Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen BEC (Broad Economic Categories)
in English

Ukrainan ja Suomen välisen kaupan jakautuminen BEC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-heinäkuussa


*) BEC (Broad Economic Categories) on YK:n ylläpitämä SITC-nimikkeistöön perustuva tavaroiden makrotaloudellisen käyttötarkoituksen mukainen luokitus.

Ukraina

Taulukko: BEC luokituksen mukainen Suomen vienti Ukrainaan (UA) 2026 tammi-heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat10.9499.90510,5
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 85178-52,4
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön00..
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön85178-52,4
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 10.8659.72711,7
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön1.24888341,4
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön9.6178.8458,7
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty39.10536.9475,8
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty30026214,7
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty38.80536.6865,8
3. Poltto- ja voiteluaineet14.63912.63215,9
31. Jalostamattomat poltto- ja voiteluaineet 30..
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 14.63612.63215,9
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet14.63612.63215,9
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet33.78924.91735,6
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)25.91820.31727,6
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)7.8714.60071,1
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet4.5886.379-28,1
51. Henkilöautot443599-26,1
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot1.9322.998-35,6
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö1.7142.611-34,4
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö218388-43,7
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet2.2132.781-20,5
6. Kulutustavarat6.6836.04010,6
61. Kestokulutustavarat537839-36,0
62. Puolikestokulutustavarat1.5251.05245,0
63. Kertakulutustavarat4.6224.15011,4
7. Muut tavarat2152.337-90,8
Kaikki ryhmät109.96899.15810,9

Lähde: Tulli

Taulukko: BEC luokituksen mukainen tuonti Ukrainasta (UA) Suomeen vuoden 2026 tammi-heinäkuu

2026 1-7
1000 €
2025 1-7
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat6.5384.35750,1
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 2.2331.77725,6
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön97557669,3
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön1.2571.2014,7
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 4.3052.58066,9
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön2229-24,5
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön4.2832.55067,9
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty29.75641.159-27,7
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty16.27030.635-46,9
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty13.48610.52428,1
3. Poltto- ja voiteluaineet11226324,2
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 11226324,2
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet11226324,2
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet8.1886.47726,4
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)4.8023.44339,4
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)3.3873.03311,7
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet1.3551.04429,8
51. Henkilöautot150..
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot60853813,1
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö10..
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö60753812,9
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet73250644,6
6. Kulutustavarat12.7897.75464,9
61. Kestokulutustavarat6.2873.22195,2
62. Puolikestokulutustavarat5.3563.83739,6
63. Kertakulutustavarat1.14769664,9
7. Muut tavarat330368-10,4
Kaikki ryhmät59.06861.185-3,5

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Ukrainasta Suomeen ja Suomen vientiä Ukrainaan




Alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot