Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmä: TIETO- JA VIESTINTÄPALVELUT J*) tuonti Suomeen ja Suomen vienti ajanjaksolla 2022 Q4 - 2023 Q4


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
2022 Q42023 Q12023 Q22023 Q32023 Q4
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)2.7025.42132.5545.72342.1645.62122.1395.82561.9364.9199
Albania (AL)310.03297
Algeria (DZ)1
Andorra (AD)110.0
Angola (AO)14
Argentiina (AR)10.0110.0496611
Armenia (AM)11320.04
Australia (AU)400.1107220.1101190.0180230.1117500.1196
Azerbaidzan (AZ)10.041
Bahama (BS)2
Bahrain (BH)18
Bangladesh (BD)11
Belgia (BE)2450.52483420.82293320.92452010.51602320.6179
Benin (BJ)1
Bolivia (BO)3
Bosnia ja Hertsegovina (BA)10.07820.010.01
Botswana (BW)97
Brasilia (BR)10.06220.04310.03030.015610.035
Brunei (BN)12
Bulgaria (BG)260.113610.144160.060.0270.0233
Burkina Faso (BF)11
Chile (CL)10.05610.05210.06010.04045
Costa Rica (CR)2189709
Dominikaaninen tasavalta (DO)411
Ecuador (EC)210.0210.01
Egypti (EG)40411241
Espanja (ES)1.1452.31006381.45315931.5565521.5975931.5460
Etelä-Afrikka (ZA)4260.07910.03510.03610.059
Etelä-Korea (KR)3980.85324170.9871710.4261960.5676011.5104
Etiopia (ET)629579
Filippiinit (PH)70.073110.0416580.14
Färsaaret (FO)
Gabon (GA)51
Georgia (GE)111
Ghana (GH)139031411
Gibraltar (GI)20.0
Grönlanti (GL)
Guatemala (GT)3
Guinea (GN)11
Guyana (GY)
Honduras (HN)3
Hongkong (HK)300.118730.2111310.18870.2262770.2728
Indonesia (ID)3350.03411920.06410.032
Intia (IN)110.01.2482080.51.3481310.3295330.167110.0227
Irak (IQ)114161
Iran (IR)10.0
Irlanti (IE)7031.43034371.02182940.8164111.1104671.2209
Islanti (IS)20.02310.07311296
Iso-Britannia (GB)2.5575.14273.4027.65412.8367.33602.5606.93463.8099.6386
Israel (IL)120.011440.150130.014350.19940.245
Italia (IT)4961.01188892.0999482.4911.3673.7815641.4349
Itävalta (AT)4.3788.81141.1742.6942.4596.3341.2463.4334.33910.934
Jamaika (JM)10.0
Japani (JP)2.1674.41.2517191.64977511.92514311.2969112.3225
Jordania (JO)10.01
Kamerun (CM)9
Kanada (CA)2950.61234911.11404001.01261.2213.31002040.5126
Kazakstan (KZ)597110.0311938
Kenia (KE)217
Kiina (CN)3.4156.92.7333.7088.31.9192.3055.92.7512.2926.23.4692.2585.73.611
Kirgisian tasavalta (KG)11072213
Kolumbia (CO)4182
Kongo (CG)4
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)1
Kosovo (XK)28
Kreikka (GR)20.0377418277227196
Kroatia (HR)4535
Kuwait (KW)3611
Kypros (CY)1111
Laos (LA)250.1
Latvia (LV)1.7943.62381.4263.24641.2963.31939352.53711.2603.2538
Libanon (LB)10.010.020.019210.02
Libya (LY)46
Liechtenstein (LI)10.040.010.0
Liettua (LT)9541.96257211.66434931.34503671.05033811.0634
Luxemburg (LU)20.041
Macao (MO)324
Madagaskar (MG)23211
Malediivit (MV)15
Malesia (MY)2020.4869630.1170210.1193450.13300.184
Mali (ML)23331
Malta (MT)70.030.020.020.0
Marokko (MA)1610.0
Mauritius (MU)
Meksiko (MX)600.1261660.4337011.815520.1381170.319
Moldova (MD)80.030
Mongolia (MN)27148244
Mosambik (MZ)3
Namibia (NA)1
Nepal (NP)
Nicaragua (NI)3
Nigeria (NG)11181
Norja (NO)1.1832.45335771.36905731.56604881.35715301.3767
Norsunluurannikko (CI)1
Oman (OM)85143
Pakistan (PK)112
Panama (PA)4414
Paraguay (PY)
Peru (PE)4610.0710.02120.042
Pohjois-Irlanti (XI)10.010.0
Pohjois-Makedonia (MK)1418
Portugali (PT)20.02130.011290.12710.0510.08
Puola (PL)1.8293.72.0234.3639.81.9481.8334.71.3462.6547.11.7592.1705.51.286
Qatar (QA)44223214
Ranska (FR)6361.31876301.42366811.71415041.41715011.3153
Romania (RO)130.0206190.08180.0275100.0685270.1734
Ruanda (RW)10225
Ruotsi (SE)8.96318.02.8568.98620.22.3557.87520.22.0838.22222.11.8427.82619.72.024
Saksa (DE)4.1728.41.2013.5367.99993.2488.31.2923.0948.32.3013.0997.8868
Sambia (ZM)232110.0
San Marino (SM)10.010.010.0
Saudi-Arabia (SA)7310.01147610.026
Senegal (SN)138611
Serbia (XS)10.0530.01810.047410.012
Seychellit (SC)3
Singapore (SG)1480.3287910.238090.0328240.1279130.0188
Slovakia (SK)40.0181120.317850.213150.01620.011
Slovenia (SI)10.04410.013136710.07
Sri Lanka (LK)30.0220.020.020.020.0
Sveitsi (CH)2.4444.93572.7446.24506931.82011.7744.83231.8904.8125
Taiwan (TW)670.1338990.2701340.3108710.21471890.5156
Tansania (TZ)211352
Tanska (DK)6691.32756141.42848812.33235081.42045801.5196
Thaimaa (TH)730.168480.1100500.1101310.127360.130
Togo (TG)1
Trinidad ja Tobago (TT)1
Tsad (TD)178
Tunisia (TN)11111
Turkki (TR)100.034150.039100.052120.027250.114
Turkmenia (TM)1
Tšekin tasavalta (CZ)1.4172.8525651.3347381.9231.7484.7281.1362.931
Uganda (UG)34
Ukraina (UA)50.053030.019530.02060.030960.012
Unkari (HU)590.11880.011710.21510.012610.09
Uruguay (UY)32911
Uusi-Seelanti (NZ)10.02020.02110.03620.01320.011
Uzbekistan (UZ)1521216136
Valko-Venäjä (BY)20.0
Venezuela (VE)
Venäjä (RU)980.22111040.2682900.2931100.3301700.456
Vietnam (VN)240.02170.010.02100.0130.01
Viro (EE)2.7305.53.2401.9264.33.7152.2195.72.4901.6104.34.1551.6334.14.262
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)60.08260.05350.037150.05990.074
Yhdysvallat (US)3.5007.02.4272.4425.52.2013.6489.45.4821.9895.42.2391.7904.51.589
Yhdysvaltain Neitsytsaaret (VI)1
Zimbabwe (ZW)52
kaikki maat yhteensä AA49.75310026.19710044.51110023.77710038.89910021.82410037.12510022.73210039.66510022.915100

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (CPA)

Kuukausitason tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot