Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen BEC (Broad Economic Categories)
in English

Ukrainan ja Suomen välisen kaupan jakautuminen BEC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-elokuussa


*) BEC (Broad Economic Categories) on YK:n ylläpitämä SITC-nimikkeistöön perustuva tavaroiden makrotaloudellisen käyttötarkoituksen mukainen luokitus.

Ukraina

Taulukko: BEC luokituksen mukainen Suomen vienti Ukrainaan (UA) 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat12.80010.54821,3
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 85178-52,4
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön00..
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön85178-52,4
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 12.71610.37122,6
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön1.3761.11823,1
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön11.3409.25322,6
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty43.15441.0095,2
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty35831713,1
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty42.79640.6925,2
3. Poltto- ja voiteluaineet16.71013.87720,4
31. Jalostamattomat poltto- ja voiteluaineet 30..
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 16.70613.87720,4
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet16.70613.87720,4
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet36.07326.55635,8
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)27.27421.64526,0
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)8.7994.91079,2
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet8.3568.523-2,0
51. Henkilöautot527821-35,7
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot4.9713.06162,4
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö4.7522.67377,8
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö219388-43,6
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet2.8584.641-38,4
6. Kulutustavarat7.0127.502-6,5
61. Kestokulutustavarat602899-33,1
62. Puolikestokulutustavarat1.6761.22037,4
63. Kertakulutustavarat4.7345.383-12,0
7. Muut tavarat2152.337-90,8
Kaikki ryhmät124.319110.35212,7

Lähde: Tulli

Taulukko: BEC luokituksen mukainen tuonti Ukrainasta (UA) Suomeen vuoden 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat7.5205.53435,9
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 2.3811.94022,7
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön1.10668860,7
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön1.2751.2521,8
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 5.1393.59443,0
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön2631-17,2
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön5.1143.56343,5
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty32.81447.387-30,8
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty17.08735.704-52,1
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty15.72711.68234,6
3. Poltto- ja voiteluaineet9726265,5
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 9726265,5
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet9726265,5
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet11.3047.24456,0
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)7.4493.76298,0
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)3.8553.48310,7
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet1.5821.13739,0
51. Henkilöautot150..
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot66456916,7
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö10..
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö66456916,6
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet90256858,7
6. Kulutustavarat14.6058.82965,4
61. Kestokulutustavarat7.1553.77189,7
62. Puolikestokulutustavarat6.1104.24943,8
63. Kertakulutustavarat1.34080865,7
7. Muut tavarat381416-8,4
Kaikki ryhmät68.30270.574-3,2

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Ukrainasta Suomeen ja Suomen vientiä Ukrainaan




Alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot