Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan C 20 Kemikaalien ja kemiallisten tuotteiden valmistus *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain jaksolla 2022 Q4 - 2023 Q4


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2022 Q42023 Q12023 Q22023 Q32023 Q4
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)72,80810.344,01630,2854.957,13931,8766.062,11835,9957.952,85554,82710.639,160
Albania (AL)3541
Algeria (DZ)20.036246,8207.62721,3970.31582,4100.538240.0172
Argentiina (AR)410.01,1101220.06271,2957021,524
Armenia (AM)6210218034123
Australia (AU)3180.03,2013420.14,8743570.12,6022300.15,2502260.07,801
Azerbaidzan (AZ)107323193188286
Bahrain (BH)72131624
Bangladesh (BD)10.0716569920.0210136
Belgia (BE)31,0584.48,53747,0227.68,42744,9678.47,67165,47314.37,80750,9709.98,423
Bolivia (BO)17920.09913215092
Bosnia ja Hertsegovina (BA)2490.071950.0131520.0870.012150.08
Brasilia (BR)1,3840.210,8532,1640.332,6752,5290.531,2537,1491.63,5056,7951.328,934
Bulgaria (BG)560.0513710.0632400.0758410.0443350.0327
Chile (CL)40.05961890.0770940.0900680.03,124750.0674
Costa Rica (CR)5413,393281751,570
Dominikaaninen tasavalta (DO)20.070616210.02528
Ecuador (EC)2301,013410309245
Egypti (EG)1850.01,577930.01,6131570.01,0292420.11,6931580.0883
El Salvador (SV)22320035127161
Espanja (ES)5,6040.87,5134,2140.711,5564,8430.910,0394,4801.07,8154,5980.96,588
Eswatini (SZ)2832757407
Etelä-Afrikka (ZA)7920.111,3564,1030.710,8723,0080.610,9584,5631.014,4904,7970.99,319
Etelä-Korea (KR)2,2550.38,3922,3540.48,0482,3090.46,8002,0040.411,7591,6050.37,678
Etiopia (ET)1
Filippiinit (PH)10.04,5863,34740.03,87130.03,326320.02,849
Färsaaret (FO)308471490217342
Gabon (GA)15
Georgia (GE)10.0471561610.074
Ghana (GH)7211
Guatemala (GT)1073,59340215144
Haiti (HT)20.011313
Hongkong (HK)10.042910.01,1491200.047050.07671280.0579
Indonesia (ID)18,2272.63931280.03752370.08941530.01,0162600.1767
Intia (IN)3,8720.513,2033,7830.615,3643,6220.714,5554,5811.018,7332,5940.519,545
Irak (IQ)1402758260769
Iran (IR)584960.090.0174
Irlanti (IE)2780.02,9531950.03,2103970.14,6352480.13,5182900.13,219
Islanti (IS)3,0452972,694271210.0517
Iso-Britannia (GB)17,1302.418,00024,1613.913,09515,9433.014,79314,9303.317,27611,0462.115,000
Israel (IL)5,7450.81,6381,5850.31,83812,5482.31,77814,5773.23,2929,6361.91,388
Italia (IT)15,1372.112,29414,3042.318,03119,1813.616,44210,1862.212,09218,1463.510,734
Itävalta (AT)33,5954.77,92424,0113.96,61423,9984.54,77521,0194.63,49517,3823.43,935
Japani (JP)6,8301.040,1508,3201.314,44610,6742.026,4544,7761.024,5035,3231.024,562
Jemen (YE)94
Jordania (JO)54,7077.760836,7505.949917,9053.328615,2573.31788,5161.7423
Kambodza (KH)1,1570.2163180.122173810.178360.213
Kamerun (CM)2,3792,151
Kanada (CA)5,3090.79,29621,8563.55,31919,8353.75,3107,9121.73,44011,7612.33,509
Kazakstan (KZ)6,7845,3054,1424,4523,444
Kenia (KE)690.01781990.08,49311448610.03,817
Kiina (CN)29,7944.225,99023,2363.746,60414,2552.725,8778,7601.918,59911,5432.227,329
Kirgisian tasavalta (KG)226656474297375
Kolumbia (CO)51311,82312,520328192
Kongo (CG)36
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)31,9004.519,5553.27,0781.38,6401.913,2372.6
Kosovo (XK)1
Kreikka (GR)2,0840.39141,3970.22472,0170.4557350.03421,0750.21,698
Kroatia (HR)5020.12402960.04143890.12744920.11063150.1181
Kuwait (KW)14933051402
Kypros (CY)23634402996
Latvia (LV)4670.116,2794150.18,8095960.115,9817930.211,8793430.110,733
Libanon (LB)107638786114
Liberia (LR)7210
Libya (LY)6643
Liechtenstein (LI)760.018510.03130.026500.011280.05
Liettua (LT)1,5900.225,1101,1760.26,8299040.214,2399690.219,6381,5340.319,278
Luxemburg (LU)30.010830.0680444353950.0308
Madagaskar (MG)
Malediivit (MV)931850
Malesia (MY)4000.14,6296620.12,4161,3720.33,8691170.01,6664180.12,492
Malta (MT)1020.01230.0105340.0
Marokko (MA)54922758426320.0402
Mauritania (MR)77
Mauritius (MU)33
Meksiko (MX)1430.04,8131710.04,541170.05,2772690.12,7732490.02,797
Moldova (MD)163100335540
Mongolia (MN)140.0232214107
Montenegro (ME)194182633
Mosambik (MZ)22717527357
Myanmar (MM)147821
Namibia (NA)92
Nepal (NP)1421
Nigeria (NG)2595316070.1453494467
Norja (NO)30,8944.456,54020,1643.342,73741,3717.751,29321,3234.744,83531,8886.243,875
Norsunluurannikko (CI)16711773
Oman (OM)2,3530.3707360.1126357730.278260
Pakistan (PK)70.016640.01,28320.040410.0641870.01,222
Panama (PA)20.08210.023426751
Paraguay (PY)1129
Peru (PE)1,7812,4161,81510.07501,089
Pohjois-Irlanti (XI)60.04620.02601,3780.334610.01,005720.0350
Pohjois-Makedonia (MK)28
Portugali (PT)2,9110.49,6871,8920.38,0251,3640.38,1905930.16,3075340.16,683
Puola (PL)15,1042.159,10516,7612.761,84612,6862.448,2759,4712.155,7599,3541.858,774
Qatar (QA)5,0360.79140.132,0690.441,7440.411,7670.3
Ranska (FR)29,5874.221,55636,5055.915,54322,6824.214,67323,1305.16,39634,6426.714,665
Romania (RO)1,2110.27107320.16878390.25806260.14707120.1310
Ruotsi (SE)29,3804.1121,83525,6674.1105,14030,0515.688,24826,4925.882,20229,8825.889,627
Saksa (DE)111,35315.796,950108,50217.582,16994,32317.681,79471,08315.666,86279,72215.580,127
Saudi-Arabia (SA)1,7660.21,7511,7650.39821,1230.21,1637970.23,3466640.12,728
Serbia (XS)50.045240.0517130.017360.030770.0341
Seychellit (SC)2933
Sierra Leone (SL)80.020.021
Singapore (SG)850.07,2201840.07,2531940.06,468920.05,5551,2570.29,552
Slovakia (SK)2440.03,2321320.03,412610.02,3365460.11,9172310.02,107
Slovenia (SI)2940.02,8611400.05011690.06171500.02812560.0208
Sri Lanka (LK)1104124225
Sveitsi (CH)3,4500.55,7074,0820.75,1384,8850.96,1905,0621.15,0644,1510.85,152
Taiwan (TW)3,2600.54,7853910.14,2482,2760.44,3243490.14,4077080.13,179
Tansania (TZ)34,4906,46117421,7371,698
Tanska (DK)7,0251.041,3225,9771.020,2165,0170.922,1904,9091.117,0245,1271.020,513
Thaimaa (TH)80.08,930430.015,651160.024,314560.03,548260.08,110
Trinidad ja Tobago (TT)17,0072.4132,1025.21628,6315.311,6382.512,1702.4
Tunisia (TN)53230101710.07
Turkki (TR)1,2040.24,8321,6860.35,0131,8500.34,0941,2380.34,3711,1780.23,922
Tšekin tasavalta (CZ)1,9840.33,4661,6450.32,7461,5820.33,0862,3170.52,6072,0550.43,205
Uganda (UG)471362
Ukraina (UA)6370.11,3557400.11,479710.02,7877020.22,6361,1480.22,181
Unkari (HU)7750.11,9875930.13,7922050.02,4232310.11,8763220.11,551
Uruguay (UY)35639538722594
Uusi-Seelanti (NZ)7446000.15,22730.03,111680.034560.0372
Uzbekistan (UZ)317136428923
Valko-Venäjä (BY)5867181,1341,026522
Venäjä (RU)55,2827.85,2821,2160.23,2877,5201.44,75913,0452.94,31837,1467.23,351
Vietnam (VN)1330.01,1471340.02,3122150.07,506960.01,0984620.11,362
Viro (EE)4,2530.631,9744,4750.724,1474,8110.929,1156,9401.526,5413,7850.720,690
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)304150.0398186224416
Yhdysvallat (US)38,9625.553,62531,3625.153,82326,8945.048,91116,4423.641,82416,6423.258,896
kaikki maat yhteensä 708,117100.0888,996100.0 619,723100.0820,577100.0 535,725100.0793,850100.0 456,848100.0682,345100.0 514,961100.0725,044100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot