Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen BEC (Broad Economic Categories)
in English

Sveitsin ja Suomen välisen kaupan jakautuminen BEC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-heinäkuussa


*) BEC (Broad Economic Categories) on YK:n ylläpitämä SITC-nimikkeistöön perustuva tavaroiden makrotaloudellisen käyttötarkoituksen mukainen luokitus.

Sveitsi

Taulukko: BEC luokituksen mukainen Suomen vienti Sveitsiin (CH) 2026 tammi-heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat8.1738.954-8,7
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 79289-72,8
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön2133,5
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön77288-73,2
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 8.0948.665-6,6
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön316610-48,2
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön7.7788.055-3,4
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty1.615.590986.80663,7
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty533.110385.14438,4
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty1.082.480601.66279,9
3. Poltto- ja voiteluaineet362356,7
31. Jalostamattomat poltto- ja voiteluaineet 80..
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 282320,5
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet282320,5
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet88.76084.3315,3
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)69.52765.7915,7
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)19.23318.5413,7
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet13.72412.8027,2
51. Henkilöautot53234753,2
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot9.2036.27546,7
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö2.8974.389-34,0
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö6.3061.885234,4
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet3.9896.180-35,4
6. Kulutustavarat29.92618.24464,0
61. Kestokulutustavarat4.5403.25139,7
62. Puolikestokulutustavarat9.13210.701-14,7
63. Kertakulutustavarat16.2544.292278,7
7. Muut tavarat473140238,3
Kaikki ryhmät1.756.6821.111.30158,1

Lähde: Tulli

Taulukko: BEC luokituksen mukainen tuonti Sveitsistä (CH) Suomeen vuoden 2026 tammi-heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat18.66921.434-12,9
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 291861,7
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön05-99,0
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön2912132,0
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 18.64121.417-13,0
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön9806.189-84,2
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön17.66115.22816,0
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty146.705128.93113,8
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty598933-35,9
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty146.106127.99814,1
3. Poltto- ja voiteluaineet1.4012.238-37,4
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 1.4012.238-37,4
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet1.4012.238-37,4
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet170.882123.90337,9
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)111.26176.65045,2
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)59.62147.25226,2
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet7.00110.927-35,9
51. Henkilöautot48232-79,5
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot3524.265-91,8
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö1304.213-96,9
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö22152326,7
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet6.6026.4312,7
6. Kulutustavarat87.65693.097-5,8
61. Kestokulutustavarat24.47923.1925,5
62. Puolikestokulutustavarat4.5986.768-32,1
63. Kertakulutustavarat58.58063.138-7,2
7. Muut tavarat4.0314.443-9,3
Kaikki ryhmät436.345384.97413,3

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Sveitsistä Suomeen ja Suomen vientiä Sveitsiin




Alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot