Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen CPA-luokitus (Classification of Products by Activity)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Tuoteryhmän J TIETO- JA VIESTINTÄPALVELUT *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain


*) CPA = Classification of Products by Activities; tuoteluokittelu toiminnan lajin mukaan
2026/32026/42026/52026/62026/7
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)
Alankomaat (NL)9634.5299983.1128686.4728746.0327875.57
Albania (AL)10.0110.0
Algeria (DZ)3
Andorra (AD)60.0
Argentiina (AR)82
Australia (AU)120.146140.044120.130140.124140.120
Azerbaidžan (AZ)211
Belgia (BE)900.481080.34700.525860.62450.33
Bosnia ja Hertsegovina (BA)5022.350.040.01110.81270.2
Botswana (BW)1
Brasilia (BR)1710.021010.05
Bulgaria (BG)20.010.0
Burkina Faso (BF)1
Burundi (BI)226
Chile (CL)423846
Costa Rica (CR)7455362
Curaçao (CW)1
Egypti (EG)510.0286
El Salvador (SV)190.1130.0190.140.0230.2
Espanja (ES)1080.5241550.267500.481930.6791220.913
Etelä-Afrikka (ZA)1910.06420.0820.02
Etelä-Korea (KR)3031.45110.82633.7491260.956590.490510.422
Etiopia (ET)34
Filippiinit (PH)10.01120.12271.6970.1
Färsaaret (FO)12
Georgia (GE)1
Ghana (GH)160.111121
Hongkong (HK)880.4890360.120790.614300.219210.121
Indonesia (ID)271020.0563985
Intia (IN)1.1695.430990.3100140.1850.01580.117
Irak (IQ)13
Irlanti (IE)30.02770.023210.225200.129190.118
Islanti (IS)10.052412
Iso-Britannia (GB)1.5137.03401.4934.6981.2559.2581.4409.9971.3979.8126
Israel (IL)20.011620.0610.0248
Italia (IT)2581.2134231.31412892.1514893.41185794.1123
Itävalta (AT)3591.7273351.054953.7564513.165433.81
Japani (JP)1950.9592110.7261841.4222201.5402091.570
Kanada (CA)210.126730.2862932.2252271.638270.248
Kazakstan (KZ)312810.0
Kiina (CN)1.0584.98559543.09348316.19391.3359.26501.3529.5570
Kirgisian tasavalta (KG)11
Kolumbia (CO)1
Kongon demokraattinen tasavalta (CD)18
Kookossaaret (CC)10.020.0
Kreikka (GR)70.03270.010520.097910.027
Kroatia (HR)1110.010.01
Kuwait (KW)2
Laos (LA)
Latvia (LV)1.0324.8428522.7486634.9677395.1366224.447
Libanon (LB)10.0
Liettua (LT)6603.11016061.91605604.12454843.31045373.896
Luxemburg (LU)10.010.0
Madagaskar (MG)1
Malawi (MW)191
Malesia (MY)2091.0910.3541010.711250.9203932.850
Mali (ML)3
Malta (MT)50.080.040.010.020.0
Marokko (MA)210.0
Mauritania (MR)1
Mauritius (MU)2
Meksiko (MX)20.0671340.45200.1320.0330.02
Merellä olevat laitokset ulkokaupassa (QW)620.380.010.0
Moldova (MD)1
Mongolia (MN)23
Määrittelemättömät maat ja alueet kolmansien EU:n ulkopuolisessa kaupassa (esim. kansainväliset järjestöt ja merellä olevat laitokset) (QW)620.380.010.0
Norja (NO)1410.7150460.1169540.4195330.2217610.4116
Pakistan (PK)
Panama (PA)3
Peru (PE)11171
Pohjois-Irlanti (XI)10.010.050.010.010.0
Portugali (PT)100.01170.14110.11150.15060.01
Puola (PL)4302.01927372.31241.1958.82308856.11224823.4197
Ranska (FR)1320.627900.337780.634860.6641040.749
Romania (RO)20.0110.0170.1310.0120.039
Ruotsi (SE)1.3176.18702.1156.61691.3479.91891.3859.63301.71612.1153
Saksa (DE)1.3646.43851.0963.45801.1498.51161.48010.21951.64911.6145
Sambia (ZM)111
Saudi-Arabia (SA)62131915
Serbia (XS)130.11160.01130.1140.0290.22
Singapore (SG)150.11270.01110.19580.418360.326
Slovakia (SK)140.13390.0340.0140.0120.0
Slovenia (SI)30.0470.0140.0440.01130.11
Sri Lanka (LK)20.050.020.0810.020.0
Surinam (SR)3
Sveitsi (CH)420.2242040.675520.412400.334480.320
Tadžikistan (TJ)19
Taiwan (TW)1170.567580.2131531.181000.76380.315
Tansania (TZ)1211
Tanska (DK)4091.9203571.1114383.263842.6113992.84
Thaimaa (TH)20.021110.0110.0890.12440.04
Tsad (TD)1
Tunisia (TN)11
Turkki (TR)160.1470.0370.11130.06160.170
Tšekin tasavalta (CZ)4282.0382570.8132161.6142291.6102361.76
Ukraina (UA)160.1169150.0390.1120.04140.11
Unkari (HU)40.01060.01240.01140.010500.386
Uruguay (UY)23
Uusi-Seelanti (NZ)10.015130.02110.024
Uzbekistan (UZ)2
Venäjä (RU)1340.621380.421200.9121611.121130.82
Vietnam (VN)4.94323.0136.93421.6560.42370.32401.774
Viro (EE)2.0369.55341.7385.46331.85513.74781.79612.45361.43110.1563
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)50.0910.015140.11214436
Yhdysvallat (US)1.0855.13657042.25587115.21996164.32286034.2452
Zimbabwe (ZW)21
kaikki maat yhteensä 21.468100.06.211100.0 32.121100.04.707100.0 13.565100.03.976100.0 14.497100.03.572100.0 14.203100.03.521100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (CPA)

Neljännesvuositason tiedot (CPA)

Alkuvuoden 2026 tiedot (CPA)

Eri CPA tuoteryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot