Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan M AMMATILLINEN, TIETEELLINEN JA TEKNINEN TOIMINTA *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain jaksolla 2022 Q4 - 2023 Q4


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2022 Q42023 Q12023 Q22023 Q32023 Q4
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)129
Alankomaat (NL)5,4292.93,2704,2482.52,4754,5963.02,0555,0543.24,6476,5684.35,806
Albania (AL)555
Algeria (DZ)22
Angola (AO)1
Antigua ja Barbuda (AG)1
Argentiina (AR)40.02240.016620.0268720.03
Armenia (AM)81114220.01077326
Australia (AU)2870.21,3322710.21,3021440.19251480.11,1902490.2902
Azerbaidzan (AZ)6811086
Bahama (BS)2
Bahrain (BH)14783313
Bangladesh (BD)2560.12260.11320.02130.02170.0627
Barbados (BB)32
Belgia (BE)4130.21,6411,3130.81,5731,2870.81,9328320.51,4261,7381.12,702
Bhutan (BT)196
Bolivia (BO)30.0259280.07
Bosnia ja Hertsegovina (BA)820.026
Brasilia (BR)2180.16,2431020.11,152830.11,2911150.1513190.0254
Bulgaria (BG)210.0489170.02,562120.0423510.25851060.1104
Burkina Faso (BF)43
Burundi (BI)6
Caymansaaret (KY)8
Ceuta (XC)3
Chile (CL)30.01,40510.072130.01,6641,3612,482
Costa Rica (CR)180.0840.0141180.030.0
Curaçao (CW)33
Dominikaaninen tasavalta (DO)10.01710.0520.052
Ecuador (EC)4948818224
Egypti (EG)10.041960.034530.018540601
El Salvador (SV)271
Espanja (ES)1,8851.03,5702,8161.72,9502,7791.82,0173,0951.92,1531,2910.82,508
Eswatini (SZ)10.0
Etelä-Afrikka (ZA)500.0860330.0946370.0906980.11,059820.11,396
Etelä-Korea (KR)9670.56,8867820.57,0386850.452,9968130.55,1015760.46,288
Etelämanner (AQ)65
Etiopia (ET)1312
Fidzi (FJ)1
Filippiinit (PH)2060.1119710.0118220.04391190.13721170.142
Färsaaret (FO)24267
Gambia (GM)4772
Georgia (GE)10.046120.077180.0219140.01149
Ghana (GH)21498
Gibraltar (GI)1
Grönlanti (GL)24
Guatemala (GT)1592
Guinea (GN)6
Guinea-Bissau (GW)8
Haiti (HT)
Hongkong (HK)1470.19691000.15681340.11,061240.01084680.3406
Indonesia (ID)130.011,109520.03,045190.0270350.06,95210.01,311
Intia (IN)4070.23,1684940.32,7864190.31,5253690.21,0617240.5756
Irak (IQ)271,391507924
Iran (IR)125100169333344
Irlanti (IE)4540.24373720.24076490.46946610.46165740.4388
Islanti (IS)110.035110.0163880.146190.03150.0100
Iso-Britannia (GB)3,8262.16,3824,9722.97,6564,0502.66,5674,2102.65,2807,1534.74,495
Israel (IL)2940.22231270.15849190.65103520.2828860.6564
Italia (IT)6,0493.33,0917,2234.32,4124,2652.72,1606,1173.81,4734,4102.94,266
Itävalta (AT)1,9441.13,8451,7201.01,6501,5671.07301,5691.07121,1970.81,338
Jamaika (JM)1
Japani (JP)1,9201.07,6061,7311.04,2651,0940.73,4861,0520.74,7041,9291.32,911
Jemen (YE)24
Jordania (JO)692224124
Kambodza (KH)1590.115120.020520.0860.01670.014
Kamerun (CM)21220.0
Kanada (CA)9190.51,4773850.29986770.46065650.41,2085390.41,178
Kap Verde (CV)11
Kazakstan (KZ)20.01,69020.025030.028530.072640.076
Kenia (KE)1,0181126967
Kiina (CN)32,08017.49,68231,30118.57,35920,96013.54,25418,50811.63,68421,25014.07,951
Kirgisian tasavalta (KG)3175474
Kiribati (KI)173
Kolumbia (CO)246259260.01,821460160.0241
Kongo (CG)2
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)65513403135,632
Kosovo (XK)1330.0
Kreikka (GR)1,7591.04174,8162.92343,5362.34594,1072.62044,4552.9150
Kroatia (HR)190.01,61570.02925874860.0306
Kuwait (KW)118221727145
Kypros (CY)4148960.05
Laos (LA)101
Latvia (LV)2,4111.31,0232,0251.28964530.39143230.27146180.4752
Libanon (LB)17261920
Libya (LY)12
Liechtenstein (LI)420.0200.0410.01130.0
Liettua (LT)2,0641.14681,3550.83031,4010.93451,2900.83551,1130.7448
Luxemburg (LU)460.097400.091370.0123540.090100.086
Macao (MO)10.0
Madagaskar (MG)10.0
Malediivit (MV)9750
Malesia (MY)6850.45771,3120.81547240.51888080.51065840.4163
Mali (ML)1
Malta (MT)40.0550.03060.03250.02540.07
Marokko (MA)820.0110.0102910.0524
Mauritania (MR)2023
Mauritius (MU)10.025
Meksiko (MX)540.04,186590.08081220.11,308790.01,0391330.11,847
Moldova (MD)12111379
Mongolia (MN)3243635
Montenegro (ME)3
Mosambik (MZ)2
Myanmar (MM)3610.0972446
Namibia (NA)36
Nepal (NP)120.040.020.0
Nigeria (NG)26123183682
Norja (NO)1,7300.93,4336010.43,8551,0530.73,0958590.55,4406940.55,620
Norsunluurannikko (CI)25490.09
Oman (OM)1717956230.03568
Pakistan (PK)120.02280.066210.01310.01280.044
Panama (PA)471732932
Paraguay (PY)11104
Peru (PE)8610.0164150.026910.095144
Pohjois-Irlanti (XI)2457158512
Pohjois-Korea (KP)
Pohjois-Makedonia (MK)21230.06580
Portugali (PT)4090.24873600.26061,0290.72609030.69965230.3204
Puola (PL)3,0211.64,9083,2161.93,0873,1132.01,3334,7373.02,4223,7962.52,564
Qatar (QA)10.0129289
Ranska (FR)7,4244.010,9694,7122.87,5623,6982.46,3555,9063.76,1204,5113.07,610
Romania (RO)3200.22382610.22732080.11943120.22014440.3135
Ruanda (RW)70
Ruotsi (SE)19,53410.613,22716,80410.09,98019,00212.29,81918,03111.38,71113,4328.89,801
Saksa (DE)41,62922.621,79137,29822.117,14236,91423.811,17441,79626.212,91135,66923.413,929
Sambia (ZM)151510.016
San Marino (SM)240.030.0267
Saudi-Arabia (SA)10.035831868520.02,8981,101
Senegal (SN)150.03216
Serbia (XS)380.01,336150.01,372620.01,78370.024120.044
Sierra Leone (SL)120.010.0
Singapore (SG)1,1390.62906610.41709070.6316190.43538180.5196
Sint Maarten (SX)232
Slovakia (SK)4890.33383190.21296010.4761,0590.71176800.4167
Slovenia (SI)1990.11131110.11532210.1882520.21082100.1122
Somalia (SO)14986311
Sri Lanka (LK)6510.0131
St. Kitts ja Nevis (KN)1
St. Lucia (LC)10
Sudan (SD)8185
Sveitsi (CH)4,4222.41,2013,8452.39644,0432.61,0362,4831.68573,1362.1927
Tadzikistan (TJ)65
Taiwan (TW)2,3211.33911,2310.74371,3630.94301,2080.85457560.5412
Tansania (TZ)749
Tanska (DK)2,4871.31,6252,3711.41,3573,1922.18833,3492.11,0131,9291.3923
Thaimaa (TH)3710.2242950.11171210.142310.078890.126
Timor-Leste (TL)2015
Tonga (TO)62
Trinidad ja Tobago (TT)11741152
Tunisia (TN)100.05400.011120.03110.21200.1
Turkki (TR)1,6430.92,6199390.62,7681,8991.29802,2451.42,4932,2221.54,339
Tuvalu (TV)230
Tšekin tasavalta (CZ)2,4341.36612,7031.64322,8021.85892,7891.71,9441,8051.2476
Uganda (UG)361410.02
Ukraina (UA)480.02791550.11731020.1363950.12201270.1187
Unkari (HU)9610.51,9788480.51,0014090.36903580.24154420.3607
Uruguay (UY)67290.01,507271271800.1399
Uusi-Seelanti (NZ)930.111120.06481960.1182140.0139390.089
Uzbekistan (UZ)911992
Venäjä (RU)2,0541.11,9671,2050.72,2429240.61,0137160.49991570.1992
Vietnam (VN)1860.1961160.11711060.132630.01191110.180
Viro (EE)12,1816.63,42912,7987.64,12611,3137.34,58910,4206.55,00810,0196.65,063
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)140.01,92840.039660.06,27330.097020.0758
Yhdysvallat (US)14,2527.739,7249,9495.925,47610,9357.025,3479,9896.340,99013,5878.930,242
kaikki maat yhteensä 184,477100.0202,623100.0 168,744100.0146,913100.0 155,354100.0172,909100.0 159,429100.0146,893100.0 152,298100.0151,891100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot