Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen BEC (Broad Economic Categories)
in English

Filippinien ja Suomen välisen kaupan jakautuminen BEC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-elokuussa


*) BEC (Broad Economic Categories) on YK:n ylläpitämä SITC-nimikkeistöön perustuva tavaroiden makrotaloudellisen käyttötarkoituksen mukainen luokitus.

Filippiinit

Taulukko: BEC luokituksen mukainen Suomen vienti Filippiineille (PH) 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat8491.285-33,9
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 00..
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön00..
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön00..
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 8491.285-33,9
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön7541.151-34,4
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön95134-29,4
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty46.99657.779-18,7
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty2035-43,1
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty46.97657.744-18,6
3. Poltto- ja voiteluaineet18993,3
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 18993,3
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet18993,3
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet17.09423.630-27,7
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)11.83619.793-40,2
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)5.2583.83737,0
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet12.39810..
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot2.1670..
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö2.1670..
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet10.23110..
6. Kulutustavarat227465-51,1
61. Kestokulutustavarat3659-39,4
62. Puolikestokulutustavarat124180-31,1
63. Kertakulutustavarat68226-70,1
Kaikki ryhmät77.58283.178-6,7

Lähde: Tulli

Taulukko: BEC luokituksen mukainen tuonti Filippiineiltä (PH) Suomeen vuoden 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat6.1594.47837,5
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 232103126,3
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön16669139,6
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön663398,5
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 5.9274.37635,4
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön14112215,1
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön5.7864.25336,0
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty2.355852176,3
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty60..
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty2.349852175,7
3. Poltto- ja voiteluaineet00..
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 00..
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet00..
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet75.86550.27150,9
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)17.88312.06048,3
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)57.98138.21151,7
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet1.21071469,5
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot20..
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö20..
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet1.20871469,2
6. Kulutustavarat8.6085.81848,0
61. Kestokulutustavarat4.4634.0819,4
62. Puolikestokulutustavarat3.6191.506140,4
63. Kertakulutustavarat526231127,2
7. Muut tavarat3839-3,4
Kaikki ryhmät94.23562.17351,6

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Filippiineiltä Suomeen ja Suomen vientiä Filippiineille




Alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot