Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen BEC (Broad Economic Categories)
in English

Serbian ja Suomen välisen kaupan jakautuminen BEC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-elokuussa


*) BEC (Broad Economic Categories) on YK:n ylläpitämä SITC-nimikkeistöön perustuva tavaroiden makrotaloudellisen käyttötarkoituksen mukainen luokitus.

Serbia

Taulukko: BEC luokituksen mukainen Suomen vienti Serbiaan (XS) 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat56142831,1
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 3744-15,8
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön3744-15,8
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 52438436,5
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön85101-15,4
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön43828355,0
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty24.77421.61014,6
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty780..
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty24.69621.61014,3
3. Poltto- ja voiteluaineet20258,1
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 20258,1
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet20258,1
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet10.37618.338-43,4
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)7.85515.590-49,6
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)2.5222.749-8,3
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet62832593,0
51. Henkilöautot123233-47,2
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot43635..
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö24135594,5
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö1950..
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet745828,6
6. Kulutustavarat1.0131.064-4,8
61. Kestokulutustavarat5072-31,1
62. Puolikestokulutustavarat518744-30,4
63. Kertakulutustavarat44524879,8
7. Muut tavarat00..
Kaikki ryhmät37.35441.766-10,6

Lähde: Tulli

Taulukko: BEC luokituksen mukainen tuonti Serbiasta (XS) Suomeen vuoden 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat8.0394.48879,1
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 4.3832.31889,1
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön00..
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön4.3832.31889,1
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 3.6562.16968,5
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön100..
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön3.6472.16968,1
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty81.22280.6560,7
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty72.28172.853-0,8
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty8.9407.80314,6
3. Poltto- ja voiteluaineet6590..
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 6590..
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet6590..
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet11.2858.33335,4
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)9.8027.85724,8
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)1.483475211,9
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet8.8036.25440,8
51. Henkilöautot5765563,6
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot2.5112.662-5,7
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö3371.213-72,2
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö2.1751.44950,1
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet5.7163.03688,2
6. Kulutustavarat11.61010.37012,0
61. Kestokulutustavarat3.0802.9165,6
62. Puolikestokulutustavarat3.5353.591-1,6
63. Kertakulutustavarat4.9953.86229,3
7. Muut tavarat1846-60,6
Kaikki ryhmät121.636110.14710,4

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Serbiasta Suomeen ja Suomen vientiä Serbiaan




Alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot