Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan C 16 Sahatavaran sekä puu- ja korkkituotteiden valmistus (pl. huonekalut; olki- ja punontatuotteiden valmistus) *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain jaksolla 2022 Q4 - 2023 Q4


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2022 Q42023 Q12023 Q22023 Q32023 Q4
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)3090.528,0691,3311.831,5904420.731,9996521.620,2376071.522,774
Albania (AL)180490250346368
Algeria (DZ)11,28811,66717,0825,45212,738
Argentiina (AR)113
Australia (AU)8,9716,8005,69720.02,87710.02,739
Azerbaidzan (AZ)5831
Bahrain (BH)39139
Bangladesh (BD)316194
Belgia (BE)4640.78,0805800.811,9333680.610,4834901.25,9574461.17,403
Bosnia ja Hertsegovina (BA)882654
Brasilia (BR)450.13870.52432590.4101910.2481010.25
Bulgaria (BG)30.023330745270.029320.0665
Chile (CL)10331842
Curaçao (CW)19
Egypti (EG)41,99626,34230,52125,51640,405
Espanja (ES)1810.38,8844260.612,6653980.615,9465331.38,7721800.48,588
Etelä-Afrikka (ZA)9497191,051473585
Etelä-Korea (KR)8,20920.09,8549,4386,6725,270
Etiopia (ET)48
Filippiinit (PH)3,9524,2445,1385,7655,972
Gabon (GA)290.0370.1
Gambia (GM)12291514
Georgia (GE)529558
Ghana (GH)110.0120.0
Guatemala (GT)5239
Hongkong (HK)28229618160.048199
Indonesia (ID)1645120.04266
Intia (IN)270.0660400.1608300.01,014290.130010.02,323
Irak (IQ)42918440536219
Iran (IR)6880100
Irlanti (IE)2,7664,4346,3302,96230.06,311
Islanti (IS)1,3052,3461,4671,5381,539
Iso-Britannia (GB)7471.150,5351,1541.660,1909951.569,8258042.042,7268212.040,877
Israel (IL)16,49919,27418,44812,1308,986
Italia (IT)6711.017,5946040.819,8668291.317,8675111.311,6937051.714,768
Itävalta (AT)2,0713.214,3981,9312.719,7631,3812.117,9751,2443.111,6805,69914.012,362
Japani (JP)160.067,687140.052,215150.054,46450.041,58060.063,190
Jemen (YE)59631151,1971,265
Jordania (JO)2,0162,7152,0221,5751,199
Kanada (CA)70.0741870.1730200.09921750.47741010.2999
Kap Verde (CV)97160206109266
Kazakstan (KZ)47110
Kenia (KE)10.018210.07330.04510.07219
Kiina (CN)1,4382.234,5042,2243.118,0942,1543.39,7451,5924.016,5321,1252.838,368
Kirgisian tasavalta (KG)9571,125
Kolumbia (CO)1351194
Kongo (CG)1,0711.69821.46181.03210.81,3773.4
Kreikka (GR)4,4914,2085,7043,06020.03,388
Kroatia (HR)1561620.2302910.16971010.31791120.3132
Kuwait (KW)302187211144127
Kypros (CY)1,4097341,259598566
Laos (LA)35
Latvia (LV)6,4639.910,5378,83912.29,3227,33911.412,4082,4476.29,2143,9089.69,679
Libanon (LB)5823
Libya (LY)317241,565424
Liettua (LT)1,3642.13,2232,8673.95,1741,3552.17,7919342.45,8236261.56,430
Luxemburg (LU)10420.0102124623
Madagaskar (MG)37104
Malediivit (MV)141312
Malesia (MY)1,417534360.149349010.0630
Mali (ML)290.0
Malta (MT)3154677
Marokko (MA)4,4884,7517,6456,8146,585
Mauritania (MR)14
Mauritius (MU)8121
Meksiko (MX)7728510.02571,106
Moldova (MD)744
Mongolia (MN)6347823,614321825
Nepal (NP)1110.0
Nigeria (NG)220.0200.0140.0
Norja (NO)1,4122.222,4279931.415,5011,9833.116,5175521.410,3326961.79,496
Oman (OM)697262548653255
Pakistan (PK)543250694993831
Palestiinalaisalue (PS)1960
Panama (PA)72
Pohjois-Irlanti (XI)2,0882,7383,6501,4851,508
Pohjois-Makedonia (MK)54128
Portugali (PT)120.02,573360.02,297440.14,178380.12,05470.03,033
Puola (PL)4,7897.312,6033,3674.613,4784,6177.213,3052,8347.29,9622,0074.911,113
Qatar (QA)21475
Ranska (FR)1030.221,1842190.328,4372400.431,0921490.416,4851060.318,462
Romania (RO)30.01,52220.01,46010.01,36910.01,08420.01,126
Ruotsi (SE)17,52426.946,67321,15629.145,42012,61219.644,9048,27720.922,5916,10615.021,895
Saksa (DE)4,7107.252,4616,5229.068,9756,0049.361,0805,62214.233,2754,68311.531,844
Saudi-Arabia (SA)14,38311,61010,7055,7169,511
Serbia (XS)44106131111130
Sierra Leone (SL)120.0
Singapore (SG)965235241,01168
Slovakia (SK)550.11,2121,41630.01,18125330.0297
Slovenia (SI)2,6034.0436931.02504750.71284371.1734061.045
Sri Lanka (LK)119
Sudan (SD)416111122
Sveitsi (CH)1470.28,22250.07,5831010.27,62630.04,01530.04,458
Taiwan (TW)130.01,40570.01,21050.01,88910.059320.0612
Tansania (TZ)28
Tanska (DK)7871.212,4121,3041.812,3578001.215,0396011.59,0718332.08,227
Thaimaa (TH)300.0394450.1169340.1219540.1220190.0375
Trinidad ja Tobago (TT)416060127
Tunisia (TN)1,9609313,901707875
Turkki (TR)680.14,7794180.64,6223970.65,2952450.63,4891710.43,226
Tšekin tasavalta (CZ)7581.23,0765490.84,6258981.43,7005191.32,2712360.61,818
Ukraina (UA)520.1451620.23104130.61631780.5791130.377
Unkari (HU)10.01,02430.01,29078856780.0369
Uruguay (UY)4185270.188
Uusi-Seelanti (NZ)970.15942010.31284180.62433750.9310690.2119
Venäjä (RU)5290.8103180102870.2195
Vietnam (VN)910280.06682,180260.11,04820.0721
Viro (EE)15,75124.229,61514,84120.434,85918,89229.339,5859,45223.923,1008,99122.126,600
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)2431672924943
Yhdysvallat (US)8451.319,2054350.616,3091280.225,3771070.37,3734381.18,306
Yhdysvaltojen Tyynenmeren erillissaaret (UM)33
kaikki maat yhteensä 65,218100.0622,356100.0 72,646100.0623,790100.0 64,430100.0667,579100.0 39,592100.0416,900100.0 40,764100.0496,472100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot