Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan C 30 Muiden kulkuneuvojen valmistus *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain vuosina 2019 - 2023


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
20192020202120222023
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)2,93112,2082.55,97410,5462.73,522
Andorra (AD)39
Antigua ja Barbuda (AG)5227
Argentiina (AR)177
Australia (AU)3441,8730.41,3258,9802.312,542
Bahama (BS)2062
Bangladesh (BD)480.030.0
Barbados (BB)24
Belgia (BE)6183,4900.72,6952,9050.7663
Bermuda (BM)9353
Bosnia ja Hertsegovina (BA)4370.117
Brasilia (BR)60.080.036
Brittiläiset Neitsytsaaret (VG)25,2071,3402,907
Bulgaria (BG)37325240.164
Caymansaaret (KY)2,145
Chile (CL)550.026180.01
Costa Rica (CR)20.0
Dominikaaninen tasavalta (DO)64500.0
Egypti (EG)7410.0
Espanja (ES)1,6223,8810.84,3524,0111.040,670
Eswatini (SZ)40.0
Etelä-Afrikka (ZA)929110.210.0
Etelä-Korea (KR)6941,9590.43842,7490.729
Filippiinit (PH)1,3630.327920.2
Färsaaret (FO)44551
Gibraltar (GI)457
Grönlanti (GL)3,4372,4013,784
Honduras (HN)130.0
Hongkong (HK)2,3292250.0447170.04,642
Indonesia (ID)1923,0240.62,4530.67
Intia (IN)3,1224740.172800.1
Irlanti (IE)31,3500.343780.176
Islanti (IS)1850.04490.04,050
Iso-Britannia (GB)37,3218,6001.824,0989,5452.432,501
Israel (IL)111,0340.265370.1373
Italia (IT)949,00220,1804.112,03412,1693.11,888
Itävalta (AT)152,6230.5503,2590.852
Japani (JP)60532,1596.61,53319,7925.03,397
Kambodza (KH)7030.11090.0
Kanada (CA)4337,8241.63441,0130.3313
Kazakstan (KZ)1
Kiina (CN)2,05940,1558.21,46931,0487.91,552
Kolumbia (CO)1810.01,2520.3
Kreikka (GR)6962750.12,5462210.12,890
Kroatia (HR)1,3071510.04462590.11,439
Kuwait (KW)3
Kypros (CY)125,748540.02,574310.0824
Latvia (LV)2256,2521.327,21212,3663.132,689
Libanon (LB)83830
Liechtenstein (LI)30.0
Liettua (LT)259,0291.84,3146,9341.8479
Luxemburg (LU)8053590.12880.1
Malesia (MY)71,4640.371,2360.3
Malta (MT)661482,764
Marokko (MA)20.010.0
Meksiko (MX)31,9340.427330.2396
Montenegro (ME)121
Myanmar (MM)50.0
Nicaragua (NI)10.0
Niger (NE)20.0
Norja (NO)54,26911,3972.355,9499,5152.455,989
Norsunluurannikko (CI)
Oman (OM)36
Pakistan (PK)7900.2
Panama (PA)40.02
Pohjois-Irlanti (XI)13
Pohjois-Korea (KP)10.0
Pohjois-Makedonia (MK)20120.0116
Portugali (PT)1,706370.01,8794490.11,874
Puola (PL)29,21860,03312.36,28618,2324.66,769
Ranska (FR)8,7932,5790.59,8074,0021.027,806
Ranskan Polynesia (PF)61
Romania (RO)5287850.293,3760.91,241
Ruotsi (SE)64,68429,9886.183,48238,5739.885,985
Saksa (DE)577,167105,40921.526,29899,79725.336,986
San Marino (SM)1,958
Saudi-Arabia (SA)42
Senegal (SN)20.0
Serbia (XS)420.01050.01,299
Singapore (SG)1,4241,2830.3703270.1161
Sint Maarten (SX)3
Slovakia (SK)292630.14350.1486
Slovenia (SI)4605160.16831,0660.31,017
Somalia (SO)13
Sri Lanka (LK)4790.19550.2
Sveitsi (CH)23,6724,9611.019,6599,1922.319,662
Taiwan (TW)36,3391.32193,2140.8554
Tanska (DK)4,74518,7183.86,89319,7745.03,673
Thaimaa (TH)34310.12,7312210.1
Tunisia (TN)440.0160.0
Turkki (TR)7110,6122.22,0773,1160.85,575
Tšekin tasavalta (CZ)1316,9331.44,19110,4522.610,065
Ukraina (UA)214350.09
Unkari (HU)242950.1181580.0194
Uruguay (UY)10.04660.035
Uusi-Kaledonia (NC)4
Uusi-Seelanti (NZ)326270.1773,8251.03,434
Venäjä (RU)1,6512670.13081210.0
Vietnam (VN)152,1960.41,9490.5
Viro (EE)3,80716,3003.3246,96415,0793.810,598
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)7,688620.095,039610.0104,231
Yhdysvallat (US)7,56244,0819.01,003,36815,7534.01,917,175
Yhdysvaltojen Tyynenmeren erillissaaret (UM)20.0
kaikki maat yhteensä 1,951,266100.0 489,307100.01,664,362100.0 394,717100.02,453,078100.0

Lähde: Tulli

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot