Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan G TUKKU- ja VÄHITTÄISKAUPPA; MOOTTORIAJONEUVOJEN JA MOOTTORIPYÖRIEN KORJAUS *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain jaksolla 2022 Q4 - 2023 Q4


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2022 Q42023 Q12023 Q22023 Q32023 Q4
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)1820.01313470.01492630.0483700.0353390.016
Alankomaat (NL)458,2554.6274,452426,6294.5260,093470,3095.1214,324428,8705.1188,893464,8615.6262,557
Albania (AL)4730.04334780.0753650.01394770.0204120.036
Algeria (DZ)240.089870.029327,7880.34440.020.042
Amerikan Samoa (AS)10.0
Andorra (AD)760.04031640.051050.031190.0350.041
Angola (AO)1533560.014711083
Antigua ja Barbuda (AG)10.0
Argentiina (AR)3,3900.0621,4290.01151,4470.011,7950.0261,9960.071
Armenia (AM)380.01,245210.0508140.0521180.0303660.01,301
Aruba (AW)
Australia (AU)100,2181.02,59850,7540.51,96958,5080.61,8487,5560.15,8048,0330.15,616
Azerbaidzan (AZ)1410.0629240.0241830.01157180.084640.0240
Bahama (BS)230.0900.0391330.0118620.0113220.0
Bahrain (BH)2480.0102230.0141260.06860.091060.05
Bangladesh (BD)62,9060.656,5620.643,4400.549750,5370.62,35236,5330.46
Barbados (BB)3940.0910.0920.01260.02320.0
Belgia (BE)257,4412.6144,452211,6152.3139,363230,7852.5111,296223,5602.6119,978219,1442.6112,029
Belize (BZ)20.01,57980.01,010100.050.0
Benin (BJ)1250.03740381443
Bermuda (BM)10.0111
Bolivia (BO)430.0654530.0253690.01,050620.0497650.0888
Bosnia ja Hertsegovina (BA)3,4090.0243,4530.052,8390.063,3660.0413,4470.0221
Botswana (BW)10.01
Brasilia (BR)112,4711.1628103,2751.11,24263,5540.71,04169,3240.81,35910,7320.11,132
Brunei (BN)1210
Bulgaria (BG)13,0560.15,10813,9710.14,27312,5660.14,11611,0780.13,50614,0340.23,971
Burkina Faso (BF)770.015850.0890.0151500.01350.0
Burundi (BI)9
Caymansaaret (KY)2
Chile (CL)5,3100.16904,4940.088128,4980.36065,0230.16434,1400.0858
Costa Rica (CR)9,6770.1237,0830.110,1660.17,0150.122,7790.01
Curaçao (CW)34
Djibouti (DJ)3411914
Dominica (DM)340.0670.0500.030.010.0
Dominikaaninen tasavalta (DO)1,4920.0111,5720.01,4320.01,3370.0521,5740.0
Ecuador (EC)52,3560.511433,8060.4641,6940.531,0930.476,4690.15
Egypti (EG)6,7450.110,9377,7770.15,8087,9970.15996,8380.14357,4570.1506
El Salvador (SV)4870.0741,0000.0292750.01141710.01794700.077
Eritrea (ER)3210.0
Espanja (ES)213,9362.138,760272,3552.932,249273,9993.052,273220,5032.640,579199,6662.437,893
Eswatini (SZ)20.040.020.020.080.0
Etelä-Afrikka (ZA)25,2550.342021,5140.237542,5080.598633,2000.41,68420,3680.21,665
Etelä-Korea (KR)89,7840.93,579104,4371.16,859102,5921.16,229111,2741.34,947101,2351.218,500
Etelä-Sudan (SS)3
Etiopia (ET)5050.01,4114800.01795760.01234750.0113640.0
Falklandinsaaret (FK)
Fidzi (FJ)30.0160.0460.0400.0430.0
Filippiinit (PH)9,7950.1157,9370.1526,4200.11235,3390.1805,1130.1299
Färsaaret (FO)710.022030.012660.016020.04295
Gabon (GA)20.010
Gambia (GM)333
Georgia (GE)6,5620.12,3795360.01,4294380.01,8264210.01,8024020.0787
Ghana (GH)3420.01431770.0193430.01411750.052620.0604
Gibraltar (GI)16710173
Grenada (GD)10.0420.0
Grönlanti (GL)7910.081640.0591540.0181660.0311310.07
Guam (GU)121
Guatemala (GT)7870.011,3250.09780.0371,0540.041,3020.079
Guinea (GN)1523112432
Guinea-Bissau (GW)810.01210.0520.0
Guyana (GY)30.03263032
Haiti (HT)260.0150.0210.0270.0180.0
Honduras (HN)770.01260.01320.0910.0520.0
Hongkong (HK)18,6160.21,59814,5470.21,87516,7540.21,7706,6560.11,7585,0330.12,299
Indonesia (ID)22,2270.236021,0320.222317,0310.276818,3980.213015,3840.2472
Intia (IN)52,9870.515,12156,5350.610,64259,5420.613,40863,3340.714,34153,4980.613,644
Irak (IQ)190847150.01,06730.0477130.0230
Iran (IR)5360.03750.0322730.02930.03940.03
Irlanti (IE)131,3041.35,469102,8511.14,591113,9311.24,05986,7411.03,75586,9191.05,557
Islanti (IS)1,2200.01,0751,2310.01,7221,6480.01,2442,0160.01,2183,0200.01,153
Iso-Britannia (GB)188,4691.971,047182,8961.921,460188,9042.126,801159,6711.941,601171,4152.129,720
Israel (IL)12,5820.12,30810,7350.14,23513,8140.21,33110,7160.12,4107,1290.11,896
Italia (IT)346,0523.4110,413340,1593.674,903328,7303.667,578295,7363.574,480310,5833.775,879
Itävalta (AT)107,0001.133,622103,8441.127,906101,9831.123,14694,2451.120,60095,5351.126,387
Jamaika (JM)710.0320.02490.02360.0500.03
Japani (JP)180,4151.857,769148,5421.657,882168,3601.817,082128,7341.542,371142,7221.743,331
Jemen (YE)50.0265235100.03290.054
Jordania (JO)4620.04503030.04371710.03313600.05902830.0602
Joulusaaret (CX)10.0
Kambodza (KH)11,5250.18,52812,2760.132,0049,9420.138,17813,4410.231,4158,6920.16,359
Kamerun (CM)250.09270.076120.0178240.094750.0133
Kanada (CA)45,1030.441,32239,1810.424,74625,1180.3134,336101,2801.228,70914,7590.222,403
Kap Verde (CV)50.04
Kazakstan (KZ)13,1680.117,4824380.013,3889030.011,0273550.09,7112,1350.06,962
Kenia (KE)3,1450.033,4120.063,4870.071,4720.021,3280.02
Kiina (CN)1,152,34711.5117,438980,12010.437,160917,58910.046,500963,88111.449,714939,44511.343,006
Kirgisian tasavalta (KG)430.04,429490.04,37150.04,3915,230340.06,794
Kolumbia (CO)6340.01478270.0166610.01566700.01366900.012
Kongo (CG)10.02410.010.04260.010.0
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)1240.07
Kosovo (XK)1600.01,2491570.01,160980.09893750.01,1362860.01,616
Kreikka (GR)30,7810.311,89235,6610.410,76015,2970.240,01510,7820.110,14525,4250.39,843
Kroatia (HR)8,6510.11,68716,7730.22,5918,8830.12,3065,1150.12,9305,3210.12,733
Kuuba (CU)190.0150.0237530.0330.0790.0
Kuwait (KW)20.05710.0142693010.044
Kypros (CY)2,7930.04462,5630.03255,7720.14344,2840.14352,2420.0593
Laos (LA)1330.0402300.0118810.0666160.0941240.0126
Latvia (LV)46,1110.564,68753,1970.666,53859,3180.658,78472,4250.953,54365,1390.851,043
Libanon (LB)1550.02021000.060800.0124640.01592330.093
Libya (LY)2243
Liechtenstein (LI)2,4710.0651,8490.092,3850.011,8980.0262,5210.07
Liettua (LT)94,7720.981,24082,0970.974,99180,7810.967,17865,6390.861,06670,5590.863,727
Luxemburg (LU)6,5960.16,4425,3460.112,6596,3250.14,1136,5650.18,4565,6380.14,143
Macao (MO)360.0594140.073450.0642200.05670.0119
Madagaskar (MG)1900.01330.01950.02150.02040.0
Malawi (MW)250.02650.020.05270.011120.012
Malediivit (MV)870.011550.0111670.03272330.010880.0
Malesia (MY)45,1280.46,28436,3040.41,13436,0500.42,45128,7020.31,94131,2490.4556
Mali (ML)60.010930.024110.034
Malta (MT)1,4530.01091,1680.01282,1950.01631,2100.01081,2180.095
Marokko (MA)12,7020.170820,6720.2539,6490.1214,6550.12,3945,0600.139
Marshallinsaaret (MH)174
Mauritania (MR)3180.01410510.030
Mauritius (MU)2,6060.041,0940.011,7070.061,9390.0131,6870.01
Meksiko (MX)25,8210.321423,4950.223722,2620.218318,5200.212919,3540.21,050
Melilla (XL)
Moldova (MD)8480.05898180.04633240.03585750.01941,5190.012
Mongolia (MN)11,4200.142713,0140.12993,5750.01302,4280.08340.0135
Montenegro (ME)280.01290.0260.068210.02180.06
Mosambik (MZ)1310.0805410.0105750.0117117
Myanmar (MM)11,9640.19,0150.16,5010.18,0540.16,8420.1
Namibia (NA)1800.0733050.01010.0181010.0960.043
Nepal (NP)880.0360.0610.0560.01470.0
Nicaragua (NI)290.025430.0980.024640.0270.056
Niger (NE)730.0450.0670.0990.0700.0
Nigeria (NG)170.020,032490.0162290.021050.0284300.0260
Norja (NO)131,1481.3153,15096,8131.0109,831142,3961.668,112110,4741.3144,438156,2301.9163,862
Norsunluurannikko (CI)820.04190.057970.0176740.0810.0149
Oman (OM)140.0845170.0544310.0873130.0632220.0536
Pakistan (PK)16,3070.29,26314,6730.22,52311,0440.13,23312,6780.25,05012,0600.14,600
Palestiinalaisalue (PS)40.0
Panama (PA)3,7410.0141,8270.0202,9580.0746690.019560.01,033
Papua-Uusi-Guinea (PG)20,5660.230,2010.319,7200.215,0850.2200.0
Paraguay (PY)510.01090.01120.0231570.06900.0119
Peru (PE)77,0340.83687,3780.95657,4740.612143,7640.54642,2860.0184
Pohjois-Irlanti (XI)9590.01,3931,1680.04929030.0981,1250.01,4097660.01,146
Pohjois-Korea (KP)80.0150.0520.0870.02390.0
Pohjois-Makedonia (MK)7830.0841,0550.01048560.0247420.0839160.01,572
Portugali (PT)93,4760.910,314128,2451.48,44379,1110.910,75765,0020.811,58860,6390.78,091
Puola (PL)381,5383.8121,392338,8613.697,608311,2793.496,538296,8093.594,226314,8363.8100,666
Qatar (QA)2,1470.0611,2200.01102,8640.01862,3970.0821,1690.061
Ranska (FR)300,7443.0125,297295,2643.1150,613325,1433.5154,970259,0243.1169,936259,9243.1130,995
Ranskan Polynesia (PF)1220.031
Romania (RO)32,9710.314,47131,5400.316,10026,6380.316,02125,7220.39,85430,1380.413,853
Ruanda (RW)34110.010.030.0
Ruotsi (SE)1,430,20514.2326,3951,375,62214.6216,8921,175,40412.8227,7691,356,15516.1306,9231,348,78016.2459,208
Saint Vincent ja Grenadiinit (VC)
Saint-Barthélemy (BL)3831
Saksa (DE)1,453,31314.5285,7691,489,76615.8269,2511,553,91817.0284,0991,378,13216.3387,7971,342,29016.1356,086
Sambia (ZM)140.02110.0154160.04350.02
Samoa (WS)120.0
San Marino (SM)1470.08352480.05361140.03191110.06381000.0366
Saudi-Arabia (SA)1,5090.01,7151,0960.07199200.01,4511,3680.09371,2520.03,597
Senegal (SN)40.04680.0380.0242180.05890.091
Serbia (XS)40,0450.472210,7060.17819,0250.17,5147,7940.14,4647,5720.12,131
Seychellit (SC)4160.02400.08120.02690.02010.0
Sierra Leone (SL)1840.0120.0270.01280.080.08
Singapore (SG)13,6440.11,66214,2050.21,25213,7210.11,97011,9470.11,93015,1840.22,673
Sint Maarten (SX)2111
Slovakia (SK)43,7890.418,85554,9990.68,64958,3430.614,06849,8960.618,90756,3590.719,774
Slovenia (SI)28,1000.36,16030,4120.36,64026,7500.39,49123,8750.34,37826,0150.36,912
Somalia (SO)39
Sri Lanka (LK)7,1630.11537,3070.175,5860.12104,8900.125,2270.1
St. Lucia (LC)
St. Vincent ja Grenadiinit (VC)
Surinam (SR)70.0130.0130.0170.0150.0
Sveitsi (CH)141,9201.4251,131120,1261.3177,401116,9541.3152,98399,4761.2164,805116,9461.4181,147
Syyria (SY)10.01756180.024130.020.0605
Tadzikistan (TJ)3072102777
Taiwan (TW)71,0090.774060,4470.61,55759,4610.644559,0040.753651,7730.6482
Tansania (TZ)17,0020.212713,3080.1247,2150.12021,3290.334200.023
Tanska (DK)252,3202.545,613247,1742.636,439248,6802.739,431218,7212.638,125216,6882.643,684
Thaimaa (TH)82,6050.86,84273,1190.822,69047,8950.541,16945,3370.539,85939,2250.56,710
Timor-Leste (TL)1
Togo (TG)10.01048654940.060
Tokelausaaret (TK)
Tonga (TO)171
Trinidad ja Tobago (TT)2,8240.06,1690.1180.01180.0320.0
Tunisia (TN)2,4240.03193,1600.01452,3980.0252,8870.0132,4270.0236
Turkki (TR)137,0351.424,054115,8761.237,464125,4881.49,868123,6421.516,93099,5591.223,353
Turkmenia (TM)5
Tuvalu (TV)20.0
Tšekin tasavalta (CZ)141,7931.428,099158,3171.726,912204,4292.228,823152,1501.825,347192,9492.323,536
Uganda (UG)440.012560.0370.05480.01380.036
Ukraina (UA)8,2700.12,7546,0560.12,0617,9000.12,1255,9420.12,0388,4140.13,376
Unkari (HU)83,1150.85,43477,3360.86,63172,5820.87,01469,9940.85,88885,1791.06,375
Uruguay (UY)2480.02,8132320.02,3311,0290.09094120.06799950.0608
Uusi-Kaledonia (NC)1514111210
Uusi-Seelanti (NZ)4,7150.06886,6200.16014,2620.05062,8920.01,0661,8490.0467
Uzbekistan (UZ)5710.04,0541,5030.02,3624320.02,6561,7790.01,0286840.01,344
Valko-Venäjä (BY)4,4440.02342,1130.0171,2910.01151530.01512250.0194
Venezuela (VE)570.0330.080.0280.0390.0127
Venäjä (RU)59,3830.653,71928,0250.336,61511,2840.125,05127,0930.322,26020,7520.222,693
Vietnam (VN)103,3431.028792,4731.067577,7440.87087,4431.011778,2140.9341
Viro (EE)462,4794.6171,515363,6193.9176,564144,2881.6284,987139,4291.7247,526150,9071.8172,831
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)4000.03,1754940.01,9269660.03,1481,8390.02,1271,2900.02,202
Yhdysvallat (US)365,7413.629,421353,1433.822,710544,3095.925,692312,9723.7169,928407,8304.9149,724
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)80.02
Yhdysvaltojen Tyynenmeren erillissaaret (UM)10.0
Zimbabwe (ZW)730.02780.0960.0580.0590.01
kaikki maat yhteensä 10,052,382100.02,964,318100.0 9,401,433100.02,456,963100.0 9,166,007100.02,557,684100.0 8,446,097100.02,802,469100.0 8,334,588100.02,888,363100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot