Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan O JULKINEN HALLINTO JA MAANPUOLUSTUS; PAKOLLINEN SOSIAALIVAKUUTUS *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain vuosina 2021 - 2025


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
20212022202320242025
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)10.0
Alankomaat (NL)2,8750.98480.36
Armenia (AM)10.0
Australia (AU)760.0150.03
Belgia (BE)1120.01720.1
Bosnia ja Hertsegovina (BA)10.0
Brasilia (BR)100.0
Chile (CL)10.0
Eritrea (ER)20.0
Espanja (ES)33,81210.921,4758.73
Etelä-Afrikka (ZA)3190.1
Etelä-Korea (KR)10.02210.1
Filippiinit (PH)
Georgia (GE)20.0
Grönlanti (GL)10.0
Hongkong (HK)10.0
Indonesia (ID)20.0
Intia (IN)30.07,2022.928
Iran (IR)10.0
Irlanti (IE)210.0
Islanti (IS)130.0
Iso-Britannia (GB)14,5984.720,6508.3560
Israel (IL)10,8753.55,0662.043
Italia (IT)3350.12,0260.81
Itävalta (AT)7920.31120.0
Japani (JP)110.0100.0
Kanada (CA)5,5831.81620.16
Kaupallisista tai puolustuksellisista syistä määrittelemättömät maat EU:n ulkopuolisessa kaupassa (QZ)69,51222.3108,93843.94,629
Kenia (KE)40.0
Kiina (CN)61,13519.61190.0
Kosovo (XK)10.070.0
Latvia (LV)150.01,6720.72
Libanon (LB)10.0
Liettua (LT)60.010.0
Luxemburg (LU)710.0
Malesia (MY)2530.1
Meksiko (MX)1050.010.0
Nepal (NP)20.0
Norja (NO)9040.35,0082.018
Portugali (PT)1360.0
Puola (PL)510.03150.13,906
Ranska (FR)39,13812.69,1413.7350
Romania (RO)9380.3530.0
Ruotsi (SE)5,6161.83,7391.5137
Saksa (DE)3,7891.22,5101.051
Serbia (XS)10.0280.0
Singapore (SG)260.02920.1
Slovakia (SK)340.0
Slovenia (SI)30.030.0
Sveitsi (CH)5750.21,0570.4293
Taiwan (TW)70.0120.0
Tansania (TZ)9
Tanska (DK)1410.05870.21
Thaimaa (TH)1,4860.5250.0
Turkki (TR)30.0
Tšekin tasavalta (CZ)1760.1
Ukraina (UA)50.011,886
Unkari (HU)340.020.0
Uusi-Seelanti (NZ)10.0
Venäjä (RU)20.010.0
Viro (EE)380.08650.310
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)10.0
Yhdysvallat (US)57,61718.554,04921.8274
kaikki maat yhteensä 311,368100.0 248,193100.0198,403100.0

Lähde: Tulli

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot