Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen BEC (Broad Economic Categories)
in English

Australian ja Suomen välisen kaupan jakautuminen BEC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-heinäkuussa


*) BEC (Broad Economic Categories) on YK:n ylläpitämä SITC-nimikkeistöön perustuva tavaroiden makrotaloudellisen käyttötarkoituksen mukainen luokitus.

Australia

Taulukko: BEC luokituksen mukainen Suomen vienti Australiaan (AU) 2026 tammi-heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat304473-35,6
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 334820,0
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön4348,5
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön281..
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 272469-42,1
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön208135,2
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön252461-45,4
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty82.03493.936-12,7
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty2.3841.89226,0
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty79.65092.044-13,5
3. Poltto- ja voiteluaineet1.018166511,8
31. Jalostamattomat poltto- ja voiteluaineet 61913..
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 399154159,4
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet399154159,4
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet347.630230.80450,6
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)297.948183.27662,6
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)49.68247.5284,5
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet99.497337.383-70,5
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot96.153332.379-71,1
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö95.871332.264-71,1
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö282115146,2
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet3.3445.004-33,2
6. Kulutustavarat28.67216.14677,6
61. Kestokulutustavarat5.0986.323-19,4
62. Puolikestokulutustavarat5.5194.92212,1
63. Kertakulutustavarat18.0544.901268,4
7. Muut tavarat7681.801-57,4
Kaikki ryhmät559.922680.710-17,7

Lähde: Tulli

Taulukko: BEC luokituksen mukainen tuonti Australiasta (AU) Suomeen vuoden 2026 tammi-heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat8.4868.881-4,4
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 17350242,4
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön7824223,5
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön9426259,9
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 8.3138.830-5,9
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön530..
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön8.2608.830-6,4
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty177.062104.20269,9
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty168.72166.813152,5
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty8.34137.389-77,7
3. Poltto- ja voiteluaineet31.12547.191-34,0
31. Jalostamattomat poltto- ja voiteluaineet 31.07647.177-34,1
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 4814245,2
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet4814245,2
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet16.10315.4114,5
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)12.47211.3499,9
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)3.6314.062-10,6
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet1.5591.17832,4
51. Henkilöautot6920252,6
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot190-99,3
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö090..
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö10215,3
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet1.4891.06839,4
6. Kulutustavarat4.4514.00811,1
61. Kestokulutustavarat1.5781.652-4,5
62. Puolikestokulutustavarat74855834,1
63. Kertakulutustavarat2.1251.79918,2
7. Muut tavarat6.2894.82030,5
Kaikki ryhmät245.075185.69132,0

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Australiasta Suomeen ja Suomen vientiä Australiaan




Alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot