Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen BEC (Broad Economic Categories)
in English

Israelin ja Suomen välisen kaupan jakautuminen BEC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-heinäkuussa


*) BEC (Broad Economic Categories) on YK:n ylläpitämä SITC-nimikkeistöön perustuva tavaroiden makrotaloudellisen käyttötarkoituksen mukainen luokitus.

Israel

Taulukko: BEC luokituksen mukainen Suomen vienti Israeliin (IL) 2026 tammi-heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat6.7425.36825,6
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 352353,4
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön00..
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön352352,6
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 6.7075.34525,5
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön11154105,5
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön6.5965.29124,7
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty90.78997.529-6,9
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty241307-21,5
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty90.54897.222-6,9
3. Poltto- ja voiteluaineet77253245,0
31. Jalostamattomat poltto- ja voiteluaineet 76953144,7
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 31217,9
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet31217,9
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet39.32438.9191,0
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)26.45725.6863,0
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)12.86713.233-2,8
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet7273.811-80,9
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot2823.612-92,2
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö13.612-100,0
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö2800..
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet445199123,9
6. Kulutustavarat6.0251.697254,9
61. Kestokulutustavarat413531-22,2
62. Puolikestokulutustavarat1.39075384,6
63. Kertakulutustavarat4.221413922,0
7. Muut tavarat00..
Kaikki ryhmät144.378147.856-2,4

Lähde: Tulli

Taulukko: BEC luokituksen mukainen tuonti Israelista (IL) Suomeen vuoden 2026 tammi-heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat6471.428-54,7
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 141168-16,3
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön10..
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön140168-17,1
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 5061.260-59,8
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön1158,8
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön5051.259-59,9
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty47.01123.63198,9
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty24912697,9
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty46.76223.50698,9
3. Poltto- ja voiteluaineet00..
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 00..
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet00..
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet29.81322.49232,5
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)22.55612.60379,0
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)7.2579.889-26,6
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet7262.742-73,5
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot1122..
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö1122..
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet6602.740-75,9
6. Kulutustavarat7.1476.10217,1
61. Kestokulutustavarat481860-44,1
62. Puolikestokulutustavarat1.4131.450-2,5
63. Kertakulutustavarat5.2533.79238,5
7. Muut tavarat6.7221.260433,4
Kaikki ryhmät92.06657.65659,7

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Israelista Suomeen ja Suomen vientiä Israeliin




Alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot