Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan C 30 Muiden kulkuneuvojen valmistus *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain jaksolla 2022 Q4 - 2023 Q4


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2022 Q42023 Q12023 Q22023 Q32023 Q4
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)3,8512.81,4411,9081.76451,7852.01,7303,8134.34193,0402.8728
Andorra (AD)9
Antigua ja Barbuda (AG)1116
Argentiina (AR)5
Australia (AU)3710.38458870.82,3741,4751.74,6523,3763.8333,2412.95,483
Bahama (BS)21
Bangladesh (BD)450.030.0
Belgia (BE)1,5521.11431,0441.01699411.11814610.51044590.4209
Bermuda (BM)9353
Bosnia ja Hertsegovina (BA)164370.5
Brasilia (BR)50.080.036
Brittiläiset Neitsytsaaret (VG)2,907
Bulgaria (BG)720.13610.427790.1120.036
Chile (CL)160.020.01
Costa Rica (CR)10.0
Dominikaaninen tasavalta (DO)480.0
Egypti (EG)390.0
Espanja (ES)1,0860.81419950.91,8162,0112.38426540.72,9673510.335,046
Eswatini (SZ)40.0
Etelä-Afrikka (ZA)30.010.0
Etelä-Korea (KR)2920.272810.3101,1661.371660.2111,1351.0
Filippiinit (PH)8250.63720.3340.02650.31210.1
Färsaaret (FO)1
Gibraltar (GI)450
Grönlanti (GL)5908401,2801951,469
Hongkong (HK)1560.13310.04,51440.012410.01110.02
Indonesia (ID)2230.21,6361.55690.71810.27670.1
Intia (IN)2460.2980.1450.1850.1520.0
Irlanti (IE)2660.212390.22860.11270.0250.073
Islanti (IS)72,04190.091,9981
Iso-Britannia (GB)2,4081.72,2391,3761.36,0183,1343.613,0841,9242.211,3153,1112.82,083
Israel (IL)4190.331020.1255280.0882310.31750.230
Italia (IT)6,5294.78673,4413.13653,4844.04523,9084.41321,3351.2939
Itävalta (AT)3830.3435350.5261,3301.551,1551.332380.218
Japani (JP)8,2306.02348,3287.69096,2517.25512,3802.73912,8342.61,546
Kambodza (KH)2680.21090.1
Kanada (CA)2060.1831510.1191430.240230.02446960.611
Kazakstan (KZ)1
Kiina (CN)12,7969.33045,9435.4578,4049.663210,14111.55616,5606.0303
Kolumbia (CO)750.11650.21150.15230.64490.4
Kreikka (GR)540.01,071500.01,3311240.1676400.0170.0882
Kroatia (HR)340.0511440.1155970.11,091190.0193
Kuwait (KW)3
Kypros (CY)160.0150.0160.0824
Latvia (LV)2,1991.612,9043,2172.912,6182,7683.212,2802,8733.32,1233,5093.25,667
Libanon (LB)30
Liettua (LT)1,9781.41501,9061.73242,0542.41091,4961.7291,4791.317
Luxemburg (LU)480.01310.1920.1340.0310.0
Malesia (MY)3290.23560.33540.44190.51060.1
Malta (MT)377152,7384
Marokko (MA)10.010.0
Meksiko (MX)2980.221680.223490.42311270.124890.1138
Montenegro (ME)121
Myanmar (MM)50.0
Nicaragua (NI)10.0
Norja (NO)3,0012.24,2491,8811.715,9531,9522.219,3042,2372.56,5523,4453.114,180
Pakistan (PK)570.0
Panama (PA)20.02
Pohjois-Korea (KP)10.0
Pohjois-Makedonia (MK)120.06
Portugali (PT)300.014950.037640.01,046144400.4438
Puola (PL)6,9745.11,1465,2244.81,3964,7505.43,5375,3346.01,1062,9242.7732
Ranska (FR)7030.53,7151,3211.22,8161,0111.23,5318150.920,0478550.81,414
Ranskan Polynesia (PF)1
Romania (RO)3110.221,0741.0555860.12575470.6791,6691.5350
Ruotsi (SE)8,5386.215,6159,7808.918,73310,12111.616,9517,2968.331,23011,37710.419,071
Saksa (DE)35,26025.63,92630,36827.715,85110,43212.011,56818,47920.93,50640,51936.96,061
San Marino (SM)1,958
Saudi-Arabia (SA)11
Senegal (SN)20.0
Serbia (XS)420.01050.1117507675
Singapore (SG)2040.12730.0115470.132440.320330.024
Slovakia (SK)240.0890.173780.115490.1582190.2341
Slovenia (SI)2060.11591890.21543950.55353550.4331280.1295
Somalia (SO)13
Sri Lanka (LK)20.04110.45290.620.0130.0
Sveitsi (CH)2820.21,9532,7352.51,9249521.114,6571,6041.82,5813,9003.5500
Taiwan (TW)2,4301.81,0651.01,2801.52005290.63523400.32
Tanska (DK)9,9647.24676,5476.02,5713,8534.42235,1575.87134,2173.8167
Thaimaa (TH)2150.2500.01620.270.020.0
Tunisia (TN)30.050.0100.0
Turkki (TR)3,4442.55745860.51,4911,1961.41,4747840.91,2815500.51,328
Tšekin tasavalta (CZ)6680.52,5364,5084.11,9931,5871.82,0692,5782.92,2851,7791.63,718
Ukraina (UA)350.09
Unkari (HU)840.14250.012490.162330.016510.0105
Uruguay (UY)3060.05
Uusi-Seelanti (NZ)3350.28780.12,7543,7014.284260.0590200.06
Venäjä (RU)770.11210.1
Vietnam (VN)6940.53360.38651.06220.71250.1
Viro (EE)4,3153.1243,6454,4494.11,7654,0574.71,3913,3213.87,1523,2523.0290
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)3430.0104,165190.044184
Yhdysvallat (US)14,80610.7986,0904,7334.33,7192,8243.26,6723,3123.86,0464,8854.41,900,737
Yhdysvaltojen Tyynenmeren erillissaaret (UM)20.0
kaikki maat yhteensä 137,972100.01,287,623100.0 109,437100.0211,811100.0 87,190100.0125,340100.0 88,207100.0110,780100.0 109,883100.02,005,146100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot