Tavaroiden vienti Suomesta ja niiden tuonti Suomeen NACE/TOL-luokitus (Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes)
in English

Tärkeimmät maat viennissä ja tuonnissa

Taulukko: Toimialan H KULJETUS JA VARASTOINTI *) tuonti Suomeen ja Suomen vienti maittain


*) NACE Nomenclature générale des Activités économiques dans les Communautés européennes; Euroopan yhteisön toimialaluokitus
2023/92023/102023/112023/122024/1
TuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVientiTuontiVienti
1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%1000 €%
Alankomaat (NL)1,3943.9851,1562.31195591.8341,0830.3231,2434.558
Argentiina (AR)15412
Armenia (AM)2241613
Australia (AU)380.13650.12440.1370.01920.32
Azerbaidzan (AZ)8522
Bangladesh (BD)40.010.080.0
Belgia (BE)220.1291260.17,826380.1296570.02941640.6152
Brasilia (BR)60.038252,3345020.06,919
Bulgaria (BG)30.01160.1100.0600.2
Chile (CL)246624
Egypti (EG)20480.2
Espanja (ES)9,96428.232700.11,04010,28733.2910,0462.41113,48212.72
Etelä-Afrikka (ZA)10.0140.02
Etelä-Korea (KR)900.34450.08610.210110.07880.34
Filippiinit (PH)110.020.040.060.090.040
Gambia (GM)29
Georgia (GE)604121780.041
Ghana (GH)112
Hongkong (HK)1713250.15920.05
Indonesia (ID)86153940.062
Intia (IN)40.0430.08750.2320.0550.08
Irak (IQ)55
Iran (IR)47
Irlanti (IE)10.0110.030.030.0
Islanti (IS)20
Iso-Britannia (GB)3320.9591430.3234091.31186680.2312390.946
Israel (IL)40.030.0170.0
Italia (IT)3611.0286171.2184051.333280.125011.86
Itävalta (AT)1110.372480.11101,4344.6661,2780.3561950.71
Japani (JP)100.021720.122130.012160.014130.030
Jordania (JO)1061261598627
Kambodza (KH)30.0220.1
Kanada (CA)180.1160.08250.1170.081200.417
Kazakstan (KZ)611600.1377017270.1223
Kenia (KE)14
Kiina (CN)8462.42432,14363.3226021.9261180,45142.71635301.9126
Kirgisian tasavalta (KG)54021726997129
Kosovo (XK)10.050.080
Kreikka (GR)270.1220.110.0350.1
Kroatia (HR)10.040.0110.0140.02
Kuwait (KW)12
Kypros (CY)
Latvia (LV)1090.328680.140660.2201080.046800.313
Liettua (LT)3871.1914160.81181700.6645460.1782080.815
Luxemburg (LU)20.0110.021990.616330.1120.01
Malesia (MY)150.0130.050.080.040.0
Malta (MT)
Marokko (MA)290.110
Mauritius (MU)10.0
Meksiko (MX)140.010.060.040.020.04
Moldova (MD)290116
Mongolia (MN)657
Myanmar (MM)30.0
Namibia (NA)3
Nepal (NP)4
Nigeria (NG)9
Norja (NO)2,0785.9423770.77514,38314.22176410.265,09318.64,604
Pakistan (PK)3110.010.0
Pohjois-Irlanti (XI)430.1
Pohjois-Makedonia (MK)20.0
Portugali (PT)2140.05100.01
Puola (PL)7452.11058601.7747962.61308560.21,7388353.1179
Qatar (QA)11249411
Ranska (FR)4711.3525511.11085241.7445660.1336862.557
Romania (RO)4161.213590.733781.23560.13601.3
Ruotsi (SE)4,04811.51,9623,8237.51,1342,9849.61,3302,6130.63,5112,98410.9379
Saksa (DE)7,67921.71,2193,8087.55703,63011.72,7462,7830.74,7273,49912.81,953
Saudi-Arabia (SA)127
Serbia (XS)40.0164190.019
Singapore (SG)270.11190.0840.04208,35949.3710.0
Slovakia (SK)7142.05261.021940.66920.2750.3
Slovenia (SI)390.132240.4111010.32350.01510.24
Sveitsi (CH)390.130180.011400.158630.04160.133
Tadzikistan (TJ)26
Taiwan (TW)110.02130.0240.0690.040.0
Tanska (DK)1,6524.73022,7585.41941,2734.11621,5960.42,0043,93414.4133
Thaimaa (TH)120.018470.121180.121360.01370.016
Turkki (TR)2270.61,661900.21,1931320.460560.0677990.4333
Tšekin tasavalta (CZ)2750.811560.351260.4221470.02621.0
Unkari (HU)190.11410.16300.111740.03041.11
Uruguay (UY)141683361
Uzbekistan (UZ)3
Valko-Venäjä (BY)28
Venäjä (RU)1,439210.02,735190.11,4831,0741,083
Vietnam (VN)120.020.010.030.0360.1
Viro (EE)1,8075.11,5521,7003.31,3541,3314.38821,3610.37901,5375.6856
Yhdistyneet Arabiemiirikunnat (AE)121222322
Yhdysvallat (US)1,2643.63794060.82,2165001.64027,4651.81,4033571.3152
kaikki maat yhteensä 35,334100.011,727100.0 50,759100.021,835100.0 30,944100.013,480100.0 423,055100.018,508100.0 27,362100.019,389100.0

Lähde: Tulli

Vuositason tiedot (NACE)

Neljännesvuositason tiedot (NACE)

Eri NACE toimialaryhmät

Suomen ulkomaankauppa alkusivu

Maat ja raporttivaihtoehdot