Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen BEC (Broad Economic Categories)
in English

Liettuan ja Suomen välisen kaupan jakautuminen BEC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-elokuussa


*) BEC (Broad Economic Categories) on YK:n ylläpitämä SITC-nimikkeistöön perustuva tavaroiden makrotaloudellisen käyttötarkoituksen mukainen luokitus.

Liettua

Taulukko: BEC luokituksen mukainen Suomen vienti Liettuaan (LT) 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat44.23142.2104,8
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 8.81510.779-18,2
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön022..
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön8.81510.758-18,1
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 35.41631.43112,7
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön3.4932.43243,6
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön31.92428.99910,1
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty196.236195.2450,5
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty30.38022.46035,3
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty165.856172.785-4,0
3. Poltto- ja voiteluaineet91.021118.091-22,9
31. Jalostamattomat poltto- ja voiteluaineet 10..
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 91.021118.091-22,9
321. Moottoripolttoaineet21.76659.865-63,6
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet69.25558.22618,9
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet76.84283.682-8,2
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)53.77661.234-12,2
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)23.06622.4472,8
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet113.985102.92610,7
51. Henkilöautot82.22071.63214,8
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot20.23119.6992,7
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö17.50815.64211,9
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö2.7224.057-32,9
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet11.53511.595-0,5
6. Kulutustavarat36.80932.44313,5
61. Kestokulutustavarat7.2525.73926,4
62. Puolikestokulutustavarat11.74012.220-3,9
63. Kertakulutustavarat17.81714.48423,0
7. Muut tavarat6952.128-67,3
Kaikki ryhmät559.819576.725-2,9

Lähde: Tulli

Taulukko: BEC luokituksen mukainen tuonti Liettuasta (LT) Suomeen vuoden 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat91.99871.24529,1
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 38.93832.50319,8
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön36.69228.69827,9
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön2.2463.805-41,0
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 53.06038.74237,0
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön15.2658.21285,9
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön37.79530.53023,8
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty228.537209.4309,1
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty32.01538.544-16,9
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty196.522170.88615,0
3. Poltto- ja voiteluaineet7.9883.761112,4
31. Jalostamattomat poltto- ja voiteluaineet 442763,9
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 7.9443.734112,7
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet7.9443.734112,7
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet58.35857.6531,2
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)29.68434.118-13,0
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)28.67323.53521,8
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet11.8258.55038,3
51. Henkilöautot051..
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot2.2742.748-17,2
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö1.3661.21012,9
522. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, muu kuin teollinen käyttö9081.538-40,9
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet9.5515.75066,1
6. Kulutustavarat100.22388.66813,0
61. Kestokulutustavarat31.39628.9278,5
62. Puolikestokulutustavarat31.24218.70767,0
63. Kertakulutustavarat37.58541.035-8,4
7. Muut tavarat6357.358-91,4
Kaikki ryhmät499.564446.66511,8

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Liettuasta Suomeen ja Suomen vientiä Liettuaan




Alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot