Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen BEC (Broad Economic Categories)
in English

Bangladeshin ja Suomen välisen kaupan jakautuminen BEC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-elokuussa


*) BEC (Broad Economic Categories) on YK:n ylläpitämä SITC-nimikkeistöön perustuva tavaroiden makrotaloudellisen käyttötarkoituksen mukainen luokitus.

Bangladesh

Taulukko: BEC luokituksen mukainen Suomen vienti Bangladeshiin (BD) 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat035..
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 035..
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön035..
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty15.63819.670-20,5
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty009,1
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty15.63819.670-20,5
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet4.0833.9024,6
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)3.3172.89714,5
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)7651.006-23,9
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet1600..
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet1600..
6. Kulutustavarat313.954-99,2
61. Kestokulutustavarat05..
62. Puolikestokulutustavarat233.949-99,4
63. Kertakulutustavarat80..
Kaikki ryhmät19.91227.563-27,8

Lähde: Tulli

Taulukko: BEC luokituksen mukainen tuonti Bangladeshista (BD) Suomeen vuoden 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat61531794,3
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 40227645,5
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön100..
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön39227641,9
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 21440427,8
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön10211,7
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön21240430,3
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty43835324,2
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty21174,5
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty43735224,0
3. Poltto- ja voiteluaineet00..
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 00..
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet00..
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet1025-60,2
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)8716,2
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)218-89,1
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet9241.227-24,7
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot9151.222-25,1
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö9151.222-25,1
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet9577,9
6. Kulutustavarat168.425133.13226,5
61. Kestokulutustavarat46836528,1
62. Puolikestokulutustavarat124.73594.16232,5
63. Kertakulutustavarat43.22138.60512,0
7. Muut tavarat3843-11,7
Kaikki ryhmät170.450135.09626,2

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Bangladeshista Suomeen ja Suomen vientiä Bangladeshiin




Alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot