371.0101.095272.5941.05.48438.4490.56.346
Ruanda (RW)54726
Ruotsi (SE)800.59712.0349.105716.34312.4383.103795.40311.7356.797802.62511.6449.836998.40214.1473.550
Saint-Barthélemy (BL)38
Saksa (DE)2.609.46439.12.638.2592.199.95838.12.212.0522.630.53438.72.549.2132.458.02035.41.887.2612.267.79632.0854.474
Sambia (ZM)324361443
San Marino (SM)70.020.0
Saudi-Arabia (SA)140.0162880.0567190.024430.02.638130.03.761
Senegal (SN)2670.0512640
Serbia (XS)4.4660.16266.9390.112611.5930.271811.4780.21.3663.6530.13.907
Seychellit (SC)10.0231
Sierra Leone (SL)20.06922250.03720.0191320.027530.024
Singapore (SG)1700.03242680.03.8532490.02.9512130.05.5341910.04.829
Sint Maarten (SX)20
Slovakia (SK)77.3141.21.88782.2421.4344119.3141.8701119.6691.71.588123.5401.73.461
Slovenia (SI)16.4790.21.21320.3820.467325.2500.42.66418.8480.35.71718.8000.38.366
Somalia (SO)871736
Sri Lanka (LK)1690.014230.08320.019240.04220.0
St. Pierre ja Miquelon (PM)1
Sudan (SD)3012
Surinam (SR)110.050.0293
Sveitsi (CH)10.1570.24.6097.5000.15.15312.9450.22.95141.4550.64.88417.2070.24.740
Syyria (SY)141917
Tadzikistan (TJ)3369
Taiwan (TW)11.5410.23.96810.1820.25.56015.1770.212.43719.5860.33.72113.4480.26.451
Tansania (TZ)5313430.014158690.08166
Tanska (DK)38.3710.629.65134.3570.627.26534.6970.524.65255.0360.841.28348.3160.751.818
Thaimaa (TH)9.1760.110.5934.9700.12.1935.7440.1344.7700.11.89710.3660.1528
Timor-Leste (TL)1
Togo (TG)113217915841
Tokelausaaret (TK)19.4270.3
Trinidad ja Tobago (TT)715
Tunisia (TN)9940.031.1260.01.0220.051.1440.08370.040
Turkki (TR)177.3982.73.217132.1992.32.307143.4592.12.242131.2281.96.788133.9961.914.209
Turkmenia (TM)27421
Tšekin tasavalta (CZ)349.6505.211.210310.4595.46.984324.5134.86.527348.5405.07.570431.3586.120.104
Uganda (UG)212314313
Ukraina (UA)7120.09135780.01.1116080.01.3545160.010.0155800.04.778
Unkari (HU)93.4471.44.96763.3671.12.02364.9951.06.23593.6551.48.87476.5831.18.013
Uruguay (UY)9.11260.02.31830.07.24820.013.0052490.011.689
Uusi-Kaledonia (NC)11518
Uusi-Seelanti (NZ)1940.01.349180.04803250.01.8223110.03.056610.01.172
Uzbekistan (UZ)194184351.3151.404
Valko-Venäjä (BY)2290.03.9835030.08721270.03.2841660.01.350310.02.218
Venezuela (VE)10.0
Venäjä (RU)32.5280.5294.82025.9570.4125.91931.6280.5224.47427.1460.456.9432.0490.012.509
Vietnam (VN)6.0390.194.9710.126.2360.18679.9500.1256.3040.15
Viro (EE)66.6511.096.36069.8201.262.79486.5481.389.26898.0251.4106.558124.4031.8124.453
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)6520.01.1095750.02.2481.0310.08688140.02.0091.3120.05.761
Yhdysvallat (US)95.8341.428.277133.2122.329.415192.7092.823.787164.7872.438.161154.9962.259.852
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)10.050.01
Zimbabwe (ZW)61428
kaikki maat yhteensä AA6.671.7811004.249.5821005.775.3381003.499.3801006.792.9971003.964.2331006.934.4431003.598.4261007.078.8121002.735.653100

Lähde: Tulli

Neljännesvuositason tiedot (CPA)

Kuukausitason tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot