Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen BEC (Broad Economic Categories)
in English

Kanadan ja Suomen välisen kaupan jakautuminen BEC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-heinäkuussa


*) BEC (Broad Economic Categories) on YK:n ylläpitämä SITC-nimikkeistöön perustuva tavaroiden makrotaloudellisen käyttötarkoituksen mukainen luokitus.

Kanada

Taulukko: BEC luokituksen mukainen Suomen vienti Kanadaan (CA) 2026 tammi-heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat3.0083.359-10,4
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 389321,3
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön12-42,6
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön367414,1
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 2.9713.350-11,3
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön413036,5
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön2.9303.320-11,7
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty140.556171.835-18,2
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty37450.631-99,3
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty140.182121.20415,7
3. Poltto- ja voiteluaineet130150-13,9
31. Jalostamattomat poltto- ja voiteluaineet 111127-12,8
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 1924-19,8
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet1924-19,8
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet302.889213.72741,7
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)230.798163.93340,8
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)72.09249.79444,8
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet107.05776.06240,7
51. Henkilöautot1960-67,7
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot37.68917.489115,5
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö31.72817.44981,8
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö5.96140..
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet69.34858.51418,5
6. Kulutustavarat42.11718.347129,6
61. Kestokulutustavarat8.9178.7491,9
62. Puolikestokulutustavarat6.7424.63645,4
63. Kertakulutustavarat26.4594.963433,1
7. Muut tavarat1.693540213,6
Kaikki ryhmät597.450484.02123,4

Lähde: Tulli

Taulukko: BEC luokituksen mukainen tuonti Kanadasta (CA) Suomeen vuoden 2026 tammi-heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat6.6785.66018,0
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 3.1512.51525,3
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön1.9662.010-2,2
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön1.185505134,5
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 3.5273.14512,1
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön21113259,8
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön3.3163.01310,0
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty278.643189.56947,0
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty214.189125.98070,0
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty64.45463.5891,4
3. Poltto- ja voiteluaineet115.25062.01885,8
31. Jalostamattomat poltto- ja voiteluaineet 83.12728.520191,5
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 32.12333.498-4,1
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet32.12333.498-4,1
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet39.44232.44321,6
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)26.08119.67232,6
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)13.36112.7714,6
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet23.94519.93520,1
51. Henkilöautot35956545,2
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot467633-26,2
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö59-43,1
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö462624-25,9
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet23.11919.24720,1
6. Kulutustavarat45.50015.098201,4
61. Kestokulutustavarat1.602376325,9
62. Puolikestokulutustavarat3.8942.96831,2
63. Kertakulutustavarat40.00411.753240,4
7. Muut tavarat1.9451.09577,7
Kaikki ryhmät511.404325.81757,0

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Kanadasta Suomeen ja Suomen vientiä Kanadaan




Alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot