Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmä: Tietokoneet, elektroniset ja optiset tuotteet C 26)*) tuonti Suomeen ja Suomen vienti vuosina 2019 - 2023


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
20192020202120222023
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)60.037016119150.012
Alankomaat (NL)425.9467.2207.263294.3935.4203.780413.4486.6248.548405.8315.8332.398448.8926.5196.084
Albania (AL)10.02610.0136120.088350.0139100.0190
Algeria (DZ)80.083820.02.47920.080730.01.14540.01.321
Amerikan Samoa (AS)50.080.0
Andorra (AD)7170.01461.4190.02066330.023470.02510.044
Angola (AO)1120.02610.06710.023140.0435
Anguilla (AI)3
Antigua ja Barbuda (AG)11016820.010
Argentiina (AR)780.04.438280.05.863820.03.2251370.04.838690.03.723
Armenia (AM)160.034440.045710.031040.01.798490.03.633
Aruba (AW)7216510.098185
Australia (AU)5.9690.139.9655.5370.144.4735.8010.139.6097.2730.141.1246.2580.139.349
Azerbaidzan (AZ)30.08.35230.05.54430.02.8033.446190.03.612
Bahama (BS)1010.094520.01.79010.012390.019430.0102
Bahrain (BH)320.0491270.0620240.01.84860.057330.0715
Bangladesh (BD)120.01.345150.01.25690.0951130.0735190.01.235
Barbados (BB)10.010654270.032120.059
Belgia (BE)32.7620.646.44119.2030.431.94715.1750.249.10220.1010.346.04527.3560.446.775
Belize (BZ)86124819
Benin (BJ)5126
Bermuda (BM)5010.010510.075200.09620.0108
Bhutan (BT)12873
Bolivia (BO)180.050810.0182380.0349100.069860.0927
Bonaire, St. Eustatius ja Saba (BQ)43
Bosnia ja Hertsegovina (BA)530.0646790.0621290.0414100.052750.01.449
Botswana (BW)1005599573571
Brasilia (BR)7050.024.7659610.028.4801.1160.024.5072.2730.031.2611.4770.026.051
Brittiläiset Neitsytsaaret (VG)9832239
Brunei (BN)7024485139185
Bulgaria (BG)3.0650.13.1002.6320.05.1973.5220.15.5735.5090.16.0598.4910.16.496
Burkina Faso (BF)70.019370.023160.0209112169
Burundi (BI)1122
Caymansaaret (KY)1819331532
Ceuta (XC)13315
Chile (CL)2390.019.052450.013.8711480.011.6491690.016.1631520.015.436
Cookinsaaret (CK)151
Costa Rica (CR)4150.01.4457.7810.11.1999180.09941.3160.02.1721.6680.01.111
Curaçao (CW)40.0605448591
Djibouti (DJ)10.02986010.029
Dominikaaninen tasavalta (DO)2310.07031300.02.5591500.01.1032060.01.8751750.03.346
Ecuador (EC)580.0995110.01.41640.01.22350.01.23630.01.112
Egypti (EG)530.04.259240.06.01680.05.7402.2640.03.925490.02.871
El Salvador (SV)10.036010.08320.010870.0553260.0597
Eritrea (ER)167106147296
Espanja (ES)8.2530.141.9139.6010.242.24212.5060.236.90010.8920.238.55415.7190.247.067
Eswatini (SZ)110.03530.0550.06150.080.027
Etelä-Afrikka (ZA)6470.010.0836100.011.3758590.012.1669730.014.1898690.013.942
Etelä-Korea (KR)376.4496.4171.894135.9142.572.584116.2731.955.574131.4221.960.432111.5931.698.263
Etelä-Sudan (SS)10110.0
Etelämanner (AQ)20.0210.011
Etiopia (ET)150.06310.0391330.08.65796
Fidzi (FJ)110.0112835621.474
Filippiinit (PH)74.8501.315.33072.3151.310.527129.6292.111.432162.7542.38.31687.7701.36.543
Färsaaret (FO)18562410.021826
Gabon (GA)40.01889513734
Gambia (GM)10.06625910.017180350.047
Georgia (GE)1050.01.185820.02.319710.02.4193750.01.6821720.02.150
Ghana (GH)80.073720.057598790.039120.0509
Gibraltar (GI)20.020216710418946
Grenada (GD)4532
Grönlanti (GL)3010.091100.02187310.02992360.0199
Guam (GU)141158022
Guatemala (GT)20.0210270.054710.052430.072320.0641
Guinea (GN)4230.0644310.043148
Guinea-Bissau (GW)177
Guyana (GY)1030.08650.01.45610.081268
Haiti (HT)333320.05635
Honduras (HN)118255259123128
Hongkong (HK)102.1991.725.87148.9160.922.28637.0650.632.79144.7490.620.68626.1840.424.914
Indonesia (ID)17.7270.313.37014.4580.311.70812.3710.28.8758.9490.110.1385.8990.123.225
Intia (IN)12.9740.263.74111.8680.265.34318.6050.3101.54813.0010.2221.43819.6910.3332.207
Irak (IQ)120.01.19990.01.08480.01.177120.01.65420.02.401
Iran (IR)570.021440.01.39030.021360.017180.025
Irlanti (IE)133.8322.37.301136.1492.510.556155.7582.514.230149.0172.110.106115.9271.711.143
Islanti (IS)3950.01.4915350.02.4906090.02.0496160.01.5388110.01.864
Iso-Britannia (GB)135.5302.382.240117.6452.289.437126.5932.0106.796113.6771.6121.07296.0931.4102.204
Israel (IL)13.7240.29.69212.0840.212.38217.2180.311.80812.9720.211.36911.0260.216.792
Italia (IT)37.9830.649.07239.4920.773.31941.2490.788.90144.1240.680.14139.1850.670.364
Itävalta (AT)15.9880.330.30719.0400.435.70022.1680.418.32222.4580.320.15429.1200.422.971
Jamaika (JM)6280.0262192110.065
Japani (JP)140.8232.4109.112122.2952.394.748142.6002.3144.652147.3242.1109.638107.9811.6110.560
Jemen (YE)3950415548
Jordania (JO)350.03.24160.0674180.0503200.08771380.0723
Joulusaaret (CX)50.0
Kambodza (KH)1710.075310.02073880.01605630.06
Kamerun (CM)60.013230.05120.010930.01764700.0119
Kanada (CA)24.4650.430.79618.6660.333.33425.4290.439.86130.4870.453.85831.2220.546.417
Kap Verde (CV)8
Kazakstan (KZ)440.012.892160.09.552250.010.218340.038.0394270.025.283
Kenia (KE)190.0605380.076110.046020.0348110.0521
Keski-Afrikan tasavalta (CF)1827311
Kiina (CN)1.701.85128.8449.1821.875.72934.7396.7472.252.81135.9385.1282.302.90133.0428.1692.125.27630.9329.363
Kirgisian tasavalta (KG)1.167120.01.19485910.08.742310.014.566
Kiribati (KI)3645234753
Kolumbia (CO)2410.02.008430.01.490460.02.954680.03.529740.03.420
Komorit (KM)2219429
Kongo (CG)1255659010.0636
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)160.02980.0146110.016810.01.581240.0306
Kosovo (XK)10.0107912857130.0209
Kreikka (GR)7.1680.14.2039.2170.25.9077.0030.16.1118.1590.16.48615.8800.211.871
Kroatia (HR)1.3870.01.6657800.02.2123.2970.12.7061.0450.06.4254640.04.083
Kuuba (CU)40.030693341
Kuwait (KW)60.01.41920.03.094280.02.571190.02.03490.03.905
Kypros (CY)1570.0991620.01.33410.0904420.02.2029550.02.126
Laos (LA)1110.0771600.05021190.0129400.011350.01.121
Latvia (LV)5.0940.129.1507.8400.122.3176.4700.121.6826.7080.115.0448.2770.113.908
Lesotho (LS)1
Libanon (LB)630.0879190.039030.039360.032180.0736
Liberia (LR)22.775
Libya (LY)6643733024420.0391
Liechtenstein (LI)2820.06.1314290.07.1708970.013.4317330.016.3266200.018.864
Liettua (LT)11.0230.217.40918.0140.320.76817.7930.323.85331.6060.535.26634.6100.549.206
Luxemburg (LU)3.0910.11.3806560.01.2862620.01.0613570.02.7421360.01.506
Macao (MO)10.0105100.048760.0169150.0231480.073
Madagaskar (MG)20.01510.02340.0480.0185120.0281
Malawi (MW)2610.0510.039418
Malediivit (MV)1151234626486
Malesia (MY)203.1453.414.216164.3303.010.170266.0294.213.522201.3072.919.528157.5712.324.579
Mali (ML)1540.01612470.05456330.09512690.0652370.0172
Malta (MT)9040.04947520.02101.2490.08681.4500.04381.5700.0738
Marokko (MA)9140.01.4612910.01.3794210.02.8825990.02.4864210.02.677
Marshallinsaaret (MH)1
Mauritania (MR)120.07640.09250.012510.01190
Mauritius (MU)50.025520.011820.014020.027810.0368
Meksiko (MX)54.1330.999.74551.2120.932.74634.7460.648.37743.1710.6132.75955.9140.867.708
Melilla (XL)
Mikronesia (FM)3
Moldova (MD)30.076670.069230.061380.0761310.01.521
Mongolia (MN)110.0143510.064190.043250.029470.01.911
Montenegro (ME)50.081100.06630.018140.026570.0116
Montserrat (MS)10.0
Mosambik (MZ)57610.09220.01571.176360
Myanmar (MM)60.057040.0685540.0120960.0689410.0271
Namibia (NA)380.0224260.010010.09410.051220.0123
Nepal (NP)10.0416137537157178
Nicaragua (NI)10.0140130.01780.022240.0197421
Niger (NE)10.06550.0440.0320.01840.0
Nigeria (NG)480.03.583100.0532350.01.139180.0842290.01.185
Norja (NO)18.6950.351.39620.8610.450.12422.1020.455.78121.7640.371.05919.1490.360.022
Norsunluurannikko (CI)110.0103330.0318160.01.50320.0406130.0401
Oman (OM)950.03.190170.01.45910.01.245330.02.939460.03.804
Pakistan (PK)300.02.398440.02.5431600.02.260380.02.12680.02.703
Palau (PW)263930190.07320
Palestiinalaisalue (PS)4231151124
Panama (PA)380.053330.057690.066950.048270.0771
Papua-Uusi-Guinea (PG)10.096610.05410.04110.034
Paraguay (PY)77740.017310.069020.0395332
Peru (PE)330.05.464160.05.68950.07.329510.03.655490.08.131
Pohjois-Irlanti (XI)180.01.112160.02.0591030.02.143
Pohjois-Korea (KP)780.0880.0
Pohjois-Makedonia (MK)1.1290.021814.2600.324626.0980.416033.0870.57736.8470.51.342
Pohjois-Mariaanit (MP)2
Portugali (PT)6.1750.16.8105.0320.17.6095.0100.19.4896.1840.19.1434.9080.116.171
Puola (PL)130.3302.254.087121.6202.255.244145.1352.364.344164.9602.468.651169.7942.579.188
Päiväntasaajan Guinea (GQ)720.01330.0430.022
Qatar (QA)1270.02.248170.05.701280.03.768200.011.278460.03.495
Ranska (FR)68.9951.296.77364.5121.285.47151.2780.894.41760.4490.9103.07867.3281.0128.335
Ranskan Polynesia (PF)124109186100166
Ranskan eteläiset territoriot (TF)30.0
Romania (RO)28.1710.510.66026.9280.57.20534.1610.59.48828.1130.412.88721.1600.318.069
Ruanda (RW)4440.042450.0150188310.0143
Ruotsi (SE)322.9785.5146.589317.4105.9184.306299.1224.8223.301309.7334.4219.061290.5744.2236.892
Saint Vincent ja Grenadiinit (VC)550.072
Saksa (DE)478.5568.1217.516470.4728.7207.224496.1427.9228.155495.1527.1272.488522.2837.6270.275
Salomonsaaret (SB)8414
Sambia (ZM)1.54472420.0291244740
San Marino (SM)100.0111020.0250.01630.013
Saudi-Arabia (SA)4340.014.531520.019.412800.012.987700.021.730420.021.727
Senegal (SN)190.0275230.018060.03053850.023710.0419
Serbia (XS)1120.01.7292790.01.8711840.02.9822950.04.6572140.04.082
Seychellit (SC)95170.010440.05407941
Sierra Leone (SL)30.042470.0490.02970.0140150.05
Singapore (SG)27.3210.540.43125.6270.535.06044.9360.727.05088.7791.336.66542.9410.642.029
Sint Maarten (SX)14310.01810.01.5237
Slovakia (SK)81.4211.46.64541.2460.811.18735.6210.613.15032.6690.59.78424.1590.410.808
Slovenia (SI)3.7830.14.7474.2610.14.8965.5300.15.5585.0940.14.9633.6140.15.518
Somalia (SO)3115225961
Sri Lanka (LK)430.0821190.0754740.0545650.01.000410.0572
St. Helena (SH)10.010
St. Kitts ja Nevis (KN)40.010.0
St. Lucia (LC)691681103
St. Pierre ja Miquelon (PM)2
St. Vincent ja Grenadiinit (VC)550.072
Sudan (SD)10.031947613029
Surinam (SR)10.08920.0505310.011696
Sveitsi (CH)75.5431.329.25450.9200.928.36758.5580.933.85072.7241.036.92869.0171.033.500
Syyria (SY)324
Tadzikistan (TJ)43113690100228
Taiwan (TW)145.3312.515.124149.2152.820.047242.7213.922.662579.8838.324.858824.78412.020.266
Tansania (TZ)43790.0366100.045210.01.0672.625
Tanska (DK)75.5251.339.64176.9551.446.95275.7851.261.88889.3071.359.185107.9011.653.950
Thaimaa (TH)61.3871.015.93688.6841.614.39579.7741.312.696162.8722.321.373172.3842.525.684
Timor-Leste (TL)293
Togo (TG)100.0558610130.011140.0160
Tokelausaaret (TK)10.0
Tonga (TO)16174
Trinidad ja Tobago (TT)20.01.17310.016110.011320.06474
Tsad (TD)230.033
Tunisia (TN)1.8380.01.6735940.01.0111.4170.01.1301.5120.08743.9060.1864
Turkki (TR)10.8800.228.3438.3390.224.79513.1620.218.15512.6840.250.89814.4610.256.330
Turkmenia (TM)95114290.013025
Turks- ja Caicossaaret (TC)1061911
Tuvalu (TV)42452320.04548
Tšekin tasavalta (CZ)91.5431.525.78771.5511.319.85286.4011.431.09349.6530.737.33046.0060.757.740
Uganda (UG)145137450.088420.0282
Ukraina (UA)1.3220.013.0961.7030.012.3173.9720.115.2613.5070.17.3911.7310.013.548
Unkari (HU)103.7521.862.854103.3791.936.096102.8061.629.838104.2921.539.90678.8671.147.699
Uruguay (UY)390.01.633260.01.634100.08.309470.05.958830.03.011
Uusi-Kaledonia (NC)10.0107551710731
Uusi-Seelanti (NZ)4180.07.6836600.04.5046820.05.0348610.07.5711.1800.06.152
Uzbekistan (UZ)1030.012.15810.04.938140.07.76820.05.44140.08.862
Valko-Venäjä (BY)4370.05.1543380.05.2494530.08.422690.02.50920.0364
Vanuatu (VU)57
Venezuela (VE)50.02620.04620690.0205
Venäjä (RU)2.5460.0293.9043.5980.1249.8828.7290.1267.0592.9380.096.3363530.021.562
Vietnam (VN)98.2351.76.320131.1182.48.666172.0212.7122.527236.2553.4307.725184.1432.7115.535
Viro (EE)70.0361.252.49480.1001.564.71877.3281.274.86297.4561.495.117101.0431.5105.212
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)5700.016.5652290.032.5611.1030.028.6474010.032.0664550.047.169
Yhdysvallat (US)445.8997.5594.722308.7685.7445.742299.6464.8536.517387.4565.5600.242463.9126.8619.098
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)1520.0172030.0540.01010.0720.011
Yhdysvaltojen Tyynenmeren erillissaaret (UM)10.080.0
Zimbabwe (ZW)5219239630.057510.0540
kaikki maat yhteensä AA5.910.6461003.587.1631005.411.2421003.192.2431006.282.5501003.693.8341006.988.0161004.321.0691006.871.7751004.043.779100

Lähde: Tulli

Neljännesvuositason tiedot (CPA)

Kuukausitason tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot