Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan C 13 Tekstiilien valmistus *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain jaksolla 2022 Q4 - 2023 Q4


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2022 Q42023 Q12023 Q22023 Q32023 Q4
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)1,5203.52,9912,1516.02,6372,2355.43,3371,4164.23,3121,5964.63,894
Albania (AL)10.0
Algeria (DZ)59
Andorra (AD)1
Argentiina (AR)250.1
Armenia (AM)38825
Australia (AU)17622210.03535943
Bahrain (BH)1070.255492
Bangladesh (BD)1232271
Belgia (BE)6711.62227392.15079132.25425971.83447352.1519
Bolivia (BO)6
Bosnia ja Hertsegovina (BA)30.025110.0
Brasilia (BR)10.011361
Bulgaria (BG)180.0319160.029650.042230.0475620.2269
Chile (CL)5258855059
Dominikaaninen tasavalta (DO)2
Egypti (EG)2020.51500.42680.72280.713220.9
Espanja (ES)7381.76064851.46676651.66713791.17393290.9657
Eswatini (SZ)50.0
Etelä-Afrikka (ZA)520.11120.0270.1617
Etelä-Korea (KR)5851.41352070.61713820.91915701.771830.5197
Etiopia (ET)49
Filippiinit (PH)2080.51300.321300.43
Georgia (GE)1
Grenada (GD)7
Guatemala (GT)2
Hongkong (HK)80.010100.017410.037196
Indonesia (ID)970.28410.1420.1
Intia (IN)1,5403.65878372.32668922.24749022.76075461.6278
Iran (IR)40.0
Irlanti (IE)500.13,814190.1939180.0949170.1936950.31,523
Islanti (IS)27618859
Iso-Britannia (GB)3,4408.02,0902,9448.22,8783,3498.12,8823,0198.91,7152,7798.02,728
Israel (IL)20.0670.0545110.0910.0
Italia (IT)2,3565.55452,1546.01,0972,2515.51,1722,1596.45022,3216.6897
Itävalta (AT)6,02414.0534,25911.9453,6298.8644,27212.6545,22515.050
Japani (JP)3120.75745551.69477421.87839852.91866361.8190
Kambodza (KH)64
Kanada (CA)80.05861804510.094
Kazakstan (KZ)42711421
Kiina (CN)4,1299.65741,8515.24632,9907.33942,1036.24621,9175.5330
Kirgisian tasavalta (KG)4223
Kreikka (GR)530420.175270.0722210.1670370.1672
Kroatia (HR)425240.164150.04
Kuwait (KW)2242
Kypros (CY)5423082
Latvia (LV)1130.3252660.23571230.3402870.3199690.2305
Liettua (LT)1,1932.81,1131,1943.39891,4373.51,5241,0813.21,0131,2563.61,500
Luxemburg (LU)1233116
Malesia (MY)170.0120.01020.09130.02
Mauritius (MU)350.1140.0
Meksiko (MX)70.0175120.0160250.112840.0322110.0226
Nigeria (NG)5
Norja (NO)700.2636590.2358430.1408210.1316300.1305
Pakistan (PK)4751.11320.41070.32750.82490.7
Peru (PE)470.1120.0
Pohjois-Irlanti (XI)100.090.0170.0150.0140.01
Pohjois-Makedonia (MK)9
Portugali (PT)2470.64852950.86843140.82582160.64602220.6398
Puola (PL)3960.92,3805621.65,0928722.14,1953681.14,1112930.83,295
Qatar (QA)2631
Ranska (FR)8141.99901,3643.81,1351,3273.28419172.79808012.3887
Romania (RO)390.137340.11450.017110.050130.016
Ruotsi (SE)1,4963.53,6511,7464.93,2212,3065.64,3071,6514.93,6361,7565.03,072
Saksa (DE)5,52012.84,8334,64713.07,1754,78511.67,3992,8268.34,4273,4529.95,251
Saudi-Arabia (SA)7671.85981.7144101.01650.5
Serbia (XS)742048
Sierra Leone (SL)10.0
Singapore (SG)320.09410.03
Slovakia (SK)590.145520.163340.1197320.139320.163
Slovenia (SI)160.0532127810759
Sri Lanka (LK)20.010.04231.02080.63901.1
Sveitsi (CH)460.1166790.23381070.31731540.51471480.4175
Taiwan (TW)70.055240.131690.266230.1430.122
Tanska (DK)2030.52532320.64983130.83873651.12403070.9243
Thaimaa (TH)1,0082.3204731.31,3003.21,0053.088622.59
Tunisia (TN)26125511260259
Turkki (TR)4,0649.41,1064,01111.21,3414,31110.58042,7438.11,1953,0818.8901
Tšekin tasavalta (CZ)1950.56832690.87522890.77242550.84341980.6350
Ukraina (UA)1440.334571.3725281.32776652.04245281.55
Unkari (HU)2280.552840.22421360.3132570.21231310.445
Uruguay (UY)40.0230.06061
Uusi-Seelanti (NZ)40.02180.01840.22640.0992
Valko-Venäjä (BY)564
Venäjä (RU)545465318344328
Vietnam (VN)3250.87570.22080.554971.54611.32
Viro (EE)3,5228.21,4782,4897.01,9832,8246.92,4913,1769.41,6343,58110.31,842
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)4101872124323
Yhdysvallat (US)560.12,5653160.94,3681660.44,0352030.62,5741530.41,515
kaikki maat yhteensä 43,150100.035,936100.0 35,754100.042,306100.0 41,137100.043,028100.0 33,865100.033,847100.0 34,931100.034,019100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot