Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan C 26 Tietokoneiden sekä elektronisten ja optisten tuotteiden valmistus *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain jaksolla 2022 Q4 - 2023 Q4


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2022 Q42023 Q12023 Q22023 Q32023 Q4
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)9,8541.919,0287,0361.615,6109,8692.015,5188,6531.713,93913,2603.715,374
Albania (AL)2720.0501619138
Algeria (DZ)1850516223218
Angola (AO)27848440.023832
Argentiina (AR)1,0051,2921,0661,262702
Armenia (AM)17326260.03736310.0668
Aruba (AW)857
Australia (AU)2930.18,1191360.010,4821290.06,2341080.07,8731590.07,692
Azerbaidzan (AZ)124153524120130.0349
Bahama (BS)13
Bahrain (BH)10.024610.0916994324
Bangladesh (BD)710.0517323362154
Barbados (BB)3110.011
Belgia (BE)6030.115,4366480.113,1413360.116,2246110.114,1265960.217,093
Belize (BZ)85
Benin (BJ)2
Bermuda (BM)210.0422020.0274026
Bolivia (BO)1348610.02601230.014
Bosnia ja Hertsegovina (BA)30.02223916223184
Botswana (BW)9823457
Brasilia (BR)7180.13,100530.03,9891540.02,2061160.03,7612620.14,827
Brunei (BN)2291002762
Bulgaria (BG)4160.17443640.11,0344240.18813580.15473390.1894
Burkina Faso (BF)5696353282
Caymansaaret (KY)8
Ceuta (XC)15
Chile (CL)70.01,88180.01,14230.01,394440.01,44550.01,297
Costa Rica (CR)590.0502280.0338570.0227450.0194130.0274
Curaçao (CW)1
Dominikaaninen tasavalta (DO)10.026710.07991439410.02,177
Ecuador (EC)10.036931214829310.0275
Egypti (EG)30.01,28720.0684564236130.0735
El Salvador (SV)40.09880.0630.05760.04240.017
Espanja (ES)4290.18,2374570.17,6803680.18,3103760.15,8005230.18,913
Eswatini (SZ)3330.03
Etelä-Afrikka (ZA)1200.02,0471340.02,1711300.03,7591110.02,1861310.02,294
Etelä-Korea (KR)22,2044.29,82416,1863.68,17422,7964.716,4905,1941.09,0247,0461.911,186
Etiopia (ET)20.03,507373
Fidzi (FJ)29261001,353
Filippiinit (PH)25,6394.91,30118,6534.21,16626,2555.41,54616,6543.21,5527,5182.1657
Färsaaret (FO)1852926
Gabon (GA)1923
Georgia (GE)5620.158650.060670370.0133727
Ghana (GH)6519510.0330.0521
Grönlanti (GL)5138
Guatemala (GT)15710.01971902834
Guinea (GN)86
Guinea-Bissau (GW)2
Guyana (GY)2848890
Haiti (HT)332
Honduras (HN)191151120.068
Hongkong (HK)7,9761.53,9292,7880.63,8443,0040.64,1232,8810.63,5212,9330.83,941
Indonesia (ID)2850.12,6341350.01,7351280.08901170.01,4181910.11,466
Intia (IN)2,5580.590,3472,0210.5120,0506830.1152,8531,3120.335,0011,7660.512,488
Irak (IQ)2501531,40610.074890
Iran (IR)160.0252719
Irlanti (IE)9540.21,2173,8870.91,1171,1270.21,0423320.11,1322,1830.61,094
Islanti (IS)50.027570.0312250.0277160.01231700.0111
Iso-Britannia (GB)6,9351.317,84013,9313.118,39810,8512.215,2597,0491.415,9229,1492.516,650
Israel (IL)4490.13,1522090.02,7812800.14,0245160.13,0019740.35,032
Italia (IT)5,0561.016,2211,8560.411,3341,7470.414,0441,8520.49,7782,5640.714,087
Itävalta (AT)2,1540.43,0831,7370.44,0521,3510.34,1321,8330.43,6991,6110.42,705
Jamaika (JM)4584
Japani (JP)12,5302.421,60310,0662.325,48611,2182.320,10512,7232.522,65414,3193.928,331
Jemen (YE)3124
Jordania (JO)42510.0367020.0861260.0153
Kambodza (KH)80.090.01160.0330.01
Kamerun (CM)5630910.0123480.1
Kanada (CA)1,9310.48,5562,0500.57,3321,5300.37,0111,4740.37,7661,7440.56,158
Kazakstan (KZ)1,496700.01,2182690.17821120.01,982640.02,130
Kenia (KE)90.017502710.07947
Keski-Afrikan tasavalta (CF)311
Kiina (CN)84,52216.2106,58857,17012.886,95757,61811.870,38257,21311.056,80751,37514.260,328
Kirgisian tasavalta (KG)55430.038290.063
Kiribati (KI)51
Kolumbia (CO)641361460.0533190.071520.0547
Komorit (KM)30
Kongo (CG)1610.019177
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)87131
Kosovo (XK)3311141
Kreikka (GR)1010.01,163430.02,2311310.02,9501390.01,3871090.02,648
Kroatia (HR)490.01,258590.0734570.0699440.0571610.01,672
Kuwait (KW)70.089285533954270.0792
Kypros (CY)1,0651,18727723670.0258
Laos (LA)1111
Latvia (LV)1980.09271810.09241460.05251930.01,0624010.1896
Libanon (LB)1491326510.085500
Libya (LY)3815328410.08714
Liechtenstein (LI)1290.04,562730.04,659540.04,812130.04,8281150.04,578
Liettua (LT)2,3120.42,0121,7820.41,0158390.21,3406170.11,3911,2240.31,202
Luxemburg (LU)80.0583120.040210.0408100.013710.059
Macao (MO)12110.07360.05100.028
Madagaskar (MG)2654327153
Malawi (MW)2147
Malediivit (MV)141272722
Malesia (MY)21,1654.15,97430,2426.82,09239,6848.13,79513,3752.62,26812,2883.43,429
Mali (ML)320.013
Malta (MT)30.011035100.016179120.0138
Marokko (MA)30.071790.0303210.056740.048480.0837
Mauritania (MR)2135
Mauritius (MU)64202122126520.0148
Meksiko (MX)4,9580.937,9942,7050.618,2034,0360.818,2213,5060.712,7182,9570.811,406
Moldova (MD)10.011240.0338169120.0313344
Mongolia (MN)151421022
Montenegro (ME)324339630.026
Mosambik (MZ)176256229
Myanmar (MM)10.0209925077129
Namibia (NA)15136
Nepal (NP)1510036641
Nicaragua (NI)10.01410.0125411
Niger (NE)
Nigeria (NG)30.0176810.09320.034483
Norja (NO)1,1480.211,9107600.211,3027440.27,6931,0530.27,7181,4270.410,326
Norsunluurannikko (CI)20.0647610.093130.033240
Oman (OM)40.033667149358513
Pakistan (PK)190.084240.01431,460833248
Palau (PW)1226
Palestiinalaisalue (PS)10115
Panama (PA)10.0351034810.0125112
Papua-Uusi-Guinea (PG)243117
Paraguay (PY)16644936219
Peru (PE)60.062510.02,88030.038210.0210516
Pohjois-Irlanti (XI)2020.020210.0406350.1636230.1309500.3123
Pohjois-Korea (KP)140.0
Pohjois-Makedonia (MK)90.065776610.01,005100.050
Portugali (PT)1900.08343010.17,0822480.11,3331950.01,1491610.01,163
Puola (PL)8,9061.78,5037,1201.67,2007,7041.69,8968,3971.612,4618,3682.38,631
Päiväntasaajan Guinea (GQ)62
Qatar (QA)4,48130.038030.043510.01,94230.0320
Ranska (FR)2,5300.520,6383,6920.824,5684,0800.821,1693,3160.623,7283,5081.028,948
Ranskan Polynesia (PF)3511193696
Romania (RO)3030.12,0022560.13,3002050.02,8684170.12,9423740.14,582
Ruanda (RW)2735270.021
Ruotsi (SE)5,7831.119,4155,6081.318,7335,7291.222,2025,2451.021,6734,1751.222,865
Saint Vincent ja Grenadiinit (VC)2
Saksa (DE)23,7574.549,94824,1195.448,14729,4236.048,07727,9725.447,11226,7977.442,013
Sambia (ZM)54711827272
San Marino (SM)10.01
Saudi-Arabia (SA)80.03,29640.03,77740.03,81510.03,355580.06,906
Senegal (SN)7173206933
Serbia (XS)50.038790.031310.043150.041580.0491
Seychellit (SC)872844319
Sierra Leone (SL)112
Singapore (SG)18,6473.63,9374,0970.94,0169,4991.93,0211,3110.33,4629320.33,630
Sint Maarten (SX)23
Slovakia (SK)1,9120.41,4012,2970.52,1302,0580.47292,1880.41,0032,0210.62,700
Slovenia (SI)4890.11,2873970.12,0565080.11,0591300.08141430.01,084
Somalia (SO)34
Sri Lanka (LK)730.0121570.0126290.0278240.0193100.0163
St. Vincent ja Grenadiinit (VC)2
Sudan (SD)1212
Surinam (SR)5842
Sveitsi (CH)3,6190.76,1833,3430.77,1264,2210.94,7583,3470.65,2244,6421.36,743
Tadzikistan (TJ)94
Taiwan (TW)178,61334.26,448160,80336.05,906172,08635.24,438267,01751.62,867117,35532.34,040
Tansania (TZ)621,073599837
Tanska (DK)3,2070.67,7551,3870.37,2119420.25,4791,4420.36,2681,3010.47,735
Thaimaa (TH)5,5051.14,9673,3960.85,7983,4700.76,1783,1510.63,7002,3710.73,443
Timor-Leste (TL)2
Togo (TG)2
Tonga (TO)9
Trinidad ja Tobago (TT)12211313
Tunisia (TN)80.037050.013160.028780.0190110.0438
Turkki (TR)420.03,793540.03,457600.07,454450.04,586160.03,149
Turkmenia (TM)28
Tuvalu (TV)51
Tšekin tasavalta (CZ)2650.116,3471590.012,0183790.110,6155180.116,7277130.220,749
Uganda (UG)301747
Ukraina (UA)340.01,431380.0260360.01,756200.01,953290.01,349
Unkari (HU)1680.09,9475510.112,2103790.17,3652230.010,0666220.211,534
Uruguay (UY)70.033529370.028530.0111108
Uusi-Kaledonia (NC)48261470.0637
Uusi-Seelanti (NZ)560.01,789530.01,235550.0774860.01,1692670.11,450
Uzbekistan (UZ)82224530.03610.023354
Valko-Venäjä (BY)6413410111183
Venezuela (VE)10.0345280.0105
Venäjä (RU)7160.15,7726950.22,4292940.14,0162820.12,1591200.02,991
Vietnam (VN)1,2080.271,3181510.028,6833170.140,9988440.223,9002,8340.820,659
Viro (EE)16,8983.26,21613,6353.14,82013,8642.84,49212,1402.37,93612,8783.54,817
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)240.05,322320.03,508410.021,1681030.06,182220.06,069
Yhdysvallat (US)32,9106.3126,25938,7288.7127,46136,4477.5127,14639,7897.7129,31634,1099.4135,764
Zimbabwe (ZW)521771
kaikki maat yhteensä 522,530100.0821,409100.0 446,586100.0751,071100.0 488,907100.0783,244100.0 517,817100.0610,850100.0 362,939100.0633,239100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot