Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan C 31 Huonekalujen valmistus *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain jaksolla 2022 Q4 - 2023 Q4


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2022 Q42023 Q12023 Q22023 Q32023 Q4
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)4320.91,6923050.71,5193550.81,5553570.91,5565111.21,152
Algeria (DZ)91
Andorra (AD)8
Armenia (AM)110341
Australia (AU)1,05010.0489220.01,4463170.846080.0359
Bahama (BS)121117
Bahrain (BH)564
Belgia (BE)9231.93,1588811.93,6661,0322.23,5131,0982.62,8751,0732.43,550
Bosnia ja Hertsegovina (BA)11160.05290.1390.117
Brasilia (BR)343
Bulgaria (BG)1880.449980.2151030.2141730.41442030.5238
Chile (CL)40.010.0691
Dominikaaninen tasavalta (DO)26
El Salvador (SV)4
Espanja (ES)2100.41,0671650.46303010.61,0863650.99851200.3837
Etelä-Afrikka (ZA)6118127
Etelä-Korea (KR)180.032170.0351150.03470.049200.058
Filippiinit (PH)291161
Georgia (GE)8410250.1258
Grönlanti (GL)1
Guatemala (GT)39
Hongkong (HK)40410.01664260.15320.090
Indonesia (ID)1110.0230
Intia (IN)180.0472410.1319470.150950.02,039380.1116
Irlanti (IE)250.190860.072690.0733480.131770.0846
Islanti (IS)270123178136170
Iso-Britannia (GB)8891.82,1248061.83,6948051.72,4666221.52,9498622.02,934
Israel (IL)102139160113
Italia (IT)1,7233.63281,0772.43791,6553.52971,2212.95912,1745.0428
Itävalta (AT)2,1234.42012,0314.52941,7613.84921,5543.72811,1132.5236
Japani (JP)890.2490240.1183240.1103110.036100.0559
Jordania (JO)622114
Kanada (CA)2860.63301230.34072240.5408950.26032260.5241
Kazakstan (KZ)791181107751415
Kenia (KE)23
Kiina (CN)1,7083.54911,2992.91121,3232.82441,5903.8411,3783.185
Kolumbia (CO)5
Kreikka (GR)5319440.08740.024110.016
Kroatia (HR)30.03022545210.059
Kuwait (KW)189
Kypros (CY)19215221344564
Latvia (LV)2,6325.43672,7776.15013,1036.61401,8504.42881,6543.8509
Libanon (LB)2018
Libya (LY)16
Liechtenstein (LI)1670.028
Liettua (LT)3,6897.65044,4029.74903,5817.72783,0907.42844,0289.2335
Luxemburg (LU)1260.31144561.0764190.02131940.54242840.6160
Macao (MO)53
Malediivit (MV)40
Malesia (MY)23069
Malta (MT)8619
Marokko (MA)31
Mauritius (MU)1
Meksiko (MX)126862717535
Moldova (MD)96
Mongolia (MN)115244
Montenegro (ME)147
Norja (NO)5541.14,6716811.54,5804931.12,9406591.63,1294981.14,092
Pakistan (PK)460.1430.1350.1560.1
Panama (PA)28
Peru (PE)122
Pohjois-Makedonia (MK)440.169190.070.05230.1350.1
Portugali (PT)330.1168250.1489650.1278320.1990460.1419
Puola (PL)3,1476.54683,6938.14283,0146.41,3153,2407.77142,7176.2747
Qatar (QA)3947643
Ranska (FR)1040.23,578940.21,7891220.32,114780.22,669360.12,870
Romania (RO)750.21131200.31182860.61701120.31031470.3281
Ruotsi (SE)7,91516.412,1257,31216.19,3497,19215.48,0216,52715.68,2487,08016.28,791
Saksa (DE)4,3959.14,5934,0608.94,1574,86610.43,0263,8369.23,7664,0039.14,867
Saudi-Arabia (SA)68024024596234
Senegal (SN)21
Serbia (XS)1750.495140.02215810.07440.164
Singapore (SG)2,1942,0941,4262,5831,438
Slovakia (SK)1190.252570.11013850.81101400.3731130.3235
Slovenia (SI)50.02540.02070.062110.07150.0144
Sveitsi (CH)670.13,088650.13,6601310.32,882600.12,976460.14,425
Taiwan (TW)1230.32391550.3160960.21403690.91780.2
Tanska (DK)2,4345.03,1082,2985.03,6642,0734.42,8701,8764.52,6481,9304.45,095
Thaimaa (TH)2134
Turkki (TR)3060.6343350.7133540.8383710.9212360.518
Tšekin tasavalta (CZ)1260.37231830.43791650.42182710.69742050.5786
Ukraina (UA)470.130.0380.14430.1
Unkari (HU)130209130.014937290.0170
Uruguay (UY)2191122
Uusi-Seelanti (NZ)38920.0159117910.0264
Uzbekistan (UZ)87
Venäjä (RU)159
Vietnam (VN)530.127350.1700.1820.21
Viro (EE)13,30127.51,84911,80325.995612,96527.71,76511,36927.21,38412,68928.91,009
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)2793963582521,098
Yhdysvallat (US)1460.35,550420.15,912350.16,510230.19,076590.16,555
kaikki maat yhteensä 48,294100.060,724100.0 45,540100.054,761100.0 46,785100.049,787100.0 41,816100.056,392100.0 43,835100.057,805100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot