Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen BEC (Broad Economic Categories)
in English

Espanjan ja Suomen välisen kaupan jakautuminen BEC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-heinäkuussa


*) BEC (Broad Economic Categories) on YK:n ylläpitämä SITC-nimikkeistöön perustuva tavaroiden makrotaloudellisen käyttötarkoituksen mukainen luokitus.

Espanja

Taulukko: BEC luokituksen mukainen Suomen vienti Espanjaan (ES) 2026 tammi-heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat33.42621.21657,5
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 22.18710.111119,4
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön7.88550..
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön14.30110.06142,1
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 11.23911.1051,2
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön3.7452.20669,8
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön7.4948.899-15,8
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty414.505361.14614,8
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty12.8426.364101,8
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty401.663354.78213,2
3. Poltto- ja voiteluaineet6499.975-93,5
31. Jalostamattomat poltto- ja voiteluaineet 5135120,3
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 1359.463-98,6
321. Moottoripolttoaineet11-31,2
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet1359.462-98,6
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet240.469248.846-3,4
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)180.164193.676-7,0
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)60.30455.1709,3
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet27.98643.981-36,4
51. Henkilöautot3.6972.78232,9
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot9.43818.784-49,8
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö7.23514.635-50,6
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö2.2034.149-46,9
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet14.85222.415-33,7
6. Kulutustavarat38.98534.23713,9
61. Kestokulutustavarat2.7672.45912,5
62. Puolikestokulutustavarat7.3866.9146,8
63. Kertakulutustavarat28.83224.86316,0
7. Muut tavarat3.3312.23748,9
Kaikki ryhmät759.350721.6375,2

Lähde: Tulli

Taulukko: BEC luokituksen mukainen tuonti Espanjasta (ES) Suomeen vuoden 2026 tammi-heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat278.743247.24412,7
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 172.957155.36711,3
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön1.161349232,7
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön171.797155.01810,8
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 105.78691.87715,1
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön1.0981.0861,1
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön104.68890.79015,3
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty293.857296.032-0,7
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty65.157113.520-42,6
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty228.700182.51225,3
3. Poltto- ja voiteluaineet16.3853.201411,8
31. Jalostamattomat poltto- ja voiteluaineet 270..
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 16.3583.201411,0
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet16.3583.201411,0
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet191.129190.6950,2
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)119.28480.70947,8
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)71.845109.986-34,7
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet150.491165.314-9,0
51. Henkilöautot63.68364.047-0,6
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot57.50365.050-11,6
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö52.88158.496-9,6
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö4.6226.553-29,5
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet29.30536.218-19,1
6. Kulutustavarat90.82881.34111,7
61. Kestokulutustavarat7.0577.071-0,2
62. Puolikestokulutustavarat18.81610.98571,3
63. Kertakulutustavarat64.95563.2852,6
7. Muut tavarat3379.348-96,4
Kaikki ryhmät1.021.771993.1752,9

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Espanjasta Suomeen ja Suomen vientiä Espanjaan




Alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot