Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan D SÄHKÖ-, KAASU-, LÄMPÖ- JA ILMASTOINTIHUOLTO *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain vuosina 2019 - 2023


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
20192020202120222023
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)100.0
Alankomaat (NL)1,4810.14,1860.55,0270.27,6140.25,2250.5
Argentiina (AR)10.0
Australia (AU)200.020.010.064,3611.747,0064.5
Bangladesh (BD)20.0
Belgia (BE)1,2480.15590.15560.01,9000.03,1040.3
Botswana (BW)6,6530.2
Brasilia (BR)10.0190.0
Bulgaria (BG)70.0
Chile (CL)210.0
Egypti (EG)24,3850.6
Espanja (ES)5,1420.430,0753.435,0201.761,0231.61,4890.1
Etelä-Afrikka (ZA)79,1832.027,1872.6
Etelä-Korea (KR)3,4700.2650.010.0320.03950.0
Filippiinit (PH)20.0
Georgia (GE)10.0
Hongkong (HK)30.030.030.04780.0790.0
Indonesia (ID)50.06,2270.230.0
Intia (IN)40.02,6840.34,7350.24270.04,1670.4
Irlanti (IE)1020.0
Islanti (IS)80.0100.0
Iso-Britannia (GB)1,8000.13730.03920.02,4350.17,2210.7
Israel (IL)30.070.020.0390.0
Italia (IT)9,0800.77,0130.86,7850.315,8500.432,3343.1
Itävalta (AT)2,3800.21,7530.22,5770.14,1040.16,2450.6
Japani (JP)50.0120.030.0160.0
Kanada (CA)2410.06810.16350.025,8410.710,3711.0
Kazakstan (KZ)34,1310.92440.0
Kiina (CN)6,8430.524,6022.818,2960.97,2670.223,8302.3
Kolumbia (CO)4990.091,9312.43,7940.4
Kreikka (GR)8,9800.61050.0200.0
Kroatia (HR)50.050.0
Latvia (LV)3,9680.33,8650.43,5070.23,7540.112,6781.2
Liettua (LT)8730.15060.18500.06,9700.29,8691.0
Luxemburg (LU)30.0140.0290.0
Malesia (MY)10.010.0
Malta (MT)10.0
Meksiko (MX)20.030.080.040.0
Mosambik (MZ)8160.1
Myanmar (MM)80.0
Norja (NO)11,4950.89,4281.123,7311.174,2651.920,9712.0
Pakistan (PK)20.0
Pohjois-Irlanti (XI)380.0
Portugali (PT)110.01150.06840.1
Puola (PL)3,0640.24,7970.59,0530.417,4340.56,3890.6
Ranska (FR)6,5170.58,3281.03,7790.24,1040.15,0070.5
Romania (RO)170.0830.08880.06080.06230.1
Ruanda (RW)20.0
Ruotsi (SE)791,60556.8571,03065.41,194,49557.72,655,50568.7641,88861.8
Saksa (DE)41,6023.013,1941.570,4223.414,8810.415,8561.5
Saudi-Arabia (SA)10.0
Singapore (SG)2110.0
Slovakia (SK)350.03580.05600.02,0190.13,5080.3
Slovenia (SI)10.03,1190.46290.012,6090.37,1940.7
Sveitsi (CH)1,1800.17330.12030.02,9090.16340.1
Taiwan (TW)3310.01660.01290.06640.0220.0
Tansania (TZ)720.0
Tanska (DK)30,8702.22,2890.31,8770.114,9930.417,0811.6
Thaimaa (TH)20.080.0
Tunisia (TN)290.0230.060.0
Turkki (TR)3,3340.21780.01550.013,5980.41,3060.1
Tšekin tasavalta (CZ)2,7710.23,2590.44410.04,2530.14950.0
Ukraina (UA)1680.01,5640.280.0
Unkari (HU)1590.0740.02870.06450.01,8620.2
Uusi-Seelanti (NZ)30.0
Valko-Venäjä (BY)1,2080.1
Venäjä (RU)433,25931.1169,94419.5666,77332.2450,11211.726,4372.5
Vietnam (VN)150.01290.0
Viro (EE)17,6941.33,7880.414,0270.722,8460.633,2213.2
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)20.0160.0570.0
Yhdysvallat (US)2,8420.26,5980.85,0030.2126,8423.358,1495.6
kaikki maat yhteensä 1,394,071100.0 873,745100.0 2,070,970100.0 3,863,104100.0 1,037,884100.0

Lähde: Tulli

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot