Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen BEC (Broad Economic Categories)
in English

Bangladeshin ja Suomen välisen kaupan jakautuminen BEC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2023 tammi-marraskuussa


*) BEC (Broad Economic Categories) on YK:n ylläpitämä SITC-nimikkeistöön perustuva tavaroiden makrotaloudellisen käyttötarkoituksen mukainen luokitus.

Bangladesh

Taulukko: BEC luokituksen mukainen Suomen vienti Bangladeshiin (BD) 2023 tammi-marraskuu

2023 1-11
1000 €
2022 1-11
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat116286-59,4
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 0168..
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön00..
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön0168..
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 116118-1,6
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön2961-52,1
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön875751,9
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty20.16427.933-27,8
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty20..
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty20.16227.932-27,8
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet12.0239.88921,6
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)10.4737.91032,4
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)1.5501.979-21,7
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet2.49088..
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot2.4710..
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö2.4710..
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet1988-78,4
6. Kulutustavarat1601562,6
61. Kestokulutustavarat3132-1,6
62. Puolikestokulutustavarat3497-64,6
63. Kertakulutustavarat9427248,8
Kaikki ryhmät34.95238.351-8,9

Lähde: Tulli

Taulukko: BEC luokituksen mukainen tuonti Bangladeshista (BD) Suomeen vuoden 2023 tammi-marraskuu

2023 1-11
1000 €
2022 1-11
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat665241176,4
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 454218108,4
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön40..
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön450217106,8
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 21123820,8
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön10..
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön21023815,2
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty220517-57,5
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty245-96,5
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty218475-54,1
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet806327,7
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)291771,1
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)514511,3
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet1.049412154,6
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot1.049411155,2
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö1.049411155,2
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet01-67,6
6. Kulutustavarat187.189220.723-15,2
61. Kestokulutustavarat310684-54,7
62. Puolikestokulutustavarat136.293159.826-14,7
63. Kertakulutustavarat50.58660.213-16,0
7. Muut tavarat619.647-99,4
Kaikki ryhmät189.264231.603-18,3

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Bangladeshista Suomeen ja Suomen vientiä Bangladeshiin




Alkuvuoden 2023 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot