Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan H KULJETUS JA VARASTOINTI *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain vuoden 2026 tammi-elokuussa


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2026
tammi-elokuu
2025
tammi-elokuu
TuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Afganistan (AF)10.050.0
Alankomaat (NL)41,3498.085417,4155.6251
Albania (AL)130.0208
Andorra (AD)80.0
Argentiina (AR)1,8020.3
Armenia (AM)130.0311
Aruba (AW)1
Australia (AU)7600.1422700.164
Azerbaidžan (AZ)80.021
Bangladesh (BD)1,2090.210.0
Barbados (BB)1840.013
Belgia (BE)10,4822.0421,1870.439
Bolivia (BO)5620.118215
Bosnia ja Hertsegovina (BA)670.0
Brasilia (BR)12,0372.32190.0
Bulgaria (BG)5940.151000.026
Chile (CL)9630.22304,9751.648
Cookinsaaret (CK)20.0
Costa Rica (CR)1580.0
Dominica (DM)20.0
Dominikaaninen tasavalta (DO)1660.010.0
Ecuador (EC)180.0
Egypti (EG)1750.0183303
El Salvador (SV)220.0
Espanja (ES)40,3067.81848,68515.7426
Etelä-Afrikka (ZA)3680.18890.0
Etelä-Korea (KR)1,0910.2441240.069
Etiopia (ET)120.0
Filippiinit (PH)2990.141310.085
Färsaaret (FO)10.09426
Gabon (GA)290.0
Gambia (GM)6338
Georgia (GE)9460.217424
Ghana (GH)90.016418
Grönlanti (GL)30.0
Guatemala (GT)490.0
Guyana (GY)10.0
Heardsaari ja McDonaldsaaret (HM)80.0
Honduras (HN)150.020.0
Hongkong (HK)760.09840.0397
Indonesia (ID)5390.11150.0
Intia (IN)1,6340.3485710.090
Irak (IQ)5168
Iran (IR)40.0140.0
Irlanti (IE)1,2630.224,449530.0197
Islanti (IS)740.020310.013
Iso-Britannia (GB)44,4788.61,2736,2492.0647
Israel (IL)2990.12320.0
Italia (IT)12,7302.5585,0641.673
Itävalta (AT)9,0751.8461,8750.614
Jamaika (JM)470.0
Japani (JP)11,0812.12005550.21,008
Jemen (YE)10.0
Jordania (JO)70.0427481
Kambodža (KH)3410.1
Kamerun (CM)80.0910
Kanada (CA)2,8110.534,8351.619
Kazakstan (KZ)2040.0132290
Kenia (KE)540.0
Kiina (CN)24,1984.74,6946,7292.25,628
Kirgisian tasavalta (KG)179248
Kolumbia (CO)660.0
Kongo (CG)50.0
Kosovo (XK)20.0100.012
Kreikka (GR)6820.12531780.141
Kroatia (HR)1200.0610.015
Kuuba (CU)280.0
Kuwait (KW)2
Kypros (CY)390.01218
Laos (LA)150.0
Latvia (LV)3,4140.72,102590.02,028
Lesotho (LS)10.0
Libanon (LB)110.02
Liechtenstein (LI)180.0
Liettua (LT)4,7530.9309800.0120
Luxemburg (LU)1660.01909630.3
Madagaskar (MG)140.0
Malawi (MW)20.0
Malesia (MY)2,8390.52190.11
Malta (MT)250.0
Marokko (MA)1890.01
Mauritius (MU)1780.0
Meksiko (MX)1,4920.3790.01
Merellä olevat laitokset ulkokaupassa (QW)3920.1
Mikronesia (FM)10.0
Moldova (MD)60.0327434
Mongolia (MN)51
Montenegro (ME)370.0
Mosambik (MZ)10.0
Myanmar (MM)1180.0
Määrittelemättömät maat ja alueet kolmansien EU:n ulkopuolisessa kaupassa (esim. kansainväliset järjestöt ja merellä olevat laitokset) (QW)3920.1
Namibia (NA)40.0
Nepal (NP)60.0
Nicaragua (NI)170.0
Nigeria (NG)20.01930.0
Norja (NO)12,0462.35,17931,02510.038,271
Norsunluurannikko (CI)50.0
Oman (OM)60.0
Pakistan (PK)2230.010.0
Panama (PA)50.0
Paraguay (PY)30.0
Peru (PE)1070.0
Pohjois-Irlanti (XI)260.0
Pohjois-Korea (KP)10.0
Pohjois-Makedonia (MK)200.095
Portugali (PT)1,2150.296350.051
Puola (PL)21,0394.188048,28815.52,241
Qatar (QA)10.036926
Ranska (FR)21,3934.132524,2457.86
Romania (RO)4,1730.892,2620.7109
Ruanda (RW)20.0
Ruotsi (SE)46,0378.94,09036,62611.82,399
Saksa (DE)68,23013.215,97727,5598.917,404
Salomonsaaret (SB)20.0
Sambia (ZM)10.01
San Marino (SM)70.0
Saudi-Arabia (SA)30.065
Senegal (SN)80.02
Serbia (XS)960.01754000.128
Sierra Leone (SL)10.0
Singapore (SG)2710.152520.067
Slovakia (SK)1,9610.4851,9180.61
Slovenia (SI)7810.2149
Sri Lanka (LK)2110.0710.02
Surinam (SR)10.0
Sveitsi (CH)2,8850.6135940.24,595
Syyria (SY)10.03413
Tadžikistan (TJ)1115
Taiwan (TW)1,3380.36760.05
Tanska (DK)14,4622.872210,2923.3263
Thaimaa (TH)2,0560.4771340.078
Togo (TG)40.060
Trinidad ja Tobago (TT)160.0
Tunisia (TN)1130.010.0
Turkki (TR)3,2950.65352410.11,163
Tšekin tasavalta (CZ)4,6840.91087030.278
Uganda (UG)20.0
Ukraina (UA)1690.02810.017
Unkari (HU)1,7490.3177130.224
Uruguay (UY)380.0
Uusi-Kaledonia (NC)59
Uusi-Seelanti (NZ)1580.0160.01
Uzbekistan (UZ)440.0119180
Valko-Venäjä (BY)20.021
Vatikaanivaltio (VA)20.0
Venezuela (VE)560.0
Venäjä (RU)1540.02,16830.01,511
Vietnam (VN)6,4471.2350.0
Viro (EE)23,8004.66,2239,2473.04,876
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)370.019920.0366
Yhdysvallat (US)36,5487.18,36516,0045.11,573
Zimbabwe (ZW)10.0
kaikki maat yhteensä 517,058100.0171,746100.0 310,952100.0103,189100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Kuukausitason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot