Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan C TEOLLISUUS *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain jaksolla 2025 Q2 - 2026 Q2


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2025 Q22025 Q32025 Q42026 Q12026 Q2
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)20.020.010.05530.08220.0
Alankomaat (NL)393,2015.41,290,976416,5545.51,171,920392,9515.51,004,344457,1186.31,007,705388,2134.61,092,550
Albania (AL)6610.0978190.0401230.0947640.01,6051510.01,667
Algeria (DZ)9080.036,4006,7930.124,8199,4320.129,58517,8760.233,1691,9440.048,774
Amerikan Samoa (AS)10.0
Andorra (AD)5411620510.05740.038
Angola (AO)10.01,329461182190.0700150.01,182
Anguilla (AI)33940.07
Antigua ja Barbuda (AG)150.013590.05110.024236
Argentiina (AR)12,9720.28,5624,2940.18,71711,8970.211,1059,0510.19,02514,7020.29,093
Armenia (AM)100.08,002260.07,844130.07,221380.06,4311250.010,804
Aruba (AW)4,82110,04910.016,94321979
Australia (AU)36,4560.5451,14944,8750.6166,60114,5480.2252,80319,3770.3216,01420,0050.2259,281
Azerbaidžan (AZ)4,66830.03,9433,95050.05,02940.012,141
Bahama (BS)8,14797840.08,085140.05,096753
Bahrain (BH)2,4460.01,7847520.05,4601,4210.01,3031,6150.03,0571,1490.05,289
Bangladesh (BD)9860.06,2769980.06,2631,0100.08,9142,7020.04,8722,5310.06,461
Barbados (BB)6018240.0162110.073
Belgia (BE)175,1012.4512,645241,8523.2466,161211,0152.9497,016100,8891.4509,13596,7861.1526,347
Belize (BZ)826851
Benin (BJ)125157266
Bermuda (BM)4010.01133439
Bhutan (BT)103341258
Bolivia (BO)100.013180.0227300.0198280.02341810.0316
Bonaire, St. Eustatius ja Saba (BQ)4
Bosnia ja Hertsegovina (BA)3750.05,1982320.01,3464910.01,5811,8030.01,7521,6920.02,454
Botswana (BW)7785,7211,1151,02330.02,442
Brasilia (BR)106,7711.5109,83392,1241.2104,423119,1061.7156,756100,8841.4163,022122,4101.4152,785
Brittiläiset Neitsytsaaret (VG)4,9801331
Brunei (BN)10616630.01371
Bulgaria (BG)15,1020.220,65516,1650.228,23215,7760.221,25014,3820.218,48116,8550.220,960
Burkina Faso (BF)2,0055,5504,44170.02,10870.0467
Burundi (BI)6340.09990.01320.01,2460.01,5900.0226
Caymansaaret (KY)469763910
Ceuta (XC)2889,58925
Chile (CL)6,9240.177,0685,9200.162,5851,9330.061,7046,6790.150,2204,7140.165,896
Cookinsaaret (CK)40.082170.0
Costa Rica (CR)4980.05,4094500.02,9614,5410.13,3505,1110.15,7231,5410.07,535
Curaçao (CW)20,22320.04,3521,45536028
Djibouti (DJ)104108
Dominica (DM)6124
Dominikaaninen tasavalta (DO)480.06,289690.05,7601250.03,109450.04,613380.02,968
Ecuador (EC)4940.012,2893850.011,6474050.08,5517460.010,4604860.08,554
Egypti (EG)9,6360.1114,7855,4850.182,6104,8890.1123,5138,2200.191,2164,5630.1143,392
El Salvador (SV)6100.06351,8590.06539650.06971,7800.05826550.0745
Eritrea (ER)1,99672341,527
Espanja (ES)87,6421.2269,17781,0161.1234,29189,5431.2245,106103,3261.4244,906109,8421.3288,005
Eswatini (SZ)10.0461915710.0239200.0343
Etelä-Afrikka (ZA)11,3760.294,8244,8280.181,4897,8920.190,6364,1580.1101,9814,5640.1120,413
Etelä-Korea (KR)93,2621.3235,03874,4641.0215,77443,5750.6163,51464,2890.9138,47991,6791.1144,652
Etelämanner (AQ)20.0
Etiopia (ET)2,5140.05547130.05916120.01,6502630.02357910.02,012
Falklandinsaaret (FK)20.0
Fidzi (FJ)530.01,07814,5421300.02322725
Filippiinit (PH)10,6010.133,53318,9840.326,05112,6540.238,65618,6540.333,47620,7050.221,732
Färsaaret (FO)693400530.05611190.060610.0833
Gabon (GA)234931,086420680.0331
Gambia (GM)16151271
Georgia (GE)1680.03,0862330.04,642500.06,42790.03,921310.04,133
Ghana (GH)700.013,237150.05,36250.015,458570.018,080200.025,987
Gibraltar (GI)5,6785726,75520.02934,115
Grenada (GD)84
Grönlanti (GL)920.01,319660.0155160.072820.0671480.0611
Guam (GU)21531754
Guatemala (GT)2,5900.09,0095,0030.110,2645640.010,0445,2010.110,7823,1400.012,281
Guinea (GN)40.0361854,41320.02339
Guinea-Bissau (GW)40.0778
Guyana (GY)34057,6600.81,099530.038558,1440.89,75816,450
Haiti (HT)10.028200.0210.0410.02810.014
Heardsaari ja McDonaldsaaret (HM)70.020.0
Honduras (HN)9,6600.14964,7110.13846850.01,59210,6900.11,7799,0630.12,105
Hongkong (HK)1,8360.012,3591,6730.012,8872,1720.014,8021,4860.013,1246,7320.118,672
Indonesia (ID)13,6490.260,8537,2620.1107,7697,0740.1127,2159,2480.1129,84819,1740.263,206
Intia (IN)53,5510.7154,49957,0440.8157,19566,2080.9183,82175,4091.0152,84560,5520.7158,060
Irak (IQ)50.06,9572,610110.032,2384,1061,060
Iran (IR)860.01480.012290.0420.0580.0
Irlanti (IE)16,0560.261,42313,8360.250,96615,6600.256,02915,3540.254,29816,2820.265,769
Islanti (IS)5,5930.112,0455,1680.19,4463,5820.014,8587,6310.111,6929,3380.117,252
Iso-Britannia (GB)118,3421.6601,297113,6551.5607,865230,0383.2621,689110,3721.5534,112127,1441.5536,371
Israel (IL)12,6690.260,20423,8640.338,58017,6970.247,93623,5430.355,77920,5940.258,463
Italia (IT)200,7162.7439,285186,6002.5325,819205,9182.9409,776225,1283.1434,958214,6742.5528,719
Itävalta (AT)79,0721.1102,67183,8551.188,62780,6561.1101,58267,6700.997,48073,9640.9102,136
Jamaika (JM)2470.0576660.0303650.08320.058150.041
Japani (JP)65,9310.9259,88264,3220.9265,82857,7860.8283,51669,9861.0257,42976,3330.9228,490
Jemen (YE)1841070.074420418233
Jordania (JO)17,2460.29,5372,2470.08,50714,8200.27,7187,1010.16,3399,7130.111,032
Joulusaaret (CX)10.0910.0320.0
Kambodža (KH)6750.05874760.09638730.01,2267450.01,2638790.01,610
Kamerun (CM)8510.06836380.06973600.02545370.07573640.0191
Kanada (CA)45,0160.6164,62274,8541.0173,90381,7111.1161,55139,9800.5155,865125,5061.5247,126
Kap Verde (CV)293129253317217
Kazakstan (KZ)3,8200.121,8905,0930.121,0607,7300.177,9496340.013,35620,9900.218,151
Kenia (KE)4,2780.114,3811,2810.016,3196600.016,9763,1320.016,3528990.018,883
Kiina (CN)423,1515.8644,457427,3415.7652,413434,5386.0747,066533,2117.3773,058540,6956.3798,211
Kirgisian tasavalta (KG)5,6383,3913,9357,3894,931
Kolumbia (CO)27,4050.433,58322,8790.338,31226,4510.417,86834,3100.554,15324,7560.321,444
Komorit (KM)5180.0410.010.0
Kongo (CG)3870.01,3914890.01,8458850.01,4931,0360.0474970.085
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)45,1370.610,20438,9600.511,87919,3640.39,27034,9980.56,78624,2940.34,937
Kosovo (XK)37211760.011420.0208150.090
Kreikka (GR)4,3430.145,0725,8720.140,0175,2330.149,8614,3590.159,2717,7240.154,920
Kroatia (HR)2,3780.017,0652,1820.011,6192,1060.011,2143,2840.011,2013,1500.014,073
Kuuba (CU)20.057
Kuwait (KW)930.05,18810.06,073160.04,2063,128430.03,397
Kypros (CY)250.04,289230.03,8814,058100.04,50590.04,261
Laos (LA)3550.0343300.03841,2220.0135300.02,3063920.05,423
Latvia (LV)52,4680.7187,58766,3160.9141,14851,1620.7129,63145,0970.6267,89550,8300.6140,816
Lesotho (LS)10.0
Libanon (LB)3810.03,491330.01,09730.01,38090.01,190500.01,727
Liberia (LR)9760.01252,8060.03641,1640.04663510.0768680.0256
Libya (LY)3,2482,0201,9169210,047
Liechtenstein (LI)1640.05,1592260.05,4631720.03,1771810.06,8681490.07,554
Liettua (LT)75,2131.0125,14073,7271.0117,23564,9620.9123,74665,6500.9106,93985,8161.0133,501
Luxemburg (LU)8,6780.17,5479,5170.16,42010,9320.26,8745,0420.16,2768,5040.16,577
Macao (MO)570.032950.077980.011710.030460.029
Madagaskar (MG)3320.02592,2940.01474,6980.11081,2760.0622,1650.0108
Malawi (MW)140.01,287140.01,559130.01,18767808
Malediivit (MV)30.047163154116152
Malesia (MY)26,4920.439,80431,7780.452,07342,2610.651,65956,9810.835,64849,0050.674,486
Mali (ML)30.053790.01,513220.0122970.01,4001860.0395
Malta (MT)8220.05,5148470.03,3833090.04,7059380.03,6956930.044,118
Marokko (MA)4940.032,9583260.017,5217,9040.124,61614,8770.217,8345,9520.135,064
Marshallinsaaret (MH)106
Mauritania (MR)5717510.02,65794487
Mauritius (MU)4120.0238690.07371200.03844480.01874780.0429
Meksiko (MX)35,4110.597,25719,5200.388,03226,0130.481,22826,1750.487,42546,0150.596,857
Melilla (XL)9
Merellä olevat laitokset ulkokaupassa (QW)7090.08340.0
Mikronesia (FM)20.0
Moldova (MD)280.01,50630.02,183330.02,702600.01,805670.01,431
Mongolia (MN)8,1039,75220.016,40917,5317,744
Montenegro (ME)60.098114193400.01601090.03,341
Mosambik (MZ)1,7420.04113510.0896991,2620.01,0101,4980.04,996
Myanmar (MM)30.020510710.0662420.0543460.0120
Määrittelemättömät maat ja alueet kolmansien EU:n ulkopuolisessa kaupassa (esim. kansainväliset järjestöt ja merellä olevat laitokset) (QW)7090.08340.0
Namibia (NA)20.05,396980.08,795210.08,455400.07,336180.04,572
Nauru (NR)2
Nepal (NP)90.0204350.013480.07760.071420.011
Nicaragua (NI)7590.01772,5930.0342,8060.01412,0110.0207,2700.1135
Niger (NE)1720.0100.05749
Nigeria (NG)960.04,445780.07,4854190.05,2425230.018,9588020.013,661
Norja (NO)1,134,35815.5438,2201,255,38316.7398,630943,05413.1479,1381,153,49615.8427,1241,754,72720.6538,843
Norsunluurannikko (CI)1,5650.07,7491,8180.01,2339300.04,3921740.06,8521,2040.06,591
Oman (OM)3,9980.17,5593,3480.05,0404,1390.110,8311,2180.07,3429270.09,942
Pakistan (PK)1,9300.06,6702,8600.07,1322,1040.010,4602,3180.013,6402,3970.043,349
Palau (PW)11310
Palestiinalaisalue (PS)740.015718791241212
Panama (PA)50.01,7231160.01,58840.02,044110.0686770.01,820
Papua-Uusi-Guinea (PG)1,6982,11710.03,92760.02,372630.0769
Paraguay (PY)2100.01,4781710.01,160930.07601910.07241300.0216
Peru (PE)2920.024,6206090.022,7492,2460.027,1082,7400.015,2331,2990.017,921
Pohjois-Irlanti (XI)2310.012,1792450.013,6053350.014,0222,3230.023,9811,9890.020,985
Pohjois-Korea (KP)10.0
Pohjois-Makedonia (MK)2,3280.02,5672,1450.02,7131,7900.01,0065,1760.11,2322,8670.01,568
Portugali (PT)16,3790.248,73113,6750.240,71312,4350.252,67914,5670.250,54116,6980.254,574
Puola (PL)327,1704.5596,222308,0354.1618,048324,3804.5557,263264,1153.6630,379311,3283.7551,033
Päiväntasaajan Guinea (GQ)5219
Qatar (QA)34,8220.54,44153,3890.75,09756,8320.85,03128,8110.44,46613,9010.23,446
Ranska (FR)182,9002.5430,039174,1122.3399,599190,1832.6500,111150,4032.1441,495163,1391.9437,701
Ranskan Polynesia (PF)10910.0809210.0830
Romania (RO)39,7490.568,46741,2600.590,82832,6580.544,83934,9480.566,14133,5410.465,053
Ruanda (RW)1,1350.08701560.01403,8830.16171,9750.03303060.0605
Ruotsi (SE)575,6907.91,802,233552,0777.41,540,905582,8238.11,650,650573,5907.81,699,059589,2316.92,053,709
Saint Vincent ja Grenadiinit (VC)4050.02250.0
Saint-Barthélemy (BL)490.0
Saksa (DE)972,59213.31,304,6531,062,57414.11,407,029936,94113.01,378,499843,08111.51,274,669855,51610.01,358,404
Salomonsaaret (SB)20.0120.0
Sambia (ZM)7830.05,6112820.08,1612530.09,2647090.04,6328250.08,829
Samoa (WS)29
San Marino (SM)60.04020.0110.012770.0436590.024
Sao Tome ja Principe (ST)40.0
Saudi-Arabia (SA)3,4050.089,1484,6740.176,3535,6160.1101,0292,3250.067,7003,6980.076,832
Senegal (SN)4,47020.084755,4470.83,789210.085986,5521.01,036
Serbia (XS)5,0880.112,8174,0820.112,0145,4630.19,5234,8000.110,4385,3760.19,260
Seychellit (SC)687130.0938590.080355240.0163
Sierra Leone (SL)80.023160.0141270.0387140.0207
Singapore (SG)59,8480.838,22521,6640.341,37426,9710.454,95645,2430.642,6895,5730.137,554
Sint Maarten (Alankomaiden osa) (SX)68680.02
Slovakia (SK)26,6250.436,44925,3280.341,63524,2450.338,65024,5580.337,11326,3960.344,238
Slovenia (SI)8,8990.116,51710,0140.113,7079,0310.112,46511,7900.213,35410,9040.113,151
Somalia (SO)2810.017
Sri Lanka (LK)1,0080.02,3511,7540.02,6737260.06,0189480.01,1403,0820.02,701
St. Helena (SH)42
St. Kitts ja Nevis (KN)10.0
St. Lucia (LC)1499535
St. Vincent ja Grenadiinit (VC)4050.02250.0
Sudan (SD)1508925420.035
Surinam (SR)13820920520.022784
Sveitsi (CH)51,6160.771,84255,4480.762,96864,6250.973,80256,3480.869,70391,9931.181,225
Syyria (SY)269175110.046320.02961
Tadžikistan (TJ)374484424170.0350110.0257
Taiwan (TW)69,9981.036,93983,9861.148,479114,0171.650,577126,6931.746,541157,1491.857,962
Tansania (TZ)2,4100.04,5732100.015,070890.08,5095,1140.12,5813,3320.011,167
Tanska (DK)208,4572.8273,684162,0942.2231,326196,4872.7280,258222,5813.0280,925274,9103.2264,601
Thaimaa (TH)22,8990.355,60421,0200.350,82921,8800.336,92922,7420.346,81629,9400.444,937
Timor-Leste (TL)33
Togo (TG)920179204170250
Tonga (TO)110
Trinidad ja Tobago (TT)23,9700.325412,3600.246622,9540.3237360.03949,2390.1242
Tsad (TD)19249710
Tunisia (TN)1,4970.08,7292,3010.012,6882,1210.08,8102,9850.09,5012,7710.014,261
Turkki (TR)53,5250.7197,90151,3300.7150,79445,2780.6186,13367,7290.9186,37189,2881.0192,886
Turkmenia (TM)10.038718775887250.0480
Turks- ja Caicossaaret (TC)610.0
Tuvalu (TV)54
Tšekin tasavalta (CZ)82,1321.1120,52181,4391.1122,54882,6241.1119,69782,2041.1116,06394,4561.1128,673
Uganda (UG)1,6650.05286410.02782,0100.0755140.01,0772,1590.0435
Ukraina (UA)17,8130.238,38216,8980.229,77811,7350.233,61711,9390.232,72514,9510.234,792
Unkari (HU)34,2130.556,82639,1370.555,92729,6020.459,02324,3940.355,86430,5900.467,444
Uruguay (UY)6,3180.115,3567,9130.110,76812,7440.210,70419,7120.310,46119,7280.29,536
Uusi-Kaledonia (NC)2651291,173900.0101210
Uusi-Seelanti (NZ)4,7470.121,4462,0030.020,3141,4150.017,2454,2630.124,1597,0360.131,938
Uzbekistan (UZ)90.06,233460.06,4297,8717,6760.13,8793500.07,406
Valko-Venäjä (BY)20.01,50030.01,6311,8841750.01,5191320.01,530
Vanuatu (VU)2,016267703
Vatikaanivaltio (VA)8
Venezuela (VE)860.035236230.09730.017430.02,776
Venäjä (RU)143,0632.079,351208,2362.854,352222,1153.174,781203,4032.854,664171,5232.044,683
Vietnam (VN)18,0490.287,82618,7410.298,45017,8980.260,64626,9960.479,46727,3560.382,586
Viro (EE)361,3174.9354,515331,8944.4346,033331,0354.6347,529324,7514.4318,492341,3974.0383,167
Wallis- ja Futunasaaret (WF)28
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)2,5790.057,7393,4720.084,0202,9590.092,2695,3220.147,3824,9800.147,597
Yhdysvallat (US)479,4316.51,142,381414,9745.52,764,791331,2204.61,141,412353,2474.81,036,854580,0806.83,283,256
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)60.03425940.0
Yhdysvaltojen Tyynenmeren erillissaaret (UM)20.020.070.0
Zimbabwe (ZW)80.031560.089011840.096830.04,032
kaikki maat yhteensä 7,327,863100.014,295,997100.0 7,509,533100.014,873,546100.0 7,198,539100.013,954,461100.0 7,308,147100.013,450,817100.0 8,526,416100.016,813,707100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Vuoden 2026 tammi-kesäkuun tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot