Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmä: Kemikaalit ja kemialliset tuotteet C 20)*) tuonti Suomeen ja Suomen vienti vuosina 2019 - 2023


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
20192020202120222023
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)20.010.042
Alankomaat (NL)521.31510.5475.734407.4698.9533.358703.95112.0617.3001.240.06416.2913.046886.27814.4946.905
Albania (AL)21160.026200.045300.035110.093
Algeria (DZ)40.03.33850.04.08880.03.3872.3920.06.19350.7270.83.897
Amerikan Samoa (AS)10.02800.010.0
Andorra (AD)4610.06
Angola (AO)38731120100
Antigua ja Barbuda (AG)874555
Argentiina (AR)7520.09.6868800.012.3201.2290.017.5872.5290.011.6896650.06.642
Armenia (AM)16412510.010510.0495410.0896
Aruba (AW)721
Australia (AU)1.9420.06.1641.7400.07.5511.9130.06.2832.3250.08.0261.9590.015.950
Azerbaidzan (AZ)6.2041.7641930.01.8222370.02.0503.6650.11.594
Bahama (BS)580.0138254400.02410.040
Bahrain (BH)10471330.07210.010410.088
Bangladesh (BD)1690.02.6841300.01.9831430.02.5801380.02.6282400.02.827
Barbados (BB)15
Belgia (BE)282.1845.7392.539242.7735.3255.814359.4576.2339.959389.5095.1778.591382.1616.2482.355
Belize (BZ)18104
Bermuda (BM)2
Bolivia (BO)1.51088760.02.06010.01.79710.0811
Bosnia ja Hertsegovina (BA)390.0301230.04041450.08373030.09193450.0444
Botswana (BW)12145
Brasilia (BR)2.1640.053.8132.8080.166.5426.7440.1141.22918.5820.2190.25924.9040.4104.948
Brittiläiset Neitsytsaaret (VG)
Brunei (BN)25
Bulgaria (BG)1.6420.02.2561.9120.02.6891.2710.03.4272.4870.04.0393.1240.13.468
Burkina Faso (BF)717098110176
Burundi (BI)1241
Chile (CL)1.5410.014.1997990.08.0232730.018.3764380.026.2715040.012.700
Costa Rica (CR)1810.0690530.02.85560.01.467210.05.60850.05.153
Curaçao (CW)24
Dominica (DM)2
Dominikaaninen tasavalta (DO)490.056430.0259340.032630.0206810.070
Ecuador (EC)650.0924270.01.209530.01.710690.03.590720.05.432
Egypti (EG)10.2530.27.2383.3690.18.36713.7640.27.77635.0100.58.74719.5860.36.322
El Salvador (SV)6593439972441
Espanja (ES)105.7062.144.43596.0652.149.350126.5642.255.952191.9832.565.154109.4031.870.042
Eswatini (SZ)10.04610.016820.031710.075570.0491
Etelä-Afrikka (ZA)2.5480.140.8632.0400.037.7514.9780.135.2338.9090.182.8405.7100.156.348
Etelä-Korea (KR)29.9080.6127.36231.8290.794.75740.5990.799.22257.4030.8128.73454.8990.970.762
Etelämanner (AQ)
Etiopia (ET)40.01110.01
Falklandinsaaret (FK)110.0
Fidzi (FJ)120.0
Filippiinit (PH)2.8210.18.9631.9490.012.8192.2300.010.5164.3050.115.2091.6140.014.260
Färsaaret (FO)8616692.5562.5531.707
Gabon (GA)217
Gambia (GM)11212115
Georgia (GE)510.0826140.0800220.01.290250.03.0505040.0979
Ghana (GH)140.05.257160.03.18320.059320.068250.0895
Gibraltar (GI)114
Grönlanti (GL)533320.06
Guam (GU)2128
Guatemala (GT)1501363531.1193.953
Guinea (GN)40.026637023
Guyana (GY)4.7621.0111.0136820
Haiti (HT)504625
Honduras (HN)1160.06
Hongkong (HK)3880.03.4822250.025.730940.04.1942150.05.6033980.03.217
Indonesia (ID)53.9491.15.01335.9110.86.91656.8721.04.32678.1561.04.14862.2881.03.484
Intia (IN)23.6780.548.02527.7600.649.83326.5210.555.10141.5930.574.49324.0190.476.615
Irak (IQ)2862365788591.378
Iran (IR)1.0220.06.0747680.05024810.08266390.0461210.01.161
Irlanti (IE)78.1271.67.704117.2892.611.25173.2051.314.44450.5180.712.76951.9450.816.971
Islanti (IS)6290.09.4482.4310.18.7803.0910.18.7874.2830.117.1492.8000.04.523
Iso-Britannia (GB)207.9584.2199.961210.3864.6260.530177.3043.0269.666220.4902.9222.520182.0423.0132.404
Israel (IL)4.8740.111.4734.7550.113.2975.8070.110.47030.5810.410.19744.1530.78.949
Italia (IT)135.8832.772.704109.1732.495.936153.7252.6130.187167.1862.2133.042165.3532.7106.316
Itävalta (AT)65.7071.335.16660.1031.334.55772.6361.259.17783.5221.172.17163.3391.043.188
Jamaika (JM)230.0
Japani (JP)55.4021.1132.66856.6231.2132.60658.7921.0197.64262.3000.8229.46451.4500.893.329
Jemen (YE)1051126104
Jordania (JO)7690.01.8699320.03.8931.0310.01.39291.4041.21.06479.0201.31.144
Kambodza (KH)50.039658710.079130.0116
Kamerun (CM)4.8483.0923.4492040.02.3194.626
Kanada (CA)11.4290.228.21019.6650.424.45321.0380.421.14153.3940.743.70775.7401.217.302
Kap Verde (CV)1
Kazakstan (KZ)380.010.560420.09.879680.09.75733.0180.429.413270.025.559
Kenia (KE)2420.010.3892340.06.9421500.08.7012840.09.3402080.013.313
Kiina (CN)120.2122.4195.828111.9482.5161.987125.0172.1192.101260.6743.4322.159231.3023.8265.223
Kirgisian tasavalta (KG)2231392831.3487.137
Kiribati (KI)1
Kolumbia (CO)790.07.652560.02.483340.043.128430.044.997540.026.373
Komorit (KM)2
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)2170.010.09250.05411250.0638
Kosovo (XK)80.01262110.026110.0378100.035100.0257
Kreikka (GR)1.6660.010.4783.3460.114.4993.6480.114.9578.3700.120.4653.6430.121.136
Kroatia (HR)420.06.7541.0870.03.7051.2110.05.8261.4240.04.5651.6240.04.641
Kuuba (CU)2.9761.635600.02841370.0101710.0128
Kuwait (KW)2300.0404820.0312380.062816.5260.21.066890.0523
Kypros (CY)3152.4870.13033.6950.15125.7853110.0615
Laos (LA)120.0111019
Latvia (LV)4.4890.145.73622.4840.535.4347.9090.152.78413.5140.285.92046.1670.775.786
Libanon (LB)20.01.10130.068710.073963430.0637
Liberia (LR)945516
Libya (LY)1231314052
Liechtenstein (LI)470.020280.0371670.01434330.0784790.037
Liettua (LT)17.6500.479.62315.7580.362.10522.4110.4116.64437.5110.5194.75929.4400.589.705
Luxemburg (LU)5.8300.13.4897.4140.23.8757.1050.15.5378.7500.110.2966.9070.115.291
Macao (MO)10.01230.048
Madagaskar (MG)55380.0153270.010260.018290.013
Malawi (MW)2.226
Malediivit (MV)459859766189
Malesia (MY)15.3930.316.30312.0780.320.8427.6470.124.40728.4820.436.11522.0310.424.511
Mali (ML)1310.06044287
Malta (MT)390.01086010.08530.01542800.0199
Marokko (MA)5780.06.7964420.06.8795.9260.111.2215.5440.113.3483460.07.209
Mauritania (MR)136771
Mauritius (MU)60.0130210.019860.0169120.024770.0316
Meksiko (MX)2.7550.119.6302.2730.023.5831.3480.032.2031.4810.030.9041.3540.022.691
Moldova (MD)7667377411.017586
Mongolia (MN)363357741140.0817919
Montenegro (ME)42394040.086170.0104
Mosambik (MZ)4264562680.01.7342420.01.328506
Myanmar (MM)130.011970.018170.0219100.023770.0294
Namibia (NA)2550.0441350.02160.077170.02860.099
Nepal (NP)210.052230.043
Nicaragua (NI)10.0621383620.0
Niger (NE)40.02030.0180.030.0
Nigeria (NG)846140.01.41850.01.315170.04.5056180.03.476
Norja (NO)79.7611.6137.40392.8512.0146.54191.5171.6193.907117.5431.5218.407119.5781.9164.765
Norsunluurannikko (CI)4941.08720.044410.01.02450.0798
Oman (OM)83820.04.04390.03.0352.3660.01.2591.5360.01.336
Pakistan (PK)230.05.774190.04.851390.04.560110.04.346170.07.003
Palestiinalaisalue (PS)2419610155145
Panama (PA)31010.0158525254477
Papua-Uusi-Guinea (PG)3
Paraguay (PY)374290.0403870.07116.9710.18617.1100.166
Peru (PE)3360.07.3863630.04.2523190.09.6463190.012.5851640.08.185
Pohjois-Irlanti (XI)9240.03811.2480.04.2972.3580.02.143
Pohjois-Korea (KP)230.0240.0
Pohjois-Makedonia (MK)1.53940.095624430.01.50980.0464
Portugali (PT)2.7740.128.3336.4750.129.3598.7300.134.91113.6410.248.4529.0830.141.854
Puola (PL)95.2631.9236.89294.5262.1240.118142.3162.4339.340242.9923.2407.794202.7243.3308.817
Qatar (QA)12.3670.28962.7070.16856.5560.11.27010.5520.11349.1150.195
Ranska (FR)226.4444.6113.672201.1144.4106.227264.6094.5142.477302.1064.0180.685310.3085.0155.229
Ranskan Polynesia (PF)22322
Romania (RO)4.8850.110.7835.5390.114.1078.2790.119.9627.4390.134.0944.9630.117.851
Ruanda (RW)2440.069171
Ruotsi (SE)413.4398.3449.880402.2888.8448.837451.8457.7595.477528.4036.9812.278542.9578.8556.164
Saksa (DE)971.18519.5476.726839.59818.4431.7141.031.91817.7528.2571.236.21116.2653.851974.48015.8527.846
Sambia (ZM)9701.9233820.03810.075
San Marino (SM)340.0620.0970.0880.0470.0
Saudi-Arabia (SA)20.7170.49.82518.9230.49.24829.0520.512.36329.1180.412.26411.8320.212.786
Senegal (SN)577120.038424110.0156
Serbia (XS)620.08.1981230.08.2996320.011.9821.0920.015.5072.6210.08.508
Seychellit (SC)641.0793756068
Sierra Leone (SL)230.05230.02170.024260.040230.021
Singapore (SG)4.1780.121.9703.9630.125.5143.5770.123.2464.8650.127.8288.8150.130.740
Sint Maarten (SX)21211
Slovakia (SK)1.3110.09.8501.3900.010.2421.6920.015.8272.6690.023.9974.1540.119.037
Slovenia (SI)2.6110.13.3103.4010.13.3873.0040.13.8325.9630.17.6874.1310.14.696
Somalia (SO)2015
Sri Lanka (LK)1560.07942180.06341.0290.07391.2040.07341.8200.0566
St. Kitts ja Nevis (KN)21
St. Lucia (LC)57
Sudan (SD)11
Surinam (SR)17245
Sveitsi (CH)40.3020.817.51238.0650.825.54339.4440.727.96144.2010.623.06845.7000.725.483
Syyria (SY)10.020.0
Tadzikistan (TJ)21130.022110
Taiwan (TW)24.2940.517.80616.9070.416.71916.8510.317.97331.1640.419.10716.8730.316.341
Tansania (TZ)17.35415.32919.41010.061.23930.069
Tanska (DK)121.6402.4147.469140.1273.1103.091149.5022.6160.907157.7112.1230.855171.9662.8131.299
Thaimaa (TH)6.5610.125.4595.1380.131.0206.5290.145.5987.7430.137.7136.1890.148.469
Togo (TG)73497
Trinidad ja Tobago (TT)490.012120.09110.02629.9930.41194.4361.520
Tunisia (TN)230.01.595140.01.48720.01.04980.01.585270.01.260
Turkki (TR)14.9960.365.21817.7370.499.56759.8511.0111.08554.1140.7108.74333.7880.580.724
Turkmenia (TM)510445
Turks- ja Caicossaaret (TC)4
Tšekin tasavalta (CZ)25.2910.534.40321.1030.530.91722.9390.462.19723.5750.364.20521.7800.449.362
Uganda (UG)23320.0374750.05110.083
Ukraina (UA)3.9500.121.6762.8510.117.2653.3290.123.4551.4630.011.1213120.011.012
Unkari (HU)10.1660.211.5997.9630.211.65812.3300.218.88514.2670.219.00511.9660.220.663
Uruguay (UY)140.0987130.01.58770.05.4853650.02.70810.01.485
Uusi-Kaledonia (NC)535522
Uusi-Seelanti (NZ)580.07.106350.07.2393890.08.2213310.014.1134310.010.050
Uzbekistan (UZ)520.05.217180.05.1751.7490.05.3613.8560.18.2414810.01.838
Valko-Venäjä (BY)6500.012.0081.8620.014.7781.3060.017.1268130.09.2982500.09.711
Venezuela (VE)213304779822194
Venäjä (RU)774.65915.6445.257582.44012.8409.964876.14415.0466.483632.1878.3201.082105.7421.744.580
Vietnam (VN)1580.06.6381860.011.9265170.027.6118130.017.4299490.012.613
Viro (EE)36.8040.798.68740.1750.9105.51733.7140.6119.61676.2721.0157.31858.1960.9146.309
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)3.0330.17.9071.4570.010.8084.7550.118.46710.5820.115.7973.4980.14.022
Yhdysvallat (US)305.0726.1243.393392.3928.6231.924465.4418.0304.541782.29210.2345.850683.19111.1296.461
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)
Yhdysvaltojen Tyynenmeren erillissaaret (UM)120.0
Zimbabwe (ZW)484910.0
kaikki maat yhteensä AA4.976.1631004.924.2001004.562.6271004.786.0791005.842.1291006.087.5081007.645.4631007.737.9871006.167.9971005.756.785100

Lähde: Tulli

Neljännesvuositason tiedot (CPA)

Kuukausitason tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot