Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen BEC (Broad Economic Categories)
in English

Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet) (BEC*) 41) viennin ja tuonnin arvo maittain

*) BEC (Broad Economic Categories) on YK:n ylläpitämä SITC-nimikkeistöön perustuva tavaroiden makrotaloudellisen käyttötarkoituksen mukainen luokitus.)
Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet) (BEC 41) Suomeen vienti ajanjaksolla 2026 tammikuu - elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
Afganistan (AF)8596-98,7
Alankomaat (NL)427.350339.53225,9
Albania (AL)55043526,3
Algeria (DZ)2.7159.723-72,1
Andorra (AD)83254-67,1
Angola (AO)1.9471621.104,2
Antigua ja Barbuda (AG)7011554,7
Argentiina (AR)13.35310.67625,1
Armenia (AM)1.6911.697-0,3
Aruba (AW)14081.605,5
Australia (AU)328.210204.97760,1
Azerbaidžan (AZ)3.6852.27761,8
Bahama (BS)2.3408.531-72,6
Bahrain (BH)4241.827-76,8
Bangladesh (BD)3.3172.89714,5
Barbados (BB)180214-16,0
Belgia (BE)147.815145.4681,6
Benin (BJ)2447-47,7
Bermuda (BM)3265-50,6
Bhutan (BT)31396-92,3
Bolivia (BO)345136153,5
Bonaire, St. Eustatius ja Saba (BQ)3040..
Bosnia ja Hertsegovina (BA)2.6337.446-64,6
Botswana (BW)2.9883.402-12,2
Brasilia (BR)190.996119.03060,5
Brittiläiset Neitsytsaaret (VG)31020.530,0
Brunei (BN)694456,7
Bulgaria (BG)14.97018.267-18,0
Burkina Faso (BF)1.4155.124-72,4
Caymansaaret (KY)54685-92,1
Ceuta (XC)120..
Chile (CL)55.06865.188-15,5
Cookinsaaret (CK)840..
Costa Rica (CR)5.6062.710106,9
Curaçao (CW)27.987-100,0
Djibouti (DJ)999969,9
Dominica (DM)14-76,3
Dominikaaninen tasavalta (DO)1.2743.556-64,2
Ecuador (EC)1.3803.127-55,9
Egypti (EG)26.02620.94824,2
El Salvador (SV)269331-18,6
Eritrea (ER)7701.965-60,8
Espanja (ES)197.533214.943-8,1
Eswatini (SZ)240..
Etelä-Afrikka (ZA)95.71356.25970,1
Etelä-Korea (KR)159.696178.664-10,6
Etelä-Sudan (SS)10..
Etiopia (ET)8901.003-11,3
Fidzi (FJ)10724.108-99,6
Filippiinit (PH)11.83619.793-40,2
Färsaaret (FO)265487-45,5
Gabon (GA)41430436,4
Gambia (GM)5317213,5
Georgia (GE)1.6473.113-47,1
Ghana (GH)42.49222.75786,7
Gibraltar (GI)5910476,6
Grenada (GD)508.024,2
Grönlanti (GL)45424287,9
Guam (GU)5216223,6
Guatemala (GT)1.2041.301-7,4
Guinea (GN)15047220,6
Guinea-Bissau (GW)80..
Guyana (GY)16.18677.762-79,2
Haiti (HT)12-72,5
Honduras (HN)636892-28,8
Hongkong (HK)29.15016.27279,1
Indonesia (ID)115.15490.43627,3
Intia (IN)137.835116.89417,9
Irak (IQ)2.5244.418-42,9
Irlanti (IE)41.31345.030-8,3
Islanti (IS)12.07723.289-48,1
Iso-Britannia (GB)329.966314.1405,0
Israel (IL)36.91927.51634,2
Italia (IT)294.033216.37935,9
Itävalta (AT)106.32297.6438,9
Jamaika (JM)1.02452096,9
Japani (JP)104.421115.987-10,0
Jemen (YE)51.467-99,6
Jordania (JO)2.6403.545-25,5
Kambodža (KH)27762344,2
Kamerun (CM)349893-60,9
Kanada (CA)258.710182.95841,4
Kazakstan (KZ)19.23023.659-18,7
Kenia (KE)17.40314.22522,3
Kiina (CN)548.278522.8894,9
Kirgisian tasavalta (KG)6.5795.71615,1
Kolumbia (CO)45.40026.04474,3
Kongo (CG)7053.492-79,8
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)7.83213.962-43,9
Kosovo (XK)167275-39,1
Kreikka (GR)27.95123.66918,1
Kroatia (HR)19.50813.98039,5
Kuwait (KW)2.7274.614-40,9
Kypros (CY)3.1592.64719,3
Laos (LA)5.0961437.224,7
Latvia (LV)57.27749.65915,3
Libanon (LB)7081.036-31,7
Liberia (LR)386599-35,6
Libya (LY)47435832,6
Liechtenstein (LI)1.710688148,6
Liettua (LT)53.77661.234-12,2
Luxemburg (LU)2.8944.538-36,2
Macao (MO)73114-35,9
Madagaskar (MG)2580-68,8
Malawi (MW)611.364-95,6
Malediivit (MV)345128168,8
Malesia (MY)22.93714.16861,9
Mali (ML)1.59686983,6
Malta (MT)9611.597-39,8
Marokko (MA)8.6126.62030,1
Marshallinsaaret (MH)310..
Mauritania (MR)970224333,2
Mauritius (MU)273469-41,7
Meksiko (MX)67.85772.270-6,1
Moldova (MD)1.3472.139-37,0
Mongolia (MN)19.50812.50256,0
Montenegro (ME)1.8971721.001,4
Mosambik (MZ)1.192133796,0
Myanmar (MM)1941798,5
Namibia (NA)9.88519.449-49,2
Nepal (NP)86687-87,5
Nicaragua (NI)69186-62,8
Niger (NE)041-99,8
Nigeria (NG)17.3003.166446,5
Norja (NO)387.579319.26221,4
Norsunluurannikko (CI)10.5437.90333,4
Oman (OM)7.5858.443-10,2
Pakistan (PK)3.9724.442-10,6
Palestiinalaisalue (PS)35880349,2
Panama (PA)5.1895.0063,6
Papua-Uusi-Guinea (PG)2.0354.470-54,5
Paraguay (PY)1991.396-85,7
Peru (PE)20.72216.44626,0
Pohjois-Irlanti (XI)17.3243.833352,0
Pohjois-Makedonia (MK)5271.207-56,4
Portugali (PT)47.63233.40942,6
Puola (PL)243.855257.128-5,2
Päiväntasaajan Guinea (GQ)5350,8
Qatar (QA)6.0034.87023,3
Ranska (FR)369.156425.822-13,3
Ranskan Polynesia (PF)41136-70,0
Romania (RO)50.34677.857-35,3
Ruanda (RW)1.49684177,9
Ruotsi (SE)676.875674.7930,3
Saksa (DE)770.073763.6400,8
Salomonsaaret (SB)110..
Sambia (ZM)11.2905.70497,9
Samoa (WS)29156-81,5
Saudi-Arabia (SA)49.57790.956-45,5
Senegal (SN)2974.351-93,2
Serbia (XS)7.85515.590-49,6
Seychellit (SC)11755113,3
Sierra Leone (SL)8453-98,2
Singapore (SG)51.57952.029-0,9
Sint Maarten (Alankomaiden osa) (SX)115-94,8
Slovakia (SK)29.65622.86329,7
Slovenia (SI)14.18113.3256,4
Somalia (SO)51230-77,9
Sri Lanka (LK)2.542629304,4
St. Helena (SH)70..
St. Vincent ja Grenadiinit (VC)400..
Sudan (SD)28621831,4
Surinam (SR)178190-6,4
Sveitsi (CH)82.33873.84311,5
Syyria (SY)24047411,9
Tadžikistan (TJ)108243-55,5
Taiwan (TW)80.36639.838101,7
Tansania (TZ)8.0287.3968,5
Tanska (DK)158.240163.231-3,1
Thaimaa (TH)17.53117.1602,2
Togo (TG)392723-45,8
Tonga (TO)260..
Trinidad ja Tobago (TT)3283038,4
Tsad (TD)122793-84,6
Tunisia (TN)2.8121.406100,0
Turkki (TR)152.939127.41020,0
Turkmenia (TM)1.181781.406,0
Tšekin tasavalta (CZ)97.966100.071-2,1
Uganda (UG)840124574,6
Ukraina (UA)27.27421.64526,0
Unkari (HU)40.51535.26414,9
Uruguay (UY)10.5147.79134,9
Uusi-Kaledonia (NC)214219-2,3
Uusi-Seelanti (NZ)28.37921.24833,6
Uzbekistan (UZ)2.8404.151-31,6
Vanuatu (VU)722.427-97,0
Venezuela (VE)2.8582221.185,5
Venäjä (RU)4.3479.528-54,4
Vietnam (VN)39.47143.074-8,4
Viro (EE)182.852182.934-0,0
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)73.89276.128-2,9
Yhdysvallat (US)1.611.5811.496.1497,7
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)99-7,7
Zimbabwe (ZW)3.794517.358,3
Kaikki maat yhteensä (AA)9.638.2489.011.4037,0

Lähde: Tulli

Taulukko: Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet) (BEC 41) tuonti Suomeen ajanjaksolla 2026 tammikuu - elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
Afganistan (AF)132539,9
Alankomaat (NL)234.086342.472-31,6
Albania (AL)71840,1
Algeria (DZ)011..
Amerikan Samoa (AS)20..
Andorra (AD)50295.626,3
Angola (AO)2921.430,7
Antigua ja Barbuda (AG)118-92,3
Argentiina (AR)1361258,6
Armenia (AM)2005.893,5
Australia (AU)14.16712.74111,2
Azerbaidžan (AZ)284144.901,4
Bahama (BS)112553,4
Bahrain (BH)5374,2
Bangladesh (BD)8716,2
Belgia (BE)39.68754.967-27,8
Bolivia (BO)317-83,5
Bosnia ja Hertsegovina (BA)608295106,2
Brasilia (BR)20.2495.612260,8
Brunei (BN)30..
Bulgaria (BG)16.2847.621113,7
Caymansaaret (KY)01..
Chile (CL)103735-86,0
Costa Rica (CR)5.7453.51363,5
Curaçao (CW)101635,9
Djibouti (DJ)1560..
Dominikaaninen tasavalta (DO)2.3321.62943,1
Ecuador (EC)050-99,8
Egypti (EG)53131369,7
El Salvador (SV)18862202,4
Erityinen maakoodi (ulkomaalaiset laitteet, sisäinen kauppa) (QV)49.87428.60074,4
Espanja (ES)132.77988.57949,9
Eswatini (SZ)6323.111,3
Etelä-Afrikka (ZA)2.1312.360-9,7
Etelä-Korea (KR)81.21561.85031,3
Etiopia (ET)01..
Fidzi (FJ)08-99,6
Filippiinit (PH)17.88312.06048,3
Färsaaret (FO)01-61,8
Georgia (GE)64199-67,9
Ghana (GH)3068-55,8
Gibraltar (GI)20377,7
Grönlanti (GL)0763-99,9
Guatemala (GT)2005.757,5
Guinea (GN)22-8,0
Guyana (GY)0124..
Haiti (HT)24-54,2
Heardsaari ja McDonaldsaaret (HM)30..
Honduras (HN)16-78,6
Hongkong (HK)11.7445.649107,9
Indonesia (ID)7.46412.536-40,5
Intia (IN)87.44745.26993,2
Irak (IQ)27-65,8
Iran (IR)83142,6
Irlanti (IE)109.23787.38125,0
Islanti (IS)193199-2,8
Iso-Britannia (GB)191.552152.60425,5
Israel (IL)24.27214.01873,1
Italia (IT)375.655249.38850,6
Itävalta (AT)88.75656.90656,0
Jamaika (JM)301.377,9
Japani (JP)189.147131.41843,9
Jordania (JO)9728,6
Joulusaaret (CX)26-70,6
Kambodža (KH)956437118,5
Kamerun (CM)14-85,8
Kanada (CA)30.79922.64636,0
Kaupallisista tai puolustuksellisista syistä määrittelemättömät maat EU:n sisäisessä kaupassa (QY)50..
Kazakstan (KZ)980-89,2
Kenia (KE)413201105,3
Kiina (CN)2.002.9001.507.58532,9
Kirgisian tasavalta (KG)10128,3
Kolumbia (CO)101112-10,2
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)649-88,5
Kosovo (XK)66-3,2
Kreikka (GR)14.6749.44355,4
Kroatia (HR)13.65611.23121,6
Kuwait (KW)31111-71,8
Kypros (CY)338560-39,6
Laos (LA)33551552,5
Latvia (LV)7.87512.893-38,9
Libanon (LB)011-99,7
Liechtenstein (LI)9038565,5
Liettua (LT)29.68434.118-13,0
Luxemburg (LU)7893.517-77,6
Macao (MO)4273,9
Madagaskar (MG)178104,3
Malesia (MY)129.72341.389213,4
Mali (ML)01-97,3
Malta (MT)578971-40,5
Marokko (MA)451204121,0
Mauritius (MU)12022.362,3
Meksiko (MX)288.944194.72548,4
Mikronesia (FM)10..
Moldova (MD)1520-23,5
Mongolia (MN)033-99,2
Montenegro (ME)88-3,9
Mosambik (MZ)01..
Myanmar (MM)1068622,9
Määrittelemättömät maat ja alueet kolmansien EU:n ulkopuolisessa kaupassa (esim. kansainväliset järjestöt ja merellä olevat laitokset) (QW)18.0440..
Namibia (NA)112543,1
Nepal (NP)41184,4
Nicaragua (NI)12332285,9
Nigeria (NG)31307,1
Norja (NO)85.62887.643-2,3
Norsunluurannikko (CI)23-27,4
Oman (OM)14214895,5
Pakistan (PK)50842718,9
Panama (PA)1114-99,1
Papua-Uusi-Guinea (PG)305.767,3
Paraguay (PY)0150-100,0
Peru (PE)124217,5
Pohjois-Irlanti (XI)40.1902.2391.695,0
Pohjois-Korea (KP)100..
Pohjois-Makedonia (MK)6.9585.75520,9
Portugali (PT)15.8615.883169,6
Puola (PL)309.564270.05714,6
Qatar (QA)6192-96,8
Ranska (FR)158.454136.27516,3
Romania (RO)40.54528.83840,6
Ruanda (RW)2412107,0
Ruotsi (SE)486.915553.955-12,1
Saint-Barthélemy (BL)10..
Saksa (DE)1.076.9961.000.2437,7
Salomonsaaret (SB)2540..
Sambia (ZM)01-97,0
San Marino (SM)55231277,3
Saudi-Arabia (SA)168328-48,7
Senegal (SN)1122,2
Serbia (XS)9.8027.85724,8
Seychellit (SC)1013-24,8
Sierra Leone (SL)248-95,7
Singapore (SG)34.79626.49031,4
Slovakia (SK)29.03415.66585,3
Slovenia (SI)14.2869.55749,5
Sri Lanka (LK)991270267,3
St. Kitts ja Nevis (KN)103.505,3
Sveitsi (CH)133.76485.40556,6
Tadžikistan (TJ)630..
Taiwan (TW)481.834144.300233,9
Tansania (TZ)140-98,5
Tanska (DK)105.276158.047-33,4
Thaimaa (TH)326.308210.81754,8
Trinidad ja Tobago (TT)12-64,2
Tunisia (TN)5.7602.370143,0
Turkki (TR)62.67632.75191,4
Tšekin tasavalta (CZ)327.894113.910187,9
Uganda (UG)240..
Ukraina (UA)7.4493.76298,0
Unkari (HU)65.98644.28149,0
Uruguay (UY)111507-78,2
Uusi-Seelanti (NZ)6.1264.12548,5
Valko-Venäjä (BY)2411.741,0
Vatikaanivaltio (VA)60..
Venezuela (VE)2830130.782,9
Venäjä (RU)1029.751-100,0
Vietnam (VN)339.809148.750128,4
Viro (EE)226.394185.55022,0
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)7917584,4
Yhdysvallat (US)759.451560.89235,4
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)315507,4
Yhdysvaltojen Tyynenmeren erillissaaret (UM)603.447,9
Kaikki maat yhteensä (AA)9.399.0147.100.00532,4

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (BEC)

Neljännesvuositason tiedot (BEC)

Kuukausitason tiedot (BEC)

Eri BEC tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu