Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen BEC (Broad Economic Categories)
in English

Kroatian ja Suomen välisen kaupan jakautuminen BEC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-elokuussa


*) BEC (Broad Economic Categories) on YK:n ylläpitämä SITC-nimikkeistöön perustuva tavaroiden makrotaloudellisen käyttötarkoituksen mukainen luokitus.

Kroatia

Taulukko: BEC luokituksen mukainen Suomen vienti Kroatiaan (HR) 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat1.01192010,0
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 1.01192010,0
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön85796,9
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön92784010,3
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty18.72918.6260,6
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty483152,5
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty18.68118.5950,5
3. Poltto- ja voiteluaineet910-17,8
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 910-17,8
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet910-17,8
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet22.81017.49230,4
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)19.50813.98039,5
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)3.3023.512-6,0
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet1.0034.959-79,8
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot8394.748-82,3
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö192411-53,2
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö6464.336-85,1
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet164212-22,4
6. Kulutustavarat2.4322.712-10,3
61. Kestokulutustavarat332385-14,0
62. Puolikestokulutustavarat1.11895616,9
63. Kertakulutustavarat9821.371-28,4
7. Muut tavarat1.8452.543-27,5
Kaikki ryhmät47.83947.2621,2

Lähde: Tulli

Taulukko: BEC luokituksen mukainen tuonti Kroatiasta (HR) Suomeen vuoden 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat3.3644.416-23,8
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 314-81,3
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön314-81,3
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 3.3624.402-23,6
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön291-97,3
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön3.3594.311-22,1
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty9.2268.4449,3
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty430..
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty9.1838.4448,7
3. Poltto- ja voiteluaineet15971,4
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 15971,4
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet15971,4
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet17.05412.08741,1
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)13.65611.23121,6
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)3.398856297,0
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet601160275,7
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot02..
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö02..
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet601158281,5
6. Kulutustavarat5.6454.30331,2
61. Kestokulutustavarat967179440,4
62. Puolikestokulutustavarat2.1542.492-13,6
63. Kertakulutustavarat2.5241.63254,7
7. Muut tavarat121.177-98,9
Kaikki ryhmät35.91830.59517,4

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Kroatiasta Suomeen ja Suomen vientiä Kroatiaan




Alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot