Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen BEC (Broad Economic Categories)
in English

Italian ja Suomen välisen kaupan jakautuminen BEC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-heinäkuussa


*) BEC (Broad Economic Categories) on YK:n ylläpitämä SITC-nimikkeistöön perustuva tavaroiden makrotaloudellisen käyttötarkoituksen mukainen luokitus.

Italia

Taulukko: BEC luokituksen mukainen Suomen vienti Italiaan (IT) 2026 tammi-heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat24.70225.768-4,1
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 11.45110.7516,5
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön11.45110.7516,5
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 13.25115.017-11,8
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön6.8597.580-9,5
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön6.3927.437-14,0
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty921.875869.1446,1
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty15.46313.01318,8
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty906.411856.1315,9
3. Poltto- ja voiteluaineet3.645126..
31. Jalostamattomat poltto- ja voiteluaineet 827411,5
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 3.56252..
321. Moottoripolttoaineet02..
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet3.56250..
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet365.893288.24326,9
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)272.474194.37640,2
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)93.41993.867-0,5
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet15.90427.942-43,1
51. Henkilöautot1.1311.166-3,0
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot4.10810.530-61,0
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö3.2935.521-40,4
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö8165.009-83,7
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet10.66516.247-34,4
6. Kulutustavarat54.54942.58828,1
61. Kestokulutustavarat2.4142.622-7,9
62. Puolikestokulutustavarat13.20410.05831,3
63. Kertakulutustavarat38.93129.90830,2
7. Muut tavarat2.4321.75039,0
Kaikki ryhmät1.389.0001.255.56010,6

Lähde: Tulli

Taulukko: BEC luokituksen mukainen tuonti Italiasta (IT) Suomeen vuoden 2026 tammi-heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat189.465200.408-5,5
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 37.13732.27015,1
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön1.3461.433-6,1
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön35.79130.83716,1
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 152.328168.138-9,4
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön4.7172.349100,8
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön147.611165.789-11,0
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty452.066359.98325,6
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty12.0584.384175,0
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty440.007355.59823,7
3. Poltto- ja voiteluaineet4.4973.78318,9
31. Jalostamattomat poltto- ja voiteluaineet 00-31,7
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 4.4973.78318,9
321. Moottoripolttoaineet44121-63,4
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet4.4523.66221,6
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet576.121430.00634,0
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)337.235223.80050,7
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)238.886206.20615,8
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet136.629123.27610,8
51. Henkilöautot15.09018.978-20,5
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot25.81417.07151,2
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö17.46313.48329,5
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö8.3513.589132,7
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet95.72587.2279,7
6. Kulutustavarat187.740173.6148,1
61. Kestokulutustavarat43.64241.5205,1
62. Puolikestokulutustavarat54.82355.158-0,6
63. Kertakulutustavarat89.27576.93516,0
7. Muut tavarat9169.431-90,3
Kaikki ryhmät1.547.4331.300.50119,0

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Italiasta Suomeen ja Suomen vientiä Italiaan




Alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot