Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan C 14 Vaatteiden valmistus *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain jaksolla 2022 Q4 - 2023 Q4


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2022 Q42023 Q12023 Q22023 Q32023 Q4
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)380.14,108900.22,5401730.49572070.33,8163590.93,772
Albania (AL)40.020.05
Andorra (AD)1254470121
Australia (AU)460.191370.0670300.1633160.0977590.1773
Bahrain (BH)1
Bangladesh (BD)1,6072.21,5862.86891.5138341.3141,1232.7
Belgia (BE)9981.41,1669111.66952700.63351,6962.58203780.91,177
Bosnia ja Hertsegovina (BA)21215
Brasilia (BR)380.1
Bulgaria (BG)2320.37501190.2428720.23621520.24651040.2487
Chile (CL)17
Ecuador (EC)10.0
Egypti (EG)30.0140.0150.030.030.0
Espanja (ES)820.17301970.3412920.21201300.27351430.3677
Etelä-Afrikka (ZA)570.1180.070.0670.1310.1
Etelä-Korea (KR)1230.23774200.7274440.1192720.13631670.4313
Filippiinit (PH)22
Ghana (GH)60.010.0
Grönlanti (GL)66
Honduras (HN)10.0
Hongkong (HK)250.0230250.0289180.09455220.81,635260.11,920
Indonesia (ID)6290.92490.45851.312910.41400.3
Intia (IN)1,2031.61,8713.31,0522.31,1301.71,6193.8
Iran (IR)1
Irlanti (IE)80.02490.027490.018110.022120.081
Islanti (IS)1308611111963
Iso-Britannia (GB)1300.23721470.36841100.2685680.1316760.2418
Israel (IL)47122019
Italia (IT)2,7343.73,1973,1215.51,9722,5815.61,2424,0706.11,9512,5896.22,469
Itävalta (AT)7771.14,2856591.22,1775001.11,1924010.62,6783390.83,562
Japani (JP)60.01,951440.12,559210.02,212140.01,885200.01,721
Kambodza (KH)380.1140.0240.1160.0170.0
Kanada (CA)10.035310.026217820.0258190
Kazakstan (KZ)165174164
Kiina (CN)39,56853.71,41324,15542.51,74218,17439.270434,77852.336615,26136.3341
Kirgisian tasavalta (KG)11
Kolumbia (CO)24
Kosovo (XK)23
Kreikka (GR)20.012415630.0870.093
Kroatia (HR)444294214193375
Kuwait (KW)133
Kypros (CY)131
Laos (LA)3780.54170.75741.22640.43540.8
Latvia (LV)4560.61924920.9362200.5423700.6902630.6223
Libanon (LB)53
Liettua (LT)1,7542.44901,1782.13121,4383.11758521.35711,3153.1439
Luxemburg (LU)384343256268349
Macao (MO)1
Madagaskar (MG)2750.41550.31140.21460.21980.5
Malesia (MY)170.0440.1540.1350.1102190.091
Malta (MT)1112
Marokko (MA)130.0150.080.0100.0
Meksiko (MX)54331
Montenegro (ME)63653
Myanmar (MM)390.1380.1490.1210.010.0
Nepal (NP)750.1900.2790.2240.0700.2
Norja (NO)100.01,212400.11,08680.0505120.01,247340.1908
Oman (OM)3
Pakistan (PK)5230.715130.91,1472.5371,1391.773660.9
Peru (PE)20.0120.010.0160.040.0
Pohjois-Makedonia (MK)10.0360.010.060.02
Portugali (PT)3,4414.752,8975.142,8236.153,2985.032,4595.86
Puola (PL)1,9062.61,2241,6412.94331,1792.55681,7632.74178682.1560
Qatar (QA)1
Ranska (FR)7181.07,7671310.23,3511870.41,5552300.34,2681940.55,959
Romania (RO)1620.23763330.61112980.6272140.33465511.3143
Ruotsi (SE)3600.55,9103100.55,4941650.44,0542640.47,4003670.96,221
Saksa (DE)1,2711.715,3199651.710,6336611.47,1508891.312,3148462.010,308
San Marino (SM)11310
Saudi-Arabia (SA)26393860.0312
Serbia (XS)1110.21561120.21860.22600.1790.2139
Singapore (SG)322193153
Slovakia (SK)320.0417450.1156280.187300.0706160.0605
Slovenia (SI)470.11,407690.1740460.1472300.01,15320.01,249
Sri Lanka (LK)800.111150.21920.41120.21060.3
Sveitsi (CH)180.0299130.031150.023650.025780.0343
Taiwan (TW)730.1276470.1138530.1252290.0198740.223
Tanska (DK)2290.35071840.35932680.63214410.77512480.6460
Thaimaa (TH)2,7603.74251,1882.16262,1024.56201,2261.86741,0222.4812
Tunisia (TN)10.060.0120.0130.010.0
Turkki (TR)3,2214.4503,9827.0293,1026.7113,0734.6583,1967.621
Tšekin tasavalta (CZ)180.0658370.1298350.1146350.1328200.0280
Ukraina (UA)1,3671.94551,6452.91891,1432.51151,0761.6531,2773.0244
Unkari (HU)2010.31554600.81192520.5153060.51392190.5149
Uruguay (UY)10.045
Uusi-Seelanti (NZ)160.04916264541
Venäjä (RU)20.07291,289567520196
Vietnam (VN)1,0151.45791,8123.22491,4953.2482,2443.41,0381,6654.0719
Viro (EE)4,6896.44,5644,1397.32,9523,9908.61,9753,7585.74,1763,7568.93,141
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)12158231
Yhdysvallat (US)270.01,102170.0786170.01,435190.01,468150.01,577
Yhdysvaltojen Tyynenmeren erillissaaret (UM)10.0
kaikki maat yhteensä 73,620100.065,812100.0 56,849100.045,995100.0 46,305100.030,987100.0 66,503100.055,574100.0 42,089100.054,044100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot