Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen BEC (Broad Economic Categories)
in English

Viron ja Suomen välisen kaupan jakautuminen BEC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-heinäkuussa


*) BEC (Broad Economic Categories) on YK:n ylläpitämä SITC-nimikkeistöön perustuva tavaroiden makrotaloudellisen käyttötarkoituksen mukainen luokitus.

Viro

Taulukko: BEC luokituksen mukainen Suomen vienti Viroon (EE) 2026 tammi-heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat128.276120.3886,6
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 27.48820.13136,5
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön5.2814.06829,8
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön22.20716.06338,2
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 100.788100.2570,5
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön12.01813.409-10,4
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön88.77086.8482,2
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty562.189543.7033,4
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty74.58546.77359,5
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty487.604496.930-1,9
3. Poltto- ja voiteluaineet448.610244.28783,6
31. Jalostamattomat poltto- ja voiteluaineet 112.182105.0086,8
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 336.428139.279141,6
321. Moottoripolttoaineet15.08911.35632,9
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet321.339127.923151,2
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet255.235262.395-2,7
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)164.074161.9071,3
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)91.161100.489-9,3
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet94.74874.60027,0
51. Henkilöautot34.99118.38290,4
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot32.01429.1399,9
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö24.92522.03413,1
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö7.0897.105-0,2
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet27.74227.0792,5
6. Kulutustavarat113.653110.0983,2
61. Kestokulutustavarat20.75518.55211,9
62. Puolikestokulutustavarat59.96459.2151,3
63. Kertakulutustavarat32.93532.3311,9
7. Muut tavarat2.2762.565-11,3
Kaikki ryhmät1.604.9871.358.03718,2

Lähde: Tulli

Taulukko: BEC luokituksen mukainen tuonti Virosta (EE) Suomeen vuoden 2026 tammi-heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat146.692124.32818,0
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 28.02816.30271,9
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön12.0662.873319,9
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön15.96313.42918,9
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 118.664108.0269,8
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön4.5257.142-36,6
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön114.139100.88413,1
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty492.023548.759-10,3
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty77.332137.638-43,8
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty414.691411.1220,9
3. Poltto- ja voiteluaineet237.123193.27722,7
31. Jalostamattomat poltto- ja voiteluaineet 221.790183.13421,1
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 15.33310.14351,2
321. Moottoripolttoaineet55235..
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet14.78010.10846,2
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet446.408412.1488,3
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)199.766162.96422,6
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)246.642249.184-1,0
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet47.56778.486-39,4
51. Henkilöautot9499.244-89,7
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot20.72318.29313,3
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö20.52417.23919,1
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö1991.054-81,1
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet25.89550.950-49,2
6. Kulutustavarat124.551124.607-0,0
61. Kestokulutustavarat42.39341.0633,2
62. Puolikestokulutustavarat59.47060.939-2,4
63. Kertakulutustavarat22.68922.6060,4
7. Muut tavarat10724.600-99,6
Kaikki ryhmät1.494.4711.506.206-0,8

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Virosta Suomeen ja Suomen vientiä Viroon




Alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot