Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen BEC (Broad Economic Categories)
in English

Pakistanin ja Suomen välisen kaupan jakautuminen BEC*) kansainvälisen kaupan tavaraluokittelun mukaisesti vuoden 2026 tammi-elokuussa


*) BEC (Broad Economic Categories) on YK:n ylläpitämä SITC-nimikkeistöön perustuva tavaroiden makrotaloudellisen käyttötarkoituksen mukainen luokitus.

Pakistan

Taulukko: BEC luokituksen mukainen Suomen vienti Pakistaniin (PK) 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat7729163,7
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 7729163,7
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön7729163,7
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 00328,6
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön00328,6
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty21.15620.6382,5
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty6.7167.522-10,7
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty14.44113.11710,1
3. Poltto- ja voiteluaineet3241,1
31. Jalostamattomat poltto- ja voiteluaineet 00..
32. Jalostetut poltto- ja voiteluaineet 3244,2
322. Muut jalostetut poltto- ja voiteluaineet kuin moottoripolttoaineet3244,2
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet48.4237.264566,6
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)3.9724.442-10,6
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)44.4512.822..
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet43830742,8
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot026..
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö026..
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet43828156,0
6. Kulutustavarat1930-34,7
61. Kestokulutustavarat38-57,3
62. Puolikestokulutustavarat510-55,5
63. Kertakulutustavarat11110,6
Kaikki ryhmät70.11828.270148,0

Lähde: Tulli

Taulukko: BEC luokituksen mukainen tuonti Pakistanista (PK) Suomeen vuoden 2026 tammi-elokuu

2026 1-8
1000 €
2025 1-8
1000 €
Muutos
%
1. Elintarvikkeet ja juomat5.0031.524228,2
11. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat 84968124,7
111. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin teolliseen käyttöön7195-25,0
112. Jalostamattomat elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön77758632,7
12. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat 4.155844392,4
121. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin teollisuuden käyttöön529-83,8
122. Prosessoidut elintarvikkeet ja juomat pääosin kotitalouskäyttöön4.150815409,5
2. Teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty2.7401.96039,8
21. Jalostamattomat teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty473172174,7
22. Prosessoidut teollisuuden tuotantotarvikkeet, ei muualla määritelty2.2671.78726,8
4. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet), ja niiden osat ja tarvikkeet54142926,2
41. Investointitavarat (paitsi kuljetusvälineet)50842718,9
42. Investointitavaroiden osat ja tarvikkeet (paitsi kuljetusvälineet)342..
5. Kuljetusvälineet, ja niiden osat ja tarvikkeet238185,3
52. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot03..
521. Muut kuljetusvälineet kuin henkilöautot, teollinen käyttö03..
53. Kuljetusvälineiden osat ja tarvikkeet235327,5
6. Kulutustavarat52.05441.41725,7
61. Kestokulutustavarat77173-55,5
62. Puolikestokulutustavarat45.94135.55229,2
63. Kertakulutustavarat6.0375.6926,1
7. Muut tavarat63107-41,0
Kaikki ryhmät60.42545.44433,0

Lähde: Tulli

Linkit eri ulkomaankaupan tietoluokitusten mukaisille sivuille koskien tuontia Pakistanista Suomeen ja Suomen vientiä Pakistaniin




Alkuvuoden 2026 suuruusjärjestyssivu

Maat ja raporttivaihtoehdot