Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan C TEOLLISUUS *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2023/92023/102023/112023/122024/1
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)49827320.0
Alankomaat (NL)160,0736.2407,511147,2065.6433,475168,0356.1439,884161,6266.7380,530157,9376.5326,793
Albania (AL)3172850.02741510.02411450.03211450.0225
Algeria (DZ)7,9948,15320.016,08220.018,0859,360
Amerikan Samoa (AS)
Andorra (AD)100.0721101117
Angola (AO)40.028960.0378191,92220.0146
Anguilla (AI)65212
Antigua ja Barbuda (AG)12710190.0286
Argentiina (AR)3280.04,972830.03,8423600.07,4093,0650.11,6733490.01,744
Armenia (AM)240.0984190.01,0322,502340.03,6311,925
Aruba (AW)92782
Australia (AU)14,2880.652,11623,0390.946,14112,5390.571,5284,2810.253,7412,6980.150,086
Azerbaidzan (AZ)150.01,164320.01,084140.01,2432,1050.11,5411,702
Bahama (BS)30.05,61620.085510.04319420.036,103
Bahrain (BH)290.04352330.01,3956770.01,136150.09961410.0424
Bangladesh (BD)2760.02,5895520.02,2991960.02,0434560.03,8243890.03,200
Barbados (BB)110.061320.03383580.0112
Belgia (BE)73,4102.8165,74583,0203.1134,40670,8192.6161,80948,1532.0201,96063,2472.6157,421
Belize (BZ)70.05
Benin (BJ)363922639
Bermuda (BM)9253
Bolivia (BO)13530.011920.092214190.098
Bosnia ja Hertsegovina (BA)6480.01,747160.0576660.01,76650.02294030.0531
Botswana (BW)23121,91457
Brasilia (BR)22,8890.931,26069,8152.644,98838,7801.451,84730,6471.341,88926,9291.132,584
Brittiläiset Neitsytsaaret (VG)1
Brunei (BN)797439
Bulgaria (BG)5,2440.29,9954,9540.27,3885,6720.210,2434,3710.25,6554,2610.29,676
Burkina Faso (BF)43620.080731601,312
Burundi (BI)850.04260.0
Caymansaaret (KY)324346175
Chile (CL)3,5330.119,6421,6410.117,7131,7190.117,4827350.019,4892,0080.122,859
Costa Rica (CR)1350.08401240.01,037940.02,0715350.03289390.0801
Curaçao (CW)303
Djibouti (DJ)32680.06088
Dominikaaninen tasavalta (DO)6,9030.3946240.01,07814,5940.57803,1150.14,354540.01,673
Ecuador (EC)1940.03,2911810.01,7143550.02,3831370.01,6967380.03,197
Egypti (EG)2,4880.138,5901,4170.134,1982,5820.138,4883,0830.138,7713,0410.130,799
El Salvador (SV)60.0754130.013480.0181180.0334250.0421
Eritrea (ER)522
Espanja (ES)19,5880.878,61530,9481.280,65623,8210.9111,11125,2061.077,62922,9970.982,586
Eswatini (SZ)10.041110.0110.010.010
Etelä-Afrikka (ZA)3,1290.131,0854,1840.232,2112,7500.124,0271,1740.030,8434,3080.229,031
Etelä-Korea (KR)18,8540.757,64420,7050.845,00022,5950.857,50818,5550.845,61619,8820.856,614
Etiopia (ET)250.06690.057970.019390.02000.0123
Fidzi (FJ)4331,358
Filippiinit (PH)3,2130.16,7412,0150.16,6361,5910.17,4317,3040.35,9568350.07,220
Färsaaret (FO)1000.013523153239175
Gabon (GA)370.01521114245
Gambia (GM)146
Georgia (GE)170.01,1103820.02,038130.01,161920.02,488140.02,367
Ghana (GH)40.010,62610.08,7119,268120.02,1904,593
Gibraltar (GI)118110.011234
Grönlanti (GL)217400.022520.0492100.01,035410.0209
Guam (GU)2362
Guatemala (GT)910.08532430.01,6411150.05,1713770.02,6611240.04,724
Guinea (GN)503233177132
Guyana (GY)1380.09020.0301730.09860.0321860.06
Haiti (HT)150.0210.028320.0
Honduras (HN)5590.0535530.01571,5970.16899460.02051,8900.1294
Hongkong (HK)6360.04,6761,3240.16,4531,4840.17,0551,8380.17,4862,5470.18,945
Indonesia (ID)2,0310.144,65012,1940.540,1249,5950.381,8678,2610.357,5357,4260.322,348
Intia (IN)18,0260.736,01617,9330.735,46516,6150.639,51212,5290.540,83916,6790.754,445
Irak (IQ)2,5282,95420.09641,30790.0644
Iran (IR)460.010060.0121130.030.072250.0
Irlanti (IE)1,9090.113,2003,9790.215,9233,6460.120,6003,4360.114,1153,5670.113,681
Islanti (IS)9450.07,4869270.05,4511,2550.03,8591,3070.12,7941,8050.15,225
Iso-Britannia (GB)100,9783.9159,38935,0141.3213,58735,1551.3188,29591,7293.8189,81087,8453.6234,600
Israel (IL)4,9880.212,6034,4230.213,6352,9050.19,0414,8290.211,4691,0590.015,100
Italia (IT)69,7212.7136,72673,2222.8138,96074,5322.7142,41366,4842.7127,83653,5172.2119,216
Itävalta (AT)29,5551.133,87435,4441.339,96626,5531.035,71448,3472.028,97823,3981.029,008
Jamaika (JM)1030.0561860.049630.0491510.067540.093
Japani (JP)16,5460.6107,31819,6180.794,19916,5780.686,84017,4780.786,07111,0760.580,413
Jemen (YE)513308339624148
Jordania (JO)8,0240.31,779330.02,7078,5920.32,598650.01,8618,5190.32,334
Joulusaaret (CX)30.0
Kambodza (KH)3380.02197370.01458260.01193050.01481570.0106
Kamerun (CM)1070.0592800.02731360.02536010.0232275
Kanada (CA)9,8220.451,00925,7991.061,28234,2391.240,59328,7191.232,93514,4860.658,251
Kap Verde (CV)61122312355
Kazakstan (KZ)4060.010,808530.011,7425280.012,3454640.014,845630.08,999
Kenia (KE)3340.07,1301780.05,4154360.03,6334330.08,0965740.03,830
Kiina (CN)131,2095.1254,621161,6526.1237,062173,3396.3253,509156,8366.5249,416103,8364.3253,673
Kirgisian tasavalta (KG)30.01,389290.02,920471331230.0951
Kiribati (KI)2
Kolumbia (CO)3,9720.29,0686,7390.37,2426,1560.27,3328,1130.39,03310,6410.46,879
Komorit (KM)20.0240.021
Kongo (CG)660.01104660.01183310.02305790.072890.085
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)7,8320.322,56614,9040.68,44913,6900.51,3718,7500.42,5329,9270.41,899
Kosovo (XK)107681594835
Kreikka (GR)1,1230.08,9576740.011,0439150.011,5812,1830.111,3472,4360.112,579
Kroatia (HR)8210.04,6211,1570.05,3584,7620.23,3402,6510.13,2727410.02,671
Kuuba (CU)330.020.0
Kuwait (KW)2,04280.01,216960.01,9359951,660
Kypros (CY)10.02,132380.01,300870.01,6052170.09415240.01,116
Laos (LA)840.081780.0861070.01690.05810.090
Latvia (LV)11,0600.451,87013,2360.543,28516,6760.642,99412,1050.539,72713,7200.640,131
Libanon (LB)250.0473260.01,7603060.0686170.0548378
Liberia (LR)321300.04,8782570.0101410.0
Libya (LY)6121747535732
Liechtenstein (LI)160.01,6151130.01,917520.01,939120.0965140.01,363
Liettua (LT)21,5380.845,50820,9020.854,86226,7301.041,01922,4830.940,30516,8710.741,550
Luxemburg (LU)5,0830.23,5235,0390.22,9896,0770.22,5154,4220.21,9763,6010.11,717
Macao (MO)230.086110.034129218
Madagaskar (MG)710.031200.0871120.072440.012980.0313
Malawi (MW)150.029710.027190.080.02281740.0115
Malediivit (MV)294291130
Malesia (MY)20,3430.814,1399,5850.410,97412,9390.511,8598,1650.311,9518,4170.316,394
Mali (ML)1,69320.01,28419220.02070.066
Malta (MT)1670.02,9832940.03766380.03941270.02823150.0309
Marokko (MA)1860.038,6891550.06,679610.010,0502170.011,8131010.09,862
Marshallinsaaret (MH)441
Mauritania (MR)742,139142764
Mauritius (MU)140140.0971300.0234820.094800.0118
Meksiko (MX)3,6910.135,5897,8670.339,19914,2190.530,15410,4320.431,06410,2130.444,922
Melilla (XL)3
Moldova (MD)120.0673310.0666737240.082210.0421
Mongolia (MN)3,3231,7105,4366,39320.0384
Montenegro (ME)11042230.01132
Mosambik (MZ)1930.0317154222103187
Myanmar (MM)10.044200.06360.026810710.09
Namibia (NA)22678810.030101,446
Nepal (NP)200.05160.02240.018500.0160.06
Nicaragua (NI)990.06690.010541020.014110
Niger (NE)290
Nigeria (NG)40.01,112110.0855150.01,1382160.01,3233140.01,302
Norja (NO)424,12416.4145,205439,40416.6142,914526,09319.1155,099494,92620.4116,507464,72219.0121,540
Norsunluurannikko (CI)130.03162,11240.01,0481,32510.0916
Oman (OM)1,6640.12,4218560.09578100.02,7485120.01,2909930.0862
Pakistan (PK)4350.02,2773800.01,6356700.03,7664490.01,8103250.01,991
Palau (PW)520
Palestiinalaisalue (PS)1217617010562
Panama (PA)10.01,161140.01,835270.01,365244110.0386
Papua-Uusi-Guinea (PG)2915362,11820
Paraguay (PY)7,0610.398700.0307760.013520.05283570.0252
Peru (PE)840.06,668360.06,641720.06,1453930.05,7132650.05,088
Pohjois-Irlanti (XI)1810.02,0592680.05,1214030.02,6364100.02,3434040.04,301
Pohjois-Korea (KP)4530.0
Pohjois-Makedonia (MK)2,5430.13672,8630.11743,3370.16342,8340.14472,2660.1667
Portugali (PT)4,0100.212,3595,5470.218,1534,6720.220,6825,2840.214,3484,5540.213,816
Puola (PL)97,0263.8171,427106,1314.0246,822110,4054.0158,84787,1643.6118,73789,7443.7147,812
Päiväntasaajan Guinea (GQ)82
Qatar (QA)39,3581.52,53122,2390.81,73828,5751.01,30719,0040.81,4806470.01,564
Ranska (FR)62,9872.4160,88570,8722.7145,67052,9361.9133,80942,6791.8125,25953,7542.2139,613
Ranskan Polynesia (PF)42593595
Romania (RO)10,4610.424,30013,0950.517,91912,6840.515,5408,2990.320,56610,1090.415,975
Ruanda (RW)1,6930.1226900.045170.0995340.02272850.064
Ruotsi (SE)204,0977.9604,248195,3517.4561,625194,0987.1508,902158,7706.5455,900197,9398.1468,212
Saint Vincent ja Grenadiinit (VC)16
Saksa (DE)347,35913.5483,279346,62913.1503,652392,25214.3585,827317,27913.1442,867366,18415.0505,439
Sambia (ZM)1,668227451809720.01,789
San Marino (SM)10.010660.01230.0407
Saudi-Arabia (SA)3240.029,7276190.023,7674700.026,2872130.028,0997750.023,750
Senegal (SN)150.052010.035030.0555252780.0880
Serbia (XS)1,7230.14,5711,7450.13,4201,9090.19,7241,6930.15,0695,3280.25,833
Seychellit (SC)368129810
Sierra Leone (SL)60.0120.060.0420.03560.019
Singapore (SG)1,2340.013,75111,5420.416,1782,9150.118,0432,1690.117,8793,3740.124,421
Sint Maarten (SX)4
Slovakia (SK)7,2470.39,90417,6310.710,2246,7080.211,4197,4830.38,4146,8680.37,608
Slovenia (SI)1,8770.14,2842,9480.16,0412,0620.13,9474,0530.23,8192,5790.16,213
Somalia (SO)12
Sri Lanka (LK)1270.05482890.04021830.01,2662840.04742030.0298
St. Kitts ja Nevis (KN)
St. Lucia (LC)1,239464175
St. Vincent ja Grenadiinit (VC)16
Sudan (SD)12127389
Surinam (SR)1422721517530.039
Sveitsi (CH)17,7560.726,99715,7580.627,95115,4940.626,20019,8090.819,04931,8681.334,399
Syyria (SY)220100.017250
Tadzikistan (TJ)529229119
Taiwan (TW)32,2241.213,33672,0052.710,76128,2581.015,59531,6201.320,75640,2631.715,721
Tansania (TZ)2180.010,7092520.01,4696382,3654,102
Tanska (DK)36,6221.482,16433,1331.388,03735,1381.387,10735,6301.586,57359,3282.489,005
Thaimaa (TH)6,6960.316,0445,2980.210,5594,7960.218,9805,5380.211,0594,3290.212,580
Timor-Leste (TL)15985
Togo (TG)346144562596
Trinidad ja Tobago (TT)6,6140.3269160.013312,1850.422940.015100.062
Tunisia (TN)1370.01,6542550.02,2742230.02,9051660.01,5552670.03,875
Turkki (TR)15,0760.676,75113,9750.572,76114,9960.558,36612,5260.569,14920,5890.874,723
Turkmenia (TM)339110593839
Turks- ja Caicossaaret (TC)502,2402
Tuvalu (TV)348
Tšekin tasavalta (CZ)26,2211.040,32535,5501.337,16236,2451.338,47223,0781.030,19824,7261.038,529
Uganda (UG)4370.02401800.01342760.02701170.01821810.0184
Ukraina (UA)8,6700.312,3675,9220.212,4222,1180.18,5683,5520.18,0292,0830.17,175
Unkari (HU)9,3820.418,74611,7790.420,00611,2230.418,4537,9050.313,3258,3680.321,560
Uruguay (UY)2160.05,488340.07,0672,6481,6010.12,95210.04,574
Uusi-Kaledonia (NC)609015617484
Uusi-Seelanti (NZ)3240.05,4071,3790.15,5141080.05,9313600.04,8253470.05,217
Uzbekistan (UZ)10.03,403160.028,186200.04,1046,5401,350
Valko-Venäjä (BY)210.0870210.01,330720.073110.0375260.01,037
Vatikaanivaltio (VA)11
Venezuela (VE)204180.04950.062285
Venäjä (RU)95,9193.763,442127,1974.89,238103,1343.810,68084,0083.5124,94177,2943.219,329
Vietnam (VN)5,1190.218,7636,1400.222,8495,8040.216,8086,4270.313,6205,8790.216,684
Viro (EE)119,2054.6111,740117,3824.4120,418118,6834.3115,58294,9213.9103,303100,1164.1101,684
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)1,2650.018,1731,3030.018,3118160.019,6145140.016,1906860.020,301
Yhdysvallat (US)172,1046.7505,12888,1943.3531,129136,9525.02,311,755100,1754.1402,379122,0815.0411,551
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)4622820.0331
Yhdysvaltojen Tyynenmeren erillissaaret (UM)20.0
Zimbabwe (ZW)10.021810.03255
kaikki maat yhteensä 2,578,773100.04,808,728100.0 2,641,744100.04,808,224100.0 2,748,202100.06,601,328100.0 2,424,200100.04,327,549100.0 2,439,584100.04,369,498100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot